Kud svi tu i ja...

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
Post Reply
User avatar
sandi
Posts: 1332
Joined: 16 Nov 2008, 23:56

Kud svi tu i ja...

Post by sandi » 03 Dec 2010, 18:47

:lol: ...Evo vidim svi pišu, neki malo bolje, neki lošije.Inace ovo je moj prvi pokušaj pisanja pa me zanima dali da nastavim ili da se ostavim ćorava posla?... :lol:

Rad se zove 'III. ilirski rat'-inace to mi je tema završnog rada, koju sam ja planirao adaptirati u nekakvo djelce.Moj naslov je 'umjetnička sloboda', u ostaloj literaturi tema se moze pronaci pod naslovom 'Batonov ustanak'-no medutim zbog broja vojnika koji je sudjelovao u tom 'ustanku' ja sam se ipak odlucio za termin 'rat'...Ovo je samo opis jedne od bitaka koje su se dogodile u razdoblju od 6. do 9. godine.

-Inače, nakon što je ustanak ugušen 9. godine, motivirani Ilirima, iste godine Germani podižu svoj ustanak i potpuno uništavaju rimsku vojsku u Teutoburškoj šumi-ta bitka se drzi kao 'početak kraja rimskog carstva'.

DAKLE:

‘Najgori ratovi što ih je Rim ikada vodio, poslije punskih, bijahu oni sa Ilirima.’-Seutonius, rimski povijesničar

…Šuma oko Vuke tiha je.Životinje su nedavno napustile ovo područije, kao da su slutile.Teška kiša uspijeva se probiti kroz krošnje drveća, udarajući o kacige petnaest tisuća Ilira.Baton, wanax* Dezitijata* i vođa otpora, spreman je, čeka u tišini.Proročica mu davno prorekla kako će baš on nositi krunu Agronovu*.Stižu i Andizeti*, za sobom vuku tisuću irskih vučjaka.Psi što su ih zapadnjaci često koristili u svojim ratovima, a na ove prostore dospiješe keltskim migracijama u trećem stoljeću stare ere.Irski vučjaci, psi toliko ogromni da sam pogled na njih ulijeva strah.Sedmicu dana su izgladnjivani, a sada ih nahraniše krvlju.Iz gubica im se krv svinjska cijedi i očnjaci se žuti kese.Irski vučjaci, kao da su iz samog podzemlja došli, pridonijeti ovom veličanstvenom krvoproliću.Sa druge strane šumske čistine čuju se latinski povici.Legiones ad formation!Iliri razumiju.Polovica njih služila je na germanskoj fronti pod rimskom zastavom.Formiraju se i Iliri.Po dvije tisuće vojnika u liniji, sedam redova jedan iza drugog i osmi red na začelju sa psima.Pet je legija Tiberije povukao iz Siscije, nebi li ugušio ustanak.Pet legija, dvadeset i pet tisuća pješaka!I konačno, kroz drveće na čistinu izlaze crveni vojnici.

Legio XIV Geminia, Legio XV Apollinaris i Legio XX Valeria Victrix, formirani jedna kraj druge stupaju prema sredini bojnog polja.Iza njih još su dvije legije, Legio IX Hispana, Legio XIII Gemina.Dvadeset i pet tisuća vojnika sinkronizirano udara nogama o zemlju.Stotinama godina postojanja rimske vojske, kao da su samo marš vježbali.Zemlja se trese.

Baton,wanax Dezitijada i vođa otpora, promatra kroz kišu.Miran je, pomalo uplašen, ali ne pokazuje strah.Zna da klasična rimska formacija neće izdržati ako se u nju zaleti sila od petnaest tisuća Ilira.To će biti njegov prvi napad.Baton daje znak i oglasi se rog ilirski.
Petnaest tisuća Ilira krene u juriš.Ne, oni ne marširaju kao rimljani, oni jurišaju.Sa šumskog povišenja slijevaju se ka sredini bojnog polja, kao bujica.Iliri, u osam savršenih linija trče u smrt.

I trenutak prije sudara, Baton vidi strah u očima rimskim te još brže potrči na njihove štitove.Sudar je silovit.Šuma oko Vuke grmi.Štitovi pucaju, savijaju se, cvili metal rimski pod udarom Ilira.Rimski vojnici, u prvim redovima rade blokadu, a s leđa ih gura sila od dvadeset tisuća suboraca.Baton je zabrinut.Njegov plan nije uspio.Rimska formacija nije popustila, još je jača nego li je bila.Na trenutak samo, jer zadnji redovi ilirski tek pristižu u centar zbivanja.Zabijaju se silovito u leđa svojih suboraca i guraju prema naprijed.Prvi redovi ilirski i rimski, nemoćni su.Sila koja ih gura s leđa toliko je velika da se ne mogu pomaknuti.Mačevi sami od sebe probijaju oklope, polako, centimetar po centimetar.
Kao žrtva, osjećaš kako te nešto hladno, lagano bode s nutarnje strane oklopa.Napinje ti kožu, polako, do granice izdržljivosti, a onda koža puca i vrh mača ti prolazi kroz mišiće.Osjećaš sada kako ti nešto toplo kapa po hladnim bedrima.Kao žrtva, shvatiš napokon što se događa, pokušavaš se maknuti, ali nepomičan si pod silom tolikih vojnika.Hladni mač prodire sve dublje, a na jednom stravična bol.Mač prolazi kroz tvoj želudac i kiselina ti se razlijeva svuda po organima.Stravično peče.Osjećaš metalni okus u ustima, te pružaš ruku za opasač i vadiš nož.Jedino oružije kojim možeš vladati u ovom trenutku.
Zabiješ tu oštricu neprijatelju u vrat.Obojica padate i nestajete u blatu, pod nogama četrdeset tisuća vojnika.Kao žrtva, zadovoljan si, jer si pridonijeo svojoj vojsci.

Vojnici u silovitom naguravanju padaju jedan za drugim, a kada je dovoljno ljudi popadalo, blokada puca.Prvi se redovi raspadaju.Dvije vojske zalete se jedna među drugu, gazeći zaklana tijela što leže u blatu. Miješaju se kao prsti prekrižene ruke.Cilj je, probiti se u zadnje redove neprijateljske i napasti s leđa.Problem je što obje vojske razmišljaju isto, te će u konačnici samo zamijeniti srane.
Probijaju se Iliri kroz rimske vojnike, kolju sve što im je na putu.Irski vučjaci iz zadnjih redova bijesno trče na crvene rimske vojnike.Na crvene odore što podsjećaju na slasnu krv, kojom ih nahraniše prije bitke.Grizu, kolju, deru meso sa još uvijek živih rimljana, tek toliko da se malo oslaste, pa bijesno napadaju ponovno.

Tri udarca.Toliko ima svaki vojnik u ovom kaosu, prije nego se pridruži suborcima na blatnom šumskom tlu.Gužva je ogromna, vojnici neznaju gdje da tuku teškim mačevima, pa samo mlate svuda oko sebe.Režu ruke, sijeku vratove.Jedan od Ilira osjeti rimsku sulicu u leđima.Vrh tog rimskog koplja probio mu je pluća.Guši se u vlastitoj krvi, no sretan je.Vlasniku sulice bio je to treći udarac.
Baton je privilegiran, njegovi ga suborci štite.Znaju da bi se bez njega Iliri razbježali kao ovce pred vukovima.Žrtava je već toliko da se broj ljudi na bojnom polju prepolovio.Svaka vojska ima podjednak broj žrtava.Baton zna da to nije dobro za njega, jer je od samoga početka bio nadjačan sa deset tisuća vojnika.Wanax Dezitijata i vođa ustanka šeta po bojnom polju i mačem uništava sve pred sobom.Prilazi jednom od viših rimskih časnika, što vodi legiju na bojnom polju, silvito ga udara mačem po bedru.Časnik pada na koljena.Zamahne opet Baton svojim teškim mačem, ali ovoga puta po vratu.Ostali vojnici izbjegavaju dekapitaciju, jer oduzima previše vremena, no Baton zna da to mora učiniti.Mač zasiječe rimski vrat i zaustavi se na kostima vratne kralježnice.Baton ga čupa van silovitim trzajem, hvata časnika za crvenu krijestu na kacigi i povlači mu glavu u stranu.Časnik rimski grklja, krv mu iz arterije šprica metar i pol u zrak, a kosti kralježnice zijevaju kroz napola presiječen vrat.Baton udara ponovno.Pod mačem ilirskim pucaju rimske kosti, a glava u kacigi odvaja se od tijela.
Podiže Baton glavu odsiječenu visoko, da pokaže neprijatelju što ih čeka.Hoda preko bojnog polja.Hoda kroz krvavo blato.
Iz svakog zaklanog četiri su litre krvi prolivene po šumskom tlu.Dvadeset tisuća vojnika mrtvo leži u blatu, natopljenom sa osamdeset tisuća litara krvi.
Rimski vojnici, vidjevši glavu časnika svoga kako visi iz ruke neprijatelja, u strahu se povlače.Bježe u panici kroz crveno blato, prekriveni krvlju.Baton, wanax Dezitijata i vođa ustanka, penje se na povišenje s kojeg su se sjurili Iliri na neprijatelja.Pogleda vojsku svoju, koju rimljani prepoloviše.Neka, pridružiti će se ustanku Delmati, narod koji rimljane kolje od kada su ih bogovi postavili na ovu zemlju.Moćan saveznik.Baton, prekriven krvlju neprijateljskom, podiže odrezanu rimsku glavu te izvikuje ime Ilirosa*.

Narod divlja.Psi su nahranjeni.
...



*wanax-kao kralj, samo što kralj vlada nacijom, a wanax samo svojim plemenom.
*Dezitijati-Ilirsko pleme centralne Bosne.
*Agron-Prvi i jedini kralj ujedinjenih ilirskih plemena.Nakon njegove smrti jedino je Baton uspio plemena ujediniti.
*Andizeti-Također pleme sa bosanskog područija.
*Iliros-Prema ilirskoj mitologiji, Iliros je rodozačetnik Ilira, sin žene i zmije.Iliri su dakle 'zmijski narod'.Ono što su Romul i Rem za Rim, to je Iliros za Ilire.
Jebem skoro svaki dan...skoro jučer, skoro prekjučer...

User avatar
Jack Crow
Posts: 68
Joined: 03 Mar 2010, 00:32

Re: Kud svi tu i ja...

Post by Jack Crow » 05 Dec 2010, 19:07

Nice, pročitah bez muke, lijepi prelazi, nema previše drvenih rečenice, samo nastavi u tom tonu i već vidim Russela Crowea kako vitla mačem :zubifale:

Mala primjedba, dodaj dinamiku u opise, neke malo skrati jer ima tamo dio gdje se ponavlja jedno tri puta da ih ''gura sila s leđa'' i to u istom odlomku. Jedanput je dovoljno. Ne moraš baš svaki pokret opisati, bitka je dinamika, žestina, nasilje. Ja više volim kratke rečenice kad želim nešto naglasiti, ali nemoj to uzeti kao kritiku, ja bih se u ovakvom tekstu pogubio te bi izgledao kao da su Martin Riggs i John McLean ušetali na bojno polje. :mrgreen:

To je već gotov tekst, pa si nam bacio kratki prewiew ili to tek pišeš?

User avatar
sandi
Posts: 1332
Joined: 16 Nov 2008, 23:56

Re: Kud svi tu i ja...

Post by sandi » 05 Dec 2010, 23:44

Eto hvala za kritiku...budem uzeo u obzir ovo s ponavljanjem, zapravo ne uzeo u obzir vec iskoristio! :lol:
Nije text jos gotov...ovo je samo dio onog sto je zgotovljeno...
Jebem skoro svaki dan...skoro jučer, skoro prekjučer...

Post Reply