Film danas i nekad

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.
User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Film danas i nekad

Post by DrugsBunny » 13 Feb 2010, 15:41

Moje mišljenje je da filmska industrija polako propada kako vrijeme odmiče.
U današnje vrijeme, dobri filmovi su taj naziv stegli pomoću drugačijih kvaliteta.
Više se gleda na vizualni doživljaj, na razno razne efekte, a neke druge stvari, po meni važnije, se stavljaju u drugi plan.
Prije to nije bilo tako, nije bilo prenajboljih efekata koji bi mogli održati cijeli film pa se baziralo na zanimljivoj radnji i karakterizaciji likova.
Što vi mislite?
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Film danas i nekad

Post by Boby » 13 Feb 2010, 16:09

Bez uvrede ali mislim da je to inače, ne uvijek i vjerojatno ne u tvojem slučaju, mišljenje ljudi koji uistinu ne vole filmove. Jedina stvar drukčija nego prije jest u tome što je današnja produkcija i distribucija višestruko jača pa time i nudi znatno više filmova, a s obzirom da je uvijek bilo više loših nego dobrih, dolazimo do toga da danas imamo mnogo više lošijih filmova.

S druge strane, odlični filmovi se možda više ne cijene toliko koliko su se prije što ih i dalje ne lišava njihovog postojanja. Treba ih samo naći i prepoznati.
A i uopće će se neki filmovi istinski cijeniti, kako to i inače biva, tek nakon mnogo godina.

Ja sam se osobno zadnjih mjeseci okrenuo gledanju meni dragih filmova u ovome desetljeću i samog sam sebe iznenadio koliko mi se je mnogo filmova u stvari svidjelo a smatram se filmskim snobom.
Uskoro bum otvorio i topic (ujedno i posljednji na tu temu) posvećen nama omiljenim filmovima iz zadnjih 10-ak godina i garantiram ti da ćeš ziher pronaći barem desetak filmova koje si pogledao i koji su te oduševili ništa više niti manje nego neki klasik iz zlatnog doba.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Film danas i nekad

Post by john_constantine » 13 Feb 2010, 16:34

hm... ne mogu baš reći da se kvaliteta filmova pogoršala... Ali ipak je svaka godina presudna za filmove. Meni je uvijek zanimljivo gledati filmove 50 - tih, naročito horori ili sf, kada je sve to počelo. Danas takve ideje djeluju blesavo kao mozgovi s pipcima koji se hrane tuđim mozgovima, ali tada je to bilo vrlo aktualno...

Ali najviše obožavam 80 - te, nevjerojatna ludila od filmova koja su se štancala u to vrijeme, naročito na području horora. Od raznih bizarnih čudovišta do otkačenih ideja od kojih dosta njih ima kultni status.

A danas... kao što rekoh, ne mogu reći da se kvaliteta filmova pogoršala. U zadnje vrijeme se sve više režiraju superherojski filmovi kao Fantastic four, Hulk, Iron man i sve moguće Marvelove animirane ekranizacije. A i još uvijek ima interesatnih filmova za gledanje, samo se više ne gleda Američko tržište, već je i zastupljeno strano... Francuzi su postali odlični s horor tematikom, Tajlanđani nizaju sve bolje borilačke filmove, Japan se i dalje drži standarda, Koreja isto niže sve kvalitetnije filmove...

Nije sve samo Hollywood... Samo je više stvar što nema onih glumaca na kojima smo odrasli - Mel Gibson, Arnold Scwarzeneger, Charles Bronson i slični... Dolazi sve više nova generacija glumaca koje smo nekoć pljuvali i ismijavali kao Leonarda De Caprija, ali kasnije se sve više pokazuju kao veliki glumci, dok se ovi naši omiljeni lagano uništavaju i razočaravaju kao Denis Hopper ili Mel Gibson. Neki još uvijek iznenade kao Jean Claude Van Dame ili Sylester Stallone s svojim obećavajućim projektom...
Michel puši karu.

Hec
Posts: 3184
Joined: 27 Jul 2007, 00:34

Re: Film danas i nekad

Post by Hec » 13 Feb 2010, 17:04

danas sve mladji gledatelji filma vise paznje posvecuju na to koliko je film brutalan i zabavan, nitko vise od iducih narastaja ne prati pricu i ostale dijelove filma, a hollywood upravo radi po njihovome, dok se u nasoj drzavi slabo proguravaju tudji filmovi, osim toga sto se daju jednom mjesecno na tvu, a to svi promase :(
"Six strings to cover fear..."

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Film danas i nekad

Post by Asfodel » 13 Feb 2010, 17:06

Ne bih rekla da su Drugsove opservacije mišljenje ljudi koji ne vole filmove, nego životna istina. Ali isto tako poomalo nepotrebne :D mislim, vremena se mijenjaju, toga će biti sve više i šta sad, nećemo plakat...
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Film danas i nekad

Post by Boby » 13 Feb 2010, 17:25

Asfodel wrote:Ne bih rekla da su Drugsove opservacije mišljenje ljudi koji ne vole filmove, nego životna istina. Ali isto tako poomalo nepotrebne :D mislim, vremena se mijenjaju, toga će biti sve više i šta sad, nećemo plakat...
Tu sam ja mislio na one ljude koji tupe svoje omiljene filmove od prije 40 godina i pljuju po svemu današnjem a niti se ne turde dati im šansu.
Nemali broj puta su mi neki uletavali s takvim pričama a onda ih zapitah jesu pogledali koji Kaufmanov, Paynov, Andersenov ili čiji već film pa me blijedo gledahu. Takvih ljudi ima sve više a prava istina je da se većini njih fućka za filmove ili de jednostavno nemaju vremena ili volje gledati ih.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Film danas i nekad

Post by Scarface » 13 Feb 2010, 17:34

Problem je u idejama. Nije samo stvar u filmu, već i u bilo kojoj drugoj umjetnosti. Ljudi su ograničena bića, u začetku književnosti, filma, glazbe i ostalog, ideja nije bilo, bar ne javno izrečenih i danih na razglabanje i uvid onima koji do njih nisu došli razmišljajući u samotnom okružju. Tada, polako, ideje su dobile opipljivost, toliko da su tokom godina i godina postale izlizane, proglašavane u mulj stereotipa, te je jako teško, pa praktički i nemoguće naći nešto novo, eventualno je moguće jednu ideju predstavit na originalan način. Jesmo li došli do svojih maksimuma u stvaralaštvu? Naravno da ne, stvar je jednostavno u vremenu koje sada vlada ljudskim umovima. I dalje ima vrhunskih, vrhunskih filmova, ali danas se više ne cijeni sama priča koliko neke druge, tehnološke stvari, šta je normalno i prirodno, jer se sve oko nas virtualizira, sam prah koji gradi naša tijela niju u modi, sive stanice naših mozgova su podcijenjene, i naglasak je na nepostojećem. Pitanje je samo kada će niknuti sasvim nove ideje koje će pobiti takvo okružje, a u isto vrime bit u skladu s njim.

Al inače, konkretno ima jako dobrih filmova, i smatran da svako desetljeće ima svoju draž, te bi ga se tako tribalo i promatrat. Može se reć i za knjige i razne bestsellere danas da je sve smeće, i di su autori poput Tolstoja, Schillera, Prousta i ekipe danas? Šta, jesu li ljudi danas glupi il je u nečem drugom stvar? Genijalaca ala Einstein i danas ima, čak i pametnijih, ali mista za velika otkrića i ideje još nema, književnika i filmskih stvaratelja koji odišu kvalitetom itekako ima, ali nema iznenađenja, ljudi su na to već navikli, šta naravno, ne znači da nešto novo ipak neće uslijedit. Možda i prije nego šta mislimo. A i šta Boby kaže, tek nakon nekgo vremena, određeno razdoblje dobije svoj naziv ala realizam, romantizam, modernizam. Zasad ga mi zovemo novo doba, a tako su se sigurno zvale i pedesete u pedesetima.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

Metalcamp
Posts: 530
Joined: 01 Dec 2009, 08:37

Re: Film danas i nekad

Post by Metalcamp » 13 Feb 2010, 18:04

Za mene ima danas odlicnih filmova, ali ipak omiljeni filmovi su mi iz 70-ih i iz 90-ih, tako da se po meni ne snimaju danas bolji filmovi nego sto se snimalo u 70-ima ili 90-ima, za mene je to jednostavno tako, necu sada opsirno pisati, ali mislim da 70-e su najjace sto se tice filma, barem za mene i kako mi sada izgleda, nece se nadmasiti, ali to ne znaci da proslo desetljece je lose, nije, ali naspram 70-ih i 90-ih ne mogu reci da su bolja, zato kazem, dobra jesu, moze se naci odlicnih filmova, istina je da se snima vise filmova, ali mi definitivno nisu nadmasila ova gore navedena desetljeca, nema to veze zato sto su neki klasici, kultni filmovi vec ne znam, kada vidim u 70-im takvu jednostavnost glume, nema preseravanja, u to vrijeme kao da su svi zracili slobodom, jednostavnost...
"Good night boils and ghouls."

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: Film danas i nekad

Post by DrugsBunny » 13 Feb 2010, 20:37

Asfodel wrote:Ne bih rekla da su Drugsove opservacije mišljenje ljudi koji ne vole filmove, nego životna istina. Ali isto tako poomalo nepotrebne :D mislim, vremena se mijenjaju, toga će biti sve više i šta sad, nećemo plakat...
Ne plačem za tim već otvaram neke topice u kojima bi moglo doći do nekakvih viših raspravljanja, stekao sam dojam da bi to dobro došlo forumu, privuklo nove ljude itd.
Boby wrote: Tu sam ja mislio na one ljude koji tupe svoje omiljene filmove od prije 40 godina i pljuju po svemu današnjem a niti se ne turde dati im šansu.
Nemali broj puta su mi neki uletavali s takvim pričama a onda ih zapitah jesu pogledali koji Kaufmanov, Paynov, Andersenov ili čiji već film pa me blijedo gledahu. Takvih ljudi ima sve više a prava istina je da se većini njih fućka za filmove ili de jednostavno nemaju vremena ili volje gledati ih.
Daleko sam ja od nekog čovjeka koji uopće ne voli filmove i daleko od čovjeka koji pljuje po svemu današnjem, samo smatram da je, generalno, film prije bio bolji nego danas. Čak štoviše, meni bi bilo drago da ima što više dobrih suvremenih filmova, da se osjeti taj nekakav napredak koji ja nažalost zasad još uvijek ne vidim, ali da ima suvremenih genre breaking filmova, ima.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Film danas i nekad

Post by Boby » 13 Feb 2010, 20:49

DrugsBunny wrote:Daleko sam ja od nekog čovjeka koji uopće ne voli filmove i daleko od čovjeka koji pljuje po svemu današnjem, samo smatram da je, generalno, film prije bio bolji nego danas. Čak štoviše, meni bi bilo drago da ima što više dobrih suvremenih filmova, da se osjeti taj nekakav napredak koji ja nažalost zasad još uvijek ne vidim, ali da ima suvremenih genre breaking filmova, ima.
Ma niti te je ne guram u tu grupu što sam i dao naznačiti u svom prvom postu jer takvih ljudi ovdje, s obzirom na smisao ovog foruma, niti nema.
Bumo vidjeli kak će izgledati kada otvorim već spomenuti topic; ja sam za sada već nakupio 40-ak filmova snimljenih u zadnjih 10-ak godina a svima bih im redom dao vrlo dobru ili odličnu ocjenu.

User avatar
Sammy
Posts: 8524
Joined: 04 Apr 2009, 22:49
Location: Našice

Re: Film danas i nekad

Post by Sammy » 14 Feb 2010, 00:14

glavni problem je mentalitet danasnjeg drustva koje cim vidi da je film iz npr. šezdesetih-ih smatra ga starim smecem koje nije ni vrjedno gledanja..dozivio sam situaciju da je frend bio totalka nabrijan na ovaj novi halloween remake, a kad sam mu rekao da pusti to i pogleda original iz 78-e samo me onako wtf pogledao jer vjerojatno nije ni cuo za njega, a kamoli za Johna Carpentera..
You have enemies? Good. That means you’ve stood up for something, sometime in your life.

User avatar
maddjuro
Posts: 8323
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: Film danas i nekad

Post by maddjuro » 14 Feb 2010, 00:35

u načelu volim one starje filmove, što horror što ostalih žanrova, i današnjih dana ima odličnih uradaka, pogotovo na temu rasizma u prošlom stoljeću, ali u onim starijim filmovima su mi glumci bili bolji, nekako su imali više karaktera,karizme i izgledali normalnije. Ne kao danas, ove mlade generacije glumaca su mi nekako odbojne. A i tematike danas su uglavnom reciklirane stvari, istina nije lako stlno snimati orginalne stvari, ali ipak sve treba biti u određenim grnicama. Npr. zakon braće je relativno dobra serija, ali je nikad nebi mjenjao za film Papillon,ili onaj bjeg iz alcatraza s Eastwodom. Nekad su glumci i izgledali prirodnije, nisu se sramili prikazati i koju boru na licu, danas svi nešto zategnuti i izoperirani.
Svako razdoblje ima svojih dobrih i oših filmova, ali ovo razdoblje je nekako po meni puno smeća, za malo koji se film može reći da je stvarno odličan. Ide se više na brzu zaradu; nakrcaju film poznatim glumcima, napišu loš scenarij i razgole ih što više da privuku određenu publiku. A što se tiče komedija ide se na glupi humor viđen u većini komedija dans, ili se furaju na scary movie-e, pritom mislim na prva dva SM-a koji su bili ,bar meni, jako dobri. Nema više onog starog dobrog humora.
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Film danas i nekad

Post by john_constantine » 14 Feb 2010, 09:18

je, baš sam htio spomenuti ovo što maddjuro spominje: sve je više lošeg humora u američkim filmovima, a da ne spominjemo parodije. Danas sam gledao par filmova koji su bili na RTL - u i to bi kao trebale biti komedije, onaj s Jasonom Brigsom i Jack Blackom, i drugi crnačka komedija... obadva tako blesave radnje da se pitam što bi trebalo biti smiješno uopće... A tek serijal American pie koji se i dalje niže... Ne sjećam se više kada sam uopće pogledao kvalitetnu komediju, a da je bila novijeg datuma.
Michel puši karu.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Film danas i nekad

Post by Boby » 14 Feb 2010, 10:56

john_constantine wrote:je, baš sam htio spomenuti ovo što maddjuro spominje: sve je više lošeg humora u američkim filmovima, a da ne spominjemo parodije. Danas sam gledao par filmova koji su bili na RTL - u i to bi kao trebale biti komedije, onaj s Jasonom Brigsom i Jack Blackom, i drugi crnačka komedija... obadva tako blesave radnje da se pitam što bi trebalo biti smiješno uopće... A tek serijal American pie koji se i dalje niže... Ne sjećam se više kada sam uopće pogledao kvalitetnu komediju, a da je bila novijeg datuma.
Kada smo kod komedija, jesi li uspio pogledati "In Burges" i "Before the Devil Knows You're Dead" koje sam ti preporučio?

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Film danas i nekad

Post by john_constantine » 14 Feb 2010, 11:23

Boby wrote:
john_constantine wrote:je, baš sam htio spomenuti ovo što maddjuro spominje: sve je više lošeg humora u američkim filmovima, a da ne spominjemo parodije. Danas sam gledao par filmova koji su bili na RTL - u i to bi kao trebale biti komedije, onaj s Jasonom Brigsom i Jack Blackom, i drugi crnačka komedija... obadva tako blesave radnje da se pitam što bi trebalo biti smiješno uopće... A tek serijal American pie koji se i dalje niže... Ne sjećam se više kada sam uopće pogledao kvalitetnu komediju, a da je bila novijeg datuma.
Kada smo kod komedija, jesi li uspio pogledati "In Burges" i "Before the Devil Knows You're Dead" koje sam ti preporučio?
nisu još došli na red. :oops:
Michel puši karu.

Post Reply