najbolji horor pisac

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
User avatar
goonies
Posts: 361
Joined: 15 Mar 2009, 15:42

Post by goonies » 02 Apr 2009, 20:12

hvala na postovima...sada znam više i koje vama
znam da cu dalje najviše ćitat barkera makar je King najbolji pisac u povjesti amerike i broj 1 što se tice horor žanra kolko citam po statistikama
„This Is It“

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 02 Apr 2009, 20:37

A gle, imaš ti čitavu ligu bezvremenskih američkih pisaca u čije društvo, bojim se, King nikada neće ući; Saul Bellow, Francis Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Herman Melville, samo da nabrojim neke

User avatar
goonies
Posts: 361
Joined: 15 Mar 2009, 15:42

Post by goonies » 02 Apr 2009, 20:40

Boby wrote:A gle, imaš ti čitavu ligu bezvremenskih američkih pisaca u čije društvo, bojim se, King nikada neće ući; Saul Bellow, Francis Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Herman Melville, samo da nabrojim neke
a jel je zaslužio uci među njih ili kriticari namjerno ga ne žele...ja mislim da je ovo drugo
„This Is It“

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 02 Apr 2009, 20:50

goonies wrote:
Boby wrote:A gle, imaš ti čitavu ligu bezvremenskih američkih pisaca u čije društvo, bojim se, King nikada neće ući; Saul Bellow, Francis Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Herman Melville, samo da nabrojim neke
a jel je zaslužio uci među njih ili kriticari namjerno ga ne žele...ja mislim da je ovo drugo
Ma mislim da nisu kritičari tu presudni i ne bih se želio previše upuštati u ovakve usporedbe ali poneka Kingova djela možda ostanu klasici horror žanra što je u krajnjoj liniji i jedino moguće jer više od toga niti ne mogu biti

User avatar
goonies
Posts: 361
Joined: 15 Mar 2009, 15:42

Post by goonies » 02 Apr 2009, 20:54

Boby wrote:
goonies wrote:
Boby wrote:A gle, imaš ti čitavu ligu bezvremenskih američkih pisaca u čije društvo, bojim se, King nikada neće ući; Saul Bellow, Francis Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Herman Melville, samo da nabrojim neke
a jel je zaslužio uci među njih ili kriticari namjerno ga ne žele...ja mislim da je ovo drugo
Ma mislim da nisu kritičari tu presudni i ne bih se želio previše upuštati u ovakve usporedbe ali poneka Kingova djela možda ostanu klasici horror žanra što je u krajnjoj liniji i jedino moguće jer više od toga niti ne mogu biti
King has won 6 Bram Stoker awards, 6 Horror Guild awards, 5 Locus Awards[46], 3 World Fantasy Awards[47] (including a Lifetime Achievement Award in 2004), the 1996 O. Henry Award, a Hugo Award in 1982 for the non-fiction book Danse Macabre. He was given a Lifetime Achievement Award in 2003 by the Horror Writers' Association and a Medal for Distinguished Contribution to American Letters from the National Book Foundation in 2003 (see Critical Response, above).
wow...jesi vidio da ima i najviše nagrada po godinama zajedno sa ludlumom
„This Is It“

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 02 Apr 2009, 21:45

goonies wrote:
Boby wrote:
goonies wrote: a jel je zaslužio uci među njih ili kriticari namjerno ga ne žele...ja mislim da je ovo drugo
Ma mislim da nisu kritičari tu presudni i ne bih se želio previše upuštati u ovakve usporedbe ali poneka Kingova djela možda ostanu klasici horror žanra što je u krajnjoj liniji i jedino moguće jer više od toga niti ne mogu biti
King has won 6 Bram Stoker awards, 6 Horror Guild awards, 5 Locus Awards[46], 3 World Fantasy Awards[47] (including a Lifetime Achievement Award in 2004), the 1996 O. Henry Award, a Hugo Award in 1982 for the non-fiction book Danse Macabre. He was given a Lifetime Achievement Award in 2003 by the Horror Writers' Association and a Medal for Distinguished Contribution to American Letters from the National Book Foundation in 2003 (see Critical Response, above).
wow...jesi vidio da ima i najviše nagrada po godinama zajedno sa ludlumom
Ma da, ali nisu ti te nagrade mjerilo bezvremenosti nekog djela. Kladim se da se Dostojevski nije baš toliko kitio nagradama a i dalje svi dobro znamo tko je on

User avatar
just me
Posts: 286
Joined: 21 Aug 2007, 17:53
Location: Terra Magica

Re: najbolji horor pisac

Post by just me » 04 Apr 2009, 09:51

goonies wrote:Nešto me zanima...koje po vam najbolji horor pisac
clive barker,stephen king itd.
baš me zanima...većini je King,ali meni je bolji od njega Barker,a vama?
i zanima me u vezi barkera,kinga...je li se oni mogu uspoređivat sa velikanima književnosti...znamo da su kraljevi horora,ali jesu li među najboljim piscima opcenito?
A zašto ti misliš da su velikane književnosti ne pišu horor? Evo, naprimjer, Gogolj (kojem je 1.04. bio 200 rođendan) ne uspjeva napisati ništa osim horora, čak i kad ima namjeru pisati nešto drugo. Jer, svi će se složiti da je Viy horor, ali ni Mrtve duše, ni Kabanica nisu baš bez užasa... :wink:
I have no name, because the cats do not need names to tell each other apart.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: najbolji horor pisac

Post by Boby » 04 Apr 2009, 12:36

just me wrote:
goonies wrote:Nešto me zanima...koje po vam najbolji horor pisac
clive barker,stephen king itd.
baš me zanima...većini je King,ali meni je bolji od njega Barker,a vama?
i zanima me u vezi barkera,kinga...je li se oni mogu uspoređivat sa velikanima književnosti...znamo da su kraljevi horora,ali jesu li među najboljim piscima opcenito?
A zašto ti misliš da su velikane književnosti ne pišu horor? Evo, naprimjer, Gogolj (kojem je 1.04. bio 200 rođendan) ne uspjeva napisati ništa osim horora, čak i kad ima namjeru pisati nešto drugo. Jer, svi će se složiti da je Viy horor, ali ni Mrtve duše, ni Kabanica nisu baš bez užasa... :wink:
Slažem se, za neka Gogoljeva djela sam općenito i emotivno vezan. Uglavnom, on je bio prijelazni pisac, počeo je s pisanjem romantičnih pripovjedaka da bi se malo-pomalo transformirao u začetnika ruskog realizma. A dobro je poznata karakteristika kasnih romantističkih uradaka (općenito u svijetskoj književnosti) da su počeli preuzimati elemente horrora iz čega je proizašao gotički roman i djela poput Drakule i Frankensteina

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 04 Apr 2009, 16:55

MichaelSinner wrote:Nažalost i King i Barker nisu i nikada neće biti dio svjetski prepoznate književnosti. Kad je King u Americi pred par godina dobio književnu nagradu, dobar dio književne Amerike je protestirao. King je izniman pisac, ali se široj javnosti nametnuo tek s djelima koja su izlazila iz žanra horrora. Jedna od njegovih značajnjijih knjiga, "It", koliko god da je bila hvaljena, podjednako je bila i pljuvana. Dosta je licemjerno kada mu se spočitava da se najviše voli zadržavati na ruralnom dijelu Amerike... gradić Castle Rock, ili Derry. Koliko je u nas popularan govori činjenica kada je studentica književnsoti u Zagrebu krenula na seminar iz psihološke analize likova u književnim djelima, s osvrtom na Kingovo djelo "The Body". Profa na faksu ju je izbacio vani. To je ono što govori koliko se Kinga kod nas smatra dobrim piscem u "tako nedostižnim hrvatskim" književnim krugovima. Inače, kad god King napiše djelo koje izlazi iz samog žanra, onda se pomodno svi busaju u prsa kako je to jedan od najboljih pisaca. Zadnji primjer za to bila je "Vreća kostiju". Koliko daleko ide bijes pisaca i kritičara govori i činjenica da se napada njegov sin Joe Hill koji je dobio nagradu Bram Stoker, pa se prigovaralo da ju je skupio samo zato jer je Kingov sin. Dakle, svugdje ista prčija... osim dakako u nas, gdje se po običaju unaprijed itekako zna tko diže nagrade, bilo u glazbi, književnosti i sličnim sranjima koje se prodaju pod umjetnošću.
Inače, osobno što me veseli, a stvar znam iz prve ruke, jedan naš poznatiji izdavač otkupio je prava na Kingovu zbirku "Skeleton Crew" koja će izaći tijekom ove ili iduće godine kod nas.

Barker je ludilo. Seks i perverzije na entu potenciju... Što bi se reklo, ševi i reži se žiletom. Iliti ga, brate svrši i osjeti slatku bol. Barker meni ipak nikad više nije dosegao kultnu "Books of Blood" zbirku. Ono što volim kod njega: nikad se ne zaustavlja na plošnim opisima. Ako će opisivati sjećivo koje prodire u ljudsko tijelo, onda jednostavno mora opisivati kost koja puca i bol koja se širi pod nožem u ljudskom mesu. Međutim Barker je sam sebe potopio. Ne zato što je peder i što mu ga uvaljuje crnac, već iz razloga što ga se publika odrekla onog trenutka kada se na jednom Fangoria festu drznuo fanovima objašnjavati poantu serijala "Hellraiser" te prilično bezličnih rješenja u serijalu. To je bio početak njegovog pada. Gledao sam ga na originalnoj video zabilješci, a mislim da je snimak dostupan negdje i na Youtubeu.

Lovecraft je ipak svima njima tatica. Tip je pisao ušlagiran. Većinu je vremena provodio u takvom stanju, pa su mu i priče takve. Ali meni odgovaraju. Jednostavno, slušaj Doorse, i to vrlo glasno. Ušlagiraj se psihodelijom, lakše će ti leći Lovecraftov narkotik.

Koontz mi osobno nikada nije legao. Blijed je i slab. U jednom njegovom romanu ima toliko patetike da to diže. Muškarac i žena bježe pred svojim progoniteljima, međutim u jednom se trenutku čak vjenčaju, pa pale svijeće, puštaju tihu i ugodnu glazbu, nakon čega odlaze u krevet. Bajno, samo što sam se ja onda pitao tko tu koga jebe!

Ja sam osobno pobornik stava kojeg ima časopis Fangorija. Poprati svaki horror šrot, bilo književnost ili film, i uživaj samo zato što je horror. U sebi zadržavam mišljenje što mi je dobro, a što nije, a s druge strane tako kidam živce perverznoj okolini.

Mislav Pasini


manje više se slažem sa tim kaj je mislav napisao. jer, kolko god neki gurali kinga i barkera, drugima više paše stoker ili rice ili recimo ketchum (kojeg dosta hvale u zadnje vrijeme). treba čitati čim više i čim opširnije, jer ja da nisam tako radio nikad ne bi otkrio koji suzuki-a (autor The Ring), koji me se jako dojmio kao pisac.

daj mi samo molim te javi ak nađeš ovo u vezi barkera, jer čitao sam o tome ali nikak da baš nađem taj intervju

MichaelSinner
Posts: 9
Joined: 24 Jan 2007, 18:43
Location: Pet sematary

Post by MichaelSinner » 05 Apr 2009, 00:13

http://www.youtube.com/watch?v=9YSmWMBg ... re=related


Malo pogubljeno naYoutubeu... ali to je to. Original je bio dojmljiviji... iz publike se još više čulo "Fuck You" upućeno Barkeru. Al i to treba znat izdržat. :D

User avatar
goonies
Posts: 361
Joined: 15 Mar 2009, 15:42

Post by goonies » 05 Apr 2009, 00:42

zanimljivo
drago mi je da king i poe su među najboljim piscima svih vremena
„This Is It“

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 10 Apr 2009, 23:17

MichaelSinner wrote:http://www.youtube.com/watch?v=9YSmWMBg ... re=related


Malo pogubljeno naYoutubeu... ali to je to. Original je bio dojmljiviji... iz publike se još više čulo "Fuck You" upućeno Barkeru. Al i to treba znat izdržat. :D
nemam zvuka... :roll:

User avatar
just me
Posts: 286
Joined: 21 Aug 2007, 17:53
Location: Terra Magica

Post by just me » 11 Apr 2009, 10:21

MichaelSinner wrote: ... Tip je pisao ušlagiran. Većinu je vremena provodio u takvom stanju, pa su mu i priče takve. Ali meni odgovaraju. Jednostavno, slušaj Doorse, i to vrlo glasno. Ušlagiraj se psihodelijom, lakše će ti leći Lovecraftov narkotik.

...
Mislav Pasini
Baš me zanima otkud ti je podatak da je Lovecraft se drogirao.
I have no name, because the cats do not need names to tell each other apart.

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 12 Apr 2009, 00:34

just me wrote:
MichaelSinner wrote: ... Tip je pisao ušlagiran. Većinu je vremena provodio u takvom stanju, pa su mu i priče takve. Ali meni odgovaraju. Jednostavno, slušaj Doorse, i to vrlo glasno. Ušlagiraj se psihodelijom, lakše će ti leći Lovecraftov narkotik.

...
Mislav Pasini
Baš me zanima otkud ti je podatak da je Lovecraft se drogirao.
to sam i ja negdje ulovio, makar ne mogu reći sigurno dal se radi o poe-u ili HPL. mislim da negdje piše da je konzumirao opijum. kad nađem javim

User avatar
just me
Posts: 286
Joined: 21 Aug 2007, 17:53
Location: Terra Magica

Post by just me » 12 Apr 2009, 18:50

Molim te, javi ako što nađeš, jer sam pregledala sve što imam doma, i pokušavala sam tražiti po internetu ali nisam našla baš ništa. Za Poe-a znam da je konzumirao opium, međutim Lovecraft (možda) uzimao opijate samo u zadnjim trenutkama kad je imao rak, a tada ionako više nije pisao.
I have no name, because the cats do not need names to tell each other apart.

Post Reply