Koju ste knjigu zadnju čitali?

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
Post Reply
User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by john_constantine » 08 Aug 2018, 15:37

+ 1. Zato više ne čitam romane koji imaju nastavke. Samo kad je kompletirano.
jedina mi je iznimka instrumentarij besmrtnika.
Michel puši karu.

User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by maddjuro » 08 Aug 2018, 20:06

dr_gonzo wrote:
08 Aug 2018, 14:13
maddjuro wrote:
02 Aug 2018, 21:17
john_constantine wrote:
02 Aug 2018, 16:10
Zadnja treća od odjel 19 je prevedena 2014. godine. A nisam vidio da su preveli zadnje dvije?
I skoro sam kupio kulu tmine treću knjigu. Izlazi novi reprint s novim prevoditeljem. Nisam bio siguran, misleći da je konačno novi nastavak. Onda se sjetim da ju već imam...
Ajde, valjda će konačno prevesti ostale knjige. Jedino me muči novi prevoditelj. A nemam namjeru radi toga kupovati reprinte.
pitah i rečeno mi je da trenutno nemaju u planu prevoditi posljednje 2 knjige odjela 19. Treću još nisam ni načeo pošto sam nakon druge odlučio pročitati stripove koji su mi se nagomilali
Koje gluposti rade....kojeg su vraga onda prevodili te tri, a sad neće te zadnje dvi....
možda kupili prava kada su samo te tri izašle, i sada nežele / mogu kupiti prava za zadnje dvije
I may be an idiot, but i am no fool.

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Truba » 09 Aug 2018, 00:29

kad vidim da nesto ima nastavke
momentalno me ne zanima vise
www.lasetta.net :axe:

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by HorrorHR » 15 Aug 2018, 19:21

Shoe Dog - autobiografija kreatora Nikea, /me likes

TIME-LIFE The Civil War in 500 Photographs - i više od onog što bi se reklo iz naslova, fotke ali i dosta solidnog teksta o najbitnijim elementima civil wara

User avatar
Annabel_Lee
Posts: 432
Joined: 30 Jul 2013, 09:59

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Annabel_Lee » 18 Apr 2019, 20:04

Ante Perković - Sedma republika - pop kultura u YU raspadu

Za mene je Ante Perković uvijek prije svega bio novinar i muzički kritičar, iako se uz njegovo ime može još štošta vezati (kantautor, glumac, pisac...) i, iako poznat i cijenjen u rock krugovima, uvijek su mi njegova djela prolazila ispod radara. U međuvremenu nas je, nažalost, i napustio, a mene je na polici čekala njegova Sedma republika kojoj sam se tek sada posvetila. Da odmah bude potpuno jasno - sedma republika je muzika. Autor nas vodi na putovanje prostorima bivše Jugoslavije, ali uz muziku nije mogao izbjeći ni povijest ni politiku. Ono što mi se svidjelo je to da ne gleda na osamdesete (prije svega mislim na muziku i novi val) s nostalgijom kao mnogi koji govore o tom razdoblju. Autor na sve što je u knjizi predstavio gleda s dozom kritike, na mjestima su tu i pomalo ironični osvrti, što mi je posebno začinilo knjigu.

"Glavni problem našeg društva je taj što smo mi našim obrazovanjem i vaspitanjem razvijali individualce", rekao mi je Rambo Amadeus 2000. "Društvo je stabilno kad je pojedinac glup i disciplinovan. Društvo individualaca tu uopšte nema šanse, ne mogu da održe državu. Tako da znaš, kad se susretne jedan individualac s Balkana koji je preko leđa pretovario raspad jedne države, rađanje druge, ratove, ludila, smjene vlasti, okretanje vjetrova, lijevih, desnih, ovih, onih... njegov je nervni sistem spreman na sve. Ti kad bi u Hannoveru isključio struju 10 sati ko zna šta bi se dogodilo. Kad bi crknuli Windowsi na planeti, jedino bi ovi Balkanci znali u DOS-u da rade. Jasno kao dan."

5/5

User avatar
Annabel_Lee
Posts: 432
Joined: 30 Jul 2013, 09:59

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Annabel_Lee » 21 Apr 2019, 12:52

Ayn Rand – Himna

Distopija, ili možda preciznije – antiutopija. Osobno teško razlikujem romane koje pripadaju jednoj ili drugoj skupini, a često su to i sinonimi. Razlika ipak postoji i jedno onako najjednostavnije objašnjenje bilo bi da se antiutopija predstavlja kao utopija kod koje je nešto pošlo pogrešno pa je taj utopijski svijet uništen, dok se kod distopije odmah zna da je loša.

Da se vratim romanu... Riječ je o svijetu u budućnosti gdje ne postoji individualnost, svi su ljudi jedno. Zato i glavni lik piše u 1. licu množine, „ja“ je zabranjeno. Kada jednog dana dođe do otkrića, njegov se svijet polako mijenja.

Osobno mi je roman djelovao kao da je sastavljen od fragmenata. Istina, sve se to može povezati, kratko je i ne čita se teško, ali očekivala sam više.

„Sve što dolazi od mnogih je dobro. Sve što dolazi od jednog je zlo.“

3/5

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Truba » 21 Apr 2019, 21:05

ja klaudije
ne pamtim nista bolje
odmah sam sve od grevsa roberta narucio
www.lasetta.net :axe:

User avatar
Annabel_Lee
Posts: 432
Joined: 30 Jul 2013, 09:59

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Annabel_Lee » 01 Jul 2019, 14:09

Jan Guillou - Vitez templar

Na tatinu preporuku uhvatila sam se u koštac s Guillouovom trilogijom - prvi dio (Put u Jeruzalem) pročitala sam krajem prošle godine, drugi dio prije nekoliko dana, a trećem ću se vjerojatno posvetiti tek sljedeće godine. Problem je u tome što me povijesna fikcija nikad nije pretjerano zanimala, ali volim čitati raznovrsno i usput nešto naučiti pa sam odlučila posvetiti vrijeme i križarskim ratovima. Vitez templar uglavnom mi je bio dosadnjikav, tek negdje pred kraj me je knjiga privukla. Što ja znam, te silne borbe, hrpa likova i prostora s kojima se ni na koji način ne mogu povezati niti mi je stalo do njih pa onda veličanje glavnog lika u nebesa... skoro sve je bilo dosta daleko od onoga što mi se sviđa. Doduše, svidio mi se stav koji pripovjedač zastupa pa zato ocjena više nego što sam planirala.

3/5

User avatar
Inferno
Posts: 2359
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Inferno » 03 Jul 2019, 00:40

Stephen King - Carrie, bolja od filmova

Bram Stoker - Dracula, ovaj puta procitao na engleskom i jos mi je bolje sjelo

User avatar
Annabel_Lee
Posts: 432
Joined: 30 Jul 2013, 09:59

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Annabel_Lee » 09 Apr 2021, 21:30

Richard Bachman - Trkač

(Bachman je Stephen King, da ne bude zabune. :D )
Godina je 2025. Kroz poglavlja odbrojavanja vodi nas glavni lik Ben Richards kojemu hitno treba novac pa se zato prijavljuje na brutalan TV show gdje ga lovi gotovo cijela država. Ako preživi – osvojit će novac. Kući ga čekaju žena i bolesna kći pa Richards daje 200% kako bi uspio. Što je sve čovjek spreman napraviti kako bi svom djetetu osigurao bolji život?
Obožavam distopijske romane, ovdje mi je nešto malo nedostajalo da mi bude za peticu...

User avatar
Annabel_Lee
Posts: 432
Joined: 30 Jul 2013, 09:59

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Annabel_Lee » 17 Apr 2021, 20:57

B. A. Paris - Iza zaključanih vrata

Alergična sam na bilo kakav oblik nasilja, a ovaj roman me je dotukao. Sama pomisao da "tamo negdje" postoji osoba koja makar samo razmišlja kao glavni muški lik romana tjera mi strah u kosti.
Plus za roman je što se lako i brzo čita, osim ako se negdje na pola ne naživcirate do te mjere da šutnete knjigu ili da jednostavno ne možete podnijeti sve te gadosti. Ja sam izdržala do posljednje stranice, kraj je zadovoljavajuć – da je završilo drugačije, mislim da bih se rasplakala od muke.

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Wendigo » 01 Aug 2022, 11:55

Malazan, book of the fallen 3 - memories of ice

User avatar
Inferno
Posts: 2359
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Inferno » 12 Jul 2023, 17:55

8zlaze li uskoro kakve nove horror knjige kod nas?

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by john_constantine » 13 Jul 2023, 08:41

Inferno wrote:
12 Jul 2023, 17:55
8zlaze li uskoro kakve nove horror knjige kod nas?
Hm, malo. Većinom samo Stephen King.
Michel puši karu.

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koju ste knjigu zadnju čitali?

Post by Michel » 14 Jul 2023, 10:18

Ja na srpskom uzeo dosta toga iz Poetike horora https://www.superknjizara.hr/hr/nakladn ... izdavastvo stvarno dosta klasika od klasičnih pisaca.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply