Martin Mystere

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Martin Mystere

Post by maddjuro » 29 Sep 2015, 15:02

HorrorHR wrote:
maddjuro wrote:marty nema što raditi u europi; on i Dylan moraju obvezno biti na suprotinim krajevima zemlje. Doduše moguće da je se ova(e) epizoda odvijala kada je dylan bio u americi
? za ovo u žutom.

a glede martija, pa već je u prvih petnaestak brojeva (po originalnom talijanskom izlaženju) podosta bio u Europi - grčka, francuska dva puta, italija, engleska...
to je objašnjeno u jednom od ona 3 DD/MM crossovera; kao oni su neki jaki mediji pa ako su u blizini dešavaju se sranja(nešto toga tipa sada se nemrem sjetiti točno objašnjenje). Zato je bolje da budu što udaljeniji.
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 11 Oct 2015, 20:14

Grad Prozirnih sjenki

Original:
#017 - La città delle ombre diafane - 1983
#018 - Le creature dell’abisso - 1983
#019 - Orrore nello spazio - 1983

Čitao iz: Libellus, Martin Mystere Knjiga 11

Makar smo već informirani o Javinoj prošlosti, u ovom dijelu Martin i on ponovno odlaze u grad prozirnih sjenki i to u potrazi za znanstvenicom koja je nestala. Martin želi da se ne otkije tajna ovog skrivenog grada, ali u potrazi za istim su i Japanci. Odlična avantura u kojoj se saznaje dosta informacija o Martinu/Javi/Orloffu. Sve zapakirano u jednu odličnu podužu priču - misterij, background info, monstrumi itd, sve na jednom mjestu.

9/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 11 Oct 2015, 20:18

Babilonska kula

Original:
#019 - Orrore nello spazio - 1983
#020 - La Torre di Babele - 1983
#021 - Il libro degli arcani - 1983

Čitao iz: Libellus, Martin Mystere Knjiga 12

Martin Mystere u svemiru. Skoro. Strip otvara put jedne posade NASA-e u svemir, na povratku jedan po jedan završavaju mrtvim, a znanstvenica koja je još živa, frendica je od Diane. Martin ulazi u istragu i shvaća da je priča o hororu u svemiru vezana uz drevni babilon. Sliča slična recimo onoj iz MM #01 - istraga, otkriće nečeg spektakularnog, ljudi u crnom, destrukcija - znate već kako to ide. Zanimljiv dodatni (nakon Grada Prozirnih Stjenki) info o borbi Atlantide i Mua, a moram spomenuti i par genijalnih tabli Angelo Maria Riccia (pad helića, oblačenje svemirske tute pred kraj).

8/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 19 Oct 2015, 20:12

Knjiga tajni

Original:

#021 - Il libro degli arcani - 1983
#022 - Tunguska - 1984

Čitao iz: Knjiga tajni, Martin Mystere Knjiga 13

Najtanja knjiga do sada, mislim na Libellusova izdanja. Martin Mystere dolazi do misteriozne knjige u kojoj pronalazi tekstove istovjetne svojima. Prolazimo kroz tri zagonetke iz prošlosti. Po prvi puta u MM svijetu imamo ovakav tip priče, kasnije ih je bilo još dosta. Čak se Castelli na lagano zajebava oko koncepta na zadnjoj stranici stripa.

6/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 19 Oct 2015, 20:12

Tunguska

Original:

#022 - Tunguska - 1984
#023 - Morte nella Taiga - 1984
#024 - Viaggio nel futuro - 1984


Čitao iz: Knjiga tajni, Martin Mystere Knjiga 14

Martin i Java na pozivu ruskog kolege odlaze u SSSR da potpomognu istraživanju na području sibirske eksplozije sa početka 20. stoljeća. Drušrvo im prati Nadia, znanstvenica sa posebnim sposobnostima te KGB-ov gnjus kojemu je jedini cilj ubiti ili na neki način optužiti Martina za špijunažu. Zanimljiv pogled na uzroke siberijske eksplozije, dakako po MM stilu i zabava kroz šale i stvarnost američko-ruskih odnosa u Hladnom Ratu.

7/10


Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 19 Oct 2015, 20:12

Putovanje u budućnost

Original:

#024 - Viaggio nel futuro - 1984
#025 - Ritorno dall'aldilà - 1984
#026 - L'uomo d'acciaio - 1984

Čitao iz: Knjiga tajni, Martin Mystere Knjiga 15

Praktički nastavak na priču iz knjige "Izvor Mladosti", budući da se Von Hansen vraća među žive. Uz to se i nakon epizode u Stonehengeu (Mač kralja Arthura) na "zemlju" vraća i Orloff. Nova uzbuđenja vode MM-a i Von Hansena preko Epcot parka na Floridi (inače solidno mjesto za posjetiti) prema otkriću vezanom za drevne robote u Japanu. Nije neka priča, ok je dio vezan za povratak Von Hansena, dok je priča sa robotima nekako brzinski "odrađena". Uz to, kako se referenciraju spomenute priče, tu ima jedno cirka 10-12 stranica "fillera" kopiranih iz tih knjiga.

6/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 24 Oct 2015, 19:31

Susreti bliske vrste - Zločin Martina Mysterea

Original:

#027 - Incontri ravvicinati - 1984
#028 - La sfera di cristallo - 1984

Čitao iz: Knjiga tajni, Martin Mystere Knjiga 16

U ovoj knjizi su izašle dvije priče koje nemaju veze jedna sa drugom, osim male poveznice sa ljudima u crnom. Prva je zanimljiva radi jednog jedinog razloga - doznajemo detalje o Martinom ocu, uključujući o njegovom članstvu u ljudima u crnom. Uz to, malo vanzemaljaca. U globalu OK, visavis razvoja Martinovog lika, jer i on po prvi put saznaje činjenice o svom ocu i njegovoj smrti u padu aviona.

Druga priča od početka interesira radi imena. Gdje će pak naš pošteni heroj biti kriv za neki zločin i to ne bilo koji - već ubojstvo. Čitljiva filler epizoda, čisto da se malo uđe u sa malkice čudnijim epizodama, kakvih će biti (već u sljdećoj knjizi). Osim li-la twista, dosta je loše razrađen kraj sa pojavljivanjem policije.

6/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 24 Oct 2015, 19:37

Kristalna kugla

Original:


#028 - La sfera di cristallo - 1984
#029 - Il terzo occhio - 1984
#030 - La camera del tempo - 1984

Čitao iz: Knjiga tajni, Martin Mystere Knjiga 17

Martin dobiva paket u kojemu pronalazi kristalnu kuglu. Kugla njemi, Javi i diani počne stvarati halucinacije i iz nje izlazi mačka kojoj se vide kosti. Saznaje da mu je kuglu poslao profesor iz engleske, a kada dolazi u njegov dom shvaća da je dotični umro, ali mu pomože duh njegove kućepaziteljice.

Duhovi, harpija (mitsko žensko biće sa krilima), "prozirna" mačka, skeneri, čovjek sa tri oka, druga dimenzija - svega ovoga ima u ovoj epskoj Martinovoj avanturi. Realno rasplet i to je za 7/10, ali me čitanje ovoga toliko vratilo u djetinjstvo da sam morao dignuti za jedan "bod". Totalno sam zaboravio an ovu mačku i harpiju, a ono kad otvorš stranicu i vidiš njihove crteže, doslovno kao da me netko bacio u time machine! Ah ta mladost... Imao sam pohabanu verziju jednog od ova tri stripa i pročitao sam je tada sto puta.

8/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 28 Oct 2015, 12:04

Stravična invazija

Original:

#030 - La camera del tempo - 1984
#031 - L'orrenda invasione - 1984

Čitao iz: Knjiga tajni, Martin Mystere Knjiga 18

Tim znanstvenika otvara vremensku kapsulu u kojoj su na godinu dana simulirani uvjeti kao da je prošlo 10,000 godina. Iz komore izlazi komarac koji započinje stravičnu invaziju. Komarac je ubojit, a uz to užasno inteligentan pa može kontrolirati rojeve komaraca diljem svijeta i upravljati njima.

Martin Mystere na kraju u zatvorenoj kolibi u borbi jedan na jedan sa komarcem. WTF? Uber trashy epizoda koja mi baš i nije sjela jer mi stvarno taj koncept Mystere vs. komarac eventualno za neke Tromine filmove.

Ideja sa nečim što izađe iz takvog tipa kapsule je sama po sebi odlična, dakako dok ne ideš u detalje kako bi dotični unutra mogao preživjeti...


6/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 28 Oct 2015, 12:13

Šumski čovjek

Original:

#031 - L'orrenda invasione - 1984
#032 - L'uomo dei boschi - 1984

Čitao iz: Knjiga tajni, Martin Mystere Knjiga 19

Martin Mystere protiv bigfoota. Nakon što dobije informacije o lokaciji sasquatcha u rezervatu pokraj famoznog Willow Creeka, Martin se u društvu par istraživača upućuje na lokaciju. Već od New Yorka netko ih prati sa ciljem da spriječi otkrivanje istine.

Osim solidne ideje "nastanka" sasquatcha, epizoda totalni promašaj. Glupa radnja od početka, pa do stupidnog razloga zašto ih netko želi ubiti.


5/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 29 Oct 2015, 09:59

Sudbina Atlantide

Original:

#279 - Il destino di Atlantide - 2005

Čitao iz: Martin Mystere #1 (Veseli Četvrtak)

Budući da sam se zalaufao sa Libellusovim knjigama, mogao bi ih prebrzo proći, pa sam otvorio i novu frontu, nove Martine od Veselog Četvrtka. Kažem nove, makar su ovi izašli 2008 u Srbiji, 2005 u Italiji, ali Libellusove koje čitam su iz 1984 :)

Ovaj strip je direktan nastavak na prvi broj Martin Mysterea, gdje je dobri stric Marti bježao od ljudi u crnom u podmorju Azora. U ovom pretencioznom nastavku, saznajemo da su one statue iz jedinice bile samo mali dio onoga što se skriva na toj lokaciji u moru. Završni dio stripa se dešava u Atlantidi.

Čitao sam zanimljivu recenziju ovoga na Stripovi.com i u potpunosti se slažem - ako na ovo gledate kao zasebni strip, ocjena će biti visoka, ali kao sastavni dio MM univerzuma sadrži neke takve promjene i nelogičnosti da ga pravi fanovi gotovo mrze.

Ja ću stati na mjesto ovih prvih, budući da veliki dio tih stvari što ovo poništava nisam (još) čitao...

7.5/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 04 Nov 2015, 19:52

Povratak u Nedođiju

Original:

#280 - Ritorno alla terra che non c'e - 2005

Čitao iz: Martin Mystere #2 (Veseli Četvrtak)

Nastavak prvog dodira Martija sa Nedođijom. Taj sam čitao pred sto godina i gotovo ga se ne sjećam, ali ovdje nije riječ o nekom uspješnom "revivalu" neke teme u MM univerzumu. Dosta toga izprebacanog, a na trenutke prilično dosadno. Fora mi je bilo (ne znam dali je dio iz originala, jer mi se čini da se neki dijelovi ovdje ponavljaju, poanta zatvaranja jednog kvarta u Londonu i mijenjanja svih karata tako da ono praktički ne postoji. Fora samo kao ideja, a ovo kako su tu napravili djeluje pre bedasto.

5/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 04 Nov 2015, 20:02

Tothova knjiga

Original:

#033 - Il libro di Toth - 1984

Čitao iz: Libellus, Martin Mystere Knjiga 20

Strip u kojemu je fokus na cigane (gypsies), njihovu prošlost i eto obvezatnu vezu sa Atlantidom. Martiju po pomoć dolazi "sestra" iz jednog od plemena američkih cigana, koju su radi krađe protjerali. Ona nije ni kriva ni dužna, već je mistriozne slike oteo Orloff. Žena očito ima super fotografsko pamćenje, jer iz glave uspjeva precrtati sve moguće detalje sa slika (uključujući binarne kodove) i eto kreće pustolovina u Heraklion na Kreti.

Zanimljiv aspekt vezan za prošlost roma/cigana, dok je "Tothova knjiga" kao pojam doslovno samo ubačena u zadnjih petnaestak stranica. Rasplet o tome što su ti famozni crteži je vrlo mlak.


6/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 16 Nov 2015, 22:57

Trinaesto iskušenje

Original:

#281 - La tredicesima fatica - 2005

Čitao iz: Martin Mystere #3 (Veseli Četvrtak)

Fokus stripa je francuska scena crtača i misterij proizašao iz jednog od crteža. Nezanimljivo. Moglo su se bolje iskoristiti tuneli pod Parizom...

4/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 16 Nov 2015, 22:59

Zlatni Buda

Original:

#282 - Il Budda d'oro - 2005

Čitao iz: Martin Mystere #4 (Veseli Četvrtak)

Zlatni Buda je strip o Kambodži, tj. njenoj povijesti - daljoj i bližoj. U sve to je nekako upakiran Martin Mystere, makar je njegova funkcija u ovom stripu je minorizirana. Naivna i nezanimljiva radnja.

3.5/10

Image

Post Reply