Moj kutak

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
Post Reply
User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Moj kutak

Post by Scarface » 12 Aug 2009, 15:26

Evo ovako, odlučija san se potpuno vratit pisanju, nakon jednogodišnje pauze. Između ostalog, ovo lito san se namjerava vratit stvarima koje volin i koje san nepravedno zapostavija, a tu spada i sviranje. No, ode je riječ o prvoj stvari. Dakle, počinjem pisat roman za koji san ideju već razradija i kojeg san počeja pisat prije dvi godine al san brzo odusta, sve izbrisa i presta. sad se tome vraćan pa polako, dok ga ne dovršim. Ovaj pak topic će mi služit za neku vrstu vježbe. Naime, ode ću objavljivat kratke priče kojima ću se uvježbavat za roman, ono, pisat ću ih svakih par dana da se malo ispraksiram, pa ću ih ode objavljivat. Znan da se obično za ovakve stvari radi blog, ali mi se ne da s tim gnjavit, pa what the hell, ide sve ode. Nebitno da li će iko to čitat, da li će se ikom to sviđat, jednostavno nek tu stoji. Bit će to naravno uglavnom horror priče, ali povremeno i iz ostalih žanrova. I među samim horror pričama bit će i onih trash i pseudometaforskih, ka šta je prva.

Dakle, ode je prva koju san napisa ka malu posvetu ovom forumu i prikaza ekstremnu opsesiju njime, jer je glavni lik u biti šizofreničar, al to je manje iskazano. Imajte na umu da je ovo sve probno, bez ispravki i prerade, svježe ispod peke, nju san konkretno napisa u nekih sat vrimena.Znači, jedan prikladan uvod u ovaj topic, pa ko voli nek izvoli. :wink: :)



TAMNICA

Topao dah tek rođenog jutra skinuo je hladnu masku sa suhog i iscijeđenog lica. Tanke crne niti podno malih bijelih brežuljaka zatreperile su i počele kliziti dnom, otkrivajući skriveno plavo jezero u pustoj snježnoj dolini. Njegove oči bile su otvorene. Polako se pridigao i pažljivo osluhnuo. Nije želio čuti ništa na što njegov um nije bio spreman. Jutra kojima su harali zli zvukovi bila su jako stresna za njega, a on je to mrzio. A ta jutra su bila česta, jako, jako česta. Mučenje je bilo strašno, hladan znoj koji ga je stalno oblijevao i suze kojima je hranio kožu, bili su sve češći, ali on to nije želio prihvatiti, ne, ne on, možda netko drugi, ali ne on. „Ja sam jači, bolji, snažniji od ostalih“, govorio je stalno sam sebi i tako gajio nadu i tražio najsnažniju misao kojom će otjerati strahove i strepnje.

Ali ovo je bilo lijepo jutro.

„Ah, nakon toliko vremena, konačno mir.“, lijepe misli su ispunile njegovu svijest i konačno je bio spreman na susret s ostalima. Ustao je i prišao prozoru svoje mračne sobe. Tračak sunčevih zraka bilo je jedino što je dopiralo kroz njegove drvene gredice dok ga on nije otvorio. Oduvijek je mrzio trenutak naglog ulaza svjetlosti među zidove njegove sobe, ali to je bila stvar koju je mogao nadvladati. „Dobro, prošlo je i to, još samo par sitnica.“, polako se uputio ka usamljenoj polici na drugom kraju sobe. Na njoj su prebivale plave traperice i crna majica, jedino još što je trebao imati na sebi da bi bio zadovoljan i spreman.

Vratio se drugoj strani sobe i usmjerio pogled ka svom najboljem prijatelju, tješitelju i slušatelju. Velika, bijela i kockasta stvar gledala ga je jednako kao i svakog jutra, nježno, obzirno i plaho. Na tom licu nije bilo prijekora, osude ili mržnje, i to je ono što mu se najviše sviđalo.

Kao i uvijek, s pažnjom je sjeo na crnu stolicu ispred svog računala, i primaknuo se velikom drvenom stolu na kojem je bilo sve što je trebao. Samo jednim dodirom udahnuo je život svom miljeniku koji mu je nerado svake noći gasio. Dok se ono polako budilo, on je osjetio ono dobro znano uzbuđenje ponovnog susreta s ostalima, tim više što je bilo samo pitanje vremena kada će sve opet biti po starom. „To nikad ne traje dugo, sigurno je već sada sve napučeno njihovim riječima.“, ohrabrivao se dok je uzbuđeno lupkao prstima po drvenoj podlozi.


Računalo se upalilo, a on nije mogao dočekati da dođe do njegovog srca i središta živosti. Mjesto netjelesnog okupljanja, trg duša, njegova omiljena destinacija, sve to bila je Tamnica.

Ondje je nalazio tišinu govora, lakoću snage, sreću patnje i san stvarnosti. Ondje je mogao biti to što jest, pa katkad i ono što nije.

No, drugi se nisu pojavljivali već danima, i to ga je jako brinulo. Nadao se kako će danas opet biti svi tu, no to se nije dogodilo. Ponovno je pretražio cijelu paletu naslova i nigdje nije bilo znaka života, nečije prisutnosti. Na dnu je stajala obavijest o zadnjem ljudskom tragu, i još uvijek je tamo bilo njegovo ime, s jučerašnjim datumom, baš kao što je jučer datum bio prekjučerašnji, i tako do unazad par dana.
„Ne, ne opet, ne opet.“- tiho je šaptao, dok su mu se noge počele tresti, a ruke drhtati. Više nije mogao izdržati, više nije htio izdržati. I previše je čekao, bio popustljiv i miran. Ovako nije moglo dalje, nije se želio vratiti natrag u krevet, ponovno zaspati i čekati njihov povratak, nadati se i samo nadati. Ne, bilo je dosta! Bijes se u njemu naglo nakupljao, stravično bljedilo polako se pretvaralo u užareno crvenilo, dok nije potpuno eruptiralo glasnim uzvicima.

„NE OPET! NE OPET! NE OPET!“

Glasno vikanje koje je nalikovalo kricima razjarene životinje bilo je popraćeno uzastopnim udaranjem o stol. U žaru ludila skočio je sa stolice i nastavio udarati u prazno dok nije došao do zida, na kojem je nastavio divljačko iživljavanje. Udarao je sve jače i brže dok više nije mogao, bio je preslab čak i za bol. Stajao je nasred sobe i pogledao u svoje trzajuće i krvave šake. Oči su mu bile pune suza, koje je mrzio iznad svega i želio ih je što brže obrisati, uništiti, dokrajčiti.

Nekontroliranim pokretima je brisao oči svodovima šaka, no krv se uspijela izmiješati sa suzama, te je ostavila nepravilne mrlje na licu, koje je sada izgledalo kao ljigava kaša povraćenog sadržaja.

Pao je na koljena i stao jecati poput pretučenog psa. To je trajalo duže vrijeme. Baš kad je mislio ustati i jednostavno se prepustiti patnji, osjetio je parajuću bol u prsima, i veliku mrlju koja se naglo širila po majici. Bila je to krv, svijetla, pulsirajuća krv, čije je crvenilo sa crnom bojom majice ostavilo veliki modri trag oko njegovih grudi.

„Št... o... što... se.. do.. gađ...“, nije mogao izustiti ni cijelu riječ, bez glasnog hroptanja i gušenja u vlastitoj krvi, koja je nadolazila u snažnom valu kroz poluzatvorena usta.

I tada ih je čuo!

Glasovi! Zli glasovi! No, ne kao i oni prošlih dana. Oni su bili nejasni, zastrašujući i javljali su mu se laganim trzajima bubnjića. Ali ovi sada su bili jasni, jako jasni.


„Dođi... Ti više ne pripadaš njima... Dođi... Dođi k nama... Vrijeme je... Vrijeme je...“

Iste su se riječi ponavljale postajući sve glasnije i glasnije, dok ga nije počela boljeti i glava, sve dok nije osjećao kako će jednostavno puknuti i nestati u moru čestica.
Bol je postajala sve veća, veća nego što je ikad mogao zamisliti. Patnja je bila strašna, izgledalo je kako je tortura njegovog tijela i uma tek počela. Cijeđenje krvi kroz grudi i usta, glasna zvonjava u ušima i uznemirujuće riječi odveli su ga u novu dimenziju straha i besmisla. Nije nikad mogao zamisliti ovoliku patnju, ma koliko god se trudio, njegov um je nije mogao pojmiti, i ta nemogućnost analize napada samo je pojačavala i produljivala agoniju.
Tlo se počelo izvijati pod njim, kao i zidovi i svi predmeti u sobi, dok se nisu pretvorili u nejasnu mućku i poput vira ga okružili, da bi se napokon rastopili u crno ništavilo. Bio je sam u tami.

Jaki bljesak! Niotkud, njegove oči su osjetile žarenje, i sada je bol postala toliko nezamisliva da se osjećao neljudski, neživo, a u isto vrijeme živo kao nikada dosad. I tada se sjetio! I tada je znao sve! Sada poznate slike počele su se vtjeti u njegovom umu, nevjerojatnom brzinom, sve dok nisu stale na posljednju stanicu, i prikazale krajnji užas.

Vidio je sebe u svojoj sobi, pred računalom, u stojećem položaju. U ruci je držao veliki, sjajni, blještavi nož. Lice mu je odavalo krajnju izobličenost, ali bez ikakvih emocija. Na njemu se nije vidjela ni bol, ni sreća, ni ljubav, ni mržnja. Izgledalo je kao da je u jakom grču, uz lagano pomicanje usana i škrgutanje zubiju. Tada je podigao nož i postavio ga na prsa, negdje između grudi, ali malo ulijevo, kako bi naciljao srce. Znao je da je gotovo nemoguće silinom udarca probiti grudni koš, ali je i dalje želio takvu smrt. Zato je zadržao nož u položaju usporednom s podom, i polako, ali sigurno se popeo na krevet i okrenuo prema naprijed. Jednom je pogledao prema podu, i vratio glavu u uspravan položaj. Još jednom je dobro učvrstio nož na tijelu i kada je bio siguran u njegovu stabilnost, zatvorio je oči. Lagano se zanjihao i samo pustio da padne.

Dok je gledao sebe kako pada s kreveta u ponor smrti, ponovno je osjetio to trenutno žaljenje i svijest o pogrješci, kobnoj pogrješci. Ali bilo je prekasno. Jedina mu je utjeha ta da sad barem zna. Zna što je učinio, i kako je okončao svoj život.


Više ništa nije ostalo. Svi njegovi osmijesi, svaki plač, svaki pogled upućen voljenima i svaki posjet svom omiljenom virtualnom trgu više nije postojao. Ali više nije ni trebao ništa od toga, jer je bol sada prestala, i svaka tjelesna i duševna rana je zacijelila.

I dalje je čuo one glasove koji su ga zvali k sebi, ali sad nisu bili glasni i zvonki, već smireni i odmjereni, poput prijateljskih dozivanja. Sada je vidio i svjetlosni put ispred sebe koji je vodio ka tamnim vratima, ispred kojih su se vidjeli ljudski obrisi.

Bili su to ostali, i sada je konačno mogao k njima. Polako se približavao cilju, i svakim korakom je jasnije vidio njihova lica. Nisu to bila lica koja je poznavao, ali to ga nije zaboljelo, ni povrijedilo. Nastavio je sve dok im se nije približao na metar udaljenosti.

„Znaš tko smo, zar ne? Sada znaš sve što trebaš znati. Pođi za nama, dolje je naše mjesto. Svidjet će ti se, mi smo se iznenadili koliko nam se odmah svidjelo. Nismo kao drugi, zato pripadamo na posebnom mjestu, na kojem ćemo vječno sanjariti o onom što je moglo biti i što nije, što nikad ni neće biti. Ostvarit ćemo snove zajedno, u našim umovima i srcima, i vječnost će proći u trenu. Trebalo ti je malo duže, ali sada si tu, a samo to je važno.“


Jedan od njih me uhvatio za ruku i kimnuo. Izbora više nije bilo, preostalo je samo jedno. Sjetio sam se i svog imena, za kojeg nisam ni primijetio da sam zaboravio, ali ono mi sad nije trebalo. Nitko nema ime ondje gdje sad odlazim.

Svi su se okrenuli, te su me proveli kroz vrata, i nastavili voditi sve dublje i dublje u mrak.

Na kraju, bio sam sretan, jer idem ondje gdje pripadam.

U mjesto netjelesnog okupljanja, trg duša, i moju omiljenu destinaciju.

U Tamnicu.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Post by boyko » 12 Aug 2009, 15:38

odlično ti ide pisanje! :wink:
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Post by Asfodel » 12 Aug 2009, 15:46

Bravo Ghost, dobra ideja tamnica :lol:

Nadam se da ono povremeno iz ostalih žanrova može rezultirati kojom krimi pričom :mrgreen:

Haha, sad baš razmišljam, kad "narasteš" i stekneš dovoljno medicinskog znanja mogao bi biti kick ass pisac medicinskih trilera (Tess Gerritsen) :vempajer:
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Post by Scarface » 12 Aug 2009, 20:48

Fala na lipin ričima, al može i mora to puno, puno bolje. Ovo je tek zagrijavanje. Šta se tiče krimića, to san i mislija pisat, ali u nastavcima, jer je teško to strpat u neku mini priču, horror je puno pogodniji za to, ode je bitan razvoj likova, odnosi i slično. I da, medicinski trileri su zakon, ako Bog da možda nekad i napišen koji. za par dana ću se potrudit napisat neku drugu pričicu, i tako bi triba držat ritam, najmanje tjedno jednu.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Moj kutak

Post by Scarface » 29 Jan 2010, 22:58

Znan da san ovo skroz zapostavija, al nažalost, ništa čudno. Slobodno vrime uvik radije utrošin na nešto drugo, ali sigurno ću tu i tamo nešto napisat. Ovo sad osvježavan jer san iskopa pismu koju san napisa prije neke 3 godine, i to se sićan, bilo mi je dosadno priko nekog predmeta na satu pa san počeja nešto bezveze piskarat, dok se na kraju to nije formiralo u pismu. Pa eto, malo je mračnija pa može ić ode.

Poljubac koji tjera mrak

U tami tihog ludila
Moj lik, tužan i nemio
Tvoj lik, usnuo i tih
Sjetno u punoći mraka gleda.

Vrijeme varke sa mnom igra
Prerano sam shvatio da je prekasno
Ples tvoga tijela, sada u crnini
Svijetlu više, drugom ne biva.

Toplina tvoje mlake krvi, hladom tjera me
Al ja sada, više no ikada, znam
Da je čas taj stigao,
Čas tog cjelova me obuze.

Prilazim ti, i znam da
Tvoj duh, u praznini tijela nadu hrani,
Čeka moje, čeznućem natopljene usne,
Vjetrom nošene tebi, samo tebi.

Naginjem se, tvoj duh osjećam
Bez stida tvoje usne dotičem
I taj osjet slatkog grimiza
Moj mrak, zauvijek otpušta.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Re: Moj kutak

Post by A$H » 30 Jan 2010, 05:35

jebeno 8)
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Moj kutak

Post by filmofil » 01 Feb 2010, 01:05

sviđa mi se, pogotovo zadnja strofa...zadnji stih gdje udariš u bit svega...znam da ovo nije neki profi pokušaj pisanja poezije zato neću tražit dlaku u jajetu i kritizirat ko picajzla

nadam se da će ovog više biti ubuduće :wink:
This is the Zodiac speaking.

User avatar
callac
Posts: 7008
Joined: 05 Feb 2009, 23:07
Location: Rosewood

Re: Moj kutak

Post by callac » 05 Aug 2010, 19:41

Jao, pa ja ovo tek sad vidim! Ghost, pisčino! :supz:
'Cause two can keep a secret
If one of them is dead.


User avatar
Andrej
Posts: 3451
Joined: 08 Jul 2010, 00:38
Location: In Homer Simpsons brain.........

Re: Moj kutak

Post by Andrej » 06 Aug 2010, 23:24

Uopšte ne želim da ulazim u kvalitet tvog pisanja na otvorenom delu foruma bez tvoje saglasnosti. Ako se složiš s time da ti kažem moje mišljenje, biću malo opširnije grub prema tebi, jer sam iskreno šokiran a pre svega tužan, što neko kao Ti, dozvoljava sebi luksuz da uskrati svoj talenat pisanja drugima.
We're all mad here...

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Moj kutak

Post by Scarface » 07 Aug 2010, 00:49

Slobodno reci sve šta misliš, viruj mi, svaka kritika mi može samo pomoć. Sad kad ponovo čitan ovu priču, uviđan bezbroj grešaka, čak i brzinskih tipfelera. Ne znan, dok pišen, sve mi se čini kako treba, ali kad to kasnije iden čitat kao da čitan neko tuđe djelo, ostanem razočaran. :?
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
Andrej
Posts: 3451
Joined: 08 Jul 2010, 00:38
Location: In Homer Simpsons brain.........

Re: Moj kutak

Post by Andrej » 07 Aug 2010, 07:54

Odgovor će biti malo čudan, iz dva post-a, ali veruj mi, na kraju će se kockice sklopiti.

1.
SpoilerShow
Danijel Dž. Borstin, jedno od najvećih imena svetske istorije, upravnik Smitsonijan Nacionalnog muzeja, vodeći profesor Čikaškog univerziteta, ceo život je posvetio pisanju životnog dela - epske triologije o čoveku.
Drugi tom - "Svet stvaranja" je oda o životima nekada nepoznatih genijalnih pojedinaca.
Svi smo čitali Don Kihot-a, ili na neki drugi način upoznati sa pričom, ali ja do čitanja Borstina nisam znao ko je taj Servantes i zašto je napisao ovo delo.
Sredinom 15-tog veka, figurirala je ta fascinantno luda pojava od čoveka. Servantes je bio sve ono što bi danas većina ljudi nazvali propalicom, kavgadžijom i impulsivno prepotentnim avanturistom.
Neškolovan, sa dvadeset godina prijavljuje se u hrišćansku vojsku jer beg od skromnog života koji mu pruža otac-lekar, vidi u avanturi bitke protiv Otomana.
Naravno, kao što to uvek biva, izgubi levu ruku, biva ranjavan par puta u grudi i na kraju zarobljen i isporučen alžirskom paši.
Tri puta je pokušavao beg i sva tri puta, zajedno sa saučesnicima hvatan, što zbog izdaje od strane prijatelja, što zbog svog nepredvidivog karaktera i ljubavi prema piću.
Svaki put bi ga paša osuđivao na vešanje i svaki put pomilovao zbog divljenja prema Servantesovoj hrabrosti - ovaj tražio je da samo on bude obešen, a ostali da budu pušteni.
Na kraju svog tog ludila, njegov slučaj se pročuje u Španiji i da ne bi izašli na loš glas, dvorska elita i Crkva plaćaju otkup te on završava kao dužnički službenik na španskom dvoru.
Par godina kasnije, kraljica - nezrela, krajnje glupa i nesposobna žena, opsednuta čitanjem priča o vitezovima u sjajnim oklopima, optužuje ga za proneveru i otpušta uz pretnje i uvrede. Tako se iz pera polupismenog Servantesa rađa osveta - Don Kihot - epska priča o ludaku u zarđalom oklopu koji vodi bitku bez mogućnosti pobede. Delo su mu za života ukrali, kasnije pod tuđim imenom izdali, a on nikada nije uživao u nijednom plodu svog pisanja.
Da li znaš ime čoveka koji mu je ukrao knjigu? Ni ja, ali znam da će se Servantesovo ime pamtiti do kraja sveta, a čovek je većinu života proveo kao predmet nečijeg ismejavanja.
2
SpoilerShow
Ovo je njegova priča. A koji je tvoj izgovor da prestaješ sa pisanjem? Šta če reći neki raspali izdavač koji samo razmišlja kako da knjigu pretvori u novčanicu? Ili možda to što je malo onih koji će se iskreno zainteresovati za to što radiš? To što većina ljudi trenutno razmišlja stomakom, kurcem i dupetom pa život provode kao majmuni, u parenju, potrazi za hranom i željom da ne misle previše- jer to boli? Uvek je to bilo tako, nismo mi danas nimalo "privilegovani". Uvek će biti onih koji će te gledati sa strane, smatrati isfoliranim, željnim filozofiranja i dokazivanja.
I biće glasni. Jer budale su skoro uvek najglasnije.
Pomiri se s tim da ne mogu svi tvojim očima gledati na svet.
Dečko, imaš talenat da kroz pisanje nadvičeš budale i nikada nemoj dozvoliti da Ti to sputaju i oduzmu. Ako se to desi, gube svi oni koji nemaju tvoj dar.

Lupi sebi dva šamara, probudi se i shvati da na kraju Sam Sebi to radiš.
Sat vremena pisanja? Verujem Ti jer sam primetio da si konfliktno-nepromišljeno iskren, onako do koske - pa šta bude.
Kažeš, uviđaš greške? Pa Ti nisi normalan, "Tamnica" je sjajna i nemoj je dirati.
Greška svakog sazrevanja u umetnost leži u večnoj potrebi autora da nešto u svom delu prepravi, dopuni, ulepša... i šta se desi na kraju?
Delo izgubi lepotu jednostavnosti i svoju izvornu energiju emocije.

Malo me zbunjuju tvoje godine i dalje, jer niko me ne može ubediti da neko tvojih godina ovako može da piše, a da nije zbog nečega prerano sazreo. Vidi se da mnogo čitaš i da si obrazovan, ali kroz "Tamnicu" i "Poljubac koji tjera mrak", nisam primetio uticaj pisaca slične tematike, što kroz stil, što kroz izražavanje.
To znači samo jedno - nešto teško nosiš u sebi i sam Bog zna koliko to dobro može da ispadne kad eksplodira kroz papir. Ako grešim, još više sam zbunjen.
Neka tvoj bes prema ljudskom slepilu bude najveći saveznik tvom talentu. Čitam tvoju kratku priču i već sam s njom otplesao jedan lagani valcer ludila u tuzi.
Stil Ti je prozno-poetičan i deluje kao slikan uljem na platnu, tamnih boja, lagano prelivajući se u nove obrise.
I prelep je, ali može biti problem pri pisanju dužeg dela, jer ono ne trpi konstantnu emociju. Tada postaje opterećenje čitaocu. Neka Ti priča bude jednostavna, a likovi kompleksni i videćeš kako će kad ih stvoriš, sami pisati svoju priču umesto tebe.
Sad ćemo da skinemo maske lažne skromnosti i zabole me šta će još neko pomisliti ako ovo pročita.
U glavi imam zbir knjiga, tri puta veći nego aleksandrijska biblioteka, a Ti si Ghost - osveženje.
Ne znam da li me razumeš, ali to je onaj osećaj, kao kad zaljubljenik u klasičnu muziku sazna da i dalje neko To stvara i ne dozvoljava da umre.
One koji žive od pisanja, na celom svetu, možeš nabrojati prstima jedne šake. Piši da bi bio živ.
Imaš Ti puno mesta za napredovanje i razvijanje. A jebano Ti sjajno ide.
I da, da ne zaboravim - lupi sebi dva šamara i nastavi da pišeš.
We're all mad here...

Post Reply