Filmski ciklus - Akira Kurosawa

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.
User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Filmski ciklus - Akira Kurosawa

Post by john_constantine » 31 Jan 2011, 21:48

Tek kada napišeš recenziju, onda ćemo prekrižiti... :kokicarenje:
Michel puši karu.

User avatar
Sammy
Posts: 8524
Joined: 04 Apr 2009, 22:49
Location: Našice

Re: Filmski ciklus - Akira Kurosawa

Post by Sammy » 15 Feb 2011, 19:41

evo da johnova ideja ne propadne, dao sam si truda i napisao nes, valjda ce se i ostali aktivirat :zubifale:

1) Kumonosu-jô a.k.a. Throne of Blood [1957]

Image Image
Image

IMDB - http://www.imdb.com/title/tt0050613/

Kumonosu-jô iliti prema američkom izdanju Throne of Blood je crno-bijeli povijesni film legendarnog japanskog redatelja Akire Kurosawe. Film je izdan 1957. godine u Japanu kao još jedan u nizu Kurosawinih remek djela. Glavna priča je zapravo adaptacija Shakespearove drame Macbeth smještena u feudalnom Japanu. Tragični junak ove priče je samurajski zapovjednik jedne tvrđave u carstvu Washizu Taketoki kojeg je utemeljio Kurosawin ljubimac Toshirô Mifune.

Miki i Washizu su samurasjki zapovjednici pod zapovjedništvom lokalnog vladara koji obitava u svojim odajama tajanstvenog dvorca pod Paukovom Šumom. Nakon što su obranili svoja područja od neprijateljske agresije, vraćaju se u Paukov Dvorac kako bi donijeli dobre vijesti te tako obradovali cara. Putem prema dvorcu prolaze kroz Paukovu Šumu i tamo se događa nešto neobično. Osjete prisustvo Zloduha koji prebitava u šumi. Zloduh koji ima moć proricanja budućnosti proriče da će Washizu istog dana postati vladar Sjeverne Garnizone, a naknadno će i zasjesti na tron Paukovog Dvorca. Njegov dugogodišnji prijatelj Miki će dobiti položaj vladara Prve Tvrđave, a njegov sin će također preuzeti vlast nad Paukovim Dvorcem. U svu ovu priču će se još umiješati i Washizuova žena Asaji. Hoće li dugogodišnje prijateljstvo opstati i nakon ovih proricanja budućnosti koja donosi moćne položaje? Koliko će nevinih biti ubijeno radi vlasti? Jesu li predviđanja uopće istinita ili je to samo njihova mašta?

Ovo fascinantno, visoko producirano djelo je itekako vrijedno gledanja. Realistične i zadivljujuće scene je nemoguće opisati kroz nekoliko rečenica. Lokacija za snimanje je savršeno odabrana, kostimi samuraja vjerodostojni, sam scenski prostor je predivno uređen, sve pohvale scenografima. Posebno me se dojmio izgled samog dvorca. Ovo sve koliko god bilo impresivno, postaje još više zadivljujuće pošto se radi o 50-tim godinama prošlog stoljeća. Tragična priča je majstorski realizirana, jasno se vidi propadanje glavnog junaka kroz određene etape, odnos među likovima, uzvišen ton, šokantan vrhunac i tragičan završetak. Film, što je najbolje uopće nije naporan. Sve je ukomponirano u trajanje od 110 minuta, što je fascinantno za ovakvu vrstu drame. Scena sa Zloduhom mi još uvijek ne izlazi iz glave. Mislim da je to najuznemirujućih par minuta koje sam ikada vidio u nekom filmu. Kakva napetost, kakav šok! Specijalni efekti su još jedan ogroman naklon Kurosawi, čovjek je bio genije, napravio je preteču efekata kaku danas viđamo u filmovima poput Gospodara Prstenova. Posebnu pažnju želim obratiti na glumu koja je tako bolesno stvarna. Glumcima doslovno svaku emociju možeš osjetiti u rječima, vidjeti na faci, ma genijalno. Pitam se kako je Kurosawa dobio takovu glumu od njih, kao da im se zaprijetio da će im pobiti obitelji ako krivo naglase neki slog. Glazba u filmu me ugodno iznenadila, lijepo se uklopila u sivilo slike i kao budni promatrač je popratila neke važnije, dinamičnije scene.

Definitivno preporučujem ovo djelo, mislim da je vrijedno gledanja isto koliko i neki poznatiji klasici istoga redatelja, te bi bio grijeh kad bi ostalo pritajeno između većih naslova poput Seven Samurai, Yojimbo itd. U svakom slučaju odličan primjer kako nije u šoldima sve i kako jedan mali film može napraviti velike stvari.

9/10
You have enemies? Good. That means you’ve stood up for something, sometime in your life.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Filmski ciklus - Akira Kurosawa

Post by john_constantine » 15 Feb 2011, 19:54

Ma svaka čast, sammy :rock:
Michel puši karu.

John_Ryder
Posts: 12045
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Filmski ciklus - Akira Kurosawa

Post by John_Ryder » 11 Mar 2014, 21:06

Šteta što je slabo prošao ovaj topic,ja jos prije pogledao dreams,jucer yojimbo,sad se gleda seven samurai,mislim da cu dosta tog jos pogledat od kurosawe,genijalac..
Image

Image

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Filmski ciklus - Akira Kurosawa

Post by john_constantine » 11 Mar 2014, 21:16

Nema problema. Sredim popis.
Michel puši karu.

Post Reply