Koju ste knjigu zadnju čitali?

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
Post Reply
User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by john_constantine » 03 Mar 2018, 09:32

Ne znam da li će znanje nastaviti prevoditi kulu tmine. Naročito otkad je umrla prevoditeljica. Ali isto se nadam. Znanje je ionako algoritam, isti vlasnik.

Je, te starije knjige su teže za naći. Premala naklada i veći dio je završio u knjižnicama. A i loše je što i u knjižnicama nisu u dobrom stanju. Većina je raspadnuta.
Michel puši karu.

User avatar
Mr. Pest
Posts: 139
Joined: 06 Dec 2015, 00:32

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Mr. Pest » 06 Mar 2018, 15:28

Zato valja čitati strano, nema straha od gašenja, a i usavršio sam engleski čitajući američke stripove...
I've seen enough horror movies to know that any weirdo wearing a mask is never friendly.

User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by maddjuro » 06 Mar 2018, 17:40

Nesjecam se kada sam zadnji put citao neku knjigu u nasem prjevodu. Ako je na engleskom generalno jeftinije prodjem ako je izvana narucim
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Michel » 06 Mar 2018, 21:21

Mr. Pest wrote:
06 Mar 2018, 15:28
Zato valja čitati strano, nema straha od gašenja, a i usavršio sam engleski čitajući američke stripove...

E stripove čitam na egleskom većinu ovih marvel/dc. Ali drugačije mi je knjigu čitati, tu baš dolazi taj moj nedostatak engleskog. Kažem, 90% toga razumijem i to kod stripova je dobro ali kod knjige taj mali nedostatak dolazi do izražaja.

Možda i serem jer samo su neke riječi nekad u pitanju koje ne razumijem pa je to možda onaj 5% engleskog koji ne razumijem i baš zbog tih nekih riječi ja moram tražit po netu da bi si preveo i uklopio u čitavu rečenicu. A i naši prijevodi su dobri, srpski isti.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Michel » 25 Mar 2018, 06:39

Night Shift
14. Quitters, Inc. - po ovom je nastao film sa James Woodsom mala priča u filmu Cat's Eye. Radi se o čovjeku koji susretne svojeg starog prijatelja koji mu kaže da je prestao pušiti pomoću jedne agencije. Preporuči njemu i sad Richard ode kod te agencije kako bi on prestao pušiti. Ubrzo shvaća da je sklopio ugovor sa "vragom" jer ta agencija je toliko agresivno nastrojena i pratit ćete cijelo vrijeme ako zapališ i onda slijedi brutalna kazna. Odlična i napeta priča sa odličnim twistom na kraju. Super fora sa onim malim prstom.

4.3/5

15. I Know What You Need - dobra priča sa brutalnim preokretom na kraju. Nisam očekivao voodoo i crnu magiju. Ipak, 2/3 priče mi je prosječno, alizavršna trećina izvlači.

3.5/5

16. Children of the Corn - ova priča je bila glavni razlog zašto sam htio pročitati Night Shift. I ne da je ispunilo moja očekivanja već je ovo ejdna od najboljih Kingovih kratkih priča koje saam pročitao. Pustite film koji je ništa naspram ove priče. Radi se o bračnom paru koji kraj jednog kukuruznog polja nailazi na mrtvog dječaka i stavlja ga u auto i upute se u obližnji gradić kako bi prijavili policiji ali ubrzo shvaćaju da u tom gradiću nema nikoga kao da je vrijeme stalo. Kroz sve to njih dvoje trenutno nisu u dobrim odnosima pa je žena odmah shvatila da tu nešto nije u redu dok je On išao istraživati što se događa. King vrhunski gradi priču u čemu je najbolji i tu surovu atmosferu. Pojavljuju se djeca sa svih strana nose vile, palice, škare i počnu ih napadati. Žena nestane, a on nekako uspije pobjeći i ide kroz kukuruz, ali ubrzo shvaća da nisu djeca ta kojih se treba bojati već to neko čudovište/bog kojeg djeca štuju. Sjajna i jeziva priča. Čisti King u najboljem izdanju.

5/5
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Michel » 04 Apr 2018, 18:14

Night Shift
17. The Last Rung on the Ladder - opa kojeg li iznenađenja od priče. Nije horor već jedna topla coming of age priča o jednom tipu koji je sad odrastao i sazna da mu se sestra ubila pa se tako on prisjeća jednog događaja u štali koji se dogodio kada su bili klinci. Stvarno lijepo i nostalgično napisana priča. "I've been thinking about it a lot lately... and what I've decided is that it would have been better for me if that last rung had broken before you could put the hay down".

4/5

18. The Man Who Loved Flowers - dobra priča o jednom tipu koji šeta po New Yorku i nosi cvijeće. Na vijestima se čuje kako su ubijene neke žene. On dolazi do jedne žene i daje joj cvijeće govoreći joj donio sam ti cvijeće Norma, ali ona govori da joj ime nije Norma i tip ju zatuće sa čekičem kao pet žena prije nje. Ovo sam shvatio kao neku posvetu Jacku Trbosjaku.

3.6/5

19. One for the Road - treća savršena priča u ovoj knjizi. Radnja je smještena par godina nakon svega što se dogodilo u Salem's Lot. Radi se o dvoje čovjeka koji susreću jednu obitelji kojoj se auto pokvario i stali su u Jerusalem's Lotu. Oni im hitno pomažu jer govore da i dalje vladaju neka bića. Odlična priča s izvrsno opisanom snježnom atmosferom i odličnim horor scenama.

5/5

20. The Woman in the Room - priča o jednom tipu koji mora eutanizirati svoju majku i prolazi kroz dosta pitanja, brobu sa vlastitim sobom. Zanimljiva priča za završiti ovu knjigu.

3.5/5

Na kraju odlična knjiga. Kingov zasluženi klasik. Konačna ocjena 4.5/5
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by john_constantine » 04 Apr 2018, 18:37

Altered carbon - zaboravio sam kako su naši preveli. Jako dobar sf akcijski triler. Opis budućnosti koji podsjeća na repo men. Samo umjesto organa, ovdje se radi o trgovini tijelima i mogućnosti da svoj čipirani identitet prebaciš na novo ili staro tijelo. Ima dovoljno dijelova da se čovjek naježi... Ako si siromašan, imaš samo jedan život. Ili priče kao otac koji je dobio novo tijelo i odbacio svoju obitelj da bi krenuo dalje...
A tek katolici. Jezovito koliko su uznemirujući. Njihov sukob protiv tehnologije i razmišljanje... Kao jehovini svjedoci.
A glavni lik je izvrstan, poslanik, ubojica, specijalist, vojnik u tijelu korumpiranog detektiva. Akcija je dobro opisana i prilično brutalna. Radnja je dosta zanimljiva i tjera da ju pročitaš do kraja. A završnica spektakl.
Samo je problem, bar meni, što sam se dosta pogubio u čitanju. Umjetna inteligencija, dalekovodi, virusi, referendum... Ima puno detalja i jezoviti opis budućnosti. Ali Hendrixov hotel je prejak lik. Umjetna inteligencija koja vodi hotel. Pa dok se radnja vodi pri kraju, već sam zaboravio značenja. Trebati ću opet pročitati.
A završnica... Dobro napisano, makar mrvicu naivno. Ali dobra kritika kako je sjebano biti besmrtnik...
Michel puši karu.

User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by maddjuro » 16 Apr 2018, 20:19

Odjel 19 od Will Hill-a. Kupih prve tri od pet knjiga ovoga serijala na interliberu. Iako nikad nisam čuo za ovo, kolega s kojim sma bio je spomenuo da je čitao prvu i da su mu se dopale. Ovo tri je izdalo Znanje i prodavali su ih po 20kn (umjesto 120 koliko inače dođu). Proštiah prvu knjigu i sve u svemu sam zadovoljan. Ovo je jedan horror serijal di se tajna valdina organizdacija bori protiv nadnaravnih sila. Glavni li je jamie , inače sin jednoga bivšega , pokojnoga, visoko ranigiranoga operativca kojega svi smatraju izdajicom. Jedne noći u napadu vampira na Jamia i njegovu majku, majka mu biva oteta a on spašen od strane Frankensteina (također operativca te grupe). U prvome nastavku se malo dozna o ovome univerzumu, upoznamo likove, koznamo kako je nastala organizacija, kako ce vezana za Bram Stoker ovog drakulu.... Iako glavni likovi jesu teenageri, nisu pretjerano iritantni, ima ljepih scena sa nailjem krvlju isl. Necu sad preveć u detalje da ne spoilam, ali ako ovo nabavite jeftino, svakako se isplati uzeti. Kao sto sam ranije napomenuo, serijal je dovršen, ima 5 knjiga od kojih su prve tri prevedene na hrvatski.
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by john_constantine » 17 Apr 2018, 07:17

Da, zabavne su knjige. Ali čini mi se da je treća prevedena 2014 godine?
Jedino autor često spominje krv u knjigama, ali prilično su zabavne. Samo ubija taj spori tempo oko prijevoda.
Michel puši karu.

User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by maddjuro » 17 Apr 2018, 12:44

Lako uzmem te zadnje 2 na engleskom kad dojdem do njih.
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by john_constantine » 17 Apr 2018, 18:48

I to stoji :D
Michel puši karu.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by dr_gonzo » 02 Aug 2018, 13:42

maddjuro wrote:
16 Apr 2018, 20:19
Odjel 19 od Will Hill-a. Kupih prve tri od pet knjiga ovoga serijala na interliberu. Iako nikad nisam čuo za ovo, kolega s kojim sma bio je spomenuo da je čitao prvu i da su mu se dopale. Ovo tri je izdalo Znanje i prodavali su ih po 20kn (umjesto 120 koliko inače dođu). Proštiah prvu knjigu i sve u svemu sam zadovoljan. Ovo je jedan horror serijal di se tajna valdina organizdacija bori protiv nadnaravnih sila. Glavni li je jamie , inače sin jednoga bivšega , pokojnoga, visoko ranigiranoga operativca kojega svi smatraju izdajicom. Jedne noći u napadu vampira na Jamia i njegovu majku, majka mu biva oteta a on spašen od strane Frankensteina (također operativca te grupe). U prvome nastavku se malo dozna o ovome univerzumu, upoznamo likove, koznamo kako je nastala organizacija, kako ce vezana za Bram Stoker ovog drakulu.... Iako glavni likovi jesu teenageri, nisu pretjerano iritantni, ima ljepih scena sa nailjem krvlju isl. Necu sad preveć u detalje da ne spoilam, ali ako ovo nabavite jeftino, svakako se isplati uzeti. Kao sto sam ranije napomenuo, serijal je dovršen, ima 5 knjiga od kojih su prve tri prevedene na hrvatski.
Kupih ih sve tri za 30 kn u Tisak Mediji...

Jučer kupio ''Zbogom Oružje'' i ''Vruću Zonu - Richarda Prestona sve zajedno 70kn.. Ovaj vikend se čita
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by john_constantine » 02 Aug 2018, 16:10

Zadnja treća od odjel 19 je prevedena 2014. godine. A nisam vidio da su preveli zadnje dvije?
I skoro sam kupio kulu tmine treću knjigu. Izlazi novi reprint s novim prevoditeljem. Nisam bio siguran, misleći da je konačno novi nastavak. Onda se sjetim da ju već imam...
Ajde, valjda će konačno prevesti ostale knjige. Jedino me muči novi prevoditelj. A nemam namjeru radi toga kupovati reprinte.
Michel puši karu.

User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by maddjuro » 02 Aug 2018, 21:17

john_constantine wrote:
02 Aug 2018, 16:10
Zadnja treća od odjel 19 je prevedena 2014. godine. A nisam vidio da su preveli zadnje dvije?
I skoro sam kupio kulu tmine treću knjigu. Izlazi novi reprint s novim prevoditeljem. Nisam bio siguran, misleći da je konačno novi nastavak. Onda se sjetim da ju već imam...
Ajde, valjda će konačno prevesti ostale knjige. Jedino me muči novi prevoditelj. A nemam namjeru radi toga kupovati reprinte.
pitah i rečeno mi je da trenutno nemaju u planu prevoditi posljednje 2 knjige odjela 19. Treću još nisam ni načeo pošto sam nakon druge odlučio pročitati stripove koji su mi se nagomilali
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by dr_gonzo » 08 Aug 2018, 14:13

maddjuro wrote:
02 Aug 2018, 21:17
john_constantine wrote:
02 Aug 2018, 16:10
Zadnja treća od odjel 19 je prevedena 2014. godine. A nisam vidio da su preveli zadnje dvije?
I skoro sam kupio kulu tmine treću knjigu. Izlazi novi reprint s novim prevoditeljem. Nisam bio siguran, misleći da je konačno novi nastavak. Onda se sjetim da ju već imam...
Ajde, valjda će konačno prevesti ostale knjige. Jedino me muči novi prevoditelj. A nemam namjeru radi toga kupovati reprinte.
pitah i rečeno mi je da trenutno nemaju u planu prevoditi posljednje 2 knjige odjela 19. Treću još nisam ni načeo pošto sam nakon druge odlučio pročitati stripove koji su mi se nagomilali
Koje gluposti rade....kojeg su vraga onda prevodili te tri, a sad neće te zadnje dvi....
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

Post Reply