Dylan Dog filmovi

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
Post Reply
Amstar
Posts: 41
Joined: 14 Nov 2008, 22:43

Dylan Dog filmovi

Post by Amstar » 26 Jan 2009, 20:52

Odma' da kažem; ne pričam o Dellamorte Dellamore ni o Dead of Night, nego o filmovima koji se citiraju u Dylan Dogovim epizodama. Naime, ja se u ovoj hiperprodukciji horrora sa puno krvi i puno zgodnih balavaca skroz pogubih, te se polako ponovno vraćam klasicima - a bitno je za reći da mi je Dylan Dog bio svojevrsni "vodič za lektiru" tj. vodič kroz film, jer su mnoge epizode zapravo prerade filmova, ili više njih u jednoj.
Sada neke ja mogu prepoznati, neke ne - vas horror stručnjake pitam, da li znate koje sve filmove citira Dylan u epizodama.
Ja ću započeti:

Doktor Ksabaras (ili Zora Živih Mrtvaca) - jasno, tu je riječ o Dawn of the Dead, al se spominje i Američki vukodlak u Londonu, a na mjestima vidim da se citira i Deep Red (glava kroz prozor, razbijanje zida...), ima i soundtrack iz Ghostbustersa

Priviđenje Anne Never - spomenuta je knjiga "Stir Of Echoes" Richarda Mathesona prema kojoj je kasnije i snimljen film sa Kevinom Baconom (plus opet imamo glava kroz prozor)

Zona Sumraka - spominje se familija Carpenter što je omaž valjda Johnu Carpenteru, a strip je inspiriran Poevom pripovjetkom i filmom Dead and Buried

Metamorfoze (ili Misteriozni otok ili tako nešto) - uz to što je inspiriran Otokom dr. Moroa, ima i lovcraftovskih elemenata, a priča počinje kao omaž onoj epizodi Creepshowa gdje je retarda glumio Stephen King

Džungla na Asfaltu (ili San tigrice) - sam početak je omaž Paklenoj naranči

Zlo - film The Hidden

Kameni sat - Altered States i Beskrajni Dan

Nadam se da će netko nastaviti...

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 26 Jan 2009, 21:25

noći punog mjeseca - argentov utjecaj - ženski internat koji je paravan za vještičji "coven" plus vukodlaci što bi moglo referncirati na howling (ako se ne varam tamo su se vukovi "parili" sa ženama)..

kanal 666 - videodrome.

oštrica britve - the stepford wives, ideja o savršenim ženama koje su u stvari full realistični kiborzi.

tama - čovjek iz mraka je definitivno pandan freddy krugeru - serijski ubojica koji terorizira i nakon smrti i ima jednu slabost a to je što djeluje samo u mraku (kao freddy u snovima).

ubojica - terminator, to se iz aviona vidi..

povratak čudovišta - referenca na halloween - manijak bježi iz ludnice nakon što je počinio masakr u kući prije 16 godina.

delirij - meni malo vuče na the burning (unakaženi ubojica željan osvete).

kraljica tame - opet argentov vještičji utjecaj plus egzorcist.

iz dubine - psiho (vlasnik motela se oblači u odjeću pokojne majke i ubija)

šesto čulo - poltergeist

plus: u nekim epizodama se pojave barem u jednoj sličici; pinhead i cenobiti, rambo, alien, leatherface, charles bronson, E.A. poe, lemmy kilminster :), H.P. lovecraft, mickey rourke i freddy kruger..

to mi trenutno pada na pamet.
Last edited by Wendigo on 26 Jan 2009, 21:39, edited 1 time in total.

Amstar
Posts: 41
Joined: 14 Nov 2008, 22:43

Post by Amstar » 26 Jan 2009, 21:39

Mogu i ja nastaviti

Između života i smrti - Koma, postoji i knjiga Robina Cooka i film Michaela Crirchtona

Kanal 666 - osim Videodroma i Network, a recimo donekle i Demoni

Alfa i Omega - na kraju je zadnji monolog skoro prepisan iz Blade Runnera, a onaj dio sa uspavanim kravama me podsjeća na Village of Damned

Emet ili Ubojica - osim Terminatora i Golem, a donekle i Predskazanje jer se sve događa 6.6.

Motel Bejts (Iz Dubine) - Psycho i Blob

Tunel Straha - prije svega Dječaci iz Brazila, donekle mogu iščitati i Funhouse od Tobea Hoopera (da nije nacrtan kada je rekao bih i House of 1000 corpses :P

Vidio sam kako umireš - Dead Zone

Šest čulo - Isijavanje, Poltergeist, Carrie

Džekil - ovo sam slučajno uhvatio neki dan, početno predavanje iz kolegija psihologije koje vodi Henry Jekyll je gotovo dentično onome što izgovara George C. Scott u The Changelingu

Gospodar Tišine - Ime ruže, opet Blade Runner (lutke-roboti)

Horror Paradise - e tu ima: Hellraisera, Invasion of the body snatcher, Creature From the Black Lagoon, Mummy, Nightmare on Elm Street, Alien, Pit and the Pendulum, Werewolf, Westworld, The Fly

Igra sa smrću - Sedmi pečat, iako i ovdje ima elemenata Kome, čak i Videodroma

Wimzabor
Posts: 2
Joined: 29 Jul 2010, 00:44

Re: Dylan Dog filmovi

Post by Wimzabor » 29 Jul 2010, 01:19

Evo još nekih:
"Alfa i Omega" - "2001: Odiseja u svemiru" (prolazak kroz zvjezdanu kapiju; ime Frank Poole na skafanderu; novorođena prozračna beba u svemiru).
"Poslije ponoći" vuče, čini mi se, na Skorsezeov "After Hours".
"NJujork, NJujork" (ili "Cagliostro!") - "Arsenik i stare čipke" (epizoda sa Kerijem Grantom), "Kosa" (u jednom kadru se pojavljuje Berger u krupnom planu), "Psiho" (epizoda sa Merion Krein), moguće i "Autostoper" (u jednom kadru se vidi čovjek koji stopira i koji podsjeća na DŽona Raidera).

Wimzabor
Posts: 2
Joined: 29 Jul 2010, 00:44

Re: Dylan Dog filmovi

Post by Wimzabor » 17 Sep 2010, 11:37

"Alfa i Omega" - "Possession" od Žulavskog (prizor pri početku epizode u kome Emi vodi ljubav sa čudovištem je preuzet direktno iz filma).

Post Reply