Martin Mystere

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 26 Aug 2015, 22:34

Na tragu nevidljivog

Original:
#186 Sulle tracce dell'invisibile - 1997

Čitao iz:
Martin Mystere Strip Agent #52 (Na tragu nevidljivog)

U ovoj priči kombiniraju se teme vezane za prvo "analogno računalo" - mehanizam iz Antikythere (koji je već ranije bar jednom kratko spomenut u Martin Mystereu) i Filadelfijski eksperiment. Mystere pomaže starijoj gospođi čiji je muž nestao u drugom svjetskom ratu, a sada se javio iz Grčke da bi je još jednom vidio. Zamotan u zavoje, tip je klasičan "The invisible man".

Nakon tog prvog spominjanja mehanizma iz Antikythere, bacio sam oko na netu i ima stvarno zanimljjvih informacija o ovoj inovativnoj spravi iz p.r.n.e. Kada sam u prvoj slici ovog stripa vidi spomen ove lokacije u Grčkoj, baš sam se pozitivno iznenadio jer sam mislio da će otići u detalje istog, ali to je nekako odrađeno ofrle. U globalu baš loša epizoda.

3.5/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 29 Aug 2015, 18:29

Kameni sarkofag

Original:
#187 Il sarcofago di pietra - 1997
#188 La regina di Saba - 1997
#189 Dieci engimi per dieci citta - 1997

Čitao iz:
Martin Mystere Strip Agent #53 (Kameni sarkofag)
Martin Mystere Strip Agent #54 (Kraljica Sabe)
Martin Mystere Strip Agent #55 (Deset zagonetki za deset gradova)

Priča je raširena na dva i pol broja, kao što se može vidjeti iz gornjih podataka. Uvod počinje u drugom svjetskom ratu i raprostire se do nekih dvaesetak godina kasnije. Uz pomoć psihometrista koji u ruci drži tisućama godina staru statuu, njemac otkriva lokaciju sarkofaga koji daje beskonačne moći. Pri pronalasku istog dolazi do XY situacija i radnja se šalta u sadašnje vrijeme gdje potragu nastavlja njegov sin.

U SAD-u, otimaju unuku somenutog psihometrista i kada je stave u sarkofag, ona postaje kraljica Sabe. Java joj izgleda kao kralj Salomon, sa kojima je imala "odnose" i bla bla... Čitljiv broj, ali ništa posebno zanimljivo. Sa ovim brojem stranica moglo se to puno bolje.

5.5/10

Image Image Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 29 Aug 2015, 18:29

Deset zagonetki za deset gradova

Original:
#189 Dieci engimi per dieci citta - 1997
#190 La posta cifrata - 1998

Čitao iz:
Martin Mystere Strip Agent #55 (Deset zagonetki za deset gradova)
Martin Mystere Strip Agent #56 (Šifrirana staza)

Nećak poznatog enigmatičara dolazi do Martina za pomoć. Naime, bogati ujak svu svoju imovinu ostavio je drugoj osobi, ali ako on uspije riješiti deset zadataka, sve se prebacuje njemu. Odlična ideja, očekivao sam i odličan strip, a ono ćorak. Prvi problem je što, makar je ovo podijeljeno na dva puna broja, zadaci u niti jednom trenutku nisu zanimljivi - em što su preopskurni, em što ih se rješava na najednostavniji način. Uz to, ova žena koja mu je nemesis i njen idiotni suprug, prate "dobre momke" dok istražuju zadatake. To njihovo praćenje po Europi je očajno, kvazi humoristično i potpuno bedasto.

Za spomenuti je fora element, jedan od zadataka dešava se u Postojnskoj jami.

4/10

Image Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 30 Aug 2015, 09:09

Otok ruža

Original:
#193 L'isola delle rose - 1998
#194 La terra trema! - 1998

Čitao iz:
Martin Mystere Strip Agent #59 (Otok ruža)
Martin Mystere Strip Agent #60 (Zemlja se trese)

Sam početak je već zanimljiv. Martin Mystere nestaje nakon što je otišao u Washington pri istraživanju određenih "mini država" koje ljudi osnivaju po svijetu (ala Sealand). U knjižnici saznaje informacije o Otoku Ruža, državici na platformi u jadranskom moru, ali tamo na njega nalazi stanoviti Arnold koji mu daje ključ za pretinac sa tajnim dokumentima. Arnolda ubijaju, a Mystere počne bježati. Shvaća da se bori sa organizacijom toliko jakom da prate svaki njegov korak, a najmanje što mogu jest da na platnom spisku imaju policiju, profesionalne ubojice itd.

Martin bježi i bazirano na informacijama iz dokumenata, pokušava naći tajanstveni "Company town" gdje se radi na istraživanju koje bi moglo uništiti svijet. Jako dobra epizoda u kojoj je Martin stavljen u poziciju solo bjegunca - na trenutke gotovo mi malo vuklo na X-Filese, jer bi Mulder na ovaj način pokušavao dokučiti što se zbiva u tajnosti privatnoga grada na samom sjeveru kontinenta. Rasplet možda i nije najbolji, ali svejedno dosta dobra epizoda.

7.50/10

Image Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 31 Aug 2015, 20:30

Izvor mladosti

Original:
#007 - L'uomo che scoprì l'Europa - 1982
#008 - La fonte della giovinezza - 1982

Čitao iz: Libellus, Martin Mystere Knjiga 6

Dali su europljani prvi kreočili na teritorij Amerike ili se zapravo desilo suprotno? Martin u društvu sa profesorom Von Hansenom odlazi na Floridu u potrazi za mitskim Izvorom mladosti koji može pomladiti one koji mu priđu. Izvor mladosti je opsesija i bogatašu, koji na njih šalje svoje ljude. Prvi dio priče vezan za oca Johna koji se našao na teritoriju Amerike puno prije 1492 + radnja do trenutka kada stižu u Florida Everglades mi je bio baš zanimljiv, kasnije su malkice zapeli sa neuvjerljivim idejama (poput "westernvillea" gdje kauboji dakako rade za dotičnog bogataša te vrlo brzinski odrađen dio vezan za baš pronalazak izvora).

7/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 01 Sep 2015, 14:03

Bermudski trokut

Original:
#009 - Il triangolo delle Bermude - 1982
#010 - Il segreto del Lusitania - 1983

Čitao iz: Libellus, Martin Mystere Knjiga 7

Martin Mystere i Java otkrivaju grupu kriminalaca koji pod okriljem bermudskog trokuta otimaju jahte sa turistima i spremaju ih u skrivenu spilju. Dotični ih skuže i krenu u lov za njima, a Mystereu pomogne "moć bermudskog trokuta". Ova priča se povezuje sa drugom, potapanjem broda u prvom svjetskom ratu. Svidjela mi se ova priča, od početka do kraja - ima zanimljiv tijek radnje, drži te zaintrigitanim, a twist je odličan.

8.5/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 11 Sep 2015, 20:10

Hotel na hridi

Original:
#195 L’albergo sulla scogliera - 1998

Čitao iz:
Martin Mystere Strip Agent #61 (Hotel na hridi)

Martinu dolazi stara prijateljica Lynn koja se žali na opetovane noćne more vezane za mjestašce u Škotskoj. Uspije ga nagovoriti da odlete do Škotske, jer sumnjaju da stara prijateljica pokušava telepatijom od Lynn zatražiti pomoć. Kako se može zaključiti i po dosta dobroj naslovnici, ulaze u nekakvu fantaziju u kojoj postoji realan svijet i svijet unutar kriminalističkog romana tridesetih godina koji Lynnina prijateljica piše po narudžbi duha poznate glumice. Zanimljiv aspekt stripa je poveznica sa Agathom Christie i njenim murder mystery djelima, dok te paralele između "dva svijeta" i nisu nešto. Budući da sam kao mulac stvarno volio ekranizacije po A. Christie djelima, razočaralo me što strip nije imao više fokus na murder mystery, nego na nekakav light materijal kao iz nekog Dylan Doga...

6/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 11 Sep 2015, 20:18

Operacija Arka
Original: #003 - Operazione Arca - 1982
Čitao iz: Libellus, Martin Mystere Knjiga 3

Naizgled odličan tema, ali nekako olako potrošena. Budući da se ne sjećam sljedećih izdanja, ne znam dali se Martin vratio misteriji Arke, ali ovdje je riječ o pričici od kojih pedesetak stranica, koja je više nekakva najava za budućnost. Martina varaju tajni agenti pod američkom vladom da ode na moguće mjesto gdje je zakopana Noina Arka. Predstavili su mu se kao bogati istraživači, a zapravo žele da čovjek njegovog kalibra skriveno odnese nekakav uređaj koji će pratiti Ruse. Bezveze već od početka, dok kasnije u igru ulazi malo povijesti između Tursko/Armenskih "dogodovština" i nalazak Arke koji je možda to nije...

4/10

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 19 Sep 2015, 14:22

Grad pet prstenova

Original:
#196 La città dei cinque anelli - 1998
#197 UFO 1896

Čitao iz:
Martin Mystere Strip Agent #62 (Grad pet prstenova)
Martin Mystere Strip Agent #63 (NLO 1986)

Ovu priču se komotno može podijeliti u dva dijela - prvi se dešava u svijetu Atlantide, a drugi krajem 19. stoljeća. Prvi mi baš i nije sjeo jer ima toliko poveznica sa ranijim MM stripovima, uključujući regularne, extre, tutto, gigante, pa čak i jedan koji je izašao na torinskom sajmu stripa. Taj intro u svijetu atlantide mi je za 3/10, dok je ovaj u modernijem dobu jako dobar. Priče su donekle povezane. Ovaj bolji dio se bavi time da je MM dobio knjigu koja priča o Atlantidi, ali i potragom za modernim vanzemaljskim objektom krajem 19 stoljeća. Priču pratimo kroz prizmu hrabrog novinara, a dobiva se i dosta informacija o ekipi iz baze drugdje i njihovih nemesisa ljudi u crnom. Čisto trivia, historijska poveznica je sa eksplozijom broda Maine za vrijeme tadašnje krize u Kubi + ima tu dosta o poznatom izdavaču novina Hearstu.


7/10

Image Image

User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Martin Mystere

Post by maddjuro » 19 Sep 2015, 18:38

taj s atlantidom se možda nadovezuje na atlantidu u nathan neveru di nathan surađuje s martiem
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 19 Sep 2015, 22:10

maddjuro wrote:taj s atlantidom se možda nadovezuje na atlantidu u nathan neveru di nathan surađuje s martiem
mislim da nije, bar ne po referencama u stripu

User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Martin Mystere

Post by maddjuro » 20 Sep 2015, 01:26

pošto se ovaj marti odvija prije nathana , a moguće prije nego su i odlučili martia i nathana staviti u isto vremensko razdoblje nečudi me. Necu spoilati previše ali se marti i nathan udruže protiv atlanđana koji su radili kojekakva sranja na zemlji u nathanovo vrijeme. Sada kako to da amrti postoji u nathanovo vrijeme; za to pročitaj NN/MM superbook koji su izdali u srbiji pošto ako nisi neznam di bi i pošto mogao nabaviti u izdanju libellusa
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 20 Sep 2015, 08:39

maddjuro wrote:pošto se ovaj marti odvija prije nathana , a moguće prije nego su i odlučili martia i nathana staviti u isto vremensko razdoblje nečudi me. Necu spoilati previše ali se marti i nathan udruže protiv atlanđana koji su radili kojekakva sranja na zemlji u nathanovo vrijeme. Sada kako to da amrti postoji u nathanovo vrijeme; za to pročitaj NN/MM superbook koji su izdali u srbiji pošto ako nisi neznam di bi i pošto mogao nabaviti u izdanju libellusa
Imam NN/MM superbook libellusov ako se ne varam, to je sa njima na coveru i u sredini je neki monster ili šta već?

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Martin Mystere

Post by HorrorHR » 20 Sep 2015, 08:44

Tražitelji raja

Original:
#197 UFO 1896 - 1998
#198 - Il Paradiso non può attendere - 1998

Čitao iz:
Martin Mystere Strip Agent #63 (NLO 1986)
Martin Mystere Strip Agent #64 (Raj ne može čekati)

Kršćanski fundamentalisti napadaju nečasna mjesta u New Yorku. Pozadinska priča vezana je za određene dogodovštine u Vijetnamu. Relativno kratka priča o određenoj skupini koja je u potrazi za rajem na zemlji. Radnja ništa posebno, kraj razočaravjuće brzo razrađen.


3/10

Image Image

User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Martin Mystere

Post by maddjuro » 20 Sep 2015, 12:52

HorrorHR wrote:
maddjuro wrote:pošto se ovaj marti odvija prije nathana , a moguće prije nego su i odlučili martia i nathana staviti u isto vremensko razdoblje nečudi me. Necu spoilati previše ali se marti i nathan udruže protiv atlanđana koji su radili kojekakva sranja na zemlji u nathanovo vrijeme. Sada kako to da amrti postoji u nathanovo vrijeme; za to pročitaj NN/MM superbook koji su izdali u srbiji pošto ako nisi neznam di bi i pošto mogao nabaviti u izdanju libellusa
Imam NN/MM superbook libellusov ako se ne varam, to je sa njima na coveru i u sredini je neki monster ili šta već?
ovo su ti coveri,
SpoilerShow
Image
SpoilerShow
Image
imaš srbska izdanja na aukcijama za 70kn komad; ta sam i ja kupio
I may be an idiot, but i am no fool.

Post Reply