Roman Polanski

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.
User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Roman Polanski

Post by john_constantine » 16 Jul 2010, 18:36

He, ovo nije tema u kojem ću hvalisati tog režisera, već nešto drugo... Čitajući danas prilično pametnu kolumnu koju ne bi očekivao od one spisateljice ili što već je (pamtim ju po onoj debilnoj emisiji na novi tv) o Romanu Polanskom. Ok, snimio je odlične filmove kao Rosermaryina beba... Ali ta trakavica se već predugo provlači. Žalosno je da u našem svijetu čovjek koji je preživio holokaust židova, ubojstvo trudne žene (koju izgleda nije niti cijenio previše, iznenadilo me da ju je čak i varao...) i sada "silovanje" 13 godišnjakinje...

Ta fama se predugo napuhavala, ali jednostavno. Majka nije baš nedužna jer je bila svjesna da njezina 13 godišnja kći još dijete, djevojčica i neiskusna, i dovoditi ju kod starog muškarca u prijateljevoj kući, i ostaviti ju samu ili što se već dogodilo. A on dovoljno star i svjestan sebe i čina kojih je napravio. Nije bitno da li je bilo silovanje, ili seks pod utjecajem alkohola ili droge. Ali obadvoje su bili svjesni toga što su napravili. Silovanje, pedofilija, svejedno je gnjusno...

I sada on i dalje snima filmove, skriva se u Švicarskoj i opet je izbjegao pravdu. Mislim da radi te njegovih životnih tragedija i odličnih filmova ne bi smjeli uopće štititi tog "režisera". Čovjek je počinio gnjusni zločin, i neka se slobodno preda. Ionako seru to da će ga staviti sada u zatvor s ubojicama, silovateljima i slično. Ako naši "zločinci" mogu imati dobar smještaj u zatvorima, tako i on... A i s obzirom na njegovu "slavu" i godine, opet bi dobio manje nego zaslužuje. Ali je ipak samo obična kukavica koja se nikad nije pokaljala.
Michel puši karu.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Roman Polanski

Post by Boby » 16 Jul 2010, 18:56

Samo ću reći ovo,

tehnički, Polanski nije silovao curicu već počinio radnju koja se izjednačuje sa silovanjem ali svejedno može poslužiti kao olakotna okolnost prilikom određivanja kazne.

Nadalje, uvijek me fascinira kako je prošlo nekoliko desetljeća unutar kojih se je ovog tipa glorificiralo i čisto se je uredno prolazilo preko njegove mračnije strane prošlosti a danas se, nakon svih tih desetljeća, odjednom mnogi od tih istih ljudi poziva na pravdu. Znadete li vi uopće kaj je pravda? Jeste li upoznati sa sudskim i izvansudskim natezanjima oko ovog slučaja koji su uslijedili odmah nakon što je Polanski počinio ovaj zločin? Jeste li upoznati s odnosom majka-kćer-Polanski?

Ali ne, pravda je jedino što se treba zadovoljiti.

Za mene će Polanski uvijek biti veliki redatelj i gotovo podjednaki preverznjak a dobar dio njegovih mrzitelja ostati će mi licemjeri a ista stvar će se odnositi i na ne tako maleni broj njegovi podupiratelja jer ti isti bi, da je u slučaju netko poput Gibsona ili Berlusconija, tražil smrtnu kaznu umjesto oslobođenja.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Roman Polanski

Post by john_constantine » 16 Jul 2010, 19:08

Jeste li upoznati s odnosom majka-kćer-Polanski?
Daj više o tome :kokicarenje: Znam da sam negdje čitao više o tome. Ali bez obzira na ovu zadnju rečenicu gdje govori da je majka nagovorila kći na ucjenu (sjetimo se onoga za Michaelom Jacksonom i pedofilijom), Roman je bio svjestan svega što radi. I nije imao što dovoditi u prijateljevu kuću djevojčicu i to još na snimanje. Ono s Brooke i njezinim 10 godišnjim nauljenim tijelom je pedofilija, a ne umjetnost.

Meni je poznat ovaj sadržaj
Prema Geimer, Polanski je pitao njezinu majku može li je fotografirati za francusko izdanje Voguea. Majka je dopustila privatno snimanje. Prema Geimer u intervjuu iz 2003., "Sve je išlo glatko; tada mi je rekao da se presvučem, pred njim." Dodala je, "Nije bilo u redu, a nisam se htjela vratiti za drugo snimanje."

Međutim, nakon prvog snimanja, pristala se na drugo, koje se odigralo 10. ožujka 1977. u području Mulhollanda u Los Angelesu, blizu imanja Jacka Nicholsona. "Snimili smo fotografije na kojima ja pijem šampanjac," rekla je Geimer. "Na kraju je postalo pomalo zastrašujuće te sam shvatila da on ima i drugih namjera i da nisam ondje gdje bih trebala biti. Jednostavno nisam znala kako bih pobjegla odatle." Geimer je tvrdila kako ju je Polanski seksualno napastovao nakon što joj je dao kombinaciju šampanjca i tableta. U intervjuu iz 2003., Geimer je rekla kako se odupirala. "Nekoliko sam puta rekla ne, ali tada, pa, odustala sam od toga".

Polanski je prvotno osuđen za silovanje uz upotrebu droge, perverziju, sodomiju, razuzdanost i čin lascivnosti nad djetetom mlađim od 14 godina, i davanje lijekova maloljetniku, ali ove optužbe su odbačene nakon njegove nagodbe. Izjasnio se krivim za manju optužbu ulaska u nezakoniti seksualni odnos s maloljetnikom.

U svojoj autobiografiji, Roman by Polanski, Polanski je ustvrdio da je Geimerina majka iskoristila kćer kako bi ga ucijenila.
Za mene će Polanski uvijek biti veliki redatelj i gotovo podjednaki preverznjak a dobar dio njegovih mrzitelja ostati će mi licemjeri
Ok to, ali zašto je onda Victor Salva bio osuđen i kažnjen radi pedofilije, odnosno, snimio se kako se seksa s 12 godišnjakom, ako se ne varam. I čovjeku je uništena filmska karijera, a nikoga briga jer jedino što iza sebe ima je "Jeepers Creepers" i "clownhouse". :kokicarenje:
tehnički, Polanski nije silovao curicu već počinio radnju koja se izjednačuje sa silovanjem ali svejedno može poslužiti kao olakotna okolnost prilikom određivanja kazne.
Zanimljivo. :kokicarenje: Znači, govori se o tome da je 13 godišnjakinja svojom voljom pristala na seks sa 44 godišnjakom u nepoznatoj kući pod vodstvom majke koja nije bila svjesna što će raditi tamo. :zubifale:
Last edited by john_constantine on 16 Jul 2010, 19:14, edited 1 time in total.
Michel puši karu.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Roman Polanski

Post by Boby » 16 Jul 2010, 19:14

Iskreno, nikada me nije previše interesirao čitav slučaj niti sam s istime dobro upoznati ali barem na internetu nije teško pronaći više informacija o ovakvim stvarima pa ak te zanima, preporučio bih ti wikipediu za početak pa kamo god da te odnesla daljnja potraga.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Roman Polanski

Post by john_constantine » 16 Jul 2010, 19:15

A gle, kao što se više puta spominjalo, ne treba miješati filmografiju i privatni život. Ok, Roman Polanski je snimio odlične filmove i zbog pedofilije ne trebaju mu biti filmovi omraženi. Ali tema je o tome da je Polanski previše zastićena osoba kada je riječ o pedofiliji. To na kraju ispada da je i počinio ubojstvo, opet bi ga Švicarska zaštitila....

P.S.
Počeo čitati o tome na Wikipediji. :kokicarenje:
Michel puši karu.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Roman Polanski

Post by Boby » 16 Jul 2010, 19:22

Poanta je da gomila ljudi zauzima čvrste i isključive stavove oko nečeg s čime i sami nisu skroz na čisto. Da nije riječ o meni jednom od najdražih redatelja, ne bih gubio niti sekunde raspravljanja oko ove teme.

A to da je zaštićeniji nego prosječni pojedinac svakako stoji; isto bi bilo i s mnogim drugim poznatim, slavnim i moćnim zvijezdama/umjetnicima.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Roman Polanski

Post by Asfodel » 16 Jul 2010, 20:40

Zadnji tekst koji sam vidjela na tu temu, završeno
http://www.filmski.net/vijesti/dugometr ... n_polanski

Btw, malo bi bilo prirodnije da otvaramo topic općenito o njemu i stvaralaštvu pa da se usput iskomentira privatni život i grijesi (ako netko ima takvu potrebu), a ne isključivo o privatnom životu. Al aj dobro. :lol:
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Roman Polanski

Post by john_constantine » 16 Jul 2010, 20:56

he, kada se još sjetim usporedbe s Woody Allenom jer je slikao golu svoju pokćerku i sada je oženjen njom iako je razlika između njih velika. :kokicarenje:

Asfodel: nije loša ideja. Ne vidim razloga zašto se ne bi moglo pričati i o njegovom filmskom stvaralaštvu. Zato sam i stavio samo njegovo ime i prezime, ako bi se krenulo na tu temu.
Michel puši karu.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Roman Polanski

Post by Boby » 17 Jul 2010, 00:03

Ako ćemo o stvaralaštvu, onda ću napomenuti kako mi je "Fearless Vampire Killers" sve do danas najdraža horror komedija i najdraži film na temu vampira što svakako mnogo govori s obzirom da barem takvih filmova ne manjka.

"Rosemary's Baby" i "Chinatown" su mi vrhunski predstavnici svojih žanrova te reputacija koju za sobom nose govori sama za sebe.

"Tess" je u neku ruku Polanskova verzija "Barry Lyndona" te smatram da je pomalo podcijenjen jer da je u pitanju neki redatelj koji nije Polanskovog kalibra, bilo bi mnogo izglednije da ovo ostvarenje završi s daleko respektabilnijim statusom.

"Bitter Moon" je, kako i sam naslov kaže, gorak film koji mi se na kraju čini vjerodostojnijim od dobrog djela holivudskih filmova koncentriranih oko zgoda i nezgoda ljubavnika koji se više tako ne osjećaju.

"The Ninth Gate" mi je još jedno ostvarenje koje cijenim nešto više od globalne kritike te je jedan od onih filmova kojima se uvijek ponovno vraćam. Sama ideja korištenja imena Balkan mi je genijalna.

"Pianist" i "Oliver Twist" su mi također draga ostvarenja ali mi nekako zaostaju za njegovim glavnim zgodicima.

"The Tenant" je vrlo dobar ali previše mi se bavi recekliranjem onoga što je sasvim dobro bilo izvedeno u sluačju Rosemaryine bebe dok mi je "Frantic" vrlo dobar u svom uvodnom djelu i podosta zamoran i razočarajuć u svojoj završnici.

A sada bi bilo dosta o Polanskom s moje strane u idućih par godina.

User avatar
chatterer
Posts: 565
Joined: 13 Jun 2009, 20:33

Re: Roman Polanski

Post by chatterer » 18 Jul 2010, 00:46

svaka mu čast za Repulsion i The Pianist ali o njemu kao čovjeku nemam dobro mišljenje

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 18 Sep 2010, 02:50

Činjenica 1 - snima odlične filmove

Činjenica 2 - on i Jack Nicholson su dva stara perveznjaka i pedofila

Činjenica 3 - majku od one 13-to godišnjakinje je trebalo zatvoriti najmanje na jedno 20 godina zatvora, jer je krava dobro znala što se radi i što radi, jer je također znala kakav je Polanski perveznjak i potom je željela izvući dobru lovu...ali je stari perveznjak to glatko odbio, pa im se svima na kraju sve to odbilo o glavu

Činjenica 4 - što 13-to godišnjakinja ima raditi na partyju odraslih osoba?
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Roman Polanski

Post by remike2 » 18 Sep 2010, 21:39

chatterer wrote:svaka mu čast za Repulsion i The Pianist ali o njemu kao čovjeku nemam dobro mišljenje
Složio bi se također vezano gledajući ga van okvira filmova da nemam neko jako mišljenje o njemu, dok kao redatelja ga iznimno cijenim jer pravi odlične filmove, jedan je od najvećih redatelja svih vremena, prvenstveno mi se sviđa zbog filmova koje je Boby već i spomenuo: Rosemary's Baby i Chinatown koji su njegovi daleko najbolji filmovi.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
chatterer
Posts: 565
Joined: 13 Jun 2009, 20:33

Re: Roman Polanski

Post by chatterer » 18 Sep 2010, 22:35

remike2 wrote:Rosemary's Baby i Chinatown koji su njegovi daleko najbolji filmovi.
meni nisu :wink:

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Roman Polanski

Post by remike2 » 18 Sep 2010, 22:39

chatterer wrote:
remike2 wrote:Rosemary's Baby i Chinatown koji su njegovi daleko najbolji filmovi.
meni nisu :wink:
Sve ok, tvoje mišljenje, poštujem to. 8)
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Roman Polanski

Post by john_constantine » 18 Sep 2010, 22:47

remike2 wrote:
chatterer wrote:
remike2 wrote:Rosemary's Baby i Chinatown koji su njegovi daleko najbolji filmovi.
meni nisu :wink:
Sve ok, tvoje mišljenje, poštujem to. 8)
kako tko... ja šiljim kolac. :mrgreen:
Michel puši karu.

Post Reply