Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.
olio
Posts: 2392
Joined: 22 Aug 2008, 00:28

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by olio » 18 Mar 2010, 14:48

Prvo i najvažnije je to što nemam univerzalnu ocjenu od 1 do 10
već sve ovisi o žanru/tipu filma, svaka vrsta, podvrsta ima svoju ljestvicu, jedinstvenu.
Ako je film "bolje" kvalitete (trileri, neki horrori, drame, zapravo nema neke odrednice koji su to filmovi :? ) onda svakako očekujem dobru glumu, režiju, fotografiju itd.
Ali postoje i filmovi koji su posebni na svoj način i nije im potrebna jaka gluma ili nešto drugo već imaju svoj šarm
pa im po tome "šarmu" odaberem ocjenu.

Klasici imaju svoju listu, a lista koja ima najmanje balansa i nema veze sa stvarnom kvalitetom/ocjenom je ona filmova iz djetinjstva koji mi uvijek izgledaju odlično.

Metalcamp
Posts: 530
Joined: 01 Dec 2009, 08:37

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by Metalcamp » 18 Mar 2010, 20:18

olio wrote:Prvo i najvažnije je to što nemam univerzalnu ocjenu od 1 do 10
već sve ovisi o žanru/tipu filma, svaka vrsta, podvrsta ima svoju ljestvicu, jedinstvenu.
Ako je film "bolje" kvalitete (trileri, neki horrori, drame, zapravo nema neke odrednice koji su to filmovi :? ) onda svakako očekujem dobru glumu, režiju, fotografiju itd.
Ali postoje i filmovi koji su posebni na svoj način i nije im potrebna jaka gluma ili nešto drugo već imaju svoj šarm
pa im po tome "šarmu" odaberem ocjenu.

Klasici imaju svoju listu, a lista koja ima najmanje balansa i nema veze sa stvarnom kvalitetom/ocjenom je ona filmova iz djetinjstva koji mi uvijek izgledaju odlično.
Ja totalno drugacije ocjenjujem. Za mene postoji ocjena od 1 do 10 i sve usporedujem. Bio to horor ili drama, fantasy, komedija. Ma kolko bio neki film zabavan, ne ocjenjujem po tome makar to vecina ljudi i radi, a po tome se ne mjeri kvaliteta. Kao zabavu mogu dati nekom filmu ocjenu 9, 10 tipa Home alone, ali kao film vrijedi 6, 7 za mene, kao kavliteta jer vecini ljudi su zabavni filmovi za 10 i tako ih ocjenjuju. Takoder mogu usporediti Zombieland sa Casablancom. Koji mi je bolji film, to je glavna usporedba i ne shvacam zasto ljudi govore da se ne mogu uspordivati takvi filmovi, ja mogu, takoder kada se pogleda lista najboljih filmova, naci ce se barem 3 razlicita zanra.
"Good night boils and ghouls."

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Što vam je bitno prilikom ocijenjivanja filmova?

Post by elrania » 18 Apr 2010, 04:06

najbitnije je da meni promijeni emotivno stanje, izazove neku reakciju ili da bar malo utječe na razvoj nekog razmišljanja. još bolje ako se takvo što održi i neko vrijeme nakon gledanja filma. i još kad bi uz to samo ostvarenje u sebi sadržalo nešto što do tada nisam vidjela, milin!

radnja je svakako bitna, gluma također i zatim atmosfera u filmu. katkada i dobra glazbena podloga zlata vrijedi, ako su ovi navedeni faktori bar donekle zadovoljeni :D
u nekima je i scenografija imala enorman doprinos općem doživljaju filma. samo zbog tog elementa nikada ne bih mogla zaboraviti sokurovog 'majku i sina'.

Post Reply