Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by HorrorHR » 24 Jan 2010, 17:56

Ghostface me preko PMa pitao koji su mi komentari na Amazon kindle, pa da podijelim ovdje, možda još nekoga zanima.

Znači Amazon Kindle je digitalni čitač knjiga, mali device koji koristi naprednu electronic ili digital ink tehnologiju. Uređaj je prilično lagan. Ekran na prvi pogled djeluje prilično mali, ali čim počneš čitati vidiš da je savršene veličine. Koncept kupovanja knjiga je jednostavan, preko amazon.com accounta normalno browsaš kindle store, kupiš knjigu i ona ti se pošalje na kindle u roku od minute dvije.

Kupovina Kindlea

Kupio sam ga prvi dan kada je postao dostupan za Hrvatsku, cijena je bila oko 270 dolara (vratili su nam po 20 dolara nakon tjedan dana jer su promijenili cijenu - pod utjecajem Barnes and Nobleovog sličnog proizvoda). Shipping za ovo je po defaultu onaj dhl 2 day, košta kojih 30tak dolara. Preporučio bi odmah da kupite i za oko 20 dolara protective cover ili sleeve, kožna stvar koja se stavi oko kindlea da mu se sto slucajno ne desi.

Carina - ocekujte carinu, to vam dhl sve rjesava dok je paket u putovanju, date im faxom ili mailom skeniran dokument i uplatite cifru. sada neznam tocno koja je bila ali oko 400kn mislim

Kupovina knjiga

Kao što spomenuh ranije, kupiš na netu i pošalje ti se na Kindle. Možeš i browsati preko Kindlea i direktno kupovati.

Veza na internet

Kindle u sebi ima 3g vezu, ne brinite sa trosenje prometa, sve je to uracunatu u finalnu cijenu - inace oko 1 dolar nadodano na svaku cijenu.

Ako sjedite recimo an aerodromu u Los Angelesu, spojite sa na amzzon preko njega i komotno kupite knjigu koju zelite sada citati.

Previews

Odlična stvar je što se za svaku knjigu moze naruciti besplatni free chapter, samo na pageu gdje kupujes knjigu odaberes tu opciju i stigne ti sample na kindle.

Memorija

Neznam detalje, ali na Kindle stane 1500+ knnjiga pa se nemorate brinuti sa time. Ako sti sta i greskom pobrisete imate u svom online accountu sve svoje kupnje i mozet eponovno poslati knjigu

Funkcije

Čitanje knjiga je prejebno, digital ink je jebena stvar, savršeno se čita. Tipke previous i next page sluze svrsi za browse kroz njigu, mozete koristiti search opciju, pa čak i bumarkiranje nekih stranica ili cak dijelova texta koji se stavljaju poslije u mapu My Clippings. Za svaku riječ možete sa mini "joystickom" doci do nje i onda vam se pali Oxford dictionary sa svim detaljima oko tog pojma.

Količina knjiga

Mislim da je u šutu prije par mjeseci za hrvatsku bilo dostipno oko 300,000 knjiga. Stvarno brdo toga, nasao sam mnogo stvari koje sam trazio, rijetke stvari sada uzimam u normalnom "knjižnom" formatu.

Časopisi

Preko Kindlea se možete subscribeati na niz časopisa, većinom business, dolaze na tjednoj ili dvotjednoj bazi, ima se po 15 dana free trial - odlična stvar ali neke stvari im fale, pogotovo nema nikakvih slika, znači samo textovi.

U globalu

Kindle mi je postao nezamjenjiva stvar, pogotovo na dugim putovanjima kada bi trebao uzeti sa sobom par knjiga, ali i doma kada u svakom trenu mogu kupiti bas knjigu koja me zanima, a i volim multitaskati - čitati po 3-4 knjige u istom vremenu, i uvijek su mi sve na istom mjestu,

Par slika:

Veličina:

Image

Text:

Image

Tipkovnica i kontrole:

Image

E sada, pitajte što vas zanima :D

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by Scarface » 24 Jan 2010, 19:00

Da, čini se stvarno zakon stvar! Sinja san je već prije par tjedana jer su mi stizale obavijesti s amazona na mail, i kako puno čitan, praktičnije mi je imat ovako nešto nego zauzimat prostor u sobi s brdo knjiga.
Cijena mi je zasad malo prevelika, i nije mi toliko hitno, jer em iman ionako puno učit, em mi praktičnost sad nije na prvom mistu. Kužin da je za putovanja odlična stvar.
Nego, zanima me da li je moguće na kindle prebacit recimo skenirane stripove ili knjige koje skineš s torrenta? Znan da podržava brdo formata i da se knjige kako si i objasnija naruče priko amazona, ali da li je moguće ovako nešto? Hvala na trudu i informacijama. :)
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by HorrorHR » 24 Jan 2010, 19:25

Kako izlazi taj Nook od Barnes and Noblesa koji bi trebnao biti kao jebena konkurencija Kindleu, apdejtali su Kindleove funkcije a jedna od tih je bila i to čitanje PDFova. Probao sam jednom i djeluje dosta dobro, nemoj me uzet sada za riječ, ali transformacija se radi na ovaj način: kako imaš username unique za Kindle, dobiješ automatski i sa tim email adresu. E sada, namjestiš si sa accounta na Amazonu da kad na tu mail adresu sa odredjene tvoje druge adrese saljes neki PDF, da ti se on transformira i posalje na Kindle.

Probao sam jedan poslovni PDF sa recimo full page slikom kao coverom i stvar izgleda odlično. Makar Kindle nema boje, tih 16 ili koliko već nijansi sive napravi fantazija sliku, vidi samo ovu gore A. Christie.

Ako te to bude zanimalo, slobodno mi baci na mail PDF stripa ili knjige, ja ti prebacim kod sebe i napravim par boljih fotki (sa aparatom, ovo gore sa iphoneom slikam) pa da vidiš dali je to to, ali vjerujem da će biti, pogotovo za PDF knjige.

Btw dok čitaš knjige, kada zagasiš Kindle automatski ti zapamti za svaku knjigu gdje si stao i kada ponovno otvoris taj naslov baci te na tu stranicu.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by Scarface » 24 Jan 2010, 19:37

Aha, dakle mogu sve stvari s kompa poslat na kindle, samo triba namistit postavke (jer iskreno, skineš s torrenta 2 GB knjiga i miran si, ovako kupiš samo neke novije). Bilo bi dobro da čitaju i cbr. format, jer je većina stripova u tome, al ok.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by john_constantine » 24 Jan 2010, 19:39

Je, baš visoka cijena... Meni bi možda odgovaralo za puno deblje knjige, ali dok mi ove koje čitam tijekom putovanja svaki dan stanu u torbu, nema potrebe... A koliko traju baterije? I sada, čitanje knjiga na papiru i na ekranu, da li se osjeća razlika? I nema tog zamaranja očiju kao kada čitaš e - knjige na kompu?
Michel puši karu.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by Scarface » 24 Jan 2010, 19:40

john_constantine wrote:Je, baš visoka cijena... Meni bi možda odgovaralo za puno deblje knjige, ali dok mi ove koje čitam tijekom putovanja svaki dan stanu u torbu, nema potrebe... A koliko traju baterije? I sada, čitanje knjiga na papiru i na ekranu, da li se osjeća razlika? I nema tog zamaranja očiju kao kada čitaš e - knjige na kompu?
Baterije su u početku trajale 4 dana, sada čak tjedan, koliko je meni poznato.

EDIT: evo malo san pretražija i postoje i Kindle 1 i Kindle 2, koji je kao nadograđena verzija, pa postoje i razlike u trajanju baterija. Znaš nešto o tome?
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by HorrorHR » 24 Jan 2010, 19:43

Ghostface wrote:Aha, dakle mogu sve stvari s kompa poslat na kindle, samo triba namistit postavke (jer iskreno, skineš s torrenta 2 GB knjiga i miran si, ovako kupiš samo neke novije). Bilo bi dobro da čitaju i cbr. format, jer je većina stripova u tome, al ok.
Da može se za pdf sigurno, ali imaš tu jedan potencijalni kiks. Kindle knjige koje kupis su optimizirane za veličinu sučelja. PDF kada prebaciš, on ti scalea samo jednu stranicu na ovaj kindle format, pa ti font dođe full mali. ovisi o tome kakav je font PDF filea, dođe to toga da bi ti se oči full brzo umorile.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by HorrorHR » 24 Jan 2010, 19:47

john_constantine wrote:Je, baš visoka cijena... Meni bi možda odgovaralo za puno deblje knjige, ali dok mi ove koje čitam tijekom putovanja svaki dan stanu u torbu, nema potrebe... A koliko traju baterije? I sada, čitanje knjiga na papiru i na ekranu, da li se osjeća razlika? I nema tog zamaranja očiju kao kada čitaš e - knjige na kompu?
Čitanje na Kindleu je isto, ako ne i bolje od čitanja "obične" knjige. Isto mogu reći da je radi te tehnologije, koja od toga radi nešto što ni blizu nije kao kompjuterski ili slični ekran, a bolje je meni personalno jer inače u mnogo čitanja (Nakon cijelog dana u kompu) mi smeta bjelina stranica, dok je ovdje ova malo tamnija boja.

Čitanje eknjiga na kompu nemogu komentirati, nisam nikada to činio.

Ja sam gledao da će mi se sigurno već nakon 8-9 mjeseci isplatiti, jer su i knjige jeftinije - inače naručujem praktički 99% sa neta, a ovdje su knjige cca 2-8 dolara jeftinije + što nema shippinga pa je još bolja cijena radi toga.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by Scarface » 24 Jan 2010, 19:47

Kužin, ukratko, kindle je za knjige, ne za stripove, i to je ok. Ionako je cbr. format na monitoru jako dobar i ne previše zamoran, dok je za knjige drukčija stvar pa je kindle logično rješenje.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by HorrorHR » 24 Jan 2010, 19:49

Ghostface wrote:Baterije su u početku trajale 4 dana, sada čak tjedan, koliko je meni poznato.

EDIT: evo malo san pretražija i postoje i Kindle 1 i Kindle 2, koji je kao nadograđena verzija, pa postoje i razlike u trajanju baterija. Znaš nešto o tome?
Ovo što se na amazonu prodaje i može kupiti kod nas je Amazon Kindle 2.

Baterija, ovisi o korištenju ali su sada prije mjesec dana poboljšali, evo što miše u mailu:
Longer Battery Life: Now read for up to 1 week on a single charge with wireless on, a significant improvement from the previous battery life of 4 days.
Ovo je vrlo važno wireless on, meni je wireless uvijek zagašen (btw to nije WLAN nego 3G), palim ga samo kad si prebacujem knjigu neku. Sa tim ja punim Kindče, neznam svakih 2-3 tjedna. Na putu recimo kada sam ga jednom koristio 10 sati u dva dana, nije mi se niti 5% baterije potrošilo.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by Scarface » 24 Jan 2010, 20:00

Ok, hvala na informacijama. Vjerojatno ću si ga ovo lito kupit pa ćemo se onda čut s punim dojmovima i s moje strane. :wink: 8)
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by HorrorHR » 24 Jan 2010, 20:06

Ghostface wrote:Ok, hvala na informacijama. Vjerojatno ću si ga ovo lito kupit pa ćemo se onda čut s punim dojmovima i s moje strane. :wink: 8)
samo pitaj u međuvremenu ako te šta bude zanimalo.

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by A$H » 24 Jan 2010, 20:08

danas prvi put cuo za to..zvuci zanimljivo i dosta prakticno..
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by john_constantine » 24 Jan 2010, 20:16

HorrorHR wrote:
Ghostface wrote:Ok, hvala na informacijama. Vjerojatno ću si ga ovo lito kupit pa ćemo se onda čut s punim dojmovima i s moje strane. :wink: 8)
samo pitaj u međuvremenu ako te šta bude zanimalo.
e sada, koliko je ono težina kindlea?
Michel puši karu.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Amazon Kindle - iskustva, pitanja, komentari

Post by Scarface » 24 Jan 2010, 20:18

john_constantine wrote:
HorrorHR wrote:
Ghostface wrote:Ok, hvala na informacijama. Vjerojatno ću si ga ovo lito kupit pa ćemo se onda čut s punim dojmovima i s moje strane. :wink: 8)
samo pitaj u međuvremenu ako te šta bude zanimalo.
e sada, koliko je ono težina kindlea?


290 g.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

Post Reply