Predators (2010)

Mjesto za horore iz novog milenija.
Post Reply
User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Predators (2010)

Post by Dragonrage » 24 Apr 2009, 17:13

Rodiguez jučer službeno objavio vijest novinarima na presici na svom ranču gdje mu je ujedno i Troublemaker studio...dobio je zeleno svijetlo za novi nastavak/reboot Predatora...

Predator redo confirmed!
Rodriguez Does "Machete", "Predators"

Image

A kao što možeš zaključiti po ovom drugom naslovu, namjerava ipak snimiti i dugometražni film "Machete" sa Danny Trejom kao Mexičkim ex-Federale koji je vješt sa mačetom...a najavio je uz sve to i još 3 projekta...futuristic action thriller "Nerveracker" which he penned for Dimension Films, a "Sin City" sequel, and a film based on the classic cartoon "The Jetsons".

Kad su se već odlučili snimiti novog Predatora, bilo da je riječ o nastavku ili rebootu (glavno da nije remake), mogu reči da mi je drago da će u redateljskoj stolici biti Robert Rodriguez...ako bi netko mogao iz toga izvući ono najbolje...onda je to on. Zbog naslova se nadam nećemu poput Aliensa hehehe
:D :D
Last edited by Dragonrage on 13 Mar 2010, 11:55, edited 1 time in total.

User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Post by boyko » 24 Apr 2009, 19:13

zanimljivo...
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Post by filmofil » 24 Apr 2009, 20:54

TOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 24 Apr 2009, 21:13

filmophil wrote:TOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 24 Apr 2009, 21:18

machete :prayer: :prayer: :prayer:
Michel puši karu.

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Post by Decadentor » 25 Apr 2009, 01:28

Wendigo wrote:
filmophil wrote:TOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Image

Ghrall
Posts: 1548
Joined: 29 Oct 2006, 10:12
Location: Zabok
Contact:

Post by Ghrall » 25 Apr 2009, 14:31

Drago mi je za machete, več sam mislio da ništa od toga.

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 29 Apr 2009, 18:29

Robert Rodriguez explains his vision for Predators
"Robert Rodriguez, who is developing a reboot/re-imagined film called Predators for Fox, told Ain't It Cool News that the movie is a sequel set on a jungle-like Predator planet."

"With a nod toward [James] Cameron's Aliens, I decided to call it Predators," Rodriguez told the site.

Rodriguez (Sin City) added: "Predator is a masterpiece of the action/science fiction genre. It's been borrowed from so much in other movies and even video games (that will now probably be turned into movies themselves) that I liked the idea that we could have Predators made relatively quickly. What I'd like to do with it is expand on ideas I dreamt up back in the original treatment, that had really expanded on the universe both the Predators and other species live in.

"We'd create new otherworldly characters while not taking away from the draw our main Predator has. I think another reason I called it Predators was to mark it as a project that should be taken seriously by a filmmaker to make a worthy follow-up to a classic, much in the way Cameron made Aliens a compelling work on its own, following Ridley Scott's Alien."

The writer/director added that his treatment envisioned an R-rated movie. Stay tuned.

User avatar
Aryx
Posts: 7612
Joined: 12 Oct 2006, 20:46
Location: Zagreb

Post by Aryx » 30 Apr 2009, 00:56

Decadentor wrote:
Wendigo wrote:
filmophil wrote:TOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
There is nothing on earth half so terrifying as a truly just man.

[url=http://www.youtube.com/watch?v=staa4QvuFRI&feature=related]ASOIAF[/url]

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 30 Apr 2009, 14:52

:sigh:
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 01 May 2009, 19:15

Napokon da se netko odvažio da snimi film o predatorima i to izgleda na njihovom matičnom planetu... Svaka čast 8)
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Post by filmofil » 01 May 2009, 23:21

ma jebe mi se za njihov matični planet...neka mjesto radnje bude bilo gdje, samo da vidim napokon tu armiju predatora, a ne kao do sada u filmovima na kapaljku ih daju :)
This is the Zodiac speaking.

User avatar
bakero
Posts: 2096
Joined: 02 Mar 2007, 22:38

Post by bakero » 04 May 2009, 15:17

filmophil wrote:ma jebe mi se za njihov matični planet...neka mjesto radnje bude bilo gdje, samo da vidim napokon tu armiju predatora, a ne kao do sada u filmovima na kapaljku ih daju :)
meni svejedno di će bit samo nek valja... al ipak bi volio da bude u prašumi e to je onda prava šora!
FREDDIE MERCURY GOD OF ROCK!!!
Deeeeeeeeeeeeeeeeeo.......alright.... Gone but not forgotten!
R.I.P.

User avatar
Aryx
Posts: 7612
Joined: 12 Oct 2006, 20:46
Location: Zagreb

Post by Aryx » 04 May 2009, 15:31

bakero wrote:
filmophil wrote:ma jebe mi se za njihov matični planet...neka mjesto radnje bude bilo gdje, samo da vidim napokon tu armiju predatora, a ne kao do sada u filmovima na kapaljku ih daju :)
meni svejedno di će bit samo nek valja... al ipak bi volio da bude u prašumi e to je onda prava šora!
ma vec mi je pun kurac kaj se stalno desava na zemlji .... neka bude kao alien pa neka bude space ili njihov maticni planet ili neka stanica , samo ne zemlja
There is nothing on earth half so terrifying as a truly just man.

[url=http://www.youtube.com/watch?v=staa4QvuFRI&feature=related]ASOIAF[/url]

User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Post by boyko » 04 May 2009, 15:42

Aryx wrote:
bakero wrote:
filmophil wrote:ma jebe mi se za njihov matični planet...neka mjesto radnje bude bilo gdje, samo da vidim napokon tu armiju predatora, a ne kao do sada u filmovima na kapaljku ih daju :)
meni svejedno di će bit samo nek valja... al ipak bi volio da bude u prašumi e to je onda prava šora!
ma vec mi je pun kurac kaj se stalno desava na zemlji .... neka bude kao alien pa neka bude space ili njihov maticni planet ili neka stanica , samo ne zemlja
slažem se,to bi bilo odlično...
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

Post Reply