Najbolji horor redatelj?

Razgovori ugodni o horor temama

Najbolji horor redatelj?

Poll ended at 06 Dec 2012, 23:10

Lucio Fulci
1
4%
Mario Bava
0
No votes
Dario Argento
1
4%
John Carpenter
14
56%
Tobe Hooper
1
4%
Wes Craven
4
16%
David Cronenberg
2
8%
George A. Romero
0
No votes
Terence Fisher
1
4%
Neko drugi
1
4%
 
Total votes: 25

User avatar
Michel
Posts: 11353
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by Michel » 24 Mar 2014, 18:23

Skinuo sam ovu verziju, ali nije valjala. Sa kickass torenta. La Frusta e il corpo [divx ita mp3] Mario Bava seeders: 4 leechers: 4

A na piratebayu The Whip and the Body AKA La frusta e il corpo 1963 Mario Bava 7 seeders: 6 leechers: 2 i to od 7.89 GiB

Stalo na 43% i nejde više.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Ash_Williams
Posts: 308
Joined: 14 Dec 2014, 19:10

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by Ash_Williams » 02 Apr 2015, 21:32

:shock: ne želim nikoga kritizirati ovdje, većina ovih redatelja se ne može poredit s Samom Raimijem.
svaki put kad Sam Raimi napravi izlet u horror vode, a to je njegovo područje što ja mislim da je dokazao više puta, to je stvarno nešto posebno.

User avatar
Michel
Posts: 11353
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by Michel » 08 May 2022, 01:07

Uh, prošlo je skoro 10 godina otkad sam otvorio ovu temu. Mnogo je to godina i dalje smo tu :supz:

Što se promijenilo kod moje liste. Pa mislim da ništa. Carpenter mi je i dalje broj 1, a prati ga Bava te Romero/Argento. Mnogo je novih nada u zadnjih 10 godina, to se promijenilo. Zato će ova tema odsad služiti za raspravu o horor redateljima jer horor je najposebniji žanr. Niti jedan žanr nema liste najboljih redatelja/glumaca/glumica, najboljih podžanrova. Toliko je poseban horor žanr.

Uskoro ću spomenut najbolje nove horor redatelje u zadnjih 20ak godina jer mislim da su zaslužili i napraviti ogromnu listu svih najvažnijih horor redatelja kroz povijest pa ćemo lijepo imati tu listu i kad god netko želi nešto gledati, ima tog i tog redatelja pa može si nešto uzeti.

A oživio sam ovu temu jer nam se vratio kralj body horora David Cronenberg i ima novi film koji izlazi ove godine viewtopic.php?f=21&t=9811

Evo i jedan dobar video o njemu

"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11353
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by Michel » 29 May 2022, 19:29

Malo kasnim
Prije koji dan je njegov najbolji film 'Stvor' bio prikazan, ostali također. Najveći :supz: zbilja mu je opus odličan kad se sve sagleda, toliko kultnih i legendarnih filmova.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Inferno
Posts: 2369
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by Inferno » 09 Jun 2022, 23:40

Kad netko kaze da je Jordan Peele najbolji horor redatelj dobijem instant proljev.

User avatar
Michel
Posts: 11353
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by Michel » 10 Jun 2022, 00:09

Nisam još naišao da to netko govori i nadam se da neću :zubifale:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by dr_gonzo » 28 Jun 2022, 16:12

Ash_Williams wrote:
02 Apr 2015, 21:32
:shock: ne želim nikoga kritizirati ovdje, većina ovih redatelja se ne može poredit s Samom Raimijem.
svaki put kad Sam Raimi napravi izlet u horror vode, a to je njegovo područje što ja mislim da je dokazao više puta, to je stvarno nešto posebno.
Da. Ako je netko trebao biti na ovoj listi uz Carpentera i Cravena to je Sam Raimi, a onda ide i Joe Dante...
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Michel
Posts: 11353
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by Michel » 28 Jun 2022, 21:07

Anketa mi dozvoljava samo 10 opcija, a Sam Raimi i Joe Dante ( :facepalm: ) sigurno nisu top 10 horor redatelja. Sam Raimi je samo napravio Evil Dead trilogiju koju obožavam (i drugi dio mi je jedan od najboljih horora) i ajde Drag me to Hell od horora. Za mene nedovoljno za top 10 točnije top 9 jer 10. opcija je netko drugi. Ali evo recite mi kojeg bi redatelja izbacili i ubacili Raimia i Dantea ( :facepalm: ). Kužim da su vam dragi ali ajmo biti malo objektivni. Dante je napravio zabavne gremline, solidni The Howling, ove ostale šrotove poput The Hole i Piranhu ne računam. I sad mi netko tvrdi da je oni zaslužuju mjesto pokraj Cravena i Caprentera, dajte budite realni. A kamoli pokraj Argenta, Cronenberga, Bave, Hoopera, Romera i Fishera. Sve redatelji koji imaju VIŠE DOBRIH horora i VIŠE RAZLIČITIH horora. Case closed.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by john_constantine » 28 Jun 2022, 22:03

Hooper je napravio TMC i Salem lots. Ostalo je treš od te franšize i od filmova koje je režirao. Ništ vrijedno spomena...

George Romeo osim te kultne dead trilogije, nije se nešto proslavio. Tek creepshow samo... ili zombiji ili nešto drugo što mu ne leži...

Croneberg ajde da, ima izvrsne filmove. Ali dalo bi se raspravljati da li su horor ili ne. Scanners mu spada u horor filmove iako nije. Ima jednu brutalnu scenu. Tako da on nikad nije spadao u kraljeve horora koliko je brutalan i ekcentričan.

Koji Bava? Mario ili Lambert? I jedni i drugi su režirali jeftine horore kakvi su se štancali u Italiji. Demoni su zabavan film, ali puno mana... to što imaju par kultnih filmova jer su se uspjeli probiti izvan Italije, to je druga stvar...

Dario Argento još može proći.... Imao je dobru fazu giallo filmova i horora. Ali onda je krenuo prema dnu. Drakula mu je živi užas.

Ovaj zadnji, terence fisher. Par klasika, ostalo štancanje slabih nastavaka na horor likove.
Michel puši karu.

User avatar
Michel
Posts: 11353
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by Michel » 28 Jun 2022, 22:32

john_constantine wrote:
28 Jun 2022, 22:03
Hooper je napravio TMC i Salem lots. Ostalo je treš od te franšize i od filmova koje je režirao. Ništ vrijedno spomena...
:shock: Cons, nisam to od tebe očekivao. Tobe Hooper je najpodcjenjeniji horor redatelj pa valjda ikad. Kako si zaboravio Funhouse, Poltergeist i Lifeforce. I dodaš ove što si napisa, TCM i Salem's Lot. Hooper ima nevjerojatne klasike. TCM je na svakoj top 10 listi horor ikad. Salem's Lot je najbolji TV horor ikad. Poltergeist je jeben pop kulturni horor klasik. I još dodaš dva sitna horora u Funhouse i Lifeforceu. Nema jeben šanse da je Joe fakin Dante :facepalm: bolji od njega radi čega? Radi Gremlina i Howlinga. Mislim, volim ja Gremline nemoj me krivo shvatit i Howling je dobar werewolf film ali sveukupno nije bolji horor redatelj od Hoopera.

Raimi ima Evil trilogiju i Drag me to Hell ali po meni je to premalo i to govorim kao netko tko ima Evil Dead 2 u top 10 horora ikad. No, nema takav raspon kao Hooper. Idemo dalje.
john_constantine wrote:
28 Jun 2022, 22:03
George Romeo osim te kultne dead trilogije, nije se nešto proslavio. Tek creepshow samo... ili zombiji ili nešto drugo što mu ne leži...
Romerio ima zombie trilogiju od kojih Night i Dawn spadaju među najbolje horore ikada. Također, Creepshow je jedan od najzabanviji horora 80-ih. Tu je još Martin, najpodcjenjeniji horor 70-ih. Ima još nekih sitnih horora. Opet je više napravio različitih horora nego jebeni fakin Joe Dante :lol: i Raimi koliko god ga volio, ne može za Evil Dead trilogijom i Drag me to Hell biti ispred Romera.
john_constantine wrote:
28 Jun 2022, 22:03
Croneberg ajde da, ima izvrsne filmove. Ali dalo bi se raspravljati da li su horor ili ne. Scanners mu spada u horor filmove iako nije. Ima jednu brutalnu scenu. Tako da on nikad nije spadao u kraljeve horora koliko je brutalan i ekcentričan.
A gle, on je kralj body horora i njegova raznovrsnot jednostavno uništava Raimia i Dantea. Žao mi je što se čini da blatim Raimia stvarno ne drag mi je ali ne može on samo radi evil dead trilogije i drag me to hell biti među najboljim horor redateljima ikada.
john_constantine wrote:
28 Jun 2022, 22:03
Koji Bava? Mario ili Lambert? I jedni i drugi su režirali jeftine horore kakvi su se štancali u Italiji. Demoni su zabavan film, ali puno mana... to što imaju par kultnih filmova jer su se uspjeli probiti izvan Italije, to je druga stvar...
Naravno da pričam o Bavi. Argento i Bava su dva najbolja europska horor redatelja, njihova režiija, boje, soundtrack i raznolikost su nenadmašni.

Mislim ovo je samo od Bave
Reazione a catena (1971) http://www.imdb.com/title/tt0067656/?ref_=fn_al_tt_1
La maschera del demonio (1960) http://www.imdb.com/title/tt0054067/?ref_=fn_al_tt_1
Sei donne per l'assassino (1964) http://www.imdb.com/title/tt0058567/?ref_=fn_al_tt_1
I tre volti della paura (1963) http://www.imdb.com/title/tt0057603/?ref_=nv_sr_1
Operazione paura (1966) http://www.imdb.com/title/tt0060794/?ref_=fn_al_tt_1
La frusta e il corpo https://www.imdb.com/title/tt0057078/?ref_=fn_al_tt_1

Te sve filmove sam i recenzirao kad sam imao maraton sa talijanima pogotovo sa Bavom zbog tih filmova mi je upao među tri najbolja horor redatelja ikad. Pogotovo njegovi Black Sunday i Black Sabbath zar si zaboravio ta dva dragulja? :D
john_constantine wrote:
28 Jun 2022, 22:03
Dario Argento još može proći.... Imao je dobru fazu giallo filmova i horora. Ali onda je krenuo prema dnu. Drakula mu je živi užas.
A gle kao i svaki redatelj, kao i Carpenter ali kad gledamo sveukupno ma mislim Argentu bi bilo dovoljno da je samo napravio Suspiriu i Deep Red, ali onda je još dodao i Tenebre, Phenomenu i ostale.
john_constantine wrote:
28 Jun 2022, 22:03
Ovaj zadnji, terence fisher. Par klasika, ostalo štancanje slabih nastavaka na horor likove.
Ok, štancanje slabih klasika ali ajmo pogledat njegove najbolje horore. A gle, Fisher je sinonim za hammer horore i mislim da je zaslužio prije nego Raimi i Dante i da je više napravo za horor, pogotovo nego jebeni Joe Dante :zubifale:

Znaš kog sam zaboravio. Toda Browninga. Freaks i Draculu. Opet bolje nego Joe Dante. I James Whael. Old dark House, Frankenstein, Nevidljivi Čovjek i Bride of Frankenstein. Jebote koji klasici.

Još donekle shvaćam za Raimia jer je mu je Evil Dead trilogija čisti nenadjebivi klasik ali opet mislim da zaostaje po raznovrsnosti kada pričamo o najboljim horor redateljima ali Joe Dante :zubifale: ma volim te gremline ali ono nikad ih nisam gledao kao neki vanserijski horor. Joe Dante nema niti jedan horor film koji bi bio među top 20, top 30 horora ikad a i dalje vjerojatno. Ovi ostali imaju plus imaju još niz dobrih horora.

Al evo ako netko Raimia spominje. Zašto ne Roman Polanski? Raimi ima četiri horora snimljena (Evil Dead trilogiju i Drag me to Hell), Polanski isto. Rosemary's Baby, Bal Vampira, Repulsion i na granici horor Deveta vrata i The Tenant.

Dakle kada se pogleda raznovrsnot horora kod ovih nabrojanih redatelja, ni Raimi a pogotovo ni Dante nemaju tu što tražiti. Kužim da nekome može biti Evil Dead 2 najbolji horor ikad, ali ne pričamo o najboljim hororima ikad (jer bi tu onda realno bili ne-horor redatelji kao što su Kubrick, Friedkin, Scott) već pričamo o najboljim horor redateljima, a kriteriji bi trebali biti minimalno 5 horora, minimalno jedan da ima status top 20/30 horora.

Joe Dante sa piranhom, gemlinima, howlingom i onim sranjem the hole ne može u tu kategoriju a kamoli top 3 :jawbreaker:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by john_constantine » 29 Jun 2022, 12:00

Poltergeist je režirao Spielberg većinom. Lifeforce je solidan kao i funhouse. Ali nikad nisu dosegnuli kultni status.

A nisu svi tako veliki filmofili kao mi. Uvijek će presuditi popularnost. Jesu navedeni snimali različite filmove, ali nisu stekli popularnost.

Za Raimija se slažem. U zadnjem dr strangeu koristi svoj poznati evil dead stil čime se nije previše pomaknuo. Ali opet je popularniji od ostalih.
Michel puši karu.

User avatar
Michel
Posts: 11353
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by Michel » 29 Jun 2022, 17:17

Znam za tu teoriju da je Spileberg režirao ali kasnije kad samo to istraživao, uvijek sam nailazio da je Hooper režirao evo što piše
Spielberg released two films in 1982 – E.T., which he directed but did not write; and Poltergeist, which he wrote and produced but did not direct (he hired Tobe Hooper).
Spielberg je bio involviran jako u produkciju.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Ash_Williams
Posts: 308
Joined: 14 Dec 2014, 19:10

Re: Najbolji horor redatelj?

Post by Ash_Williams » 12 Nov 2022, 08:32

I dalje bi odabrao Sama Raimija zbog njegovog umijeća. Da se gleda čisto doprinos horror žanru mislim da se Sam izdvaja kao Sergio Leone od ostalih
spaghetti western redatelja.

Ali s tim da ga raznolikost u filmografiji diskvalificira odabrao bi Wesa Cravena zbog domišljatosti i jer me njegovi filmovi drže "na rubu sjedala".

Post Reply