Glumci

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.

Vaš favorit jest:

Humphrey Bogart
0
No votes
James Stewart
0
No votes
Marlon Brando
3
19%
Clark Gable
0
No votes
James Cagney
0
No votes
Orson Welles
0
No votes
Jack Nicholson
6
38%
Robert De Niro
2
13%
Al Pacino
3
19%
Daniel Day Lewis
2
13%
 
Total votes: 16

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 04 Sep 2009, 20:25

Samo sam čekal da gonzo uleti sa svojim dubljim analizama :) Jedan maleni dio izostavljene garde koju si naveo sam zapravo dvojio dal da stavim ali nisu prošli. Neke od navedenih smatram jako dobrima ali nemaju dovoljno mitski status da uđu među top 10 poput ovih (uz iznimku Day Lewisa kojeg sam uzeo kao predstavnika novije garde).

Meni osobno od današnjih glumaca visoko kotiraju kak sam već napomenuo Phillip Seymour Hoffman, Benicio Del Toro, Javier Bardem, Sean Penn, Tim Robbins i možda Adrien Brody. Tih se za sada nažalost jedino mogu sjetiti. Moram spomenuti da Oskarovske face poput Toma Hanksa i Denzel Washingtona mi mnogo ne znače. Nije da su loši ali ih smatram preuveličanima; niti jedna njihova uloga mi nije ponudila nešto što bi isto tako odglumio bilo koji standardni glumac.

Za glumce poput Tom Cruisea, Kevin Bacona, Matt Damona i Jude Lawa smatram da su imali svoje trenutke i vjerujem da će barem neki od njih još dalje dogurati.

Koliko god se trudio, nemreju mi sjesti Brad Pitt i Colin Farell ali mislim da je greška u tome što ih se često znade gurnuti tamo gdje im nije mjesto. Gledati Farella kako kao Aleksandar Veliki zapovjeda svojim bataljunim bilo mi je žalosno jer mi se činilo da tip ne bi mogao ništa zapovjediti niti vlastitom psu.

Christian Balea sam kao srednjoškolac nahvaljivao i nadao se da će daleko dogurati. I to se je dogodilo i zato mi više ne ostavlja toliko dobar dojam. Uzmimo Batmana, po meni je tip besprijekorno odglumio tog lika ali Batman nije uloga za koju ćeš biti nominiran ili kojom ćeš steknuti kultni status među indie publikom.

Od ostale "mlađarije" mislim da je Heath Ledger imao potencijal da postane nešto veliko ali što je tu je; ionako je to već postao.

Moj konačni izbor i dalje ostaje Daniel Day Lewis jer čovjek za razliku od gotovo većine sviju ostalih doslovno postaje ono što glumi. Uz veliki talent tu je i velika predanost ulogama. Npr. za ulogu u My left foot u kojo glumi invalida pripremao se je tako da je čitav taj period života živio u kolicima što je uključivalo i odlazak na WC jer je htio osjetit poniženje i kada ga se vidi poniženog na setu nije to samo sve gluma, dio tog poniženja zaista postoji. Ma najlakše ga se može dokučiti ako ga se pogleda u Gangs of New York ili u There Will Be Blood a onda u bilo kojem od intervjua. Tada se shvati da je ona opaka faca od mesara ili naftaša u stvarnosti jedna plaha, povučena i pomalo plašljiva osoba s dosta mekanim glasom.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 04 Sep 2009, 20:27

Balea sam spomenuo baš zbog Machinista i Američkog psiha jer to dokazuje njegovu mogućnost karakterizacije raznih likova, ali drugi je problem to što Bale treba malo usmjeravati u načinu glume (kao i De Nira u ovim novijim njegovim filmovima). Ovi mlađi redatelji nemaju muda reći glumcu kalibra Balea da to nije dobro i da to treba biti mnogo bolje i zato on u većini ovih filmova izgleda bezizražajno, no u Machinistu i u Američkogm psihu je imao redatelje koji znaju što žele i hoće i kako to da naprave....

Ponekad je upravo redatelj najzaslužniji što glumac u svojoj glumi izgleda jebeno dobro zato su redatelji poput Camerona, Spilberga, Leonea znali od prosječnih glumaca napraviti glumčine i likove koji se pamte...


Clint je jedna od ikona i legendi filma, no kao glumac je slabiji od većine koje sam u prošlom postu spomenuo (iako Clint kao glumac sad mnogo bolje izgleda u karakterizaciji nego u mlađim danima)...
Isto tako se salažem sa Dragonrageom u usproedbi Clinta i Humphreya i Cagneya
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Post by Boby » 04 Sep 2009, 21:36

Glede vaših primjedbi vezano za Clinta; vidim da je mnogima jasno da nije riječ o najboljem glumcu na svijetu ali da zaslužuje svoje mjesto ako su tu Cagney i Bogart. Da, ali već sam spomenuo da sam listu sastavljao tako da obuhvatim razdoblja Hollywooda od zlatnih godina do danas i da u njima obuhvatim najeksponiranije i najutjecajnije glumce tog doba. Cagney i Bogart su to u svoje doba bili dok Eastwood u njihovo doba nije još niti bio glumac; u svoje pak doba (ako kao početak uzmemo 60-te) suočava se s mnogo jačom konkurencijom (Brando, pa Nicholson i onda De Niro i Al Pacino) te za njega ovdje jednostavno nema mjesta. Lista je zamišljena dakle kao desetorica glumaca za koje bi se moglo reći da su u svoje doba bili najveći; počevši od 30-tih i završivši u ovom desetljeću.

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 05 Sep 2009, 10:33

jack nicholson - jedan jedini. 8)

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 05 Sep 2009, 15:00

Wendigo wrote:jack nicholson - jedan jedini. 8)
ja bih njemu dala glas, al premalo sam upoznata s ostatkom da mogu pravovaljano procijeniti.
al ipak mi je favorit.

Post Reply