American Psycho 1 & 2

Mjesto za horore iz novog milenija.
User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 24 Jan 2008, 15:45

GreenHornet wrote:Patrick Baterman-jedan od nas! :beevil: :klapklap: :lol:
Ne znam zašto ali ja to uvijek pročitam Batman haha :lol: :lol:

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 24 Jan 2008, 23:09

GreenHornet wrote:Patrick Baterman-jedan od nas! :beevil: :klapklap: :lol:

preziva se Bateman...
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 25 Jan 2008, 01:22

Ste gledali "Pravila privlačnosti" s James Van Der Beekom? Sniman je također prema romanu Breta Eastona Ellisa i tu je glavni lik brat Patricka Batemana, buntovnik bez razloga. Čak se na jednoj sceni spominje Patrick

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: American Psycho 1 & 2

Post by Decadentor » 08 Oct 2012, 05:12

oho upravo odgledah jedinicu i osanem ugodno uznendjen, super scene i odlican prikaz lika ili narcisoidnog kretena (nisam siguran) :lol: koji tezi savrsenstvu i savrsen je predstavnik modernog drustva koje bas tako izgleda.
Odlican zavrsni citat (bodomi su ga stavili na pocetku ili kraju neke pjesme) pa me oprala nostalgija.
+Kad sam skuzio da.....
SpoilerShow
.....se Bale u filmu zove Bat(e)man
Image
Uglavnom 8/10
Image

User avatar
Michel
Posts: 11424
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: American Psycho 1 & 2

Post by Michel » 31 Dec 2023, 20:12

Image

American Psycho (2000) - Christian Bale glumi narcisiodnog mini bogataša sa Wall Streeta kojemu je najveći užitak pozvati nekoga u svoj skupocjeni stan, pričati o muzici te ubiti i raskomadati tu osobu. Film je horor satira i to jako dobra koja praktički ismijava takav stil življenja, ismijava snobizam i te ljude sa Wall Streeta. Ima stvarno scena za nasmijat se pođteno kao uspoređivanje kartica. Mislim da je Bale najviše uživao u ovoj ulozi, tako mi se čini. Fantastičan je, totalno se izgubio ovdje. Scene ubojstva su dobra i zabavna. Pretjerivanja naravno ima kao ono sa motorkom. Glumački dio je stvarno kvalitetan. Uživao sam u većinskom dijelu filma, ali zadnjih 20 minuta mi nije tako leglo kao prvih sat i 20 jer su tu sve zbrzali.
SpoilerShow
čitao sam da je sve stvarno, nije si zamislio to u glavi, tako je i u knjizi iako ima nekih scena koje pokazuju da su možda neka ubojstva ipak u njegovog glavi kao recimo kad je pucao na policajce pa oba auta eksplodiraju, a on pogleda pištolj kao u smislu "kako je to moguće od samo pištolja". Zanimljiva je i scena sa njegovim odvjetnikom kad mu sve priznaje, a njegov odvjetnik kaže da je bio sa Paul Allenom na ručku prije 10 dana. E sad, ili je ovaj živ pa si je Bateman zamislio to u glavi ili odvjetnik igra njegovu igru za koju misli da je šala. I evo jedna teorija koja mi se sviđa
Upravo sam pogledao film i smatram ga fascinantnim. Mislim da je napisano kako bi se svakom gledatelju obratilo na drugačiji način, ali moj osobni stav je da je Bateman počinio ubojstva, ali, budući da je on sin (ili što već) vlasnika tvrtke, sve što radi se čisti nakon njega, i on nikada ne mora preuzeti stvarnu odgovornost ili odgovornost za svoje postupke, zbog čega je izgubio empatiju. U mojim očima u društvenom krugu Bateman je osim prestižnih pojedinaca s puno novca, ovaj nedostatak odgovornosti za postupke normalan jer novac rješava i pokriva sve probleme. Odvjetnik je bio toliko desenzibiliziran na Batemanovu ispovijest, zamijenio je Batemana za potpuno drugu osobu i smatrao je njegovu ispovijest smiješnom, vjerojatno zato što odvjetnik ima druge klijente koji čine iste gnusne radnje koje Bateman čini ili još gore, a ne može čak ni pratiti tko je što počinio djeluj jer je toliko desenzibiliziran na sve . Vidio ga je kako se druži na zabavi na kojoj ide Bateman, što sugerira da radi s više muškaraca iz tog društvenog kruga. Vidimo da se ovakve stvari stalno događaju u stvarnom životu. Prestižni pojedinci koji imaju puno novca i veza stalno se izvlače s nečim, čak i ubojstvom. Moje mišljenje je da svi oko njega znaju da je on ubojica i da je lud, ali i oni sami su psihopati i pokušavaju učiniti sve što je potrebno kako bi se popeli na radnoj ljestvici i ispunili vlastite želje. Drugim riječima, Patrick Bateman im nije ništa, a nisu ni njihovi drugi vršnjaci, zbog čega se svi griješe tijekom cijelog filma, zapravo ih nije previše briga jedni za druge, svatko je previše zaokupljen vlastitim uspjehom, statusom , treba i želi brinuti o drugim ljudima . Patrick želi da ga ljudi vide i prepoznaju, možda čak i da ga prestanu nazivati ​​luzerom kao što to svi čine, ali nikoga doista nije briga za njega osim možda Jeana. Čini se kao da Jean ima tu sposobnost brige jer nije dio neposrednog društvenog kruga u kojem je Bateman i najvjerojatnije je nižeg statusa, zbog čega još uvijek ima empatije i emocija. Ista je stvar s kurvom koja pokazuje emocije poput straha i brige. Ako primijetite da ljudi iz Batemanovog najbližeg kruga ne pokazuju previše emocija, ali oni nižeg statusa jesu. Čini se da čak ni njegova zaručnica ne mari mnogo za njega i samo mu je potreban novac i status zbog čega ga podsjeća da imaju isti društveni krug kako bi ga uvjerila da ostane s njom. U mojim su očima ubojstva Patricka Batemana bila vapaj za pažnjom i način da Patrick osjeti neku vrstu emocija ili uzbuđenja jer više ne može osjećati emocije ili empatiju pa svaki put mora eskalirati svoje zločine samo da nešto osjeti. Njegova ubojstva također su vapaj da ga netko primijeti i brine o njegovom postojanju, ali u stvarnosti on jednostavno nikome nije toliko važan, koliko god to jako želio i koliko god se trudio da ga netko vidi, a on jest ništa više od pijuna u njihovim životima, na isti način nitko oko njega nije mu strašno bitan, osim njega samog, stoga i on voli gledati sebe dok ima seks. Sam Patrick je toliko desenzibiliziran da ne može ni voljeti Jean na pravi način iako to želi, ali mislim da pokazuje malo ljudskosti ne ubivši je, i to je također razlog zašto je zove na telefon plačući jer zna da joj je stalo do njega ali koliko god se trudio ne može uzvratiti uslugu jer mu nedostaju emocije . Mislim da film prikazuje što se događa kada pohlepa i moć pokvare um, desenzibiliziraju ljude jedne za druge. Stoga je novac korijen svega zla.
uglavnom film koji se teško voli ali ako prihvatimo da je teška satira, ima dosta toga smisla. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - filmu utjecaj raste od početka pojavljivanja. Dobro je zaradio, film je postao poznat i po memeovima, citiranju i Bateman je postao ikona te filmu kult dosta raste iz godine u godinu. Film je dobio nastavak i utjecao je na neke bendove i glazbenike koji su napravili pjesme o filmu. A+, A, B+, B, C+, C


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply