najbolji horor pisac

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
User avatar
goonies
Posts: 361
Joined: 15 Mar 2009, 15:42

najbolji horor pisac

Post by goonies » 31 Mar 2009, 19:24

Nešto me zanima...koje po vam najbolji horor pisac
clive barker,stephen king itd.
baš me zanima...većini je King,ali meni je bolji od njega Barker,a vama?
i zanima me u vezi barkera,kinga...je li se oni mogu uspoređivat sa velikanima književnosti...znamo da su kraljevi horora,ali jesu li među najboljim piscima opcenito?
„This Is It“

User avatar
goonies
Posts: 361
Joined: 15 Mar 2009, 15:42

Post by goonies » 31 Mar 2009, 19:49

nisam baš previše citao od njih,ali barker mi se možda malo više svidio,pa me zanima ko je vama...ako ima onih iskusnijih koji redovito čitaju pa neka kažu što misle
„This Is It“

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 31 Mar 2009, 21:01

1) Lovecraft
2) King
3) koontz
4) Barker
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 31 Mar 2009, 21:13

Edgar Alan Poe mi je odličan pisac horor priča, pošto djeluju realno i jezovito, kao izdajničko srce ili crni mačak. Iako ima čudnih priča kao kralj kuge, njegova djela djeluju živo, i okrutno poput Gubitak daha.
Lovecraft mi je uvijek bio naporan pisac, previše opisa zbog čega mi je uvijek bio zamoran za čitanje.
Dean Koontz - njega ću pamtiti samo po odličnoj knjizi Watchers, a ostatak knjiga sam više manje pročitao, niti jedna mu nije nadmašila Watchers. A posljednji preživjeli sam odustao od čitanja.
Stephen King - Cell je bio preloš, ali njegova nova knjiga Priča o Lindsey stvarno obećava i uvukla me, a ionako obožavam tog pisca i pročitao sam skoro sve njegove knjige.
Michel puši karu.

jeba
Posts: 2268
Joined: 01 Sep 2008, 14:44
Location: Sopot

Post by jeba » 31 Mar 2009, 21:20

Samo njih dvojica, ili mogu i drugi pisci ući u tu raspravu? Šta je s H.P. Lovecraftom, E. A. Poeom, Bram Stoherom,...
Ja osobno više volim Kinga, možda zato što sam ga više čitao i gledao.
A što se tiče uspoređivanja, ovisi o tome što misliš pod tim. Po prodanim primjercima, po tome što čitatlji mosle, što kritika misli, po njihovoj ostavštini, po utjecaju na razvoj tog sšecifičnog žanra,...

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 01 Apr 2009, 00:11

Od pisaca horror literature preferiram Stephena Kinga i Anne Rice jer su oni ujedno jedini kojima sam pročitao više od jednoga djela. Bacio sam pogled na uradke Edgar Allan Poea, Bram Stokera, Mary Shelley i Dean Koontza ali pročitah premalo da bih mogao steći neki sveukupan dojam.

Kada bih uzeo Kinga u usporedbi s ostatkom književnosti mislim da se može uredno reći kako je riječ o jednom od najtalentiranijih pisaca današnjice kojega stigma horrora odvaja od nekog većeg priznanja; iako sam istina čitao komentare uglednih kritičara koji su ga nazivali "Balzacom našeg doba". Kako god bilo, King je prije svega jedna jako iznimna osoba čija načitanost i poznavanje popularne glazbe 20. stoljeća kao i filmske umjetnosti gotovo da prelazi granice ljudskosti a većina njegovih djela ispod horrorske baze bavi se analiziranjem najdubljih djelova ljudske psihe, gubitkom nevinosti u najiskonskijem smislu i stalnom čežnjom za sjedinjavanjem samih sebe s dijetetom koje smo iza sebe na putu odrastanja ostavili. Isto tako, ne propušta u svojim pričama ubaciti i poneka zbivanja na svijetskoj političkoj sceni u svrhu obogaćivanja pozadinske okoline svoji fiktivnih mjesta što ga u neku ruku čini jednim od kroničara ovog vremena

User avatar
cactus
Posts: 2280
Joined: 23 Oct 2008, 01:15
Location: nemam pojma di sam

Post by cactus » 01 Apr 2009, 00:23

1.King
2.Koontz
3.Cook

User avatar
goonies
Posts: 361
Joined: 15 Mar 2009, 15:42

Post by goonies » 01 Apr 2009, 01:25

odlican post Boby...sad još više želim citat kinga
„This Is It“

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Post by Scarface » 01 Apr 2009, 16:10

King je dobar stilist i estet u pisanju (a kako i ne bi kad je diplomira književnost), al se po meni često ponavlja. Stoker je po meni neupitni broj 1, iza njega Poe.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 01 Apr 2009, 16:38

Stokera bi teško mogao staviti na broj 1 čisto zato jer jednino kaj se od njega i čita je drakula. poe i lovecraft su dosta sadržani i u kingovim i u barkerovim dijelima, koji suzuki nije loš, ali se izgubi kad je najbitnije.

a za najboljeg - naravno king. makar su najbolje knjige stare 20 god i dalje može iznenaditi, kao sa cell-om koji mi je odlična knjiga

User avatar
goonies
Posts: 361
Joined: 15 Mar 2009, 15:42

Post by goonies » 01 Apr 2009, 17:31

zanimljivo...preko ebaya sam si narucio par knjiga od kinga...jedva cekam kad mi stignu,hvala puno na mišljenjima...meni je drago što se uopce jedan ili dva horor pisca mogu uvrštavat u top 10 najboljih pisaca opcenito(svih vremena)ima na wikipediji po desetljicima najbolji pisci svake god.,znaci 60,61,62 pa 71,72,82,83,84 itd. sve do danas i brojao sam...king ima najviše prvih mjesta zajedno sa nekim ludlumom,ali stim da king ima više nagrada jer je bio u jednoj god. i prvi,trci,sedmi itd.
„This Is It“

jeba
Posts: 2268
Joined: 01 Sep 2008, 14:44
Location: Sopot

Post by jeba » 01 Apr 2009, 18:01

Nije neki Ludlum, nego Robert Ludlum. Frajer je inače kultan.
Frajer je napisao knjige o Jasonu Borneu koje su kasnije ekranizirane (vrlo uspješno). Meni su osobno dobre još Holcroftova pogodba i Osterman weekend (gledo sam ekranizaciju koja mi i nije nešto posebna).

User avatar
goonies
Posts: 361
Joined: 15 Mar 2009, 15:42

Post by goonies » 01 Apr 2009, 18:11

sorry :oops:
„This Is It“

MichaelSinner
Posts: 9
Joined: 24 Jan 2007, 18:43
Location: Pet sematary

Post by MichaelSinner » 02 Apr 2009, 09:38

Nažalost i King i Barker nisu i nikada neće biti dio svjetski prepoznate književnosti. Kad je King u Americi pred par godina dobio književnu nagradu, dobar dio književne Amerike je protestirao. King je izniman pisac, ali se široj javnosti nametnuo tek s djelima koja su izlazila iz žanra horrora. Jedna od njegovih značajnjijih knjiga, "It", koliko god da je bila hvaljena, podjednako je bila i pljuvana. Dosta je licemjerno kada mu se spočitava da se najviše voli zadržavati na ruralnom dijelu Amerike... gradić Castle Rock, ili Derry. Koliko je u nas popularan govori činjenica kada je studentica književnsoti u Zagrebu krenula na seminar iz psihološke analize likova u književnim djelima, s osvrtom na Kingovo djelo "The Body". Profa na faksu ju je izbacio vani. To je ono što govori koliko se Kinga kod nas smatra dobrim piscem u "tako nedostižnim hrvatskim" književnim krugovima. Inače, kad god King napiše djelo koje izlazi iz samog žanra, onda se pomodno svi busaju u prsa kako je to jedan od najboljih pisaca. Zadnji primjer za to bila je "Vreća kostiju". Koliko daleko ide bijes pisaca i kritičara govori i činjenica da se napada njegov sin Joe Hill koji je dobio nagradu Bram Stoker, pa se prigovaralo da ju je skupio samo zato jer je Kingov sin. Dakle, svugdje ista prčija... osim dakako u nas, gdje se po običaju unaprijed itekako zna tko diže nagrade, bilo u glazbi, književnosti i sličnim sranjima koje se prodaju pod umjetnošću.
Inače, osobno što me veseli, a stvar znam iz prve ruke, jedan naš poznatiji izdavač otkupio je prava na Kingovu zbirku "Skeleton Crew" koja će izaći tijekom ove ili iduće godine kod nas.

Barker je ludilo. Seks i perverzije na entu potenciju... Što bi se reklo, ševi i reži se žiletom. Iliti ga, brate svrši i osjeti slatku bol. Barker meni ipak nikad više nije dosegao kultnu "Books of Blood" zbirku. Ono što volim kod njega: nikad se ne zaustavlja na plošnim opisima. Ako će opisivati sjećivo koje prodire u ljudsko tijelo, onda jednostavno mora opisivati kost koja puca i bol koja se širi pod nožem u ljudskom mesu. Međutim Barker je sam sebe potopio. Ne zato što je peder i što mu ga uvaljuje crnac, već iz razloga što ga se publika odrekla onog trenutka kada se na jednom Fangoria festu drznuo fanovima objašnjavati poantu serijala "Hellraiser" te prilično bezličnih rješenja u serijalu. To je bio početak njegovog pada. Gledao sam ga na originalnoj video zabilješci, a mislim da je snimak dostupan negdje i na Youtubeu.

Lovecraft je ipak svima njima tatica. Tip je pisao ušlagiran. Većinu je vremena provodio u takvom stanju, pa su mu i priče takve. Ali meni odgovaraju. Jednostavno, slušaj Doorse, i to vrlo glasno. Ušlagiraj se psihodelijom, lakše će ti leći Lovecraftov narkotik.

Koontz mi osobno nikada nije legao. Blijed je i slab. U jednom njegovom romanu ima toliko patetike da to diže. Muškarac i žena bježe pred svojim progoniteljima, međutim u jednom se trenutku čak vjenčaju, pa pale svijeće, puštaju tihu i ugodnu glazbu, nakon čega odlaze u krevet. Bajno, samo što sam se ja onda pitao tko tu koga jebe!

Ja sam osobno pobornik stava kojeg ima časopis Fangorija. Poprati svaki horror šrot, bilo književnost ili film, i uživaj samo zato što je horror. U sebi zadržavam mišljenje što mi je dobro, a što nije, a s druge strane tako kidam živce perverznoj okolini.

Mislav Pasini

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 02 Apr 2009, 19:14

Da se ispravim od onog svog posta jer sam danas na poslu imao vremena temeljito razmisliti o najboljim piscima i evo moje uber liste:

1) Robert Ervin Howard
- tvorac Conana je također pisao horor priče gdje je jedna od najbolje napisanih "Pigeons from Hell", te možda još poznatije priče koje se tiču Cthulhu Mythos, gdje je glavni lik John Kirowan (Lovecraft i Howard su bili prijatelji), te priče "The Faring Town Saga" i De Montour (o normanskom vukodlaku).
Ipak bih izdvojio njegove priče o Solomonu Kaneu koji se bori protiv zla i neka je vrst akcijskog Van Helsinga sa manirima d'Artagnana, a neprijatelji su mu raznoliki od pirata do vampira, dok je raspon njegovih avantura zemljopisno vezan za Europu i Afriku.

2) Howard Phillips Lovecraft
- što reći nego što je Pasini rekao tata horor žanra.

3) Herbert George Wells
- legenda SF-a kojem su ipak najbolja djela začeta samim horor sadržajem

4) Edgar Allan Poe
- čovjek koji je započeo

5) John W. Campbell Jr.
- još jedna legenda SF-a čije je najbolje djelo jedna od najboljih horor priča ikad napisanih

6) Stephen King
- danas najbolji horor pisac kojem svi ostali mogu puvati, pa i kad napiše malo lošiju knjigu nego što ljudi očekuju

7) Ray Douglas Bradbury
- eto već treći SF pisac koji je isto tako imao hrpu horor priča

8) Joe R. Lansdale
- novak ali jako dobar novak

9) Clive Barker
- autor koji polako kopni no još ima dima u njegovom pisanju, ipak teško će ponoviti radove sa početka karijere

10) Richard Matheson
- eto za kraj još jedna legenda SF-a
Last edited by dr_gonzo on 07 Sep 2010, 17:26, edited 1 time in total.
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

Post Reply