Posebni dodaci- emisija o filmu

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.
User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by Scarface » 26 Sep 2010, 20:30

Mislin da bi bilo u redu imat zaseban topic o povratničkoj i jedinoj emisiji o filmu. U Reflektoru je prošli četvrtak izaša odličan intervju s urednikom Deanom Šošom i voditeljom Hrvojem Pukšecom. Ono šta je posebno dobra vijest je da prije emisije ide ciklus filmskih spektakla a iza nje ciklus filmskih klasika poput Taksista. Evo šta nas očekuje večeras:
* Naslov epizode: Zašto je film dobar?

U novoj sezoni emisija 'Posebni dodaci' u novom je terminu i prikazuje se svakoga tjedna. Novost je i to da nakon emisije emitiramo vrhunske filmove, 'okupljene' u termin 'filmski boutique'. Filmovi će često biti povezani s temom emisije.
U današnjoj, prvoj emisiji tragamo za odgovorom na pitanje zbog čega je film dobar ili loš. Kroz priloge i razgovor s gostima u studiju pokušavamo pronaći idealnu formulu za najstarije od svih kritičarskih pitanja - zbog čega je neki film dobar a neki loš.
Nakon emisije prvi puta nakon petnaestak godina na HRT-u emitiramo film oko čije kvalitete sigurno nema spora, to je remek-djelo "Treći čovjek".
U mjesecima koji su pred nama prikazat ćemo među ostalim u ovom terminu sljedeće filmove: Ratnici podzemlja, Pazi da ne bude gužve (B. Spencer i T. Hill), Mephisto, One Armed Swordsman, Fanny i Alexander, Taksist, Goli u sedlu, Christine, Suspiria, Blues Brothers i brojne druge zanimljive naslove.


* Voditelj: Hrvoje Pukšec
* Redatelj: Tomislav Mršić
* Urednik: Dean Šoša


A evo i spomenutog intervju-a: http://slobodnadalmacija.hr/Reflektor/t ... fault.aspx
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by Asfodel » 26 Sep 2010, 20:36

To je emisija u maniri Za šaku dolara/Savršeni svijet/Kako već?
To mi je uvijek drago čuti.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by john_constantine » 26 Sep 2010, 20:39

One Armed Swordsman :D :D
Michel puši karu.

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by remike2 » 26 Sep 2010, 20:42

Odlična vijest, veselim se emisiji, odličan izbor filmova, Taxi Driver i Suspiria posebno :supz: , sigurno će se gledati!
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Info
Posts: 1670
Joined: 12 Jul 2010, 18:34
Location: Laboratory

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by Info » 26 Sep 2010, 21:29

Goli u sedlu :supz: definitivno najbolji film od gore navdenih.

Ono što mi se ne sviđa u ovoj emisiji je izrazito glup voditelj :)
"I saved your life Jesse... are you gonna save mine?"
http://www.youtube.com/watch?v=582TR2N_sPM

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by Scarface » 26 Sep 2010, 23:07

Jako dobra i zanimljiva prva emisija. Iznijete su neke jako točne teze i mišljenja o stavovima filmaša.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
Josef K
Posts: 4829
Joined: 26 Mar 2008, 19:39

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by Josef K » 26 Sep 2010, 23:12

Gledao sam ovo par puta i sviđa mi se emisija.
Hvala na obavjesti od sad pratim ovo :supz:

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by remike2 » 27 Sep 2010, 09:54

Ghostface wrote:Jako dobra i zanimljiva prva emisija. Iznijete su neke jako točne teze i mišljenja o stavovima filmaša.
Potpis!
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by Dragonrage » 27 Sep 2010, 11:21

Ghostface wrote:Jako dobra i zanimljiva prva emisija. Iznijete su neke jako točne teze i mišljenja o stavovima filmaša.

Nisam gledo..a htio sam...ali može malo to detaljnije? :D Baš me zanima šta se pričalo...koja je "formula" zašto je film dobar ili loš, i da li uopće postoji?

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by Scarface » 27 Sep 2010, 13:31

Dragonrage wrote:
Ghostface wrote:Jako dobra i zanimljiva prva emisija. Iznijete su neke jako točne teze i mišljenja o stavovima filmaša.

Nisam gledo..a htio sam...ali može malo to detaljnije? :D Baš me zanima šta se pričalo...koja je "formula" zašto je film dobar ili loš, i da li uopće postoji?
Zapravo su se mudro ogradili od nje i odma u startu zaključili kako je nema. Ali su ipak date neke teze poput dinamike u izmjeni kadrova i utjecanja istih na pobuđivanje emocija u gledatelja. Čak je bija i prilog o profesorima matematike koji su pokušali dat formulu i tako unijet kvantitativnu analizu u umjetnost koja je očito kvalitativna. Jedan je čak i da neku formulu iz knjige Matematička poetika, i uključivala je ukupni broj kadrova, broj kadrova u kojoj se pojavljuje protagonist, broj kadrova s ostalim likovima i još neke stvari, ali u svakom slučaju, dosta labava i neodređena formula.

Pričalo se tu više-manje o ukusima i stavovima raznih filmaša, dotaklo se i Kubricka pri čemu je Nikica Gilić reka kako ga on prvotno smatra genijem marketinga, a Nenad Polimac ponajviše cijeni njegove rane uratke, a ne one razvikane. Posebno mi se svidila kritika interneta i dostupnosti filmske kritike svakome. Polimac je pri tome istaka kako se nažalost svatko smatra pozvanim da kritizira šta umanjuje kvalitetu vrijednosnih sudova- spomenuti su i rotten tomatoes i metacritic među stranicama koje daju pregled mnoštva kritika. Dakle, ono šta oni smatraju bitnom podlogom za kritiku jednog filma je dugogodišnje iskustvo gledanja, šta bogatija naobrazba o kulturi filma i općoj kulturi, pa čak i malo veći broj godina, a znamo koliko je danas mulaca koji kritiziraju sve i svašta na sav glas (među kojima ubrajan i sebe). Ipak se utvrdilo kako je potpunu objektivnost i nepristranost nemoguće dostić.

Sve u svemu, jako ugodna emisija, bilo bi ok da traje još pola sata jer stvarno povuče neka interesantna pitanja a onda završi prebrzo.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by filmofil » 27 Sep 2010, 14:43

uhvatio sam reprizu oko pol 4 ujutro skroz slučajno, jako mi se sviđa koncept osim što bi trebala trajati duže...dobro je rekao nikica na početku 'zašto je neki film dobar? dajte mi 5-6 sati za tu temu' :D

voditelj mi djeluje malo zbunjeno, al je simpatičan i s vremenom će ta trema koja je stvarno vidljiva polako nestajati...sviđa mi se što je polimac rekao pred kraj 'danas se svi osjećaju pozvanima dati kritiku na film pa tako imamo puno individualaca s jako smiješnim mišljenjima' :lol: odmah su mi pali neki forumi na pamet tipa forum.hr gdje se čovjek može dobro nasmijati filmskim "kritičarima"

zabavan je i onaj dio kad matematika pokušava izračunat kolko je neki film dobar, odmah u startu znaš da je to nemoguće, ali su to obradili na zabavan način i još se malo sprdali s tim u studiju nakon priloga

eto, ako ovo čita netko s HRT-a u potpunosti vam podržavam emisiju i hvala kurcu da ste se dotakli filmske umjetnosti, pa makar na tih pol sata...redovno ću pratit emisiju
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by Dragonrage » 27 Sep 2010, 14:47

Ghostface wrote:
Dragonrage wrote:
Ghostface wrote:Jako dobra i zanimljiva prva emisija. Iznijete su neke jako točne teze i mišljenja o stavovima filmaša.

Nisam gledo..a htio sam...ali može malo to detaljnije? :D Baš me zanima šta se pričalo...koja je "formula" zašto je film dobar ili loš, i da li uopće postoji?
Zapravo su se mudro ogradili od nje i odma u startu zaključili kako je nema. Ali su ipak date neke teze poput dinamike u izmjeni kadrova i utjecanja istih na pobuđivanje emocija u gledatelja. Čak je bija i prilog o profesorima matematike koji su pokušali dat formulu i tako unijet kvantitativnu analizu u umjetnost koja je očito kvalitativna. Jedan je čak i da neku formulu iz knjige Matematička poetika, i uključivala je ukupni broj kadrova, broj kadrova u kojoj se pojavljuje protagonist, broj kadrova s ostalim likovima i još neke stvari, ali u svakom slučaju, dosta labava i neodređena formula.

Pričalo se tu više-manje o ukusima i stavovima raznih filmaša, dotaklo se i Kubricka pri čemu je Nikica Gilić reka kako ga on prvotno smatra genijem marketinga, a Nenad Polimac ponajviše cijeni njegove rane uratke, a ne one razvikane. Posebno mi se svidila kritika interneta i dostupnosti filmske kritike svakome. Polimac je pri tome istaka kako se nažalost svatko smatra pozvanim da kritizira šta umanjuje kvalitetu vrijednosnih sudova- spomenuti su i rotten tomatoes i metacritic među stranicama koje daju pregled mnoštva kritika. Dakle, ono šta oni smatraju bitnom podlogom za kritiku jednog filma je dugogodišnje iskustvo gledanja, šta bogatija naobrazba o kulturi filma i općoj kulturi, pa čak i malo veći broj godina, a znamo koliko je danas mulaca koji kritiziraju sve i svašta na sav glas (među kojima ubrajan i sebe). Ipak se utvrdilo kako je potpunu objektivnost i nepristranost nemoguće dostić.

Sve u svemu, jako ugodna emisija, bilo bi ok da traje još pola sata jer stvarno povuče neka interesantna pitanja a onda završi prebrzo.
Thanks...

Slažem se sa nekim izjavama...posebice ovo vezano uz internet. Zbog interneta današnja publika je postala tako jebeno razmažena da je to strašno. Nema tu više nekog repekta prema filmu kao umjetnosti...

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by john_constantine » 27 Sep 2010, 19:50

Dakle, ono šta oni smatraju bitnom podlogom za kritiku jednog filma je dugogodišnje iskustvo gledanja, šta bogatija naobrazba o kulturi filma i općoj kulturi, pa čak i malo veći broj godina, a znamo koliko je danas mulaca koji kritiziraju sve i svašta na sav glas (među kojima ubrajan i sebe). Ipak se utvrdilo kako je potpunu objektivnost i nepristranost nemoguće dostić.
odlično rečeno, a i slažem se s time što Dragonrage kaže. Najviše me nerviraju ti blesavi komentari za Expendables, 5 ljudi srede 500 negativaca u sat i pol i onda je film sranje jer je nerealan.... A što je očekivao? Labuđi balet?
Michel puši karu.

User avatar
Josef K
Posts: 4829
Joined: 26 Mar 2008, 19:39

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by Josef K » 10 Oct 2010, 22:46

Naravno da sam zaboravio danas za ovo i uhvatio samo zadnjih 10 minuta :evil:
Ghost jesi ti pogledao?

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Posebni dodaci- emisija o filmu

Post by Scarface » 10 Oct 2010, 22:48

Zadro wrote:Naravno da sam zaboravio danas za ovo i uhvatio samo zadnjih 10 minuta :evil:
Ghost jesi ti pogledao?
Stari totalno san zakaza i prošlu i ovu nedilju, al večeras iman opravdanje- bija san na probama.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

Post Reply