Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
User avatar
Andrej
Posts: 3451
Joined: 08 Jul 2010, 00:38
Location: In Homer Simpsons brain.........

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Andrej » 31 Oct 2010, 17:19

dr_gonzo wrote: Slažem se... sve ode izdavačima. Ali ipak neki zarađuju sasvim dobro kao recimo Rudan, Čulina i Jergović... Ovi ostali dobiju mrvice.
Ako izračunaš koliko vremena treba posvetiti pisanju, i ti za koje se smatra da zarađuju, jako teško mogu da prežive samo od knjiga.
Vrlo je malo pisaca na svetu koji se mogu pohvaliti profitom, a i oni uglavnom pišu populistiku i teme trenutnog trenda.
We're all mad here...

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Ašow » 31 Oct 2010, 18:21

dr_gonzo wrote:
HorrorHR wrote:
filmofil wrote:koji preplaćeni gad
je možeš mislitk koliko zarađuju ljudi kod nas na knjigama...
Slažem se... sve ode izdavačima. Ali ipak neki zarađuju sasvim dobro kao recimo Rudan, Čulina i Jergović... Ovi ostali dobiju mrvice.

A gledaj, što smatraš pod tim "zarađuju sasvim dobro"?
Nema tu sasvim dobre zarade. Rijetki su autori u RH koji dobro zarađuju. Oni mozda zbog ugovora koje su potpisali sa izdavačima/distributerima žive normalno, tj. prosječno.

Evo, na primjeru ove knjige koja je 160kn. Pasiniju ide otprilike 60kn u đep po prodanom primjerku.
Pa računaj da je naklada minimalno 500...
Solidna je zarada tu kad bi sve bilo savršeno.
Ali... te knjige nece odlaziti po 160kn. I svaki put kad se bude snizavala cijena, najebavat ce autor zajedno sa izdavačem. Ali, autor ce vise biti zakidan.
That's the way it goes.
Ja cu si ju kupiti jednog dana kada padne ispod 100. Nisam nest pretezito lud da ju sad uzmem.
--------
Last.fm

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by HorrorHR » 31 Oct 2010, 18:28

otkud ti to za 60 kuna po knjizi? ako je to istina, svi autori koje sam ja upoznao (amerika, UK) bi se preselili u hrvatsku i pisali ovdje knjige :D ne pišu beletristiku, nego tehničke knjige, ali zarađuju cca 10% od svake prodane knjige...

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Ašow » 31 Oct 2010, 18:38

HorrorHR wrote:otkud ti to za 60 kuna po knjizi? ako je to istina, svi autori koje sam ja upoznao (amerika, UK) bi se preselili u hrvatsku i pisali ovdje knjige :D ne pišu beletristiku, nego tehničke knjige, ali zarađuju cca 10% od svake prodane knjige...
LOL, ne.
Svi autori bi se trebali preseliti odavde, jer je tržište katastrofalno.
Tehničke knjige su drugi par opanaka. (Kod nas, da ne bi mislio da pricam o stranim autorima) Na drugaciji nacin (za razliku od beletristike) se 90% njih izdaje, većinom preko nekih projekata ili zato jer treba (pazi ovo sad) udžbenik. Tako je barem u Hrvatskoj.
I nije istina za 10%. Ne dobiva pasini 15-16kn po prodanoj knjizi a izdavač ostalo. That's just wrong.
Tih 10% dobivaju autori vani, ali masa je toga drugacijeg u njihovim ugovorima. :)
Kod nas je situacija pretty much fucked up.
Al evo, sad cu ti dati link na jedan zanimljiv kalkulator. Mogu ti autori pricati sta hoce, ali nema sanse da dobivaju samo 10%.

http://www.unibook.com/hr/cijene-knjige

Izracunaj sam.
--------
Last.fm

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by HorrorHR » 31 Oct 2010, 18:42

Moje iskustvo je sa vanjskim autorima koji pišu u recimo to tako niche tržištu. Na početku odbiju neku siću, ali generalno svi pišu da reklamiraju svoje ime i znanje etc... Nije baš da se može usporediti sa beletristikom, a pogotovo sa našom...

Baš me zanima koliko se zarađuje kod nas, vbacim oko na tovj link, ali djeluje mi da je kod nas to sve ćorak budući da ljudi jedino masovno kupuju knjige za 15 kn na kiosku

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Scarface » 31 Oct 2010, 18:47

Nema od pisanja zarade, pa to i ptice na grani znaju, pogotovo u nas. Ko se tome nada, taj je u blagoj deluziji. U konačnici, ja mislin da ne bi ni tribalo bit suprotno. Neš ti pisanja, je trud ovo ono, je utrošak vrimena ovo ono, al nemojmo se zavaravati, na kraju, nije to opet toliko vridno. Piši ako ti se piše, ako ti se objavi, ima da se tučeš u guzicu i fak of od ikakvih para i nada za to.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Ašow » 31 Oct 2010, 18:55

Istina scarface.
Eto, ja pišem već... 6godina. Imam nekoliko priznanja za svoja djela, al najveće priznanje od svih mi je knjiga koju sam izdao sredinom prošle godine. Imao sam sreće jer sam izdavanje osvojio na natječaju, tako da mi je moj grad platio izdavanje i sva profit od knjige je išla meni. (Al takve sreće sumnjam da ću više ikad u zivotu imati)
Eto, naklada je bila 200, nekih 40knjiga sam uspio prodati, 60sam ih podijelio.
Ministarstvo kulture svake godine ima natječaj za otkup knjiga. Prosle godine nisu otkupili gotovo ništa zbog recesije i kresanja budžeta. Nisam slao ni u knjiznice nit igdje, pa mi ih je ostalo tak negdje 100injak.
Ali, meni je to hobi.

I razgovarao sam na promociji sa par autora i pricali su mi kakva je situacija u Hrvatskoj. Ako ne pišeš kratke priče ili kuharice, gotovo da se nemozes probiti, a kamoli zivjeti od toga.
Tako da više od 90% današnjih autora to smatra hobijem, a ne poslom. (Izuzmemo li ljude koji pišu udžbenike i tomu slično).

Generalno, pisanje u našoj državi je hobi od kojeg mozes nesto malo zaraditi.
A ono što je filmofil rekao "preplaćeni gad" bojim se da je u slučaju M. Pasinija to istina.
--------
Last.fm

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Scarface » 31 Oct 2010, 19:02

Pasini je definitivno precijenjen, ali preplaćen- čisto sumnjan.

A to objavljivanje je jednostavno- nedosanjani san. Eto taj natječaj ej ok, al opet recimo, obim moje knjige obuhvaća planiranih minimum 800 stranica, tako da ono- ne zavaravan se. Plan je napisat ju, isprintat, uvezat šta kvalitetnije i podilit prijateljima i eventualnim ljudima koje bi to zanimalo. Jednostavno, nemojmo se zavaravati. Ionako me na kraju- zaboli kurac za sve to, i niti cijenin Jergovića, Perića i ostale koje su kao čunke u "hobiju". Nisu awesome enough.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Ašow » 31 Oct 2010, 19:04

Postoji ti i opcija da naplaćuješ skidanje knjige u pdf-u.
Mozda ti je tak cak i lakse.
A sad, koliko te boli kurac... neznam.
Posalji to nekoj nakladnickoj kuci na citanje, pa mozda i izda.
--------
Last.fm

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Scarface » 31 Oct 2010, 19:15

Ma reć ću ti jednu stvar, koja možda zvuči nezrelo- neću jer jednostavno ne želin neku globalnu kritiku, tj. kritiku koja prelazi granice kruga ljudi s kojima se vidin svakodnevno ili eventualno onih koje poznajen na drugi način. Ista mi je stvar i s bendom, sviran za svoj gušt, i stvarno, al ono stvarno mrzin kompeticiju, i ne želin "uspit". Zbog toga san u jednom trenutnom sukobu s ostalim članovima koji bi i na natjecanje bendova i na neke veće turneje, a meni se to baš ne da. No, konkretne stvari se događaju tek za par miseci, pa ćemo još vidit kako stoje stvari za to. Ono šta oću reć, evoluira san do stava i mišljenja i o pisanju i o sviranju da jednostavno želin napisat/odsvirat nešto, i tu sve prestaje. Niti iman volje, niti živaca za išta više. Ko voli, nek izvoli.

Konkretno Pasini je profesor hrvatskog i piše te horrore, i opet se jedva probija unatoč debelom iskustvu u raznim časopisima i tim krugovima te struci koja te automatski stavlja u ozbiljniji položaj, pa opet, ko je u konačnici on? Znamo za njega mi koji znamo i za Troma filmove, al širi puk nema blage jebene veze ko je Pasini (unatoč SD, reportaži na Dobro jutro Hrvatska itd), ka ni za pola domaćih poznatijih autora. Sve je to osuđeno na marginu, i u ovom slučaju, žanr nije taj koji je presudija. Jednostavno, strano ime većini čitatelja (pa i meni) bolje izgleda na korici.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Ašow » 31 Oct 2010, 19:22

Shvaćam ovaj prvi dio totalno i znam kak ti je zapravo.
Zvuci nezrelo, da, ali moze se o tome sad razglabati, ali bolje ne, jer kao svatko tko se bavi nečime, imaš svoje razloge zašto ne želiš to "nešto" prezentirati "nekome". Bend da ode iz grada prema svijetu ili pisanje da ode iz kruga prijatelja na marginu kako si naveo u drugom dijelu posta.

U drugom dijelu si napisao grubu stvarnost pisca u Hrvatskoj.
tj. zapravo, dat cu si slobodu da umjesto pisaca kažem umjetnika.
--------
Last.fm

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 31 Oct 2010, 19:43

Ne slažem se da da Pasini dobija 50-60 kn po knjizi...jer evo i zašto:

S honorarom od samo šest do osam posto po prodanom primjerku (a knjižari ide četrdesetak posto od prodajne cijene) pisac može zaraditi samo uz dobru nakladu. Drugim riječima, spašava ga reklama, rijetko sam tekst

Arijana Čulina, koja na našim uskim prostorima zvuči tiražno kao Danielle Steele, za roman »Što svaka žena triba znat o onim stvarima« u izdanju Mozaika knjige, koji je prodan u oko 40.000 primjeraka, zaradila je oko 220 tisuća kuna (po knjizi je dobivala postotak od 5, 5 kuna).


Ante Tomić, jedan od naših popularnijih pisaca, daleko zaostaje za spomenutim nogometašem. Za roman »Što je muškarac bez brkova« u izdanju Hena coma, koji je prodan u 15.000 primjeraka, zaradio je oko 130.000 kuna (po prodanom primjerku dobivao je, kaže, 8,5 kuna). Sustiže ga tiražni pisac za djecu Zlatko Krilić, koji je za roman »Zabranjena vrata« u izdanju »Alfe«, prodanom u 9.000 primjeraka, zaradio 123.000 kuna.

Julijana Matanović, koja je također dobila etiketu jedne od najviše plaćenih spisateljica, za roman »Zašto sam vam lagala«, koji je prodan u 16.000 primjeraka, zaradila je oko 80.000 kuna, uzmemo li da je po knjizi prosječno dobivala pet kuna.


Goran Tribuson, naš legendarni majstor krimića, dobio je za knjigu »Gorka čokolada« u izdanju Školske knjige, koja je otisnuta u 4.000 primjeraka, honorar »na ruke« od 3.000 eura. Toliko dobiva, kaže, za svaki roman koji mu je prodan u nakladi od 2000 primjeraka, za nas prosječnoj. To iznosi oko 22.000 kuna (po novom, slabijem tečaju), što znači da je iskusni Tribuson zaradi od knjige za vrlo jeftini polovni auto.


Kako zarađuju u tom nepouzdanom biznisu manje tiražni pisci? Za »Dnevnik jedne mame«, koju je izdao Hena com., u nakladi od 1000 primjeraka, Branka Valentić dobila je oko sedam tisuća kuna


»Nema izdavača koji će dati za knjigu više od 20.000 kuna«, kaže nam i Ivo Brešan. »Jadno je to ako pogledamo da netko u kvizu 'Milijunaš', tko odgovori na nekoliko banalnih pitanja, i to još uz pomoć džokera, dobije učas 32. 000! Ja knjigu pišem godinu dana, a ovaj u kvizu, koji ništa ne zna, dobije više čistim slučajem« - komparira veliki pisac i dodaje da mu je kiosk-izdavaštvo mnogo pomoglo – za roman objavljen u biblioteci Jutarnjega lista dobio je 50. 000 kuna, što mu je lijepa svota s obzirom na mirovinu od 2.400 kuna.

Ostali tekst možete pročitati ovdje:

http://www.vjesnik.hr/html/2005/08/30/C ... ?r=kul&c=1
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Ašow » 31 Oct 2010, 19:56

N stignem sad napisati malo opširnije o tome jer kasnim, pa gonzo, odgovorim ti na ovo pred jutro ili sutra poslijepodne. :oops:

Samo da napomenem pa cu sutra o tome..
Knjižara kao knjižara sama određuje prodajnu cijenu knjige, a autor dobiva vise novaca po prodanoj knjizi, ali u obračunu nakladničke kuće, u to budi siguran, nije 6-8% postotak o kojemu pričamo.
--------
Last.fm

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 31 Oct 2010, 20:04

Čujte gledajući ovo gore po meni:

- se svakako isplati pisati jer je lakše zaraditi recimo najmanje 1000eura ili 500eura kad napišeš recimo knjigu od 180-220 str. nego drljati na poslu na vrućini i prljavštini i dimu i ventilatorima i još se bakćati sa raznoraznim kretenima sa kojima radiš za takav novac (recimo da meni za 1000 eura treba 56 dana da ju zaradm na svom poslu sa svim jebenim beneficijama tj. troškovi puta + lova za hranu koje dobijem zajedno sa osnovicom plaće).
Recimo Ante Tomic je za ultra loš i ofrlje napisan roman ''Ljubav, Struja, Voda, Telefon'' (mislim da ga je napisao u jednoj sedmici i onako bez veze jer je znao da će bez obzira kako roman napisao dobiti lovu) dobio 50 000kn, za što ja moram raditi 2 godine...

- pravi pisac po meni nikad ne može ostati bez ideje i uvijek može nešto kvalitetno napisati (a ovo govorim bez obzira na povremene spisateljske blokade) i svako malo izbaciti koji novi roman od kojeg bi normalno živio

- ljude koji pišu dijelim na: spisatelje (Nives Celzijus, Vlatka Pokos i slični), pisce (Jergović, Matanović) i književnike (Krleža i ostali 'nerazumljivi')...

- kod nas je najvažnije da se nešto reklamira sa odličnom i provokativnom reklamom a onda možeš i govno prodati ako zatreba...

- problem kod izdavanja knjige nije toliko u piscima (svakako ima ih očajnih ali među tom grupom ima i mali broj fenomenalnih) koliko u raznoraznim manipulacijama i monopolu.
U Hrvatskoj imamo 2-3 glavna izdavača i recimo 10 pisaca koji drže jaki monopol i od njih ostali ne samo da ne mogu isplivati na površinu nego nemaju ni prilike (slično kao i kad imaš korov u vrtu i od njega cvijet ne može da procvijeta)...
Većina nagradnih natječaja je nažalost za kurac jer je sve to već unaprijed podijeljeno (svakako čast onim malim iznimkama) među znancima..
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Mislav Pasini - Točka dezorijentacije

Post by Ašow » 01 Nov 2010, 14:24

No, u biti nije zarada toliko ni bitna. Mislim, bar meni.
Ja bi bio sretan da uspijem naci izdavača. I da dobivam 10%.
Ali, nije to toliko lako.
Istina je da pravi pisac/pjesnik nikad nece ostati bez inspiracije. To je jednostavno nemoguće. Zablokirat ces, ali... nakon blokade ces napisati nest. Tako to ide.

Ono sto zelim (tamo gdje sam jucer stao) reci jest da niti jedan autor ne dobiva tako malu proviziju po prodanoj knjizi.
Kad su meni izdali knjigu, bilo je to da sam prakticki ja sam određivao cijenu te knjige, a kad sam pitao kako bi se profit dijelila da nisam osvojio ovo na natječaju, rekli su mi 60/40. (Mozda 70/30 da sam malo širu zbirku izdao) Ja dobivam ovaj manji dio.
Znaci da po knjizi koja je 30kn ja dobivam 9-12-15kn.
I onda mi bubnes onaj clanak odozgor i procitam kako arijana čulina i slicni su dobivali 5-5.5kn po knjizi.
Znas, malo mi je tesko u to povjerovati, tj. ne vjerujem u to zapravo jer to sto su dobili mozda je cista lova nakon oporezivanja, plaćanja reklama bla bla. To je isto jedna bitna stavka u ugovoru koja snizi onu svotu koju autor dobije.
A knjižara sama određuje cijenu knjige. Ako ja trazim 20kn po mojoj knjizi, oni ju mogu i za 50kn prodavati. A mogu i za 30. Sve ovisi o njima. Nema tu nikakvih 40% koje zadržava knjižara.

Direktno na ovom primjeru... da je mozda veca nakladnicka kuca izdala knjigu pasiniju (Algoritam, znanje etc) dobivao bi manje novaca, ovako... sumnjam da dobiva 15kn po knjizi koja se prodaje za 160(144).
Moje skromno mišljenje.
--------
Last.fm

Post Reply