Mislav Pasini: "Mrtva Straža"

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
Ivana
Posts: 12
Joined: 02 Aug 2007, 13:35

Re: Mrtva Straza by M Pasini i zasto ju svi trebaju kupiti

Post by Ivana » 06 Aug 2007, 10:41

Izvrsno! Naravno da ću knjigu pročitati ali s obzirom na mnoge horror knjige koje sam u zadnjih 15-ak godina pročitao moram izraziti određenu dozu skepse kada čujem opis kao "fully sick". Sada očekujem nešto posebno s puno gorea. "Is nice, I like" rekao bi Borat.

Nazalost horror je eksploitirani zanr koji godisnje ispljuje hrpetinu (ne)djela vecinom usmjerenih na emotivno neinvestirane i cesto alkoholizirane tinejdzere i tek se ponekad nadje netko tko zadre dublje u cijelu pricu i pruzi citatelju nesto osim bezrazloznog klanja. Pravi horrori su oni koji te kada ih citas ili gledas, natjeraju da se tjesis kako je to "samo knjiga" ili "samo film", jer ti sfinkteri rade prekovremeno.
A "fully sick" je izraz koji ovdje klinci koriste kada im je nesto super preko granica njihovog rjecnika, ne znaci da ce ih nagnati na projektilno povracanje dostojno Egzorcista )).
Dosta mojeg trabunjanja.

FilmTV
Posts: 1807
Joined: 04 Oct 2006, 18:50
Location: Bergen

Re: Mrtva Straza by M Pasini i zasto ju svi trebaju kupiti

Post by FilmTV » 06 Aug 2007, 18:53

Ivana wrote:Dosta mojeg trabunjanja.
Točno tako.

User avatar
jigsaw
Posts: 5458
Joined: 30 Dec 2006, 00:08

Re: Mrtva Straza by M Pasini i zasto ju svi trebaju kupiti

Post by jigsaw » 07 Aug 2007, 11:00

FilmTV wrote:
Ivana wrote:Dosta mojeg trabunjanja.
Točno tako.
Nemoj tako. Koliko se potrudila da to napiše.

Ivana
Posts: 12
Joined: 02 Aug 2007, 13:35

Re: Mrtva Straza by M Pasini i zasto ju svi trebaju kupiti

Post by Ivana » 13 Aug 2007, 23:56

jigsaw wrote:
FilmTV wrote:
Ivana wrote:Dosta mojeg trabunjanja.
Točno tako.

Tko se boji malicioznih primjedbi jos, tri za gros, tri za gros! )))
Volim horrore jako, ali one tipa Shining. Zato su Skinnerovi uradci meni super. Imaju mozga.

Ivana
Posts: 12
Joined: 02 Aug 2007, 13:35

Post by Ivana » 13 Aug 2007, 23:58

Sorry, visak slova u imenu. Ipak je ovdje cik zore. No, ovaj topic je ionako izgubio zivahnost. Selim se gdje ima ljudi.

FilmTV
Posts: 1807
Joined: 04 Oct 2006, 18:50
Location: Bergen

Post by FilmTV » 14 Aug 2007, 15:44

Ivana wrote:Selim se gdje ima ljudi.
Siguran sam da će poteći pokoja suza, ipak si uspjela ostaviti veliki trag na ovom topicu.

Ivana
Posts: 12
Joined: 02 Aug 2007, 13:35

Post by Ivana » 15 Aug 2007, 07:26

FilmTV wrote:
Ivana wrote:Selim se gdje ima ljudi.
Siguran sam da će poteći pokoja suza, ipak si uspjela ostaviti veliki trag na ovom topicu.
Ajde, ajde, prestani sjeckati luk. Suze radosnice ce same poteci.
No, ako me vec piketaju, cijenim da to cine inteligentni ljudi. Stoga, hvala sto me zamijetiste Mr. FilmTV.

FilmTV
Posts: 1807
Joined: 04 Oct 2006, 18:50
Location: Bergen

Post by FilmTV » 15 Aug 2007, 14:13

Ivana wrote:No, ako me vec piketaju, cijenim da to cine inteligentni ljudi. Stoga, hvala sto me zamijetiste Mr. FilmTV.
Zašto ljudi misle da je tako teško uočiti sarkazam? :roll:

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 22 Aug 2007, 22:59

Recenzija "Mrtve Straže" u Glasu Istre:

(online kopija recenzije)

http://www.blog.hr/print/?id=1623030577

User avatar
just me
Posts: 286
Joined: 21 Aug 2007, 17:53
Location: Terra Magica

Post by just me » 23 Aug 2007, 09:38

HorrorHR wrote:Recenzija "Mrtve Straže" u Glasu Istre:

(online kopija recenzije)

http://www.blog.hr/print/?id=1623030577
kakvu ja imam sreću...
U tijeku je kratak upgrade. Pokusajte ponovno malo kasnije. Hvala!

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 23 Aug 2007, 15:00

just me wrote:
HorrorHR wrote:Recenzija "Mrtve Straže" u Glasu Istre:

(online kopija recenzije)

http://www.blog.hr/print/?id=1623030577
kakvu ja imam sreću...
U tijeku je kratak upgrade. Pokusajte ponovno malo kasnije. Hvala!

Jadransku obalu pali sam Sotona


Mislav Pasini: «Mrtva straža», roman, Nova knjiga Rast, Zagreb, 2007.

Prošle godine razbuktala produkcija domaće horor književnosti izgleda da ni ove godine ne jenjava. Najnovije izdanje jezovite literature roman je «Mrtva straža» autora Mislava Pasinija, koji se u ovome žanru već uspješno okušao, s nekoliko priča objavljenih u SF periodici, i s romanom «Blackout», kojeg se u žanrovskim krugovima opisivalo kao prozu u kojoj se nova žrtva pojavljuje otprilike na svakoj drugoj stranici.

«Mrtva straža» je zapravo zbirka priča zamaskirana u roman. Devet epizoda romana devet je fabularno samostalnih priča, iako s vidljivim naznakama njihove veze kroz likove ili motive što se ponavljaju ili provlače kroz više njih. Između priča ubačeno je tekstualno «vezivno tkivo», jeziva kronika o piscu kojemu se te priče ukazuju u noćnim morama, u stanjima nalik na opsjednutost, s poticajima u neobičnim pismima ili tajanstvenim telefonskim pozivima, dok se na kraju sam pisac, u «stvarnom» dijelu radnje, ne «utopi» u sadržaju svojih priča.

Tim vezivnim tkivom roman «Mrtva straža» postavljen je u domaće ozračje. Riječ je o hrvatskom piscu, pače dalmatinskom, i kroz njegovu sudbinu, (ne)uspješnost, odnose i kontakte s urednicima u «metropoli», pomalo se karikira i ironizira stanje u domaćoj književnosti i izdavaštvu uopće, pogotovo u njegovu ekonomskom i egzistencijalnom aspektu. Kontrast toj osnovnoj životnoj storiji o piscu koji muku muči pripremajući svoju drugu knjigu je u spomenutih devet priča, koje s početka bivaju smještene u daleke, uglavnom sjevernoameričke krajeve, da bi se pri kraju približile i našem podneblju.

Oficir američke vojske koji postaje vukodlak, autobus koji prevozi mrtve duše još nesvjesne smrti svojih tijela, vampirski gradić u američkoj provinciji koji guta grješne namjernike, studentica književnosti koja postaje žrtvom neobične knjige u kojoj su opisani najjezovitiji zločini uključujući i onaj u kome će ona sama skončati, zlokobni lutak koji potiče na zločine članove dotad više-manje bezazlene obitelji, motivi su priča iz prve tri četvrtine knjige u kojima Pasini varira ideje dosta česte u svjetskoj horor produkciji, no najuspjelije su u ovoj knjizi ispale kratke epizode na samom kraju knjige. Tu nas dočekuje vještica koja u stvarnom svijetu slovi kao umjetnica što izrađuje izražajne voštane figure, dok su zapravo njena «umjetnička djela» stvarni ljudi umrli u najiskonskijem strahu. Slijedi minijatura o mesaru koji svojim kupcima prodaje meso vanzemaljaca, a kad njih «ponestane», jednako uspješno nastavlja trgovati ljudskim mesom. Pretposljednja je epizoda vrlo aktualna: njen je junak student koji nalazi ljetni posao protupožarnog osmatrača na Braču, i tu se suočava sa samim Sotonom, koji je naravno krivac za požare na našoj obali, ali vatrenom prijetnjom nastoji i pridobiti nestabilne duše.

U zadnjoj epizodi romana spajaju se svjetovi iz piščeva životnog okruženja i iz njegovih priča. Stravična bića i pojave koje je u ranijim pričama stvorio, sada dolaze naplatiti dug. Knjiga mrtvih koja se nenadano nađe u njegovu stanu sada sama ispisuje priču u kojoj je pisac glavni lik, a njegov konačni kraj glavna fabula. Dok užas i ludilo konačno obuzimaju njegovu svijest, on se ipak pita može li lik prevariti priču i iznuditi drukčiji kraj? Ne nužno bolji, ali ipak drukčiji, barem utoliko što će izabrati drukčiju smrt od one koju mu je Knjiga namijenila?

Treba reći da je, spisateljski, Mislav Pasini jako dobar u socijalnoj karakterizaciji likova, muško-ženski odnosi čijim se opisima i interpretacijama priprema rasplet radnje dobro bi funkcionirali i u nežanrovskoj literaturi, ali treba reći i da se stilski ovaj autor još treba razvijati, pogotovo njegovati rečenicu, jezik i izričaj. Dobroj literarnoj zamisli dojam pokatkad biva narušen nespretno složenom rečenicom na granici banalnosti, a u tekstu ima i čudnih jezičnih pojava, primjerice gotovo maničnog odvojenog pisanja riječi koje bi se trebale pisati sastavljeno. No, poklonicima književnosti jeze i groze ovo neće puno smetati.

(objavljeno u Glasu Istre, 18. kolovoza 2007.)

Post je objavljen 20.08.2007. u 07:00 sati.
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
Donnie Darko
Posts: 1761
Joined: 05 Oct 2006, 19:04
Location: Prilaz Nelsona Mandele

Post by Donnie Darko » 28 Aug 2007, 15:29

danas sam nabavio mrtvu strazu javim dojmove za nekoliko dana

User avatar
Bad taste
Posts: 83
Joined: 09 Oct 2006, 23:40
Location: Zagrebue

Post by Bad taste » 25 Sep 2007, 01:53

nazalost Pasini je prilicno bezveze

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 02 Dec 2007, 17:18

Bad taste wrote:nazalost Pasini je prilicno bezveze
I ja sa žaljenjem moram to konstatirati :cry: On dobro počne, ali nakon 4-5 stranica se gubi u banalnostima koje su palile prije 100 godina kad je publika bila drugačija...

Šteta...no to ne znači da se neću dočepati njegovog prvog romana...možda je bolji od Mrtve Straže
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 27 Feb 2008, 21:55

Bacio autor mail i kaže da je knjiga upala u nominacije društva SFera:

http://sfera.hr/nagrada/nominacije-2008/

Post Reply