Koji Suzuki

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
User avatar
Ryuji Takayama
Posts: 109
Joined: 04 Mar 2013, 11:59
Location: Moesko Island

Koji Suzuki

Post by Ryuji Takayama » 04 Mar 2013, 21:19

s Wikipedije:

Koji Suzuki (鈴木光司 Suzuki Kōji born May 13, 1957) is a Japanese writer, who was born in Hamamatsu and currently lives in Tokyo. Suzuki is the author of the Ring cycle of novels, which has been adapted into a manga series. He has written several books on the subject of fatherhood. His hobbies include traveling and motorcycling (hobbies found on the back of The Ring, 2002, Koji Suzuki). He is currently on the selection committee for the Japan Fantasy Novel Award.
His recent novel Edge puts the main theme on Feynman point.

Novels:
Paradise (Rakuen) (1990) Published in English by Vertical, Inc.
Ring (Ringu) (1991) Published in English by Vertical, Inc.
Spiral (Rasen) (1995) Published in English by Vertical, Inc.
Loop (Rupu) (1998) Published in English by Vertical, Inc.
Birthday (Ba-sudei) (1999) Published in English by Vertical, Inc.
Promenade of the Gods (Kamigami no Promenade) (2008) Published in English by Vertical, Inc.
EDGE (2008) Published in English by Vertical, Inc.
Drop (2009)
S (2012)

Stories:
Floating Water (1998)
Solitary Isle (1998)
The Hold (1998)
Dream Cruise (1998)
Adrift (1998)
Watercolors (1998)
Forest Under the Sea (1998)
Coffin in the Sky (1999)
Lemonheart (1999)
Happy Birthday (1999)

Collections:
Dark Water (Honogurai mizu no soko kara) (1996) (includes an original framing story)
Birthday (1999)

Films adapted from his works:
Ring: The Complete Edition (Ring: Kanzenban) (1995)
Ring (Ringu) (1998)
Rasen (Spiral) (1998)
The Ring Virus (1999)
Ring 2 (Ringu 2) (1999)
Ring 0: Birthday (2000)
Dark Water (2002)
The Ring (2002)
Dark Water (2005)
Rings (short film) (2005)
The Ring Two (2005)
Masters of Horror (TV, episode 2.13 Dream Cruise) (2007)
Solitary Isle
Sadako 3D (2012)



Ovaj japanski pisac kod nas nije suviše poznat, no ja sam, zaintrigiran istoimenim filmom, pročitao njegov "Ring" serijal, u koji spadaju romani "Ring", "Spiral", "Loop" i "Birthday". Moram reći da ovaj autor ne prestaje iznenađivati, kako svako malo okreće priču u sasvim novom smjeru i igra se umovima čitatelja :prayer: je li itko od vas čitao koji njegov rad i kakvi su dojmovi? :D
"While viewing the extinction of the human race from the top of a hill, I would dig a hole in the earth and ejaculate into it over and over" - Ryuji Takayama in "Ring" by Koji Suzuki

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Re: Koji Suzuki

Post by Deimos » 06 Mar 2013, 08:50

ring serijal je jako dobar. Dark waters ima dobrih priča. The edge počne super, dobro se zakuhta, ali kraj me nije baš oduševio

User avatar
Ryuji Takayama
Posts: 109
Joined: 04 Mar 2013, 11:59
Location: Moesko Island

Re: Koji Suzuki

Post by Ryuji Takayama » 06 Mar 2013, 10:35

Deimos wrote:ring serijal je jako dobar. Dark waters ima dobrih priča. The edge počne super, dobro se zakuhta, ali kraj me nije baš oduševio
care jedan carski, ne mogu vjerovati da sam pronašao nekoga iz ove naše zabiti tko je čitao Suzukija :prayer: :supz: jesi sva četiri romana pročitao (Ring, Spiral, Loop i Birthday)? ako da, koji ti je najbolji i zašto? i tko ti je najdraži lik iz tih romana? 8)

Dark Water sam našao na netu, ali još se nisam uhvatio to čitati... ali učinit ću to jedanput sigurno :D BTW jesi čitao u PDFu ili si na neki drugi način došao do knjiga?
"While viewing the extinction of the human race from the top of a hill, I would dig a hole in the earth and ejaculate into it over and over" - Ryuji Takayama in "Ring" by Koji Suzuki

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Re: Koji Suzuki

Post by Deimos » 07 Mar 2013, 22:17

Ryuji Takayama wrote:
Deimos wrote:ring serijal je jako dobar. Dark waters ima dobrih priča. The edge počne super, dobro se zakuhta, ali kraj me nije baš oduševio
care jedan carski, ne mogu vjerovati da sam pronašao nekoga iz ove naše zabiti tko je čitao Suzukija :prayer: :supz: jesi sva četiri romana pročitao (Ring, Spiral, Loop i Birthday)? ako da, koji ti je najbolji i zašto? i tko ti je najdraži lik iz tih romana? 8)

Dark Water sam našao na netu, ali još se nisam uhvatio to čitati... ali učinit ću to jedanput sigurno :D BTW jesi čitao u PDFu ili si na neki drugi način došao do knjiga?
morao sam naručit knjige, i nisu bile baš prejeftine. vidim da i ima nastavak na ring serijal, zove se "S", ali još nema engleska verzija. pročitao sam sva četiri, najbolji mi je ring i birthday ( iako su to kratke priče), a spiral i loop su mi tu negdje, pošto se u obadvije priče miče fokus sa nadnaravnog

User avatar
Ryuji Takayama
Posts: 109
Joined: 04 Mar 2013, 11:59
Location: Moesko Island

Re: Koji Suzuki

Post by Ryuji Takayama » 07 Mar 2013, 22:41

znam za "S", bolje im je da ga prevedu na englesko i to uskoro, inače... :axe: :D

meni se recimo baš svidio "Spiral", posebno onaj kraj mi je full legendaran kada Takayama kaže da je izumiranje raznolikosti zapravo ono čemu ljudi teže, jer samo kada bi svi bili isti bi mogao postojati mir u svijetu, bez mržnje, bez rata, bez neprijateljstava... :prayer:

tko ti je naj lik iz cijelog serijala? 8)
"While viewing the extinction of the human race from the top of a hill, I would dig a hole in the earth and ejaculate into it over and over" - Ryuji Takayama in "Ring" by Koji Suzuki

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Re: Koji Suzuki

Post by Deimos » 09 Mar 2013, 13:11

najdraži lik mi je ryuji takayama. od sporednog lika, postane, ustvari, jedini junak cijelog serijala

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Koji Suzuki

Post by HorrorHR » 09 Mar 2013, 13:15

Image

Znaš da si faca kada ti je njuška na omotu WC papira :rolleyes:

Image

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Re: Koji Suzuki

Post by Deimos » 09 Mar 2013, 17:08

kaj je da je - japanci su posebni. samo kaj taj wc papir je u opticaju već 4 godine. uglavnom je užasno teško nabavit bilo kakvu stranu literaturu od slabije poznatih autora na svjetskoj razini. ja sam siguran da ima odličnih priča iz vijetnama, kine, argentine, čilea, konga (makar su možda tu horror priče istinite), a pogotovo ovdje kod nas, di jedna nives celzijus ima bestseller, a najistaknutiji pisci horrora imaju po par prevedenih knjiga. ali to je tako kad živimo u državi punoj ovaca uvijek spremnih na štriganje. ali nećemo sad o politici

User avatar
Ryuji Takayama
Posts: 109
Joined: 04 Mar 2013, 11:59
Location: Moesko Island

Re: Koji Suzuki

Post by Ryuji Takayama » 10 Mar 2013, 01:26

ajme Suzukija cara s tim WC papirom :zubifale: šteta što taj "Drop" nisu preveli na engleski, definitivno bi bio must-have u mojoj kolekciji :prayer:
Deimos wrote:najdraži lik mi je ryuji takayama. od sporednog lika, postane, ustvari, jedini junak cijelog serijala
jelda je Takayama car :prayer: a rijetki fanovi Ringa ga primjećuju, svi imaju oči samo za Sadako :rolleyes: koja je doduše kraljica, posebno u "Spiralu" :prayer: ali Takayama mi je najgenijalniji lik, i jako me razočaralo što je na kraju "Birthdaya" opet umro... da, priznajem da sam sucker za happy endove :D i još Suzuki tvrdi da je to sretan kraj jer je virus na kraju uništen... meni bi bio kudikamo draži kraj da virus još uvijek prijeti apokalipsom, a da su barem glavni likovi živi, zdravi i sretni... zato su mi "Ring" i "Spiral" najbolji, "Loop" kako-tako, razočaralo me što Kaoru i Reiko ne ostaju skupa, a "Birthday" je priču pretvorio u tragediju i to me razočaralo :( ali svejedno su mi knjige genijalne i ne žalim što sam ih pročitao :prayer:

a reci, kada si pročitao sva četiri romana (tj tri romana i zbirku kraćih priča :D ), je li ti sve u priči bilo jasno ili si imao još nekih nejasnoća? meni je trebalo dosta mozganja da uspijem formirati teorije za pojedine dijelove, što se je u njima, kako i zašto dogodilo... recimo, priču "Lemon heart" sam morao dvaput pročitati, i neke ulomke drugih romana... i nije mi cilj hvaliti se, ali mislim da sam na kraju uspio sve shvatiti, i u tom trenutku kad sam si i zadnju nejasnoću riješio sam se osjećao vrlo trijumfalno :D jesi ti sve shvatio?

a nego, zanima me kako si otkrio Suzukija i njegov "Ring" serijal i što te je privuklo da ga uzmeš čitati? 8) :prayer: u svakom slučaju, vrlo sam ugodno iznenađen što nisam jedini u "Lijepoj" Našoj koji je zapazio tog pisca i koji je fasciniran njegovim radom :prayer:
"While viewing the extinction of the human race from the top of a hill, I would dig a hole in the earth and ejaculate into it over and over" - Ryuji Takayama in "Ring" by Koji Suzuki

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Re: Koji Suzuki

Post by Deimos » 10 Mar 2013, 12:37

Ryuji Takayama wrote:
a reci, kada si pročitao sva četiri romana (tj tri romana i zbirku kraćih priča :D ), je li ti sve u priči bilo jasno ili si imao još nekih nejasnoća? meni je trebalo dosta mozganja da uspijem formirati teorije za pojedine dijelove, što se je u njima, kako i zašto dogodilo... recimo, priču "Lemon heart" sam morao dvaput pročitati, i neke ulomke drugih romana... i nije mi cilj hvaliti se, ali mislim da sam na kraju uspio sve shvatiti, i u tom trenutku kad sam si i zadnju nejasnoću riješio sam se osjećao vrlo trijumfalno :D jesi ti sve shvatio?
pa bilo mi je jasno sve kaj me zanimalo. kako je virus nastao, kako se proširio, kako se proširio u naš svijet, i kolka je žrtva bila potrebna da se makne.

Ryuji Takayama wrote: a nego, zanima me kako si otkrio Suzukija i njegov "Ring" serijal i što te je privuklo da ga uzmeš čitati? 8) :prayer: u svakom slučaju, vrlo sam ugodno iznenađen što nisam jedini u "Lijepoj" Našoj koji je zapazio tog pisca i koji je fasciniran njegovim radom :prayer:
kad sam konačno došao do snimke "najstrašnijeg horrora svih vremena", kak su ga mnogi nazivali, pogledao sam film i bio oduševljen. još me više oduševilo kaj je j-horror došao na američko tržište i pokrenuo skoro mrtvu horror produkciju filmova u hollywoodu. počeo sam gledati i neke druge japanske horrore te ih tražeći naišao na zanimljivu činjenicu - da je The ring zapravo napravljen prema knjizi. odmah sam je išao potražit, našao i naručio. nakon kaj sam nju pročital, bila mi je super, te sam odlučio i ostale knjige koje su dostupne nabaviti.

User avatar
Ryuji Takayama
Posts: 109
Joined: 04 Mar 2013, 11:59
Location: Moesko Island

Re: Koji Suzuki

Post by Ryuji Takayama » 10 Mar 2013, 16:08

Deimos wrote: pa bilo mi je jasno sve kaj me zanimalo. kako je virus nastao, kako se proširio, kako se proširio u naš svijet, i kolka je žrtva bila potrebna da se makne.
a znači ti nisi o svakom detalju razmišljao :D mene je recimo nakon prvog romana kopalo što se točno dogodilo između Sadako i Shigemorija, kako je on i zašto umro, i što je Sadako rodila... ali to s rađanjem se objasnilo bolje u "Spiralu", a ovo sa Shigemorijem u "Birthdayu". U "Birthdayu" (točnije, "Lemon heart") mi je pak bilo nejasno zašto nisu svi koji su čuli onu Sadakoinu snimku umrli u isto vrijeme, i ono s trulom pupčanom vrpcom i kasnije s limunom... doduše uspio sam na kraju sve nekako skontati :D kakve su bile tvoje teorije za "Lemon heart"? Zašto onih petero ljudi (Toyama, Shigemori, Okubo i kako se onih dvoje još zvalo...) nisu umrli u isto vrijeme, odakle se i zašto u kazalištu pojavio onaj komad osušene pupčane vrpce i koja je poanta mirisa nedozrelog limuna u priči? 8)

kad sam konačno došao do snimke "najstrašnijeg horrora svih vremena", kak su ga mnogi nazivali, pogledao sam film i bio oduševljen. još me više oduševilo kaj je j-horror došao na američko tržište i pokrenuo skoro mrtvu horror produkciju filmova u hollywoodu. počeo sam gledati i neke druge japanske horrore te ih tražeći naišao na zanimljivu činjenicu - da je The ring zapravo napravljen prema knjizi. odmah sam je išao potražit, našao i naručio. nakon kaj sam nju pročital, bila mi je super, te sam odlučio i ostale knjige koje su dostupne nabaviti.
a "najstrašniji horor svih vremena" je Nakatin "Ringu"? :zubifale: mene su isto filmovi privukli na čitanje romana, s tim da sam ja prvo pogledao američki "The Ring", i nakon njega me japanski nije nimalo uplašio... jedino su me oni nepotrebni nagli zvukovi trgnuli, ali sama priča i to, ne... :D ali mi se film svejedno svidio :prayer:
"While viewing the extinction of the human race from the top of a hill, I would dig a hole in the earth and ejaculate into it over and over" - Ryuji Takayama in "Ring" by Koji Suzuki

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Re: Koji Suzuki

Post by Deimos » 10 Mar 2013, 20:27

Ryuji Takayama wrote: a znači ti nisi o svakom detalju razmišljao :D mene je recimo nakon prvog romana kopalo što se točno dogodilo između Sadako i Shigemorija, kako je on i zašto umro, i što je Sadako rodila... ali to s rađanjem se objasnilo bolje u "Spiralu", a ovo sa Shigemorijem u "Birthdayu". U "Birthdayu" (točnije, "Lemon heart") mi je pak bilo nejasno zašto nisu svi koji su čuli onu Sadakoinu snimku umrli u isto vrijeme, i ono s trulom pupčanom vrpcom i kasnije s limunom... doduše uspio sam na kraju sve nekako skontati :D kakve su bile tvoje teorije za "Lemon heart"? Zašto onih petero ljudi (Toyama, Shigemori, Okubo i kako se onih dvoje još zvalo...) nisu umrli u isto vrijeme, odakle se i zašto u kazalištu pojavio onaj komad osušene pupčane vrpce i koja je poanta mirisa nedozrelog limuna u priči? 8)
uf, moram priznat da mi nisu svi detalji u tako svježem pamćenju, pošto sam knjige pročitao prije nekih 4-5 godina. meni je najveća nepoznanica ostala kako je ryuji "shvatio" di se u stvari nalazi. ovi detalji iz "lemon heart" mi iskreno nisu baš najsvježiji, ali kaj nije miris limuna imao veze s njezinom majkom? iskreno, trebao bi ponovno pročitati kako bi mogao dati neki konkretniji odgovor
Ryuji Takayama wrote: a "najstrašniji horor svih vremena" je Nakatin "Ringu"? :zubifale: mene su isto filmovi privukli na čitanje romana, s tim da sam ja prvo pogledao američki "The Ring", i nakon njega me japanski nije nimalo uplašio... jedino su me oni nepotrebni nagli zvukovi trgnuli, ali sama priča i to, ne... :D ali mi se film svejedno svidio :prayer:
ma nije ni mene prestrašio. zanimala me fama koja je nastala slična kao i kod vještice iz blaira, kako je u biti premisa samog filma - pogledaj kazetu i umreš za tjedana dana - ustvari bila stavljena za sam film. film je sam po sebi ok, dosta dobar ghost story

User avatar
Ryuji Takayama
Posts: 109
Joined: 04 Mar 2013, 11:59
Location: Moesko Island

Re: Koji Suzuki

Post by Ryuji Takayama » 10 Mar 2013, 22:29

Deimos wrote: uf, moram priznat da mi nisu svi detalji u tako svježem pamćenju, pošto sam knjige pročitao prije nekih 4-5 godina. meni je najveća nepoznanica ostala kako je ryuji "shvatio" di se u stvari nalazi. ovi detalji iz "lemon heart" mi iskreno nisu baš najsvježiji, ali kaj nije miris limuna imao veze s njezinom majkom? iskreno, trebao bi ponovno pročitati kako bi mogao dati neki konkretniji odgovor
kako je Ryuji shvatio... to meni u prvom romanu nije baš bilo jasno što je on i kako shvatio, a u "Loopu" je objašnjeno ovako:

Takayama would have been wondering: why am I on the point of death while Asakawa is still alive? What did he do unknowingly this week that I didn't. At which point Takayama would have realized that copying the videotape was the key to evading death. Asakawa had made him a copy of the tape.
But that wasn't the only thing Takayama came to understand. Now he had a theory: watc-hing the videotape set one to die in a week, like one might set a VCR, while copying the vi-deotape cleared the schedule. He wanted to advance his theory to the next level: he concent-rated on a new question. What made the whole thing possible?
"The world is an imaginary space."
It was a conclusion influenced by his customary mode of thinking-that was pretty much how he thought of the world he lived in to begin with.
If the world was imaginary, a virtual reality, then it was perfectly possible to set someone to die a nonsensical death, and just as possible to clear the setting. So who was doing the set-ting? Whatever higher principle created the virtual world.
God.
Maybe that word had flashed through Takayama's brain; maybe it hadn't. But to create the world and set it in motion was the work of a god. From the perspective of the inhabitants of the Loop, their creator was God Himself.


Dakle, koliko sam ja skontao, fora je sljedeća: Takayama se pitao, kako je to moguće da jedna video kaseta ubije čovjeka? I došao je do zaključka da to može biti moguće samo ako je to smislio netko izvan njegovog svijeta, netko tko pripada superiornom svijetu i tko je stvorio njegov svijet... iz čega proizlazi da je njegov čitav svijet samo nečija kreacija, virtualna realnost.

što se limuna tiče, da, taj pojam je povezan sa Shizuko... iako sam ja do "Birthdaya" zaboravio da se i u "Ringu" spominjao taj limun, to sam kasnije skontao... i razvio sam teoriju, ovakvu:
doznao sam da limun simbolizira slatkogorki život. Iz toga proizlazi sljedeće:
Limun zapravo simbolizira Sadako. Ona je bila lijepa i zapravo nije bila zla, ali je imala zle moći i donosila je tragedije, a to nije mogla kontrolirati. Mnoge tragedije koje je Shizuko predvidjela su se zbile u Sadakoinom prisustvu, i te vizije su ostavile na Shizuko tako snažan podsvjesni dojam da je osjetila taj miris i kad je predviđala druge tragedije. Sadako je pri predviđanju tragedija osjetila miris limuna jer se u "Ring" univerzumu i sjećanja nasljeđuju u genima. Tako je predvidjela Mainu i Toyaminu smrt. A s obzirom da ona ima moć psihofotografije i da se njene misli projiciraju, Mai i Toyama su također osjetili taj miris limuna.
Nadalje, imamo Asakawu. On je osjetio miris limuna kad je zadnji put vidio Ryujija živog. Zašto? Naime, kad je Shizuko iz mora izvukla kipić En no Ozunua, dobila je neke moći, jer je Ozunuov duh pritom izmijenio njezin DNA. A budući da je Sadako bila Shizukoina kći, ona je također imala taj Ozunuov DNA, i zato je Asakawa dobio dio njezine moći kad je izvukao njezine kosti iz bunara (kao Shizuko kad je izvukla Ozunuov kip iz vode). I taj miris limuna kao predosjećaj nečije smrti je Asakawa zapravo dobio od Sadako, na taj način.

Moram reći da mi je taj limun bio jedna od najtežih slagalica u "Ring" univerzumu :zubifale:
ma nije ni mene prestrašio. zanimala me fama koja je nastala slična kao i kod vještice iz blaira, kako je u biti premisa samog filma - pogledaj kazetu i umreš za tjedana dana - ustvari bila stavljena za sam film. film je sam po sebi ok, dosta dobar ghost story
daaaaa, mene je cijela stvar fascinirala... obožavam i američku i japansku verziju :prayer: najprije me je zaintrigirao pojam psihofotografije (poznatiji pod nazivima nensha, thoughtography, projected thermography...) za koji prije nisam čuo... u američkoj verziji mi se također svidio lik Samare, koja se na prvu lopticu čini kao jadno dijete koje nije moglo kontrolirati svoje moći, a ako tjeraš mak na konac i dobro analiziraš oba filma, skontaš kakva je zapravo bila legendarna mala kučka još i prije bacanja u bunar :prayer: u japanskoj verziji me pak oduševila kompleksnost priče, i pomisao koliki um mora biti taj Suzuki, i ekipa koja je radila na filmovima, da su stvorili takav složeni univerzum... također mi je zanimljivo što dosta stvari nije izravno objašnjeno, ali otvara publici prostora da sami formiraju svoje teorije što se je, kako i zašto dogodilo...
"While viewing the extinction of the human race from the top of a hill, I would dig a hole in the earth and ejaculate into it over and over" - Ryuji Takayama in "Ring" by Koji Suzuki

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Re: Koji Suzuki

Post by Deimos » 12 Mar 2013, 22:12

baš me zanima dal imaš još kojeg japanskog ili općenito pisca za preporučit? velim japanskog jer sve ove "poznatije" sam čitao

User avatar
Ryuji Takayama
Posts: 109
Joined: 04 Mar 2013, 11:59
Location: Moesko Island

Re: Koji Suzuki

Post by Ryuji Takayama » 13 Mar 2013, 00:50

sorry, od japanskih sam čitao jedino Suzukija, i to ta četiri romana... možda uzmem u skoroj budućnosti čitati njegov Dark water :D

a ovako, jedan od manje poznatih koji je mene oduševio je Vikas Swarup sa svojim romanom "Milijunaš s ulice" (prvobitno poznat kao "Q&A", ali je promijenjen naslov zbog popularnosti filma snimljenog po tom romanu)... inače zapravo rijetko čitam knjige (više pišem :D ), osim ako me nešto izvana (npr film) zaintrigira i privuče na čitanje knjige
"While viewing the extinction of the human race from the top of a hill, I would dig a hole in the earth and ejaculate into it over and over" - Ryuji Takayama in "Ring" by Koji Suzuki

Post Reply