Deset neistinitih povjesnih filmova

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.
User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Deset neistinitih povjesnih filmova

Post by A$H » 23 Mar 2008, 22:59

Trgao sam se od smijeha... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



10. 10.000 B.C.

Filmski reditelj Roland Emmerich je obično pristalica realizma (slanje kompjuterskog virusa putem Macintosha vanzemaljcima u filmu "Independence Day"). Ali, u svom novom filmu "10.000 prije Krista" napravio je veliku grešku. Naime, dlakavi mamuti se, ipak, nisu koristili za gradnju piramida. Zapravo, dlakavi mamuti nisu nikada pronađeni u pustinji. Ne bi ni bili toliko dlakavi da su živjeli u pustinji, a ni piramide nisu postojale u Egiptu sve do otprilike 2.500 godina prije Krista.

9. Gladijator

Car Commodus nije bio cmizdrava i sestrom ospjednuta osoba, kakvim je prikazan u ovom filmu. Bio je nasilni alkoholičar, ali sigurno nije bio cmizdravac. Vješto je vladao više od desetljeća, a ne jedva nekoliko mjeseci. Također nije ubio i svog oca, Marka Aurelija, koji je zapravo umro od posljedica malih boginja. Nije istina ni da je ubijen u gladijatorskoj areni, već je ubijen u vlastitoj kadi.

8. 300

Iako je ovaj film baziran na jednom od najčuvenijih događaja antičke historije, stvarnoj bitci kod Termopila, ipak u njemu postoji mnoštvo stilskih sloboda. Jedna od najočiglednijih jeste činjenica da perzijski kralj Xerxes nije bio 2,5 metara visoki bjegunac iz cirkusa Cirque du Soleil. Geruzija ili vijeće staraca je bilo sačinjeno od muškaraca starijih od 60 godina, te nije bilo mladih muškaraca poput Terona (kojeg igra 37-godišnji Dominic West). Također, vojnici Sparte u boj nisu išli odjeveni samo u kožne speedo gaćice već su na sebi imali i brončane oklope.

7. Posljednji samuraj

Japanci su zaista, krajem 19. stoljeća, unajmili strane savjetnike kako bi modernizirali vlastitu vojsku, ali oni su, većinom, bili Francuzi, a ne Amerikanci. Lik Kena Watanabe je bio baziran na stvarnom Saigu Takamori koji je, nakon poraza, počinio ritualno samoubistvo ili "seppuku". Također je sumnjivo da veteran Američkog građanskog rata i alkoholičar može savladati štapiće za jelo, a kamoli samurajski mač.

6. Apocalypto

Film Mela Gibsona je zadao teške glavobolje antropolozima. Naravno da su Maje imale čudan ritual prinošenja ljudske žrtve, ali ne Kulkulkanu, bogu Sunca, te su u glavnoj bitci samo visoko pozicionirani zarobljenici pogubljeni. Osvajači, koji dolaze na kraju filma, ispali su kao spasioci, a zapravo je oko 90% autohtonih Amerikanaca umrlo od posljedica malih boginja od zaraženih španskih svinja.

5. Sjećanja jedne gejše

Osobe koje su postajale gejše,"mizuage", zapravo su morale promijeniti frizuru i stil odijevanja, ali nisu morale biti intimne sa klijentima. U sceni gdje Sayuri zavodi gospodare Giona strastvenim plesom, platforma cipelama, vještačkim snijegom i prigušenim svjetlom, više izgleda kao show transvestita u legendarnom klubu Studio 54, a ne kao predratni Kyoto

4. Braveheart

Činjenica je da su se kiltovi tek počeli nositi u Škotskoj otprilike 300 godina nakon doba Williama Wallacea. Prema filmu Mela Gibsona Wallaceove plave oči su toliko bile moćne, da je uspio zavesti ženu kralja Edwarda II, Izabelu od Francuske, a posljedica njihove afere je bio Edward III. Ali, prema historijskim knjigama, Izabela je imala samo tri godine, u vrijeme bitke kod Falkirka, a Edward III je rođen sedam godina nakon smrti Williama Wallacea.

3. Elizabeta: Zlatno doba

1585. godine, kada se odvija radnja filma, kraljica Elizabeta je imala 52 godine, a Cate Blanchett je imala 36 godine tokom snimanja filma, te joj se nisu udvarali prosci poput Ivana Groznog (koji je u to vrijeme već bio mrtav). U filmu engleska kraljica okuplja svoje trupe u Tilburyju jašući bijelog konja, kao muškarac, u punom oklopu, sa mačem, ali činjenica je da je Elizabeta jahala na ženskom sedlu, s jedne strane, i nosila žezlo. Više je izgledala kao kraljevska lutka, nego kao Ivana Orleanska.

2. Patriot

Jedna od glavnih figura tokom Američkog rata za neovisnost Francis "The Swamp Fox" Marion bio je osnova za lik Mela Gibsona, ali on, u stvarnosti, nije bio vizonar i porodični čovjek kakvim je prikazan u ovom filmu. Bio je robovlasnik koji je svoju rodicu tek oženio po završetku rata. Historičari također tvrde da je aktivno gonio i ubijao pripadnike indijanskog plemena Cherokee. A uzbudljiva bitka kod Guilforda u kojoj je Marion uništio Britance, je puka izmišljotina. U stvarnosti, Amerikanci su izgubili ovu bitku.

1. 2001: A Space Odyssey

Prema ovom filmu, 2001. godine smo trebali već putovati do Jupitera, nadmudrivati se sa osjećajnim kompjuterom i značajno evoluirati. Očito su mnogo pogriješili.
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Post by filmofil » 23 Mar 2008, 23:05

300 nije rađen po nikakvim povijesnim činjenicama nego po stripu...tako da o filmu nema nitko pravo srati..strip je izvor svega...

a i za mene je bolje da si filmovi uzmu malo slobode...te neke osnove povijesti znam i bez filmova i ne trebaju mi filmovi da bi neke stvario naučio...šta se mene tiće neka i dalje tako nastave...
This is the Zodiac speaking.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 23 Mar 2008, 23:09

ma prezabavan tekst, ali za 300 stvarno pretjeruju... ipak je to po stripu, a ne po povijesti..
Michel puši karu.

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 23 Mar 2008, 23:10

filmophil wrote:300 nije rađen po nikakvim povijesnim činjenicama nego po stripu...tako da o filmu nema nitko pravo srati..strip je izvor svega...

a i za mene je bolje da si filmovi uzmu malo slobode...te neke osnove povijesti znam i bez filmova i ne trebaju mi filmovi da bi neke stvario naučio...šta se mene tiće neka i dalje tako nastave...
ali glavna ideja stripa je po povjesnoj bitci..samo je sve malo izokrenuto..ali oni opet usporedjuju povjest..ne strip..pa mi nije tako bitno kaj su fulali..
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
jigsaw
Posts: 5458
Joined: 30 Dec 2006, 00:08

Post by jigsaw » 23 Mar 2008, 23:28

:lol: :lol: :lol:

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 23 Mar 2008, 23:49

Nice lista.... ne znam ni ja što su se uhvatili 300 kad im je redatelj svima lijepo rekao da je on želio napraviti vizualno pamtljiv film, koji je baziran na stripu, a koji je baziran na film 300 Spartanaca (1968).
Isto tako ne znam zašto ja uvrštena Odiseja u Svemiru 2001, jer je on SF film i dopušta si takve slobode da si predviđa što bi moglo biti u budućnosti (pitam se kako nije Terminator došao na tu listu, jer rat između robota i ljudi je već trebao početi)...
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Post by Truba » 24 Mar 2008, 18:18

sve mogu shvatiti

ali ovo za odiseju je tako debilno

pa samo djeca razmišljaju o SFu tako... ovo se nije dogodilo a ovo jeste :roll: :roll: :roll:
www.lasetta.net :axe:

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 24 Mar 2008, 19:13

dr_gonzo wrote:Nice lista.... ne znam ni ja što su se uhvatili 300 kad im je redatelj svima lijepo rekao da je on želio napraviti vizualno pamtljiv film, koji je baziran na stripu, a koji je baziran na film 300 Spartanaca (1968).
Isto tako ne znam zašto ja uvrštena Odiseja u Svemiru 2001, jer je on SF film i dopušta si takve slobode da si predviđa što bi moglo biti u budućnosti (pitam se kako nije Terminator došao na tu listu, jer rat između robota i ljudi je već trebao početi)...
potpis na mišljenje o 300 i odiseji koja nekako strši iz ove liste..

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 25 Mar 2008, 10:38

Ah...ništa novo...pravo pitanje je a koji povijesni film je u potpunosti povijesno točan?

User avatar
Donnie Darko
Posts: 1761
Joined: 05 Oct 2006, 19:04
Location: Prilaz Nelsona Mandele

Post by Donnie Darko » 25 Mar 2008, 12:31

moj Porf iz Povijesti tvrdi-Ivana Orleanska
“When you get into one of these groups, there’s only a couple ways you can get out. One is death, the other is mental institutions.”

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 25 Mar 2008, 12:34

horrorfan wrote:moj Porf iz Povijesti tvrdi-Ivana Orleanska
AK je točno...1 na njih 100 LOL :lol:

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Post by Truba » 25 Mar 2008, 14:58

Dragonrage wrote:Ah...ništa novo...pravo pitanje je a koji povijesni film je u potpunosti povijesno točan?
možda čovjek za sva vremena
o tomasu moru
www.lasetta.net :axe:

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 25 Mar 2008, 15:02

Ok, ok...napredujemo...2 od 100 8) :lol:

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 25 Mar 2008, 23:09

Dragonrage wrote:Ah...ništa novo...pravo pitanje je a koji povijesni film je u potpunosti povijesno točan?
vecinom oni TV filmovi jer su za odabranu publiku..a ne za kina di moraju bit zanimljivi, puni krvi, sranja i pretjerivanja...
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Post by Truba » 25 Mar 2008, 23:24

hitler rise of evil :P :twisted:
www.lasetta.net :axe:

Post Reply