Stephen King - od Carrie do daljnjeg

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
Post Reply
User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Stephen King - od Carrie do daljnjeg

Post by Deimos » 27 May 2008, 21:20

Da ne bi sad punio bezveze teme sa svakom knjigom posebno, odlučio sam ovdje recenzirat Kingove mnjige kolko stignem. ak se ko želi ubaciti - nek izvoli. jedini uvjet je da se ide po kronološkom redu.

P.S. O/T : znam da me nema u zadnje vrijeme, a pošto sam najviše lajao za ovaj pdf nije baš u redu. ali evo, radi se 12 sati, pa još malo doma a i ženim se za 3 tjedna, tak da se nadam da mi nećete zamjeriti previše

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 27 May 2008, 21:31

Carrie

prva izdana knjiga, prema kojoj je snimljen i prvi film (u režiji izvrsnog de palme). Struktura romana je dosta slična stokerovoj drakuli; ima puno izvadaka iz dnevika, novina te izvještaja iz policije. A ono malo kaj dobijemo čiste naracije, kad vidimo kaj je ta cura sve prošla, većina ljudi se zbliži s njom, tak da nije ni čudno kaj je odma postala hit. Ovo nije bila moja prva knjiga od kinga ali mi je i dalje među najdražima. Kad se čita sve; kaj je ona proživljavala, kak na to gledaju kolege iz razreda, kak policija a kak neka tajna vladina agencija. tužna priča od koje su kasnije krenule većina romantičnih komedija za tinejđere (ali na našu žalost, bez krvavog epiloga)

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 27 May 2008, 21:56

'Salem's lot

nakon stokera i njegove drakule, stigao je king sa svojim salem's lotom. Izvrsna priča o tome kako "moderni" ljudi pokašuvaju prvo shvatiti drveno zlo a zatim s i boriti sa njime. paralela sa drakulom ima puno, ali ovo je ipak puno intimniji pristup cijeloj priči. lokacija je idealna - mali gradić u kome svi znaju sve, a nitko ne voli nikoga. i onda se zlo uvuče među njih. i onda fino uživate u jednoj od najboljih priča koja se vrti oko vampira

User avatar
just me
Posts: 286
Joined: 21 Aug 2007, 17:53
Location: Terra Magica

Post by just me » 29 May 2008, 08:58

Deimos wrote:'Salem's lot

nakon stokera i njegove drakule, stigao je king sa svojim salem's lotom. Izvrsna priča o tome kako "moderni" ljudi pokašuvaju prvo shvatiti drveno zlo a zatim s i boriti sa njime. paralela sa drakulom ima puno, ali ovo je ipak puno intimniji pristup cijeloj priči. lokacija je idealna - mali gradić u kome svi znaju sve, a nitko ne voli nikoga. i onda se zlo uvuče među njih. i onda fino uživate u jednoj od najboljih priča koja se vrti oko vampira
Pretpostavljam da pišeš o nevele, ali meni su više svidjeli dvije priče: "Jerusalem's Lot", gdje se radnja odvija u XIX st. i koja je u biti prikvel za "Salem's Lot", i "One for the Road", radnja se odvija nakon događaja opisanih u noveli. Što nisam kupila Night Shift zbirku, nego samo posudila! (i zašto nema smailića koji lupa glavom u zid, taj meni najčešće treba)
I have no name, because the cats do not need names to tell each other apart.

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 28 Jul 2008, 00:03

The Shining

većina je zasigurno gledala Kubrickovo remek djelo ali u pisanom obliku je još bolje i šokantnije. Prvi dio je psihološko propadanje isfrustriranog čovjeka, dok u drugom dijelu ide putem nekog slashera/trilera sa dozom paranormalnog. Priču vjerujem da znaju svi, ali ipak ću je spomenuti; tročlana obitelj u haunted hotelu koji je odsječen od ostatka svijeta

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 28 Jul 2008, 17:09

e baš dobar topic, pošto si planiram uzezi neki njegov roman za more.. baš ću malo prošavrljat dok ne nađem što me ful zanima..

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 31 Jul 2008, 11:12

The Stand

Iz tajnog vladinog laboratorija je slučajno puštena smrtonosna gripa naziva "Captain Trips", koja u kratkom roku počisti 99% svjetske populacije. Preživjeli se okupe u dva tabora - dobri i loši, a slijedi neizostavni obračun između snaga dobra i zla. Ovo mi je jedna od najdražih knjiga. Ima izvrstan početak, di se upoznajemo sa glavnim protagonistima i vidimo kraj svijeta. Sredina je dosta spora i malo zna biti dosadna, ali dosta brzo se krene prema odličnoj završnici

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 31 Jul 2008, 11:17

The Dead Zone

John Smith nakon teške automobilske nesreće pada u komu iz koje se ne budi 4 godine. Kad se konačno probudi, shvati da ima dar (ili prokletstvo) da vidi budućnost ljudi koje dotakne. Ali nejveći problem je kad dotakne lokalnog političara i vidi da će u budućnosti napraviti genocid. Meni osobno najtužnija knjiga od Kinga. Mislim čovjek zbilja nema sreće; prometna nesreća od koje ima teške ozljede, ljubav njegova života se oženila a onda još dobije zadatak spasiti svijet a da ni sam ne zna kako

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 31 Jul 2008, 11:24

Firestarter

Dvoje studenata koji su se podvrgli medicinskim eksperimentima se ožene i dobiju dijete, dijete koje ima nevjerovatne moći. Iako je King malo za*rao sa pokušajima da objasni kako je došlo do svega toga sa znanstvene strane (to i sam priznaje), ostatak knjige je prilično dobar. Priča se vrti oko male curice i njezinim odnosom sa ocem, i odnosom sa čovjekom koji bi trebao otključati njen potencijal u vojne svrhe

User avatar
just me
Posts: 286
Joined: 21 Aug 2007, 17:53
Location: Terra Magica

Post by just me » 31 Jul 2008, 19:17

Deimos wrote:The Dead Zone

...

Meni osobno najtužnija knjiga od Kinga.
Najdepresivnija svakako.
I have no name, because the cats do not need names to tell each other apart.

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 14 Feb 2009, 13:21

Cujo

Mama i sin idu popraviti auto ali postaju zarobljenici pobješnjelog bernardinca. Uz Dead zone sigorno najdepresivnija Kingova knjiga. Cijelom knjigom se osjeća nemoć protagonista, Cujo nije samo pobješnjeli pas - predstavljen je kao neka nezaustavljiva sila prirode koja uništava sve pred sobom i od koje ne možete pobjeći.

Zanimljivost vezana uz knjigu : pošto je King tada bio na vrhuncu kokainske i alkoholne ovisnosti, veli da se uopće ne sjeća pisanja knjige. Kada se danas pogledaju njegova novija ostvarenja, čovjek čak i malo požali za tim dobrim, starim vremenima

User avatar
daemon
Posts: 80
Joined: 05 Feb 2009, 01:15
Location: Rijeka
Contact:

Post by daemon » 15 Feb 2009, 23:33

Deimos wrote:The Shining

većina je zasigurno gledala Kubrickovo remek djelo ali u pisanom obliku je još bolje i šokantnije. Prvi dio je psihološko propadanje isfrustriranog čovjeka, dok u drugom dijelu ide putem nekog slashera/trilera sa dozom paranormalnog. Priču vjerujem da znaju svi, ali ipak ću je spomenuti; tročlana obitelj u haunted hotelu koji je odsječen od ostatka svijeta
E sad, koliki god Kubrick status uzivao, po meni je raskasapio odlicnu knjigu S. Kinga! Knjigu obavezno procitati, film gledati poslije....
:: [url=http://www.horror-xtra.bloger.hr/]Horror-Xtra[/url] - blog::

jeba
Posts: 2268
Joined: 01 Sep 2008, 14:44
Location: Sopot

Post by jeba » 16 Feb 2009, 10:25

fora topic
baš sam dovršio kolekciju svih Kingovih filmova, a ovo me sad potaklo da ponovno pročitam one knjige koje imam...možda kupim i nešto novo

User avatar
bakero
Posts: 2096
Joined: 02 Mar 2007, 22:38

Post by bakero » 16 Feb 2009, 16:32

izvanredno! guštam čitat ovaj topic!
FREDDIE MERCURY GOD OF ROCK!!!
Deeeeeeeeeeeeeeeeeo.......alright.... Gone but not forgotten!
R.I.P.

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Post by Deimos » 17 Feb 2009, 18:37

Christine

Priča o štreberu kojem se život mjenja kad kupi svoj prvi auto. Naime, ispod haube tog auta se ne krije samo motor, već i demonska sila željna ubijanja. Prema knjizi legendarni John Carpenter je napravio istoimeni film, koji sigurno spada među klasike horrora. Knjiga je naravno još bolja i zanimljivija, jer se više otkriva o porijeklu auta, koji u knjizi ne ubija sam...

Post Reply