molim mišljenje

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 04 Apr 2008, 16:42

john_constantine wrote:hm, a kada bi stavio manje opisa, više kratkih rečenica?
joj, ne :?
kratke, sture recenice ubijaju svaku slojevitost i mastovitost napisanog djela. ne pises novinski clanak, pobogu.
opisi su divna stvar, ali treba se i s ime nauciti baratati.
preporucam ti da posudis kojeg domaceg autora (krleza bi bio odlican za ovo) i da citanjem steknes naviku slaganja rijeci i misli te da naucis razabrati sto je suvisno u konstrukcijama i sto trebas izbjegavati.

o samoj radnji necu puno, jer je to cisto stvar tebe i tvoje maste i tu ti se ne moze bas puno toga savjetovati.
osobno, ne volim ovakav stil pisanja i smatram ga losim, nezanimljivim i nekreativnim, jer ne osjecam nikakvu dramaticnost ni napetost... dok ce se pak s druge strane uvijek nac oni kojima ce biti super.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 04 Apr 2008, 16:50

je, čitam puno knjiga, a ove naše, hm... Ma morao bi početi čitati i naše pisce. A imam jednog čitatelja, pa samo radi njega i pišem dalje, he.
Michel puši karu.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 04 Apr 2008, 17:12

pa buduci da pises na hrvatskom, bilo bi ti izuzetno korisno da pocnes intenzivnije citati nasa djela. em ces prosiriti vokabular, sto je itekako bitno, lakse ces slagati recenice i prije ili kasnije ces automatski znat sto, kamo, kako...sto spada u recenicu, sto ne
a uostalom, uzmi bilo kojeg stranog autora iz doba realizma, racunajuci da je dobro preveden... kad oni osinu s opisima, ma kud ces bolje :lol:

sad mozda i pretjerujem s obzirom da ti vjerojatno ne treba dostojevskovski duh u pricama, ali smatram to citanje svejedno bar malo korisnim

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 04 Apr 2008, 17:17

ma dobro savjetuješ. :wink: Samo čitati i čitati... Ma najveći mi je problem gramatika, naročito kada pišem kada je bilo, što je bilo i to... uf, katastrofa.
Michel puši karu.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 04 Apr 2008, 17:33

onda nabavi neku dobru gramatiku koju ces prouciti :mrgreen:, mada bi ti i taj dio trebao postati jasniji cisto na osnovu citanja djela.
najveci problem kod pisanja je slaganje recenica te koristenje pravilnih veznika i naravno, glagolskih vremena i zamjenica. dijakritici i ije i je se mogu bez problema provjeriti u pravopisu, ali ovo treba nauciti kroz praksu i malo samostalnog rada.
ne znaju svi bas pravilno pisati (a kad vec grdim, ne znam bome ni ja u potpunosti) niti se trude, pogotovo kad su npr. u pitanju forumi/blogovi i problem je sto se takve neke svari nesvjesno usvajaju i onda ode sve k vragu...
dakle, uzeti knjigu u ruke :D
i pohvala na ustrajnosti sto se pisanja tice...osobno, zlo mi je od toga i nikada to nisam smatrala gustom te sam bila presretna kad se rijesih zadacnica u srednjoj 8)

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 04 Apr 2008, 18:11

Ma nije potrebno da čita domaće autore; i prijevodi stranih su sasvim dovoljni. Teško da će od naših opće nekaj i naučiti. A čitanje je bitno da čovjek ovlada tehnikom pisanja, da nauči stvoriti napetost i atmosferu a ne zato da se uči gramatici. Za to su zaduženi lektori

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Post by Scarface » 04 Apr 2008, 21:26

john_constantine wrote:ma dobro savjetuješ. :wink: Samo čitati i čitati... Ma najveći mi je problem gramatika, naročito kada pišem kada je bilo, što je bilo i to... uf, katastrofa.


Evo moje priče, radnja je blesava i u biti nije horror nego neko kvazi- filozofsko sranje, ali iskoristit ću ovaj topic da i ti i drugi pročitate.

MAČJA DUŠA


Laganim korakom, zadivljujućom tišinom, golu samoću mračne uličice proparala je sitna pojava bezazlenog, no jako znatiželjnog bića. U moru misli i snova koji su se ispreplitali kako tog trenutka, te noći, tako i svakog trenutka postojanja života, plivale su i misli tog krhkog bića, ostavljajući za sobom trag svog duha.

Čudno je, da, doista čudno, biti ovako sama svake noći, no još čudnije je što se na to još nisam navikla. Svih ovih mjeseci života, previše sam razmišljala o ovom svijetu i drugima, da su mi se vlastita čula navike i upijanja okoline zaboravila razviti do mjere dovoljne za bezbrižan život prožet instinktima. Što sam ja? Ova visoka bića na čije sam postojanje trošila svoj duh svakog trenutka, i koji se nazivaju ljudima smatraju me nižim i mnogo jednostavnijim bićem, bićem imenom mačka. Da, nalazim sličnosti s ostalima svoje vrste, no u njima ne ćutim slobodu i bogatstvo duha, već čistu surovost i jednostavnost življenja koje prezirem, tim više što ih ne razumijem. No, osjetila sam i njihov prijezir prema meni, jer znaju da nisam kao oni. No, njihovo neprihvaćanje mi nikad nije bilo bitno, da li sam doista mačka, anđeo ili nemiran duh osuđen na vječna lutanja stazama beskrajnoga, slojevima svemira, možda nikad neću saznati. Ne, ja nisam mačka, ja sam ljudsko biće. Ne… ipak nisam, no samo tjelesno, po duši sam ista kao oni. No, duša nije bitna, na ovom svijetu vrijedi samo tjelesno, vanjski izgled koji svatko osjeća na vlastiti način, ali svi vide isto. Možda griješim što ne prihvaćam vlastitu sudbinu, što cijeli svoj život crpim želeći biti nešto više. Ta ljudska bića me toliko fasciniraju i toliko ih volim jer su živi duhom. Dobro i zlo, u njima se miješaju i nisu odvojeni, mada oni to ne uviđaju. Putovi uma, razuma, imaju dva izlaza, ali putovi duše samo jedan. No, ja nisam više važna, ne, nisam, sada imam jasnu misiju. Moja djeca računaju na mene. U meni su, hrane se mojim tijelom, i nadam se i duhom. Ne želim da budu kao ostali, od kojih je jedan iz čiste zlobe uzeo moje biće, i ostavio u njemu sjeme novog života. Ne, ja više doista nisam važna, želim im samo dati život, a onda mogu umrijeti, i napustiti ovaj, ma koliko god bogat, ipak suh svijet.

Te misli nosile su težinu svjetske boli i patnje, tim više što su bile među posljednjima tog sitnog, ali uzvišenog bića. Više nije bila sama. Sada je i mračna tišina bila narušena glasnim uzvicima trojice mladića, koji su odražavali mutne, zle misli pune srdžbe i mržnje.

„ Kučka misli da sam njena lutka, pa da se može sa mnom tako izigravati! Pokazat ćemo joj sutra, je li tako!?“- najglasnije su dopirale riječi visokog, crnokosog mladića, dok su ostala dva, nižeg rasta i ćelava stalno za njim klicali riječi potvrde i veličanja njegovih prijedloga.


Već vidim cijelu priču ovog nesretnika, no ne smatram je dovoljno bitnom za toliko negativne energije koja u njemu obitava. Možda mu mogu pomoći, možda pogledom u moje oči osjeti da je mnogo ljepše biti sretan i spokojan.

Malo, naivno biće približilo se trojici mladića i prišlo najvišem.

„Hej, pogledaj ovo, nije valjda da hoće nešto od mene. Hajde bježi!“- crnokosi mladić grubo udari mačku koja, iako sad svjesna da ne može ništa promijeniti, ne pobjegne, već ostane na mjestu.
„ Znaš što, počinje me živcirati ovako mirna, toliko sam bijesan da ne mogu odoljeti a da se malo ne poigram njome. Što kažete?“- strogim i jezivim glasom crnokosi mladić upita svoje prijatelje koji su rado usvojili prijedlog.

Tek sad, mala mačka postala je svjesna stvarne opasnosti i baš kada je htjela pobjeći, bilo je prekasno. Bila je uhvaćena, i mada je htjela živjeti, ne zbog sebe, već zbog svojih nasljednika, u tom trenutku shvatila je uzaludnost. Nije imala snage za obranu, ni volje. No, strah je zato bio još jači, onaj elementarni strah za opstanak i strah od boli bio je nadopunjen strahom zbog nemogućnosti obrane i smrti volje.

Zar je sad kraj! Ne, ne sada, ne sada!!! Ne znam više što da radim, moja instinktivna obrana nije dovoljno jaka, sve mi je izmiješano, ne znam što sam i što ću biti!

Sve ostalo što je prolazilo kroz njenu glavu bili su jecaji panike kako u mislima, tako i u strašnim mijaucima boli. Huligani su je čvrsto držali, a crnokosi demon, je uvidjevši da je skotna, počeo parati njeno abdominalno područje prema dnu. Bol je bila strašna, a nakon tog paranja, slijedilo je vađenje cijele utrobe, i komadanje udova. Netom tiha i samotna uličica sada je bila ispunjena glasnim uzvicima bolesnog sadizma i strašne boli. No, ono što je doista dominiralo zrakom bio je miris smrti. Još jedna duša, samo jedna od mnogih koje su u tom trenutku napuštale tjelesni oblik diljem svijeta i svemira, uzdizala se u visine, da li prema nebu, raju ili nečemu novome, ne možemo znati. Što se tiče trojice poremećenih divljaka, nakon dugog iživljavanja na odavno umrtvljenom tijelu, i dalje ne osjećajući ni trunku kajanja niti svijesti težine njihova zločina, upustili su se u beskraj traženja izlaza iz tame.

Što je uistinu bilo to biće, kakav užas je ono proživjelo ne samo u trenucima mučenja i gubitka dijela sebe u svojoj djeci, već cijeloga života, možemo nagađati, možemo se zamisliti kao što razmišljamo o mnogočemu, no do odgovora nećemo doći. Ipak, iznijet ću vam posljednje ovozemaljske misli tog naizgled nebitnog stvorenja.

Da, odlazim, i sada znam, znam koja je moja sudbina, spoznajem sudbinu svih bića. Ovaj osjećaj nemoguće je riječima opisati. Tražite, na kraju ćete naći.

Da li je budućnost svijetla, tamna, ili ispunjena ništavilom? Jedno je sigurno, te noći, svi su sanjali žarko svijetlo koje nikad nije bilo niti će biti ugašeno. Ono je noćas primilo još jednu zraku nade.



Kad san ovo pisa više san se obazira na samu simboliku i metaforu (koja je ruku na srce prilično nerazumljiva i mutna, priznajen), a kako san ovo mislija slat na natječaj (i bolje da nisan, jer nije horror), bija san ograničen brojen stranica i nisan moga bolje opisat mučenje i tu kataklizmičnost, inače sad pišen jedan roman i on je puno razrađeniji.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

Hec
Posts: 3184
Joined: 27 Jul 2007, 00:34

Post by Hec » 04 Apr 2008, 21:48

Kakva je to kultura stavit tvoju pricu u ovu njegovu temu o njegovoj prici? :P :P
salim se :wink:
--
e constantine, pa iskreno si mogo napisat da je rjec o rakiji a ne tekucini koja ju je peklapo ocima :D
"Six strings to cover fear..."

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 04 Apr 2008, 21:48

eh, ako consovu pricicu na osnovu ne bas jasno vidljivih razloga nazivas kvazi filozofskom, sto je onda ovo tvoje?

no sve u svemu, u redu je. ne mogu rec da skroz vidim sto si htio reci, ali dozivljavam je na svoj nacin.
bija san ograničen brojen stranica i nisan moga bolje opisat mučenje i tu kataklizmičnost
mucenje bas nisi ni trebao puno opisivati, vec se posvetiti osjecaju ... ali ni u tome ne pretjerati

ova me prica sjetila "slavuja i ruze" i moze se povuci dosta paralela izmedu njih, jer ideja je vise manje ista, samo su protagonisti druga bica. a moram rec da je slavuj puno intenzivnije odigrao svoju ulogu...

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Post by Scarface » 04 Apr 2008, 22:17

elrania wrote:eh, ako consovu pricicu na osnovu ne bas jasno vidljivih razloga nazivas kvazi filozofskom, sto je onda ovo tvoje?

no sve u svemu, u redu je. ne mogu rec da skroz vidim sto si htio reci, ali dozivljavam je na svoj nacin.
bija san ograničen brojen stranica i nisan moga bolje opisat mučenje i tu kataklizmičnost
mucenje bas nisi ni trebao puno opisivati, vec se posvetiti osjecaju ... ali ni u tome ne pretjerati

ova me prica sjetila "slavuja i ruze" i moze se povuci dosta paralela izmedu njih, jer ideja je vise manje ista, samo su protagonisti druga bica. a moram rec da je slavuj puno intenzivnije odigrao svoju ulogu...


Pa nisan consovu nazva kvazi-filozofskom već svoju, pa mislija san da je to jasno. I da, definitivno je bezvezna i nebulozna priča, tribalo je to bolje razradit.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 04 Apr 2008, 22:20

Cannibalist wrote:Kakva je to kultura stavit tvoju pricu u ovu njegovu temu o njegovoj prici? :P :P
salim se :wink:
--
e constantine, pa iskreno si mogo napisat da je rjec o rakiji a ne tekucini koja ju je peklapo ocima :D
Ma neka stavi, baš me zanima. :wink: Hm, pa istina... a da li je medicinski alkohol zapaljiv?

ghostface, da, imaš pravo, nije baš horor. Mislio sam da će više biti onako iz pogleda mačke dok je muče. Ali sviđa mi se taj način miješanja žanra filozofije i tog dijela s mučenjem, koje je čak dobro napisano.
Michel puši karu.

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Post by filmofil » 04 Apr 2008, 22:35

svaki alkohol je zapaljiv :D
This is the Zodiac speaking.

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 04 Apr 2008, 22:40

john_constantine wrote:
Cannibalist wrote:Kakva je to kultura stavit tvoju pricu u ovu njegovu temu o njegovoj prici? :P :P
salim se :wink:
--
e constantine, pa iskreno si mogo napisat da je rjec o rakiji a ne tekucini koja ju je peklapo ocima :D
Ma neka stavi, baš me zanima. :wink: Hm, pa istina... a da li je medicinski alkohol zapaljiv?

ghostface, da, imaš pravo, nije baš horor. Mislio sam da će više biti onako iz pogleda mačke dok je muče. Ali sviđa mi se taj način miješanja žanra filozofije i tog dijela s mučenjem, koje je čak dobro napisano.

:prayer: :prayer: :rotflmao:
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 04 Apr 2008, 22:41

Ghostface wrote:
Pa nisan consovu nazva kvazi-filozofskom već svoju, pa mislija san da je to jasno. I da, definitivno je bezvezna i nebulozna priča, tribalo je to bolje razradit.
sad jos jednom procitah onaj tvoj post gore i tek skuzih na sto se odnosilo. sry, malo mi koncentracija pada u zadnje vrijeme :?

a glede tvog djela... pa recimo, nisam sad odusevljena prezentiranim, ali nije bezvezno i sama ideja je dobra. svida mi se upotreba metafora, iako je to sve moglo malo dublje ici s obzirom na samu srz price.
i lijepo se izrazavas.


btw, veliki lol na zapaljivost medicinskog alkohola :lol:

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Post by Scarface » 04 Apr 2008, 22:46

elrania wrote:
Ghostface wrote:
Pa nisan consovu nazva kvazi-filozofskom već svoju, pa mislija san da je to jasno. I da, definitivno je bezvezna i nebulozna priča, tribalo je to bolje razradit.
sad jos jednom procitah onaj tvoj post gore i tek skuzih na sto se odnosilo. sry, malo mi koncentracija pada u zadnje vrijeme :?

a glede tvog djela... pa recimo, nisam sad odusevljena prezentiranim, ali nije bezvezno i sama ideja je dobra. svida mi se upotreba metafora, iako je to sve moglo malo dublje ici s obzirom na samu srz price.
i lijepo se izrazavas.


btw, veliki lol na zapaljivost medicinskog alkohola :lol:


Ne, ne, bezveze je jer san uzeja ideju koju je nemoguće razradit na dvi stranice, Slavuj i ruža je ipak dulja i znatno drukčija (sličnost je prividna). Ma ne znan, kad san tek začeja ideju, tribala je bit čisti horor, ali me već u prvoj rečenici ponila neka poetika pisanja i filozofija, i sve to na dvi stranice je samo velika muljevita ljaga. A stavija san je ode uglavnom zbog consa, al san eto iskoristija topic pa nek svi pročitaju, kvragu i sve, ionako san je bija bacija u naftalin, jedva san je naša.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

Post Reply