Novosti u vašoj glazbenoj kolekciji

Za ljubitelje svih glazbenih pravaca.
Post Reply
User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 04 Feb 2009, 14:56

Image


COLDPLAY - Viva La Vida

Sve do sada Coldplay je za mene bio band koji može privući pokojim dobrim singlom koji su krasili dosadašnje albume. No, izlaskom "Viva La Vide" i istoimenog singla te pristupom koju su preuzeli u svojoj kostimografiji kroz sva 4 dosadašnja spota (obučeni su poput francuskih revolucionara) kao i zbog intrigantnog ovitka došlo mi je da spržim kompletan album. Mogu reći da im se rizik isplatio; Coldplay je odustao od dosadašnje glazbene formule i zašao na novi teritorij te ga jedino naslovni singl i "Violet Hill" zvukom povezuju s prethodnim albumima iako se i u njima osjeti promjena. Album je dinamičan, nakon brzog broja dolazi lagani, pa poletni, onda uspavljujući da bi već idući bio prosvjetljujući. Tekstovi su inteligentni i pokušavaju povući paralele Francuske revolucije (ili bilo koje druge) s današnjim dobom pa tako u pjesmama nalazimo reference na kler, Bibliju, Rimske kavalrije i Jeruzalem. Coldplayev okretaj s lako slušljivog popa na nešto zanimljiviji glazbeni teritorij sigurno će koštati gubitka određenog broja fanova ali otvoriti pristup mnogima koji ovaj band nisu doživljavali ozbiljno

User avatar
callac
Posts: 7008
Joined: 05 Feb 2009, 23:07
Location: Rosewood

Post by callac » 06 Feb 2009, 08:01

Zadnji original koji sam kupila bio je Tool 10000 days, super su mi omoti njihovih cd-a. Ostalo, skida se sa neta sve što sam ikad poželjela ili ću možda poželjeti tako da je količina glazbe koju posjedujem postala toliko enormna da mi neće biti dovoljan ovaj život da ju u cijelosti poslušam. Moram priznati da mi čak nedostaju dani bez flata i premium rapidshare accounta, dani kada se skupljao novac za album koji želiš i kada bi ga konačno kupio/nabavio, preslušavanje do iznemoglosti.
'Cause two can keep a secret
If one of them is dead.


User avatar
NovemberBlut
Posts: 458
Joined: 04 Jan 2009, 01:34
Location: Between the shadows and me

Post by NovemberBlut » 06 Feb 2009, 09:36

callac wrote:Ostalo, skida se sa neta sve što sam ikad poželjela ili ću možda poželjeti tako da je količina glazbe koju posjedujem postala toliko enormna da mi neće biti dovoljan ovaj život da ju u cijelosti poslušam. Moram priznati da mi čak nedostaju dani bez flata i premium rapidshare accounta, dani kada se skupljao novac za album koji želiš i kada bi ga konačno kupio/nabavio, preslušavanje do iznemoglosti.
same here... imam vise glazbe od prosjecnog juke boxa od 200gb i sto je najbolje ja to sve slusam i luđački uzivam u tome.
music junkie sam definitivno.
a sjecam se kako je to bilo dok sam ja odrastala, tek su cdi stizali i u pocetku su bili strasno skupi. tek smo discmane otkrivali i bili smo ludi za jednim albumom a danas to podrazumijevva cijelu diskografiju. danas kad nekome sprzis nesto, očekuju da im sprzis sve od tog benda od njihove kolijevke i ljute se ako izostavis neki EP!
eh gdje su ti dani .... 8)
[i]"Somewhere in Germany in an moment of misery
I think about liberty and the end of the world
Somewhere in Germany I think about Italy
Of friendship and ecstasy and the end of the world
I gave myself to me
And think of what to be"[/i]

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 06 Feb 2009, 14:10

joj, meni je zadnji original tales from the twilight world od BG. to sam kupio prije nekih godinu dana brijem.. ah taj flat rate, god bless... 8)

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 03 Mar 2009, 09:49

Image

NICK DRAKE - Five Leaves Left
Radi se o debitantskom albumu britanskog mračnjaka. Drake nije dugo poživio jer će već 5 godina kasnije umrijeti ali njegova ostavštvina od sveukupno 3 albuma ostavit će trag na britansku glazbu. Dok mu drugi album koketira s jazzom a treći je ogoljen gotovo samo na akustično gitaru ovaj bi predstavljao sredinu kada je u pitanju bogatstvo zvuka. Drakeova virtuozna svirka akustične gitare te povremeno pojavljivanje gudača, klavira i flaute u kombinaciji s nježnim Drakeovim vokalom čine ovaj album slušljivim samo za uži krug slušatelja



Image

HANK WILLIAMS - 20 Of Hank Williams' Greatest Hits
O Williamsu je dovoljno samo reći kako je riječ o glazbeniku koji je doslovno stvorio modernu country glazbu. S radom je započeo već u 40-tim godinama prošlog stoljeća, umro je sa svega 29 godina ali ostavio utjecaj na čitavu zabavnu glazbu kroz iduća desetljeća; iz njega su proizašli Johnny Cash i Willie Nelson ali i Parsons, Dylan i Cohen, glazbenici koji će za buduće generacija biti polazne točke. Ovih 20 brojeva pokazuje kako Williams nije bio u stanju napisati lošu pjesmu.



Image

THE FLYING BURRITO BROTHERS - Gilded Palace Of Sin
Burrito Brotherse osnovao je Gram Parsons nakon što je napustio Byrdse. Izdao je samo 2 albuma unutar Burrito Brothersa od kojih navedeni predstavlja antologiju rock i country glazbe budući da su se u njemu ova 2 glazbenma pravca našla. Parsons će kasnije oba pravca u potpunosti spojiti i stvoriti hibrid nazvan country rock, nešto što će grupe poput Eaglesa svirati kroz čitavu svoju karijeru, a Parsonsov utjecaj vidljiv i u zvuku današnje kantautorske scene uključujući imena poput M Warda i Conora Obersta. Sve u svemu, ovaj je album bogat voklanim harmonijama i dobro ga je slušati u trenucima kada si sam i pripit a ne osjećaš se loše



Image

COLDPLAY - Prospekt's March
Na ovome se mini albumu nalaze pjesme koje nisu izišle na Viva La Vidi ili pak alternativni snimke već izišlih pjesama. Iako ovaj album ne ostavlja šok poput Viva La Vide s obzirom da se započeti eksperimenti ovdje samo nastavljaju ipak se može reći kako ga krase pjesme koje su svakako trebali izaći kao redovan materijal. Tematika povijesnih zbivanja utkanih u današnje doba nastavlja se i ovdje kroz naslovnicu albuma i tekstove pjesama. Jedina zamjerka bila bi alternativna verzija "Lost", inače odlična pjesma ovdje je korištena kao eksperiment u koji je uključen Jay Z. Srećom, postoji i treća verzija na kojoj nalazimo samo piano i Chrisov vokal pa sam ju više nego drage volje zamjenio

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 16 Apr 2009, 10:26

Image

TOM WAITS - Real Gone
Ovo je za sada predzadnji album koji je Waits izdao u svojoj dugoj i gotovo bizarno dinamičnoj karijeri. Glazbenik je to koji svakih desetak godina drastično mijenja zvuk ipak ostavljajući neki svoj pečat pa je tako ovo prvi njegov album na kojem nema niti jedne jedine skladbe uz pratnju klavira. Zvuk je mnogo žešći od bilo čega što je izdao te samo završna skladba ima više opuštajuću melodiju a po prvi puta se pojavljuju tekstovi koji komentiraju globalnu političku scenu ali budući da je u pitanju Waits tekstovi nisu nimalo angažirani te se svode na percepciju fiktivnog pojedinca ubačenog u sam tijekl zbivanja. Sve u svemu, iako mi je Waits jedan od najdražih glazbenika ikada, ovaj album mi je previše avangardan i teško probavljiv te bih ga svrstao na samo dno njegove iznimne karijere.



Image

NICK DRAKE - Bryter Layter
Radi se o drugom i ujedno predzadnjem albumu pokojnog britanskog mračnjaka. Zvuk popraćen akustičnim gitarama, klavirom i gudačima koji je začet na prvijencu ovdje je kombiniran s diskretrnim jazz aranžmanima stvarajući nešto topliji zvuk od prethodnog albuma



Image

VAN MORRISON - Astral Weeks
Najbolji album koji je Morrison izdao u svojoj gotovo 50 godina dugoj karijeri; ujedno i njegov debitantski. Iako je i nakon njega izdao niz remek dijela ovaj album biva uvijek uvršten na liste najboljih albuma uopće. Razlog tome jest što je Morrison samo na ovom albumu u potpunosti izmjenu strukturu pop pjesme; uvodi, mostovi i refreni gotovo da i ne postoje a opet cijel album ostavlja kohezivni osjećaj te je ovdje ostvaren savršen spoj rocka, bluesa, folka, jazza, countrya i klasične glazbe


Image

THE ANIMALS - Aboslute Animals
Kak i sam naslov veli riječ je kompilaciji hitova nastalih u njihovoj početnoj fazi dok im je zvuk bio obogaćen orguljama Alana Pricea koji je nakon toga napustio grupu

User avatar
callac
Posts: 7008
Joined: 05 Feb 2009, 23:07
Location: Rosewood

Post by callac » 23 Apr 2009, 20:27

Depeche mode-Sounds Of The Universe-trebao je biti Box set al ga nisam nigdje našla za kupiti... :? Zato sam užicala jedan poster koji ide na zid pokraj Devotional Tour :D
'Cause two can keep a secret
If one of them is dead.


User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 07 May 2009, 14:17

Image


CONOR OBERST & MYSTIC VALLEY BAND - Outer South

Nepunih godinu dana nakon izdavanja albuma koji je bio prvi u suradnji sa svojim novim pratećim bandom Conor Oberst je objavio "Outer South" koji se u trgovinama može naći od prekjučer. Kantautor je to koji je sa svojim nekadašnjim Bright Eyes objavio neke od najboljih alt-country-folk-rock albuma. Prešavši na suradnju s Mystic Valley Bandom zvuk se je još više približio ostavštini Neila Younga i Grama Parsonsa, tekstovi su postali jednostavniji (uz pokoji poezijski dijamant) a atmosfera nešto vedrija i ležernija. U tome okviru mogao bi se opisati i ovaj album. Svih 16 pjesama odišu atmosferom putovanja prašnjavim autocestama u suncem okupanim i sparinom usnulim ruralnim djelovima koje god zemlje da putujete uz povremene noćne odmore u motelima kada počinje svirati poneka balada. Tekstovi istinskog pjesnika prisutni su i ovdje u ponekim pjesmama pa tako u "To All The Lights In The Windows" Oberst povezuje religijske i povijesne slike (poput Mojsija na Sinaju, Isusa u šetnji po vodi i Solomona te Trojanskog konja) sa svojom bivšom ljubavi dok u pjesmi "White Shoes" svoju sadašnju ljubav pred kojom se osjeća ranjivost i predanost naziva Davidovom zvijezdom i polumjesecom koji mora bdijeti nad Browdhinim stablom pod kojim on sjedi. Unatoč tome, većina pjesama tekstualno su jednostavnije i vedrije a ono što ovaj album čini drukčijim od bilo čega što je Oberst do sada izdao jest činjenica da su 30% materijala s albuma napisali i odpjevali ostali članovi banda. Dok niti jedan od njih nije neotkriveni genije svaki je uspio uspješno popuniti praznine između Oberstovih pjesama. Sama činjenica da im je Conor Oberst (čovjek kojeg je Rolling Stone prošle godine proglasio kantautorom godine) pružio takvu priliku govori o njegovoj skromnosti i neopterećenosti.
Svakako, ovo je zasigurno jedan od boljih albuma ove godine i nadam se da će održati riječ i vratiti se u Zagreb kada otpočne europska turneja

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 26 May 2009, 16:56

Image

CALEXICO - Feast Of Wire
Atmosferičan i na trenutke sanjiv album. Calexico je jedan od istaknutijih alt-country sastava ovog desetljeća proizašao iz matične grupe Giant Sand a njegova kombiniranja countrya, pustinjskog bluesa, surf rocka, mariachi puhača i jazza 50-tih stvaraju iznimnu zvučnu podlogu što je i karakteristika ovog njihovog za sada posljednjeg albuma.



Image

ENNIO MORRICONE - The Very Best Of Ennio Morricone
Nema se baš tu previše za reći jer je riječ o jednom od najboljih i najutjecajnijih filmskih skladatelja u povijesti filmske umjetnosti. Njegovi soundtrackovi za spaghetti westerne postavili su standarde koji su i za mnoge današnje grupe jedna od polaznih točaka njihovih glazbenih korijena. Kompilacija uz sveprisutne skladbe iz "Good, Bad And Ugly" i "Once Upon A Time In The West" sadržava i neke od recentnijih kompozicija

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 19 Sep 2009, 00:39

Image

VAN MORRISON - Veedon Fleece
Još jedan od zgoditaka najvećeg irskog kantautora. Album je nešto prigušenije atmosfere od prethodnika a nastao je u vrijeme Morrisonova povratka u rodni mu Belfast. Ako bi išta moglo dočaratiti glazbu s ovog albuma onda je to svakako naslovnica.



Image

GRATEFUL DEAD - The Very Best Of Grateful Dead
Početnička kompilacija kultne američke grupe koja je uspjela stvoriti uhu ugodnu fuziju rocka, folka, countrya, bluegrassa, reggaea, psihodelije i jazza.



Image

RAY CHARLES - Genius Ultimate Collection
Suvišno je pričati o glazbenoj ostvaštini i utjecaju koje je zasigurno najveće ime soula (a možda i bluesa) iz sebe ostavilo. Ono što je mene oduševilo jest Charlesovo snalaženje u country žanru.



Image

NICK DRAKE - Pink Moon
Treći i nažalost posljednji album britanskog mračnjaka. Drake je u ovom periodu života već duboko pao u depresiju, a sam je album snimio potpuno sam tek uz pratnju vlastite gitare i klavira. Njegovo samoubojstvo (slučajno ili namjerno, nikada razjašnjeno) po mnogima se već ovdje može osjetiti. Meni osobno, relaksirajući albjum za kojeg nikada ne bih rekao da bi se mogao interpretirati kao nečija skorašnja smrt, osobito nekog tako mladog kao što ke Drake bio.



Image

DANNY ELFMAN - Batman Original Motion Picture Soundtrack
Svojevrsna povratnica u dane djetinjstva. Gotovo je za nepovjerovati koliko dobro ove skladbe i dan danas dobro zvuče. Bez ikakve dvojbe, najbolji Elfmanov uradak i ultimativna tema za ovo franšizu koliko god se Hans Zimmer i društvo trudili.



Image

KRZYSZTOF KOMEDA - Fearless Vampire Killers Soundtrack
Jedan od meni najdražih soundtrackova ikada, skladbe koje su me strašile kada sam bio mali a koje me i danas pri prvoj sekundi odvode u usnule, sniježne i bajkovite krajolike strave u ruralnoj Europi. Veliki minus ide u činjenicu da na soundtracku nije uvrštene skladba na koju vampiri plešu bal.



Image

DANNY ELFMAN - Batman Returns Original Motion Picture Soundtrack
Soundtrack bi se moga najbolje opisati kao Božić u Gotham Cityu. Prve dvije skladbe predstavljaju sam vrh ove franšize; nažalost ostaju i na ovom albumu daleko bolje od ostatka. Prethodnik mu je u svakom slučaju superioran.

User avatar
jigsaw
Posts: 5458
Joined: 30 Dec 2006, 00:08

Post by jigsaw » 20 Sep 2009, 11:17

NICK CAVE & THE BAD SEEDS - MURDER BALLADS (1995)

Image

NICK CAVE & THE BAD SEEDS - THE BOATMAN'S CALL (1997)

Image

NICK CAVE & THE BAD SEEDS - NO MORE SHALL WE PART (2001)

Image

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 05 Oct 2009, 14:23

Image

ELLIOT SMITH - Roman Candle
Smithov debi, prožet utjecajima mitskog Nicka Drakea (kroz intimnu i mračnjikavu atmosferu), Simona & Garfunkela (kroz harmonične napjeve) a čitavi album ujedno je i najminimalističnije izdanje pokojnog Smitha.



Image

MONSTERS OF FOLK - Monsters Of Folk
Također, debitantski album folk "super-grupe". Album je star svega mjesec dana ali već uživa kultni status; riječ je o uradku koji je okupio jedna od najvećih ovogeneracijskih imena iz svijeta kantautora uključujući M. Warda, Conora Obersta i Jim Jamesa iz My Morning Jacketa i ujedinio ih u jedan iznimni kvartet. Skladbe su prožete folkom i rockom iako se u ponekima pronalaze i tragovi rhythm and bluesa. Album gotovo da nema slabu točku jer svaki pojedinac dao je doprinos koji se je od njega i očekivao. Velika vrlina jest što, iako se radi o snažnim individuama, čitav uradak kolekivnog je duha jer svaka zasebna pjesma nikada ne pripada njezinom autoru i izvođaču u potpunosti jer se i ostatak kvarteta ubaci da otpjeva pokoji stih ili čak čitavu kiticu. Atmosferično, album se savršeno nadovezuje na listopadske slike palog lišća i jesenskog misticizma.



Image

People Take Warning! Murder Ballads & Disaster Songs 1913-1938

Trostruka kompilacija pjesama iz vremena Prvog pa sve do Drugog svijetskog rata. Zajednička im je tematika ljudskih sudbina osuđenih na propast pa tako jedna nosi naziv "Man vs. Machine", druga "Man vs. Nature" a treća "Man vs. Man". Dakle, riječ je kronici ljudskih života uništenih djelovanjem prirodnih katastrofa, strojeva ili ljudi pa se tako nađe pokoja posveta Titanicu ili običnoj priči smještenoj unutar obiteljskog okruženja iz crne kronike. Same pjesme djela su pokojnih bijelih i crnih glazbenika, a gotovo su sve od reda po zvuku srodne countryu iz vremena prije dolaska Hanka Williamsa iako se nađe i pokoji bluzerski broj. Sam predgovor ove kompilacije napisao je Tom Waits, čovjek na kojega su upravo glazbenici poput ovih najviše utjecali pa koga zanima evo što je lijepoga napisao:

In the late 1920's and early 1930's, the Depression gripped the Nation. It was a time when songs were tools for living. A whole community would turn out to mourn the loss of a member and to sow their songs like seeds. This collection is a wild garden grown from those seeds

Kraće i bolje se ne bi moglo sroćiti

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Post by Ašow » 25 Nov 2009, 23:04

uf, nisam prije vidio ovaj topik.
Al eto, idemo s onim sto sam zadnje uzeo, a to je

Sunn O))) - Monoliths & Dimensions 2xLP

Image
--------
Last.fm

User avatar
dark_driving
Posts: 412
Joined: 12 Nov 2006, 20:28

Re: Novosti u vašoj glazbenoj kolekciji

Post by dark_driving » 20 May 2010, 20:03

a jebate, super topic a tek sad sam ga snimio!!!!
zadnje sto je stiglo:
MANHOLE All Is Not Well (CD, japan)
TURA SATANA All Is Not Well (CD, reizdanje ovog gore s bonusima)
TURA SATANA Relief Throught Release (CD, japan, s bonusom)
MY RUIN Terror (7'' numeriran, limited 1000 kopija)
FAITH NO MORE We Care a Lot (12'' prvo izdanje na De Konkurentu, sa tri stamparske greske koje su poslje ispravljene)
LARD the Last Temptation Of Reid (12'')
https://www.facebook.com/pages/Dark_Driving-Torrents/686406401480443

User avatar
metallicat
Posts: 11271
Joined: 03 Nov 2006, 20:08
Location: in the ground
Contact:

Re: Novosti u vašoj glazbenoj kolekciji

Post by metallicat » 21 May 2010, 00:26

i ja zaboravila na ovaj topic. zadnje sam kupila katatoniu - the great cold distance
Image

Post Reply