Recenzije albuma

Za ljubitelje svih glazbenih pravaca.
User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Recenzije albuma

Post by Michel » 19 Sep 2020, 10:23

Kao veliki ljubitelj glazbe recenzirat ću albume od pojedinih pjevača. Nikad nisam slušao albume od bendova, pjevača već sam samo slušao pjesme pa tako će prvi na redu biti Bruce Springsteen kojeg jako volim i znam većinu njegovih stvari od onih poznatih do onih nepoznatih ali baš me zanima kako će me se dojmiti albumi kao cjelina.

BRUCE SPRINGSTEEN
viewtopic.php?f=15&t=9678#p370459 Greetings from Asbury Park, N.J. (1973)
viewtopic.php?f=15&t=9678#p370480 The Wild, the Innocent & the E Street Shuffle (1973)
viewtopic.php?f=15&t=9678#p370502 Born to Run (1975)

THE RAMONES
viewtopic.php?f=15&t=9678#p370463 Ramones (1976)

CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL
viewtopic.php?f=15&t=9678#p370467 Creedence Clearwater Revival (1968)
viewtopic.php?f=15&t=9678#p370495 Bayou Country (1969)
Last edited by Michel on 25 Sep 2020, 01:49, edited 7 times in total.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Annabel_Lee
Posts: 432
Joined: 30 Jul 2013, 09:59

Re: Recenzije albuma

Post by Annabel_Lee » 19 Sep 2020, 19:43

Super, jedva cekam citati! Bas me zanima kakav ce ti biti izbor.
Mozda ti se i ja pridruzim s nekim kracim osvrtima. Kod mene je opet obrnuto, cim cujem neku pjesmu da mi se svidja, odmah potrazim cijelu diskografiju izvodjaca i redom preslusavam albume. :D Inace sam pisala recenzije za jedan portal, ali sad vec dugo nisam pa ce mi mozda biti zanimljivo opet prenositi misli o muzici na "papir".

User avatar
lemonzoo
Posts: 1174
Joined: 28 Jul 2013, 18:09
Location: youtu.be/dQw4w9WgXcQ

Re: Recenzije albuma

Post by lemonzoo » 19 Sep 2020, 19:51

Michel wrote:
19 Sep 2020, 10:23
Kao veliki ljubitelj glazbe recenzirat ću albume od pojedinih pjevača. Nikad nisam slušao albume od bendova, pjevača već sam samo slušao pjesme pa tako će prvi na redu biti Bruce Springsteen kojeg jako volim i znam većinu njegovih stvari od onih poznatih do onih nepoznatih ali baš me zanima kako će me se dojmiti albumi kao cjelina.
Ti si onda ko i većina nas internetski slušač. Taj mp3 je gotovo ubio album.
Ja sam se zadnjih par godina 95% prebacio na studijske i koncertne albume, nekako mi više paše kad glazba ima neki koncept. Moje zadnje otkriće je škotski Bob Dylan. https://en.m.wikipedia.org/wiki/What%27 ... 7s_Bin_Hid
Ne moraš čak ni pratiti stihove da bi uživao jer je divan.

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Recenzije albuma

Post by Michel » 19 Sep 2020, 20:17

Bruce Springsteen

ROCK
Greetings from Asbury Park, N.J. (1973) - Bruceov prvi album, tako ću krenut od početka da vidim kako je rastao i gdje je dosegao vrhunac iako pretpostavljam već gdje ali baš me zanima koji aalbum. Naravno, tu je i E street Band koji ga prati. Greetings from Asbury Park, N.J. se smatra jednim od najboljih debitantskih albuma u povijesti pa krenimo...
Image

Strana jedan
1. Blinded by the Light (5:06) - uh kakav početak i prva pjesma. Volio sam uvijek ovu pjesmu jer je energična i kad čujem Clemonsa na saksofonu lijek za dušu. Saksofon u roku mi je vrh, a nema boljeg od Clemonsa. Pjesma je o ljudima koje je Bruce sreo i o strasti prema nečemu zbog čega smo zaslijepljeni sa svijetlom i nadom. Vrlo dobar početak, sviđa mi se i refren što mi je vrlo važno. Riječi su isto dobre, svaka čast Bruceu jer koliko je toga izrekao u pet minuta - 4/5

2. Growin' Up (3:05) - solidna pjesma koja se više nazira na riječima, a muzika u pozadini je ok klavir se izdvaja. Refren prosječan, ali važna pjesma o odrastanju i buntovništvu - 2.8/5

3. Mary Queen of Arkansas (5:21) - prva balada na albumu i prva pojava usme harmonike koja se često koristi u njegovim pjesmama. Ovdje kad se koristi daje neki western štih. Dobra je stvar o ženi koja zna voljet ali i mrzit, refren odmah na početku - 3.3/5

4. Does This Bus Stop at 82nd Street? (2:05) - simpa muzika ali to je sve... Pjesma je o Bruceu i njegovoj tadašnjoj curi i busu koji ih je vozio do Manhattana. Prekratko traje, nekako nedovršeno. Na kraju uvijek gledam po osjećajima kakve je osjećaje pjesma digla u meni, a ova nikakva. Nije najgora pjesma ali ovo je najmanja ocjena koju mogu dati za ovakve pjesme - 2.5/5

5. Lost in the Flood (5:17) - pjesma o vijetnamskom veteranu koji se vraća iz rata i vidi kako se društvo promijenilo. Dobar početak ali stalno sam očekivao da pjesma nešto više isporuči ali na kraju nije - 3/5

Strana dva
1. The Angel (3:24) - prvi put čuo ovu pjesmu i jako mi se svidjela. Vrlo spora praktički samo klavir koji se izvrsno utapa sa Bruceovim hrapavim glasom. Kratka je ali ima početak i kraj o bajkeru koji se suočava sa smrti a za njim plače jedna žena - 3.7/5

2. For You (4:40) - pjesma o ženi koja se htjela ubiti... Refren mi se sviđa, treba malo da dođe do refrena, možda malo i previše ali muzika je opet ono što se izdvaja. E street band ne mogu fulati - 3.3/5

3. Spirit in the Night (5:00) - meni jedna od najdražih Bruceovih stvari i spada među najpodcjenjenije rock pjesme. Refren obožavam top 10 refrena od Brucea uvijek pjevušim 'all night', pjesma o bježanu iz komfort zone i na nekakvo mistično mjesto gdje je bitna samo sloboda. Clemons po drugi puta na albumu na saksofonu koji daje novu razinu ovoj vrhunskoj pjesmi - 4.7/5

4. It's Hard to Be a Saint in the City (3:13) - pjesma o dečku koji odrasta na ulici i pokušava ostati dobar ali bori se sa vlastitim demonima. Završna pjesma na albumu, muzika je opet ta koja se izdvaja i naravno riječi. No, ostao sam ravnodušan što se tiče osjećaja - 2.8/5

ZAVRŠNA RIJEČ - ovo je više ala Bob Dylan zbog čega su ga i uspoređivali na početku karijere sa njim dok nije kasnije našao onaj svoj pravi zvuk. Abum je dobar uz nekoliko promašaja, ali izdvaja se muzika, riječi ali minus je što neke pjesme su me ostavile ravnodušnim. Od instrumenata najviše se izdvaja klavir koji u nekim pjesmama dominira i meni najdraži saksofon od genijalca Clemonsa koji je samo bio na dvije pjesme na ovom albumu, ali u kasnijim albumima ga ima više. Bruceov hrapavi glas daje isto novu razinu dobrim pjesmama. Pjesme koje se izdvajaju su mini remek djelo 'Spirit in the Night', 'Blinded by the Light' kao vrlo dobar početak albuma i 'The Angel' kao kratka ali slatka balada samo sa klavirom.

ZAVRŠNA OCJENA - 3.7/5
Last edited by Michel on 19 Sep 2020, 23:04, edited 5 times in total.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Recenzije albuma

Post by Michel » 19 Sep 2020, 20:34

Annabel_Lee wrote:
19 Sep 2020, 19:43
Super, jedva cekam citati! Bas me zanima kakav ce ti biti izbor.
Mozda ti se i ja pridruzim s nekim kracim osvrtima. Kod mene je opet obrnuto, cim cujem neku pjesmu da mi se svidja, odmah potrazim cijelu diskografiju izvodjaca i redom preslusavam albume. :D Inace sam pisala recenzije za jedan portal, ali sad vec dugo nisam pa ce mi mozda biti zanimljivo opet prenositi misli o muzici na "papir".
Slobodno se pridruži :)

Kod mene je problem (ili možda nije) što ne znam recenzirat pjesme/filmove na način koji inače filmski kritičari rade a mislim ni ne trebam na taj način. Pišem u trenutku pa nekad za film napišem o glumi ili scenariju, a nekad za režiju kako mi dođe nema pravila tako je i kod pjesama. Ali zato jesam amater :zubifale:

A što će biti? Ja sam ti ljubitelj rockabilly muzike 50-ih i starog rocka iz 60-ih i 70-ih pa uglavnom na izvođače iz tog doba. Volim i stari soul, ali i novi kao što su Michael Kiwanuka i Leon Bridges pa će i toga biti.
lemonzoo wrote:
19 Sep 2020, 19:51
Michel wrote:
19 Sep 2020, 10:23
Kao veliki ljubitelj glazbe recenzirat ću albume od pojedinih pjevača. Nikad nisam slušao albume od bendova, pjevača već sam samo slušao pjesme pa tako će prvi na redu biti Bruce Springsteen kojeg jako volim i znam većinu njegovih stvari od onih poznatih do onih nepoznatih ali baš me zanima kako će me se dojmiti albumi kao cjelina.
Ti si onda ko i većina nas internetski slušač. Taj mp3 je gotovo ubio album.
Ja sam se zadnjih par godina 95% prebacio na studijske i koncertne albume, nekako mi više paše kad glazba ima neki koncept. Moje zadnje otkriće je škotski Bob Dylan. https://en.m.wikipedia.org/wiki/What%27 ... 7s_Bin_Hid
Ne moraš čak ni pratiti stihove da bi uživao jer je divan.
Uh, ja se sjećam diskmana i walkmana kasnije :D

Znam za Donovana iako ga nikad nisam slušao osim 'Season of the Witch' što svi znaju, ali dobar podsjetnik. S otoka a da nisu englezi osobno najbolji su irci Rory Gallagher i Thin Lizzy.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
lemonzoo
Posts: 1174
Joined: 28 Jul 2013, 18:09
Location: youtu.be/dQw4w9WgXcQ

Re: Recenzije albuma

Post by lemonzoo » 19 Sep 2020, 20:39

Zadnjih 15 dana sam slušao početna 3-4 albuma od Thin Lizzyja, kao i onaj njihov najbolji live. Momci rasturaju.
S njima je svirao Gara Moore.

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Recenzije albuma

Post by Michel » 19 Sep 2020, 22:47

Moore :supz: blues će isto doći na red. Nema ljepše noćne muzike od bluesa

Idemo dalje, na redu su Ramonesi. Ljubav sa njima traje od teenegerskih dana kada sam pogledao Pet Semetary i čuo istoimenu pjesmu.

The Ramones

PUNK ROCK, POP PUNK
Ramones (1976) - njihov prvi album koji je naišao na sve moguće hvalospjeve pa idemo vidjeti kako to izgleda. Ramonesi su vrlo jednostavni i brzi i lakih riječi a opet imaju nekakvu težinu
Image

STRANA JEDAN
1. Blitzkrieg Bop (2:12) - kakva prva pjesma na albumu, odmah jedna od njihovih najpoznatijih i najboljih pjesama. Pjesma je i dan danas krio shvaćena pa neki govore da je o nacizmu ali nije. Ima spominjanja vojske, ali uglavnom je pjesma o dobrim vremenima jer je Dee Dee odrastao u njemačkoj. Pjesma brza prepuna energije i catchy refrena. 'Hey ho, let's go' - 5/5

2. Beat on the Brat (2:30) - 'Beat on the brat, beat on the brat, beat on the brat with a baseball bat oh yeah, oh yeah, uh-oh' :D zakon stvar nikom ne leži ovakva brzina i vesela melodija kao Ramonesima. Al evo Bruce na prvom albumu ima pjesama koje su lirički jače od svih ovih Ramonesovih pjesama, ali ove Ramonesove pjesme bude neke osjećaje i energiju pa na kraju svega ocjenjujem prema tome. Pjesma je o nižoj klasi i klincu kojeg je htio Joey Ramone isprebijati kad je bio klinac. Lijepo 4.2/5

3. Judy Is a Punk (1:30) - jedna od njihovih najkraćih pjesama fora stvar, ali nije kao Sheena 3/5

4. I Wanna Be Your Boyfriend (2:24) - ovu nisam puno slušao ali vrhunska stvar tako jednostavna i nekako nostalgična pjevušim cijelo vrijeme -4.3/5

5. Chain Saw (1:55) - pjesma inspirirana sa teksaškim masakrom priča o nekoj djevojci koja je oteta i koja se neće vratiti. Ful brza stvari ali nisam kupljen - 2.5/5

6. Now I Wanna Sniff Some Glue (1:34) - kaže Dee Dee 'nadam se da nitko ne misli da mi zbilja snifamo ljepilo, prestao sam kad sam imao osam godina' :lol: fora stvar sa par rečenica, drugi verse ubija kad nema muzike - 3.5/5

7. I Don't Wanna Go Down to the Basementet (2:35) - ne želi ići u podrum jer je nešto dole, ima horor štih a horor i punk idu zajedno. Niš posebno iako bubnjevi se na ovoj čuju jako dobro - 2.5/5

STRANA DVA
8. Loudmouth (2:14) - sviđa mi se rif na ovoj pjesmi i tranzicija između gitare i bubnjeva, refren niš posebno a tema vrlo jasna - 2.8/5

9. Havana Affair (2:00) - netipična pjesma za njih, ali refren ubija... Pjesma o špijunaži i dalje drže istu energiju - 4/5

10. Listen to My Heart (1:56) - ovdje se vidi velik utjecaj rockabilly muzike u nekim trenucima što i ne čudi kad su Ramonesi veliki obožavatelji r'n'r simpa stvar - 3.5/5

11. 53rd & 3rd (2:19) - pjesma o muškoj prostituciji u to doba. Jebeno dobra stvar, jaka gitara i nešto sporiji a opet brzi ritam - 3.8/5

12. Let's Dance (1:51) - odlična stvar ovdje mi se najviše sviđa muzika, bubnjevi dolaze do izražaja a sama tematika o plesnjacima iz 50-ih - 4.3/5

13. I Don't Wanna Walk Around With You (1:43) - ne znam o čemu je pjesma ali vjerojatno o nekoj curi možda i groupie s kojom ne želi hodat. Dobra stvar, skužio sam da mi kod njih najviše pašu bubnjevi kad ih odvoje od ostalih instrumenata. Uuu, uuu - 3.6/5

14. Today Your Love, Tomorrow the World (2:09) - jebena završna stvar o Hitlerovoj mladeži :D guba refren i s instrumentima ubijaju - 3.8/5

ZAVRŠNA RIJEČ - pričajmo prvo malo o nekakvom konzensusu. Naime, ovaj album se smatra njihovim najboljim albumom kao i idući album. Vidim doslovno je na velikom brokju 100 najboljih albuma ikada, drugi najbolji debitantnski album. Sad, moje ocjene će se uglavnom bazirati na kvaliteti i u kakvom me stanju ostavio album, ali ću definitvno morati i uzeti u obzir i utjecaj albuma, ali više kao dodatni bonus jer utjecaj ovog albuma je neosporan i o čemu se sve pjevali, vrlo kontroverzno i hrabro. Nema šta, u kompletu odličan album sa puno energije, dio povijesti baš sam uživao. Pjesme koje se izdvajaju su: 'Blitzkrieg Bop', 'Beat on the Brat', 'I Wanna Be Your Boyfriend', 'Havana Affair', 'Let's Dance'.

ZAVRŠNA OCJENA - 4.5/5
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Recenzije albuma

Post by Michel » 20 Sep 2020, 12:13

Na redu su Creedence Clearwater Revival, meni osobno najdraži rock band, vrlo popularni kasnih 60-ih i početkom 70-ih ne dolaze sa juga, ali rokaju južnjački rock :rock:

Creedence Clearwater Revival

PSYCHEDELIC ROCK
Creedence Clearwater Revival (1968)
Image

STRANA JEDAN
1. Put a Spell on You (4:33) - album započinje s ovom odličnom cover pjesmom. Jako fina gitara i Fogerty diže pjesmu sa svojim glasom jedan od dražih rock glasova - 4.2/5

2. The Working Man (3:04) - ovdje se još više ističe odlična gitara, refren nije nešto ali sve između jako dobro 3.8/5

3. Suzie Q (8:37) - još jedan cover. Originalna pjesma traje nešto više od dvije minute, a oni produžili na osam i pol minuta ali na vrhunski način. Malo riječi, ritam odličan od početka, a ostatak poigravanje sa gitarom i držanje ritma. Forgerty opet ubio - 4.5/5

STRANA DVA
1. Ninety-Nine and a Half (Won't Do) (3:39) - još jedan cover, ovdje glas od Forgertyija dolazi najviše do izražaja ta hrapavost daje težinu pjesmi. Napokon se i bubnjevi lijepo čuju, jako dobra stvar - 3.9/5

2. Get Down Woman (3:09) - solidna stvar, opet imaju taj neki blues ritam koji stalno drži interes a gitara ovdje zvuči jako psihodelično baš su je ispilili - 3/5

3. Porterville (2:24) - ovo je bilo jako dobro, totalno drugačije od ostalih pjesama s albuma. Sviđa mi se i pozadinski pjevači, gitara i dalje top i taman traje - 4/5

4. Gloomy (3:51) - a ono niš posebno, malo lakša stvar a opet kad se čuje iskrivljena gitara ovdje mi ne paše - 2/5

5. Walk on the Water (4:40) - uh obožavam ovu pjesmu baš sjajan završetak. Gitara, ritam, bubnjevi riječi sve na mjestu i odličan riff - 4.5/5

ZAVRŠNA RIJEČ - jako dobar debitantski album CCR-a ali vidi se da u kompletu to nije još to usprkos nekim odličnim pjesmama, Forgertyijevom pjevanju i gitarističkoj solaži. Album spada u psihodelični rock, i jako se primijeti u tim solažama koje su uglavnom jako dobre. Pjesme koje se izdvajaju su: 'Put a Spell on You', 'Suzie Q', 'Porterville' i 'Walk on the Water'.

ZAVRŠNA OCJENA - 3.8/5
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
lemonzoo
Posts: 1174
Joined: 28 Jul 2013, 18:09
Location: youtu.be/dQw4w9WgXcQ

Re: Recenzije albuma

Post by lemonzoo » 20 Sep 2020, 12:19

Borghesia - Njihovi zakoni, naša življenja (1986)

Jedni od pionira elektronike na ovim prostorima, moj prvi susret s njima.
Od 133 su mi dobri Veneromos i Repulsive Mix, kao i Mi smo povsod. Lovci i 133 (Ortega Mix) su dosadne i ubiju mi raspoloženje nakon ove prve tri dobre.
Kroz dosta se pjesama čuju semplovi govora političara, ali ne mogu razaznati je li kritika sistema ili neki nasumični govor. Malo bacaju na Laibach, ima i industriala u glazbi. Danas sam doznao da postoji ovaj EBM, nisam dosad čuo za taj žanr.

Image

Spisak pjesama:

a01. Borghesia - 133 (Venceremos Mix) (5:14)
a02. Borghesia - 133 (Repulsive Mix) (7:01)
b01. Borghesia - Mi Smo Povsod (5:42)
b02. Borghesia - Lovci (3:16)
b03. Borghesia - 133 (Ortega Mix) (4:13)

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Recenzije albuma

Post by Michel » 20 Sep 2020, 13:06

Nikad nisam dao priliku elektronici. Nikad nisam bio kupljen a i nisam baš neki ljubitelj glazbe iz 80-ih (čast izuzetcima) a 80-e su kao zlatno doba elektronske muzike prije nego što su u 90-ima prešli u techno i sve ostale podžanrove. Možda je Kraftwerk dobar početak za nekog ko nikad nije sjeo i poslušao tu vrstu muzike?
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Annabel_Lee
Posts: 432
Joined: 30 Jul 2013, 09:59

Re: Recenzije albuma

Post by Annabel_Lee » 20 Sep 2020, 13:21

Super su vam izbori albuma!
CCR i meni jedan od najdrazih bendova. :D

User avatar
lemonzoo
Posts: 1174
Joined: 28 Jul 2013, 18:09
Location: youtu.be/dQw4w9WgXcQ

Re: Recenzije albuma

Post by lemonzoo » 20 Sep 2020, 16:15

Michel wrote:
20 Sep 2020, 13:06
Nikad nisam dao priliku elektronici. Nikad nisam bio kupljen a i nisam baš neki ljubitelj glazbe iz 80-ih (čast izuzetcima) a 80-e su kao zlatno doba elektronske muzike prije nego što su u 90-ima prešli u techno i sve ostale podžanrove. Možda je Kraftwerk dobar početak za nekog ko nikad nije sjeo i poslušao tu vrstu muzike?
Mislim da su im ovo najbolji albumi.
Autobahn (1974)
Radio-Activity (1975)
Trans-Europe Express (1977)
The Man-Machine (1978)

Slušao sam ih jednom, koliko se sjećam bili su odlični.

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Recenzije albuma

Post by Michel » 21 Sep 2020, 08:57

Dat ću priliku

Vrijeme je za Bruceov drugi album

Bruce Springsteen

ROCK AND ROLL, RHYTHM AND BLUES
The Wild, the Innocent & the E Street Shuffle (1973)
Image

STRANA JEDAN
1. The E Street Shuffle (4:31) - skroz čudno otvaranje albuma sa pjesmom za koju Bruce kaže da je htio napraviti pjesmu na koju se može plesati svakodnevno pa tu imamo svakojakih instrumenata pa ispada dosta neuravnoteženo što je nekad dobro, ali ovdje mi se nije svidjelo. Lirički jaka pjesma, dalo mi je malo ritma ali to je to - 3/5

2. 4th of July, Asbury Park (Sandy) (5:36)
- vrhunska balada, cijelo vrijeme kao da šapće zbog čega je i pjesma tako dobra, a tu je još i prava harmonika u pozadini pravi folk rock. Refren odličan, cijelo vrijeme se ježio kroz pjesmu - 4.5/5

3. Kitty's Back (7:09) - kao i prva pjesma dosta čudne muzike ali ovaj put mi se svidjelo, mislio sam da neće na polovici pjesme ali drugi dio pjesme spašava sve i Clemons na saksofonu na kratko taman - 3.7/5

4. Wild Billy's Circus Story (4:47) - zanimljiva pjesma o cirkusu svidjela mi se. Bruce i E street bend sve ujedančeniji kao simiboza postaju. Kad Bruce smanji ritam sa glasom, tako ga ovi i prate ili kad povećava tako ga lijepo harmonika prati koja daje šarm pjesmi jer i harmoniku zamisšljam kao instrument za cirkus ne znam zašto ali taj kreštavi zvuk - 3.8/5

STRANA DVA
1. Incident on 57th Street (7:45) - ovo je pjesma ala zapadna priča, Romeo i Juliet, pjesma o iskupljenju. Uvijek kad sam slušao ovu pjesmu bila je u pozadini pa je nikad zapravo nisam potrudio poslušati, ali sad čitajući kako je napisana z to muzika ovo je malo remek djelo. Kritičari kažu da je ova pjesma gdje je Bruceovo pisanje postalo poetično. Jako puno emocija probudilo u meni - 5/5

2. Rosalita (Come Out Tonight) (7:04) - ah Rosalita... Jedna od popularnijih Bruceovih stvari na koncertima. Volim kako pjesma odmiče samo postaje bolja i bolja. Ovdje baš sve funkcionira od riječi do muzike pogotovo opet saksofon ima ga na bacanje. Klavir isto. I refren na kraju baš ti nekako daje nadu pjesma - 5/5

3. New York City Serenade (9:55) - zadnja pjesma na albumu je oda New Yorku, opet klavir i saksofon dolaze do izražaja i Bruceov šaputavi glas. Emocije na sve strane, jako dobra stvar - 4.2/5

ZAVRŠNA RIJEČ - kažu da je ovo najbolji Bruceov album po pitanju pisanja i vidim zašto. Pjesme su malo duže i ima svu slobodu što se tiče pisanja i za razliku od prvog albuma ovaj album mi se stvarno čini kao jedna odlična cjelina koja ima priču i likove. Bruce je odličan storyteller i odličan album za započet ako se želi upoznat ranog Brucea prije nego što je postao popularan s idućim albumom kojeg ću recenzirati kroz par dana. Pjesme koje se izdvajaju su '4th of July, Asbury Park (Sandy)', ' Incident on 57th Street', 'Rosalita (Come Out Tonight)' i 'New York City Serenade'.

ZAVRŠNA OCJENA - 4.5/5
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Recenzije albuma

Post by Michel » 23 Sep 2020, 13:46

Vrijeme je za drugi album od CCR-a, izdali su tri albuma ove godine :prayer: u tako kratkom periodu od 68.' do 72.' izdali 7 albuma i toliko hitova. Mislim da su samo Beatlesi bili tako uspješni u tako kratkom periodu.

Creedence Clearwater Revival

SWAMP ROCK, SOUTHERN ROCK, COUNTRY ROCK
Bayou Country (1969)
Image

STRANA JEDAN
1. Born on the Bayou (5:16) - kakvo otvaranje albuma. 'Born on the Bayou' je najbolji primjer swamp rocka zato i mnogi misle da su CCR sa juga amerike, ali nisu već samo pjevaju. Evo što kaže Fogerty za pjesmu
SpoilerShow
"Born on the Bayou" was vaguely like "Porterville," about a mythical childhood and a heat-filled time, the Fourth of July. I put it in the swamp where, of course, I had never lived. It was late as I was writing. I was trying to be a pure writer, no guitar in hand, visualizing and looking at the bare walls of my apartment. Tiny apartments have wonderful bare walls, especially when you can't afford to put anything on them. "Chasing down a hoodoo." Hoodoo is a magical, mystical, spiritual, non-defined apparition, like a ghost or a shadow, not necessarily evil, but certainly other-worldly. I was getting some of that imagery from Howlin' Wolf and Muddy Waters.
baš to, ima atmosferu, mistiku u sebi cijelo vrijeme zamišljam da sam u nekoj močvari tamo u Louisani :zubifale: fantastična stvar, jedna od dražih njihovih i ovo je pjesma koja me navukla na CCR. Naime, drugi dio B horora Swamp Thing pogledao davno kad sam valjda imao 11, 12 godina https://www.youtube.com/watch?v=-ty0br4SbXU i ostalo u sjećanju i otad ljubav traje 5/5

2. Bootleg (3:03) - a ono dobra pjesma koju drži odličan rif gitare, riiječi ok. Al pjesma pod zub :zubifale: 3.5/5

3. Graveyard Train (8:37) - najduža stvar na ovom albumu, odlična stvar taman za noćnu vožnju cijelo vrijeme drži isti lagani ritam. Jako cool pjesma 4.3/5

STRANA DVA
1. Good Golly, Miss Molly (2:44) - cover od legendarnog Little Richarda. Jako dobra stvar sa malo izmjenjenim riječima pjesma taman za ples neki jive :zubifale: 3.8/4

2. Penthouse Pauper (3:39) - ok stvar koja malo previše pili sa gitarom 3/5

3. Proud Mary (3:09) - iz mojeg iskustva većina ljudi misli da je ovo pjesma od Tine Turner, ali original je original. Odlična njihova stvar jedna od najpoznatijih 4.4/5

4. Keep On Chooglin' (7:43) - odlična završna stvar Fogerty izmislio riječ 'chooglin', neki misle da je to metafora za sex, a neki da ideš prema naprijed. Gitara, usna harmonika sve je na mjestu dok prolazim jugom amerike 4.4/5

ZAVRŠNA RIJEČ - bolji album od prvog i ovo je album gdje su krenuli napokon sa southern rockom i baviti se mitovima juga amerike, tih močvara, duhova i sličnih stvari. Otkrili su da su ti najbolji i posvetili se tome. Pjesme koje se oizdvajaju su 'Born on the Bayou', 'Graveyard Train', 'Proud Mary' i 'Keep On Chooglin'

ZAVRŠNA OCJENA - 4.2
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Recenzije albuma

Post by Michel » 25 Sep 2020, 01:48

Vrijeme je za novi Bruceov album. Tijekom godina gledao sam dosta lista najboljih Bruceovih albuma kako od glazbenih magazina tako od publike i skužio sam da Bruce ima 5, 6 albuma koji se broe za njegov najbolji album, a to su: Born to Run (1975), Darkness on the Edge of Town (1978), The River (1980), Nebraska (1982), Born in the U.S.A. (1984) i Tunnel of Love (1987) s time da po nekakoj mojoj procjeni u većini slučajeva na prvom mjestu je Born to Run (1975) ili Darkness on the Edge of Town (1978), ali taj period od 1975. do 1987. je njegov prime pa me očekuje vjerujem odlična zabava. Krenimo...

Bruce Springsteen

ROCK AND ROLL, POP ROCK, HEARTLAND ROCK
Born to Run (1975)
Image

STRANA JEDAN
1. Thunder Road (4:49) - sumnjam da ću ikad više naći na bolje otvaranje nekog albuma zato što je meni osobno 'Thunder Road' ne samo jedna od najboljih Bruceovih pjesama već općenito jedna od najboljih. "It's a town full of losers...I'm pulling out of here to win." i pjesma na kojoj se najbolje kombiniraju klavir i saksofon. Pjesma o mladosti, nostalgiji, bježanju u slobodu... 5/5

2. Tenth Avenue Freeze-Out (3:11) - pjesma o nastajanju E streen banda. Prevesela stvar za zaplesat diže ti energiju i ovo će mi biti protiv stresa stvar :zubifale: 4/5

3. Night (3:00) - mislim da je ovo prva pjesma o temi zbog čega je Bruce postao toliko voljen, a to je radnička klasa, blue collar radnicima. Brza i efektivna dobra stvar 3.5/5

4. Backstreets (6:30) - pjesma o slomljenom prijateljstvu. Klavir na ovom albumu zasad je vrh ali na ovoj pjesmi se posebno izdvaja. Lijepa priča, sjajna stvar 4.5/5

STRANA DVA
1. Born to Run (4:31) - kakav početak druge strane albuma. Pjesma koja je toliko puta glorificirana i smatrana najboljom Bruceovom pjesmom i gotovo uvijek na listama najboljih pjesama. Pjesma o slobodi stvarno nema veće poželim izaći van negdje u slobodu, živjeti na cesti, putovati vrhunski i jako inspirativno 5/5

2. She's the One (4:30) - vrlo catchy pjesma o ljetnoj ljubavi. Sviđa mi se način na koji Bruce pjesma ovu pjesmu, klavir naravno puno nježniji nego na drgum pjesmama i opet svaka pjesma inspirira 4.3/5

3. Meeting Across the River (3:18) - prekratko traje pogotovo jer je ovdje rock spojen sa jazzom a to treba biti malo duže iako je ovdje jazz jako lijepo odrađen 3.3/5

4. Jungleland (9:34) - lagao sam, ovdje je najbolji saksofon od Clemonsa, ovdje baš ima solažu. Možda i najbolje napisana pjesma na albumu plus ide i zbog trajanja. Ovo treba biti film, Bruce kako priča priču nenadjebivo. Kakav završetak albuma, lagano uvođenje, cijela priča ima dosta metafore može se shvatiti na više način ali bitan je način na koji je ispričana 5/5

ZAVRŠNA RIJEČ - album zaslužuje najveću ocjenu usprkos dvije od osam pjesmi kojima sam dao ispod 4 ocjenu, album na kraju ostavlja nevjerojatnu snagu, inspiraciju, jednu priču o slobodi, ljubavi i romantici, poštenim ljudima. Pjesme koje se izdvajaju su 'Thunder Road', 'Tenth Avenue Freeze-Out', 'Backstreets', 'Born to Run', 'She's the One' i 'Jungleland'.

ZAVRŠNA OCJENA - 5/5
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply