Koji ste horror zadnji gledali?

Razgovori ugodni o horor temama
User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 26 Dec 2023, 02:16

Image

Zombieland (2009) - horor komedija koja je bila vrlo popularna kad je izašla. Radnja je u apokaliptičnom svijetu gdje zombiji vladaju, a mala šačica ljudi je preživjela. Priča prati Columbusa, mladog nerda koji ima pravila kako preživjeti zombi apokalipsu. Pritom mu se priključuju dvije sestre i jedan južnjak kojeg glumi odlični Woody Harrelson. Ostatak ekipe isto dobar. Film je brzog tempa, zombiji su solidni i ubojstva su dobra. Niti malo dosadan, taman traje. Onaj nastavak sam pogledao koji je bio čisto solidno ostvarenje, ali ne na razini originala koji je i sam po sebi vrlo originalan. Highlights filma svakako Bill Murray. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj ovog filma leži u tome što je jako dobro zaradio, dobio je nastavak i seriju te je postavio neka nova pravila za zombie podžanr. I dan danas popularan film. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 26 Dec 2023, 09:59

Image

The Lost Boys (1987) - ah, slavni 'Izgubljeni dječaci'... Koliko sam volio ovaj film kao klinac, jednostavno film koji odiše sa nostalgijom i 80-ima. Sve je tu. Priča prati jednu obitelj koja se seli u Kaliforniju (Santa Clara) majka i dvoje sinova. Ubrzo dok dođu, izađu navečer i mlađi burazer kojeg glumi Corey Haim upoznaje dvoje drugih klinaca dok stariji buraz upoznaje prvo jednu djevojku pa njezinu ekipu za koju se ispostavi da su vampiri. Tu je i drugi Corey, Feldman naravno i oni čine kao nekakav comic relief pa film pliva između te granice komedije i horora, a kad je horor onda je horor. Ovaj put sam popratio i taj poznati gay undertone u filmu a ima ga na bacanje. Onaj saksofonist je čisti gay kak ga svi gledaju pa Sam kojeg glumi Haim ima u sobi poster od Roba Lowea i to u nekoj čudnoj pozi mislim pogledajte ovo https://i.imgur.com/2d7uXFA.jpg :lol: i pokojni redatelj slavni Joel Schumacher je bio gay. Usprkos tome, lijepo se bilo vratiti ovom kultnom klasiku uz kojeg smo mnogi nas odrastali. 7.6/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film je jako utjecajan, pogotovo na vampirski podžanr. Promijenio je prikaz vampira u popularnoj kulturi i unošenje mladenačkije, seksipilnije privlačnosti u vampirski podžanr. To je inspiriralo kasnije filmove i serije poput Buffy, ubojice vampira. Uz sve to jako dobro je zaradio, dobio je nastavke, stripove i film ima veliku fanbazu. A+, A, B+, B, C+, C

A sad na gay undertone. Pročitajte ovo :D :kokicarenje:
SpoilerShow
Izgubljeni dječaci su postali kultni film, i dok se može gledati kao jednostavan tinejdžerski-vamp film, u cijelom filmu postoji i prizvuk homoseksualnih tema. Od trenutka kada Lucy i njezina dva sina (Michael i Sam) uđu u Santa Carlu, do obrade pjesme "People Are Strange" grupe Echo And The Bunneymen, znamo da ulazimo u kontrakulturni primorski grad. Santa Carla djeluje kao sigurno utočište za pojedince na rubu društva. Savršeno mjesto za otvoreni život homoseksualaca. U skladu s ovim podtekstom, Michael inhibira biseksualnu znatiželju.

Prve noći lutanja rivom odlaze na koncert na plaži. Na pozornici nastupa Tim Cappello – pjeva i svira saksofon na pjesmi “I Still Believe”. On je bez majice, mišićav, nauljen i brusi bokove za publiku. Njegove ljubičaste pripijene hlače uljepšavaju oči većinom muškoj publici. Sam u potpunosti uživa u izvedbi, dok Michealova pozornost skrene na jednu od rijetkih prisutnih žena. Pokazuje zanimanje za nju dok i dalje drži na oku saksofonista. Ovo označava prvi pogled na Michealovu preispitujuću seksualnost.

Kasnije, kada Michael prvi put sretne Star, razmišlja o tome da probuši uho. Oblači i kožnu jaknu. Ove promjene ukazuju na nedostatak identiteta i očajničku želju da ga pronađe. Kad upozna Davida i njegove dečke, njih dvojica se pogledaju i Michael postaje više zaljubljen u Davida nego u Star. Kasnije saznajemo da je Michael odabran za Starinu prvu žrtvu, ali kada on i David podijele svoj trenutak, jasno je da David ima novi plan.

David i njegove kohorte mogu se kodirati kao homoseksualci, a ne jednostavno kao vampiri. Oblače se u kožna odijela što ih povezuje s underground gay klupskom scenom ranih osamdesetih. Glavno društvo to nije znalo, ali modu koja je postala oslonac razvilo je otrcano podzemlje sado-mazo homoseksualaca odjevenih u kožu koji su bili u bolu – vidi Al Pacino u Cruising (1980). Ako odjeća u potpunosti ne označava njihovu homoseksualnost, onda činjenica da izgubljeni dječaci moraju piti Davidove tekućine sigurno daje hint.

Jednom kada David namami Micheala u njihovu jazbinu, koketira s njim navodeći ga da vjeruje da je kineska hrana prepuna kukaca. Nakon nekoliko čežnjivih pogleda naprijed-natrag, David nudi Michealu piće koje će ga učiniti članom grupe. Izgubljeni dečki pjevaju varijaciju "one of us", a čak i nakon što ga Star upozori da je krv, on svejedno pije. Kad noć završi, Micheal osjeća žaljenje zbog svojih postupaka. Sve dok mu se ne pokaže što znači biti ova vrsta vampira/homoseksualca, Micheal se boji svog prijestupa.

Nakon što je Micheal osudio svoje homoseksualne sklonosti, učinio je najheteroseksualniju stvar koju može: odjurio je imati seks sa Star i uzeo nju i Laddieja kako bi ih zaštitio kao svoju 'normalnu' obitelj. Michealov strah od života izvan ormara i njegovo odbacivanje vlastite homoseksualnosti navode ga da uništi izgubljene dječake. Ironično, on mora ubosti Davida falusnim rogovljem kako bi ga ubio u vrlo seksualnoj sekvenci.

Dok Micheal dovodi u pitanje svoju seksualnost, njegov brat Sam se može čitati kao neupitno homoseksualac. U filmu postoji nekoliko referenci koje kodiraju Sama kao homoseksualca. Njegova je odjeća svijetla i kitnjasta, ali budući da se preselio iz Arizone u južnu Kaliforniju, to bi mogao biti pokušaj da se uklopi. Njegovi ukrasi u spavaćoj sobi izgledaju neprikladno da je Sam adolescentni heteroseksualac. Plakat Roba Lowea nije onaj koji prikazuje Lowea kao kul tinejdžerskog idola, to je uzbudljiva poza koja prikazuje njegov status srcolomca (majica i trbušnjaci na dasci za pranje govore sve). Sam je također ukrasio svoju sobu posterom Molly Ringwald. Ringwald je bila vrlo popularna sredinom osamdesetih i s pravom, njezini likovi Johna Hughesa doimali su se vrlo stvarnima i autentičnima. Možda je zbog svog prijateljstva s Duckyjem – koji je također viđen kao homoseksualac – razvila ogromnu bazu homoseksualnih obožavatelja. Iako je briljantna glumica, nikad joj se nisu divili kao pin-up. Daljnja nagađanja o Samovoj seksualnosti mogu se vidjeti u njegovoj raskošnoj pjenušavoj kupki i pjevanju stiha “I ain't got a man,” iz pjesme “Ain't Got No Home” Clarencea 'Frogmana' Henryja, kao najočitije homoseksualne reference u film – za kojeg mislim da je sax man ipak homoerotičniji.

Ako je Sam doista homoseksualac, on bi tada predstavljao najzdraviju sliku homoseksualnosti u filmu. David i izgubljeni dječaci uklapaju se u mainstream paradigmu homoseksualaca iz sredine osamdesetih. Tijekom ove ere, strah od AIDS-a promoviran je kao gay bolest i 'prosječni' Amerikanac je vjerovao da postoji epidemija homoseksualaca koji od svih žele napraviti homoseksualce. Kao homoseksualni redatelj, Schumacher je mogao iskoristiti svoj tinejdžerski vamp film da zapravo ispriča drugačiju priču, onu koja je možda bila kritika načina na koji je mainstream društvo gledalo na homoseksualnost. David i njegova grupa utjelovljuju te iracionalne strahove. Koristi svoju krv kako bi druge učinio poput njega i na taj način širi zarazu. Također se pridržavaju drugih stereotipa kao što je amoralna priroda i crkva ih osuđuje zbog toga što su vampiri/homoseksualci. Još jedan strah u vezi s gay zajednicom je da svi oni imaju potencijal da budu pedofili. Max ispunjava taj strah tako što se udvara Lucy kako bi došao do Micheala i Sama, dok je također otac tinejdžera Davida. Sad, ako sve ove elemente smjestimo u narativ, ustanovit ćemo da je Sam pravi prvak filma.

Sam se sprijatelji s braćom Frog koji se doimaju kao prototipovi akcijskih heroja iz Reaganove ere - čak oponašaju Ramba u odijevanju i govoru. Braća Frog se apsolutno gnušaju vampira, što ih, ako ovo stavimo u naš kontekst, čini homofobičnima. Ako čak i riječ vampir znači homoseksualac, onda kada tjeraju Sama da pročita Uništi sve vampire to je zapravo dio propagande pune mržnje. Dok je Sam zadovoljan sam sa sobom, čitanje literature osmišljene za promicanje mržnje čini ga prestravljenim da postane jedan od "onih" homoseksualaca. Kad Sam shvati da Micheal postaje jedan od "onih", on traži vodstvo od svoje odsutne majke, a kasnije od braće Frog.

Sam okuplja braću i Micheala i oni shvaćaju da trebaju raditi kao grupa kako bi pobijedili užasne stereotipe usmjerene na homoseksualnu zajednicu. Pomažući Michealu, Staru i Laddieju, braća Frog uspjevaju prevladati svoje predrasude i boriti se za "istinu, pravdu i američki način." Iako se braća Frog nisu 'izliječili' od svoje mržnje, barem su naučili da nisu svi homoseksualci kao oni o kojima čitaju u njihovoj propagandi. Frog Brothers će možda jednog dana prevladati svoju homofobiju, ali djed nikada neće: "Jedna stvar u vezi života u Santa Carli mi se nikad nije mogla svidjeti, svi ti prokleti vampiri."
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
hitman_4
Posts: 7008
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by hitman_4 » 26 Dec 2023, 14:59

Dead End - ovo je baš dobar psiholoski mindfuck horor, i dalje puno bolji od napuhanijih novijih filmova na koje naš michel svršava(kao gledao, a zapravo kopira tekstove sa forumhr i predstavlja ih kao svoje na jedinom forumu na kojem nije doživotno baniran zato što je zadnji moderator prije 10 godina napustio forum :D )

stara kad jede pitu je top 5 odvratnijih scena ikad

8/10
Image

Image

Image

John_Ryder
Posts: 12166
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by John_Ryder » 26 Dec 2023, 17:08

hitman_4 wrote:
26 Dec 2023, 14:59
Dead End - ovo je baš dobar psiholoski mindfuck horor, i dalje puno bolji od napuhanijih novijih filmova na koje naš michel svršava(kao gledao, a zapravo kopira tekstove sa forumhr i predstavlja ih kao svoje na jedinom forumu na kojem nije doživotno baniran zato što je zadnji moderator prije 10 godina napustio forum :D )

stara kad jede pitu je top 5 odvratnijih scena ikad

8/10

Ovo je ozbiljna optužba!

Oćeš reć da je mišel nešto kao lemonzo??
Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 27 Dec 2023, 03:49

Image

The Orphanage (2007) - španjolski film koji je producirao Del Toro. Radi se o jednom paru koji je usvojio jedno dijete, a to dijete počne imati svoje nevidljive prijatelje. Ti nevidljivi prijatelji imaju veliku povijest u sirotištu, a sve se pogoršava kada njihov posvojeni sin nestane. Ovo je jedan od onih emotivnih horora, koji te nauče nečemu. Jezivih scena ima a onaj preokret
SpoilerShow
je baš tragičan kad je našla svojeg posvojenog sina da je mrtav cijelo vrijeme. Samo mi nije jasno ako je nestao već mjesecima, onda bi tijelo već pojelo crvi i svašta nešto to mi je minus, a sami kraj ona je sad u zagrobnom životu sa tom djecom.
kraj jako emotivan uz stvarno lijepu glazbenu podlogu. Od strašnih scena ona scena sa medijem kada ide kroz kuću i čuje vriskove. Sporedni likovi mi nisu nešto, pogotovo muž al ok fokus je na njoj i djeci. Sve u svemu, jedan pomalo zaboravljeni dramski horor koji će vam probuditi emocije jer je to u konačnici srcedrapajuća priča o odanosti, tuzi i bezuvjetnoj ljubavi. 7.6/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj leži u odličnoj zaradi i vrlo dobroj kritici. Uz sve to film je stavljen od strane nekih kritičara kao jedan od 10 najboljih filmova te godine. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 27 Dec 2023, 12:44

Image

Shaun Of The Dead (2004) - ne mogu vjerovat da će iduće godine biti 20 godina od ovog filma. Pogledao sam ga jednom, i to prije nekih 18, 19 godina posudio iz videoteke. Tad mi je bio visoko kvalitetan, isto je i danas. Film dolazi iz pera Wright/Pegg, kojih sam fan još od serije Spaced. Ovdje su odlučili napraviti horor komediju sa zombijima. Shaun je momak koji ima posao, ali ima i nezaposlenog frenda koji po cijele dane visi doma i igra igrice. Kako ih polako upoznajemo, tako i u pozadini vidimo da se nešto čudno počne događati. Nakon jedne noći, Shaun se budi i kako dolazi do dućana, vidimo da se vani događa zombie apokalipsa. Film je vraški zabavan, inteligentan humor koji se mora skužiti tipično za njih dvoje. Alegorija na sve i svašta, ismijava sve moguće zombie klišeje i prava je uživancija gledati kako film ne gubi ritam već taman kad pomisliš da je pustio, doda gasa. Likovi su svi dobri i posebni, ima čak i nekoliko emotivnih scena, ali nije otišao previše u patetiku. Ovo je uistinu jedan od najboljih horora 21. stoljeća. 8.3/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film ima prilično dobri utjecaj. Zaradio je dosta, neke stvari filme poput Shaunove odjeće su završili čak i u muzeju. Dobio je izvrsne kritike pa je tako završio na listama najboljih filmova te godine kao i na listama najboljih britanskih filmova svih vremena. Bloody Disgusting ga ima kao drugi najbolji horor desetljeća. Dobio je i svoje stripove. Uz sve to, film je postao instant kult klasik, a to treba znati. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 28 Dec 2023, 05:02

Image

Black Sabbath (1963) - 'I tre volti della paura' mi je najdraži Bava. Naši ga preveli 'tri lica straha'. Dakle, omnibus horor od starog majstora koji sadrži tri priče. 'The Telephone' je priča o jednoj ženski koja dolazi doma i netko je zove na telefon i govori joj da će je ubiti. Tu dolazi njezina prijateljica koja je želi zaštiti. Prvi put kad sam gledao malo mi je zasmetalo
SpoilerShow
što ju je ona zvala i ok, prihvatljivo ali kako se poklopilo koje li slučajnosti da je stvarno netko želi ubiti. Ovaj put sam to prihvatio
jako lijepa režija, dobra priča i prekrasna glavna glumica. Naravno, tu je i lezbijski undertone zbog čega je ova priča i poznata. Druga priča se zove 'The Wurdulak' što je druga riječ za vampira. Ovdje glumi legendarna ikona Boris Karloff koji je i narator filma. Ova priča što se tiče atmosfere je sami vrh, mali zaselak, kućica, šuma, snijeg, magla. Znači, školski ali jebeno dobro funkcionira. Uglavnom, Wurdalak kao bivši član obitelji napada svoju obitelj. I dalje su mi one scene na prozoru odlične kao i glasanje dječaka. Treća priča se zove 'The Drop of Water' i osim što je to najbolja priča, to je jedna od najstrašnijih priča ikad iz bilo čega. I opet sam se ježio. Ovdje se vidi vintage Bava sa svojim bojama po kojima će u kasnijim filmovima postat poznat, po svojim zvukovima (kap vode) i po vrhunskoj režiji. Priča prati jednu žensku koja dođe u dvorac presvući groficu jer je umrla, ali joj usput krade prsten. Kad se vrati u svoj stan, počinju strahote po nju. Atmosferički isto vrh i naravno jezovite scene su zbog čega svi volimo horor. Bavin klasik, kako je dobro došao u ovo vrijeme uh. 7.8/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - značaj ovog filma je prilično dobar. Jedan od najboljih metal bendova si je dao naziv zbog ovog filma. Ako niste shvatili, pričam o Black Sabbath. Film je utjecao na Tarantina i njegov Pulp Fiction koji je nastao direktno pod utjecajem Bavinog klasika. Osim svega toga, smatra se jednim od najboljih antologijskih horor filmova. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 30 Dec 2023, 11:51

Image

Invasion of the Body Snatchers (1956) - Siegolov klasik koji je nastao prema knjizi. Radnja filma je smještena u mali gradić gdje se ljudi počnu čudno ponašati. Pratimo jednog doktora kojemu pacijenti počinju govoriti da njihovi voljeni nisu njihovi voljeni već netko drugi. On naravno to ne vjeruje, ali ubrzo počinje uviđati i sam neke stvari. Napravljen u jeku atomskog oružja, komunizma i hladnog rata film odlično balansira paranoju i klaustrofobiju. Cijeli film je ustvari alegorija na dosta stvari tog doba, pogotovo komunisti. Bavi se i gubitkom identitea i što ako budu drugačiji, sa manje emocija. Dobro je odglumljen i režiran, definitivno ispred svojeg vremena i oduvijek mi je bio bolji od remakea. I onak kraj kada ode na autocestu pa viče, ikonska scena. Ili kad otkrije da Becky više nije Becky. 8.1/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - svakako se radi o utjecajnom filmu gdje ga mnogi filmski časopisi stavljaju jako visoko kad su u pitanju znanstveno fantastični i horor filmovi. Uz to je dobio i više remakeova. Siegelov kultni klasik ostavio je neizbrisiv trag u kulturi u cjelini, uvodeći u popularnu upotrebu pojam 'ljudi mahune' (pod people), naziv za bezumne, bezdušne, nerazmišljajuće zombije ili one koji se, prema rječniku, “ponašaju čudno , mehanički, kao da nije potpuno ljudski”. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 31 Dec 2023, 10:33

Image

The Return of the Living Dead (1985) - poznata kultna horor komedija koju je režirao Dan O'Bannon. Ovaj prvi dio sam gledao samo jednom i to stvarno jako davno i znam da mi je bio samo dobar i u početku nisam uvrstio ovaj film u ovaj maraton, ali sam dao drugu priliku i nisam se razočarao jer zaslužuje ovdje biti. Film prati dva radnika koji slučajno puste jedan plin zbog kojeg mrtvi ljudi ožive i postaju zombiji. Pratimo i jednu punkersku mladež koja se zabavlja na groblju, ali moraju spašavati živu glavu kad se mrtvi počinju dizati. Film mi ima fenomenalan početak pa kad počne glazba, i soundtrack u filmu je jako dobar. Efekti su odlični, humor je više nego solidan. Najbolji mi je lik Ernie, a scena kada pričaju sa polovicom zombija na stolu, baš osjetiš tu njezinu bol i zato Brains! :zubifale: zombiji su stvarno brutalno jaki i teški za ubiti. Uglavnom, jako zabavan i kvalitetan zombie flick. 7.7/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj je prilično dobar, a to znači da je film dobio još čak četiri nastavaka. Osim toga, ovo je jako inovativan film po pitanju zombija. Prvi film koji je prikazao zombije koji trče i koji su kasnije utjecali na filmove kao što su World War Z i 28 dana kasnije (nije zombie film). Prikazao je i zombije pametnijima nego što inače jesu. A+, A, B+, B, C+, C


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 31 Dec 2023, 20:11

Image

American Psycho (2000) - Christian Bale glumi narcisiodnog mini bogataša sa Wall Streeta kojemu je najveći užitak pozvati nekoga u svoj skupocjeni stan, pričati o muzici te ubiti i raskomadati tu osobu. Film je horor satira i to jako dobra koja praktički ismijava takav stil življenja, ismijava snobizam i te ljude sa Wall Streeta. Ima stvarno scena za nasmijat se pođteno kao uspoređivanje kartica. Mislim da je Bale najviše uživao u ovoj ulozi, tako mi se čini. Fantastičan je, totalno se izgubio ovdje. Scene ubojstva su dobra i zabavna. Pretjerivanja naravno ima kao ono sa motorkom. Glumački dio je stvarno kvalitetan. Uživao sam u većinskom dijelu filma, ali zadnjih 20 minuta mi nije tako leglo kao prvih sat i 20 jer su tu sve zbrzali.
SpoilerShow
čitao sam da je sve stvarno, nije si zamislio to u glavi, tako je i u knjizi iako ima nekih scena koje pokazuju da su možda neka ubojstva ipak u njegovog glavi kao recimo kad je pucao na policajce pa oba auta eksplodiraju, a on pogleda pištolj kao u smislu "kako je to moguće od samo pištolja". Zanimljiva je i scena sa njegovim odvjetnikom kad mu sve priznaje, a njegov odvjetnik kaže da je bio sa Paul Allenom na ručku prije 10 dana. E sad, ili je ovaj živ pa si je Bateman zamislio to u glavi ili odvjetnik igra njegovu igru za koju misli da je šala. I evo jedna teorija koja mi se sviđa
Upravo sam pogledao film i smatram ga fascinantnim. Mislim da je napisano kako bi se svakom gledatelju obratilo na drugačiji način, ali moj osobni stav je da je Bateman počinio ubojstva, ali, budući da je on sin (ili što već) vlasnika tvrtke, sve što radi se čisti nakon njega, i on nikada ne mora preuzeti stvarnu odgovornost ili odgovornost za svoje postupke, zbog čega je izgubio empatiju. U mojim očima u društvenom krugu Bateman je osim prestižnih pojedinaca s puno novca, ovaj nedostatak odgovornosti za postupke normalan jer novac rješava i pokriva sve probleme. Odvjetnik je bio toliko desenzibiliziran na Batemanovu ispovijest, zamijenio je Batemana za potpuno drugu osobu i smatrao je njegovu ispovijest smiješnom, vjerojatno zato što odvjetnik ima druge klijente koji čine iste gnusne radnje koje Bateman čini ili još gore, a ne može čak ni pratiti tko je što počinio djeluj jer je toliko desenzibiliziran na sve . Vidio ga je kako se druži na zabavi na kojoj ide Bateman, što sugerira da radi s više muškaraca iz tog društvenog kruga. Vidimo da se ovakve stvari stalno događaju u stvarnom životu. Prestižni pojedinci koji imaju puno novca i veza stalno se izvlače s nečim, čak i ubojstvom. Moje mišljenje je da svi oko njega znaju da je on ubojica i da je lud, ali i oni sami su psihopati i pokušavaju učiniti sve što je potrebno kako bi se popeli na radnoj ljestvici i ispunili vlastite želje. Drugim riječima, Patrick Bateman im nije ništa, a nisu ni njihovi drugi vršnjaci, zbog čega se svi griješe tijekom cijelog filma, zapravo ih nije previše briga jedni za druge, svatko je previše zaokupljen vlastitim uspjehom, statusom , treba i želi brinuti o drugim ljudima . Patrick želi da ga ljudi vide i prepoznaju, možda čak i da ga prestanu nazivati ​​luzerom kao što to svi čine, ali nikoga doista nije briga za njega osim možda Jeana. Čini se kao da Jean ima tu sposobnost brige jer nije dio neposrednog društvenog kruga u kojem je Bateman i najvjerojatnije je nižeg statusa, zbog čega još uvijek ima empatije i emocija. Ista je stvar s kurvom koja pokazuje emocije poput straha i brige. Ako primijetite da ljudi iz Batemanovog najbližeg kruga ne pokazuju previše emocija, ali oni nižeg statusa jesu. Čini se da čak ni njegova zaručnica ne mari mnogo za njega i samo mu je potreban novac i status zbog čega ga podsjeća da imaju isti društveni krug kako bi ga uvjerila da ostane s njom. U mojim su očima ubojstva Patricka Batemana bila vapaj za pažnjom i način da Patrick osjeti neku vrstu emocija ili uzbuđenja jer više ne može osjećati emocije ili empatiju pa svaki put mora eskalirati svoje zločine samo da nešto osjeti. Njegova ubojstva također su vapaj da ga netko primijeti i brine o njegovom postojanju, ali u stvarnosti on jednostavno nikome nije toliko važan, koliko god to jako želio i koliko god se trudio da ga netko vidi, a on jest ništa više od pijuna u njihovim životima, na isti način nitko oko njega nije mu strašno bitan, osim njega samog, stoga i on voli gledati sebe dok ima seks. Sam Patrick je toliko desenzibiliziran da ne može ni voljeti Jean na pravi način iako to želi, ali mislim da pokazuje malo ljudskosti ne ubivši je, i to je također razlog zašto je zove na telefon plačući jer zna da joj je stalo do njega ali koliko god se trudio ne može uzvratiti uslugu jer mu nedostaju emocije . Mislim da film prikazuje što se događa kada pohlepa i moć pokvare um, desenzibiliziraju ljude jedne za druge. Stoga je novac korijen svega zla.
uglavnom film koji se teško voli ali ako prihvatimo da je teška satira, ima dosta toga smisla. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - filmu utjecaj raste od početka pojavljivanja. Dobro je zaradio, film je postao poznat i po memeovima, citiranju i Bateman je postao ikona te filmu kult dosta raste iz godine u godinu. Film je dobio nastavak i utjecao je na neke bendove i glazbenike koji su napravili pjesme o filmu. A+, A, B+, B, C+, C


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 02 Jan 2024, 20:08

Image

Interview with the Vampire (1994) - slavni vampirski film prema knjizi Anne Rice gdje pratimo vampira Lestata koji pretvori čovjeka Louisa u vampira i zajedno love i ubijaju. No, Louis i kao vampir ima svoju nježniju stranu zbog koje više ne želi ubijati pa prelazi na životinje. Film koji je u svoje vrijeme bio jako popularan i okupio je zvjezdanu glumačku postavu. Cruise je odličan kao Lestat i najbolji lik u filmu, Kirsten Dunst je isto odlična kao Claudia, mlada cura koje se kasnije osveti Lestatu ali i njezina smrt bude jako upečatljiva. Pitt mi je ok, ali moguće da je to zbog njegovog lika koji se stalno žali. Uglavnom, ovo je dosta gay film no usprkos tome pazi da ne prelazi granicu. Najviše mi se sviđa ideja filma novinar koji ima intervju sa vampirom. Kostimografija i sve ostalo na nivou, a ne sviđa mi se nekad taj tempo i naglo preskakanje godina pa neke stvari ostaju nerazrađene 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film je dobio nastavak, seriju i bio je nominiran za Oscara u nekim sporednim kategorijama. Vrlo je popularan i dosta je zaradio. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 06 Jan 2024, 11:24

Image

A Bay of Blood (1971) - iliti ga 'Reazione a catena' i treći Bava u maratonu. Ovo je najutjecajniji Bava, slasher gdje je radnja smještena na jednom zaljevu okružen sa jezerom film prati grupu random ljudi ali ništa ne kužiš. Ni prvi put kad sam gledao, ni drugi. No, zato kad krene masakr, onda je masakr. Ovo je slasher koji ima jedne od najboljih ubojstava ikada što i najviše gledamo kod slasher podžanra. Gluma je prosjek, ima mini preokreta koji su dobri, i jedan ogromni na kraju na razini 'Sleepeway Camp' (ne isti, ali po šoku isti). Bava ovdje ima prepoznatljivu režiju, tehnički je odlično snimljeno, puno njegovih zumiranja. Omiljene smrti su mi ovdje ubojstvo u trku, mačeta u glavu, obješena baka i kopljem kroz krevet. 7.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj je apsolutno ogroman, pogotovo na čitavi slasher podžanr. Psiho je slasher i spada među najutjecajnije filmove ikada, ali prvi PRAVI slasher koji je koristio sve one značajke (osim klasične final girl) je ovaj Bavin kultni klasik. Sve što smo vidjeli u slasherima od 80-ih pa do dan danas ti filmovi duguju ovom filmu. Pogotovo Petak 13. koji je kopirao jako puno toga iz ovog filma, ali doslovno kopirao kao neka ubojstva. 'A Bay of Blood' se zove i djedom slashera, a sama ta činjenica ga stavlja jako visoko po utjecaju. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

LISTA NAJBOLJIH

Post by Michel » 07 Jan 2024, 14:34

Image

Train to Busan (2016) - zadnji put sam gledao prije 6, 7 godina i tad mi se jako svidio, a tako je bilo i ovaj put. Film prati oca i njegovu kćer koji krenu sa vlakom za Busan gdje je njegova bivša žena i njezina majka, ali polako počinju shvaćati da se nalaze u početku zombi apokalipse. Uz njih su tu još teenegeri, jedan debeljko i njegova trudna žena, dvije bakice koje su sestre i svatko dobije neku svoju mini priču. Kao i kod prvog puta, i ovaj put mi se najviše svidjela karakterizacija likova i human touch što ga čini jednim od emotivnih horora. Sad sam primijetio da nema puno gorea, ima krvi ali nisu prikazali nikad baš nešto degutantno što je inače odlika zombie filma. I ono što sam još primijetio je da bi taj otac kroz 10, 15 godina postao isti onaj ljudski negativac u filmu. Možda ja tu previše duboko kopam, ali tako mi se čini jer kad su prvi put stali sa vlakom, otac je htio otići sa kćeri bez da ikome javi gdje je sigurno pa ga kćer prisili da svima jave. I predstavljen nam je kao da ga je briga samo za sebe tako da nije imao kćer uz sebe i određene ljude koji su mu otvorili oči, postao bi taj ljudski negtivac kroz 10, 15 godina. Akcijske scene su dobre, volim kad se nešto događa u vlaku. Režirano je isto dosta kvalitetno. Možda bi samo malo skratio film. 7.7/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj je dobar za novi film. Zaradio je ogromne pare, postao jedan od najpopularnijih azijskih filmova zadnjeg desetljeća. Dobio nastavke, crtić tako da ću mu dati ovo slovo, ali postoji mogućnost i da pređe u plus kroz naredne godine. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11422
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HORROR HR 2023.

Post by Michel » 08 Jan 2024, 18:25

Saw X (2023) - i počeo napokon maraton horora za prošlu godinu. Započeo sam sa najpoznatijim hororom s ove liste, a to je novi dio slagalice strave. Tobin Bell se opet vratio kao Jigsaw, i dalje drži kadar i vlada sa scenom. Priča prati njega između prvog i drugog nastavka gdje se pokušava izliječiti od raka pa tako nailazi na neke ljude kojih nema po medijima ali kažu da ga mogu izliječiti. Neki će možda reći da je Jigsaw/Kramer ispao naivan i budala, ali kad ti je ostalo manje od 3 mjeseca života, sve ćeš pokušati. Uglavnom, oni njega prevare i on započinje osvetu. Ali uz pomoć Amande otima te ljude i kreću zamke. U zamkama sam baš uživao, ima bolesnih dijelova i lijep prikaz gorea. Zamjerka kod zamki je što ih je premalo za 2 sata filma. Tempo filma je ok, mislim ne znam jel me razočarao jer sam čuo da je najbolji poslije prvog i moguće da je tu u rangu drugog dijela. Uglavnom, više nego solidan nastavak. 6.5/10
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
hitman_4
Posts: 7008
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: Koji ste horror zadnji gledali?

Post by hitman_4 » 09 Jan 2024, 01:12

Thanksgiving - mnogo glup film u svim segmentima

2/10
Image

Image

Image

Post Reply