Kakva su vama mitološka ili možda stvarna čudovišta naj...?

Sve što ne paše u ostale forume ide ovdje.
Post Reply
User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Kakva su vama mitološka ili možda stvarna čudovišta naj...?

Post by dr_gonzo » 28 Jan 2007, 18:24

Image

Možda jedno od najdomljivijih mitoliških bića ikad i vrlo jebeno stvorenje za nać se u borbi...
Harryhausen je prije 26 godina odlično napravio posao i ostao sam zadivljen učinjenim (Clash of the Titans, 1981).


(Grč. Medusa, lat. Medusa - jedna od triju Gorgona, nakaznih kćeri morskog boga Forkija i njegove žene Kete)

Za razliku od svojih sestara, bila je smrtna, ali inače im je po svemu bila slična, svojim iscerenim licem, prignječenim nosom, nakaznim životinjskim zubima, metalnim krilima i zmijama otrovnicama umjesto kose. Ugledavši je, čovjek bi se od jeze jednostavno skamenio. Prema nekim izvorima, Meduza je nekada bila preljepa i imala puno prosaca. Najlepše na njoj bila je njena bujna, talasasta kosa. Međutim, kada je u Ateninom hramu obeščastio Posejdon, da bi je kaznila, Atena je njenu kosu pretvorila u zmije.

Ubio ju je junak Perzej kada joj se približio nošen krilatim sandalama i pod čarobnom kacigom koja ga je štitila od Meduzinog pogleda. Napao ju je s visine, pri čemu ju je u svom štitu posmatrao kao u ogledalu, i čarobnim zakrivljenim mačem odrubio joj glavu. Iz tijela umiruće Meduze izašli su div Hrisaor i krilati konj Pegaz. Iz krvi koja je kapala iz torbe u kojoj je Persej odnjeo njenu glavu izlegle su se zmije otrovnice. Perzej je tri puta iskoristio Meduzinu glavu kao strahovito oružje kojim je svoje protivnike pretvorio u kamen: prvi put kad ga je uvredio div Atlas, drugi put kada ga je napao odbijeni prosac njegove žene Andromede, Finej i treći put kad se osvetio serifskom kralju Polidektu za nasilje prema njegovoj majci Danaji. Nakon toga predao je Meduzinu glavu boginji Ateni, koja ju je pričvrstila na svoj oklop. Meduzinu glavu nosio je na svom neprobojnom štitu i najviši bog Zeus. Ugledajući se na njega, slikom Meduzine glave ukrašavali su svoje štitove i oklope mnogi mitski i istorijski junaci stare Grčke i Rima.

Osim Hrisaora i Pegaza ostavila je, prema nekim antičkim autorima, još jednog potomka: s bogom Hefestom imala je, navodno, čudovišnog diva Kaka
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Zombiemachine
Posts: 917
Joined: 31 Oct 2006, 17:08
Location: Leviathan's labyrinth

Post by Zombiemachine » 28 Jan 2007, 19:27

Gorgone su bile fora.

Hidra (zmajoliko mitološko biće sa osam glava. Kada joj se jedna odsječe naraste nova [ili po nekim pričama dvije nove]) je totalno neiskorištena. Pojavila se u Herculesu jednom. Bilo bi super snimiti film o njoj.

Kokatris (cocatrice, brutalna živina nalik na mješavinu između zmaja i kokoši. Pogledom pretvara žrtve u kamen, poput gorgona). Za one koji žive u Rijeci bit će jako poznata - kip u trsatskoj gradini.

Mantikor (manticore, mješavina zmaja i lava sa ogromnom škorpionskim repom iz kojeg ispaljuje bodlje ili otrov [ovisno o legendi]).

Kimera (chimera, križanac zmaja, ovna i lava. Leti, riga vatru...). Za ovo bi trebali ozbiljni specijalni efekti.

Minotaur - začudo, pojavio se u par ostvarenja. Ako niste pogledali horor Minotaur, tamo možete vidjeti prilično originalnu inkarnaciju ove beštije. Kad smo kod toga, i faun (ili satir) je prilično dobro napravljen u Pan's labyrinthu.


Puno bi se o tome dalo pričati, pogotovo ako se još uzmu u obzir i mitološko-religijske beštije poput Kerbera, Tiamata, Samaela, Leviathana, Behemotha i sličnih.
Krv je moje svjetlo i moja tama.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 28 Jan 2007, 19:34

A Nemejski lav - divovski lav čija je koža bila neuništiva, nisi ga nikako mogao ozlijediti, a Hercules ga ubije golim rukama. :wink:

Ima onda i Sfinga - tijelo životinje za ženskom glavom, koja postavlja zagonetke i ako ne odgovoriš na nju, ubije te.

A kako su se zvale one ptice koje imaju željezna perja koja su ubijala stoku i ljude? Hercules ih je pobio, a i Argonauti su se susreli s njima.

User avatar
Zombiemachine
Posts: 917
Joined: 31 Oct 2006, 17:08
Location: Leviathan's labyrinth

Post by Zombiemachine » 28 Jan 2007, 20:31

john_constantine wrote: A kako su se zvale one ptice koje imaju željezna perja koja su ubijala stoku i ljude? Hercules ih je pobio, a i Argonauti su se susreli s njima.
Harpije.
A da se ne zaborave i Viverne, Kentauri, Kiklopi i Trolovi. U Beowulf and Grendel je čisto pristojna pojava trola.
Krv je moje svjetlo i moja tama.

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 28 Jan 2007, 21:04

evo "nekoliko" najdražih:

Antička Grčka: Minotaur, Meduza, Satir, Kimera, Sfinga
Sjevernoamerički Indijanci: Wendigo 8) http://en.wikipedia.org/wiki/Wendigo
Skandinavija: Trol
Europa i Azija: Zmaj

i još brdo raznih Fantasy stvorenja koje nema smisla nabrajat jer ih je previše..
kako Zombie kaže, dalo bi se puno raspravljat...

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 28 Jan 2007, 21:19

Zombiemachine wrote:
john_constantine wrote: A kako su se zvale one ptice koje imaju željezna perja koja su ubijala stoku i ljude? Hercules ih je pobio, a i Argonauti su se susreli s njima.
Harpije.
A da se ne zaborave i Viverne, Kentauri, Kiklopi i Trolovi. U Beowulf and Grendel je čisto pristojna pojava trola.
Harpije? A nisu li harpije one ptice s ženskim glavama?

Hm, ima trola u tom beowulfu. To moram isto pogledati kada dođe na red.

Ali najviše obožavam ipak Herculesa... A se sjećate onih Gorgonsa, bića koja su potpuno neuništiva, ali samo ako stoje nogama na zemlji. Pa ih je Herkul ubijao u zraku i lomio im leđa. 8)

Gosp.
Posts: 2157
Joined: 25 Oct 2006, 23:15

Post by Gosp. » 28 Jan 2007, 22:55

Zombiemachine wrote: Kokatris (cocatrice, brutalna živina nalik na mješavinu između zmaja i kokoši. Pogledom pretvara žrtve u kamen, poput gorgona). Za one koji žive u Rijeci bit će jako poznata - kip u trsatskoj gradini.
Neko novo ime za Basiliska, vidim.
Better to reign in Hell than to serve in Heaven.

User avatar
Zombiemachine
Posts: 917
Joined: 31 Oct 2006, 17:08
Location: Leviathan's labyrinth

Post by Zombiemachine » 28 Jan 2007, 23:09

Gosp. wrote:
Zombiemachine wrote: Kokatris (cocatrice, brutalna živina nalik na mješavinu između zmaja i kokoši. Pogledom pretvara žrtve u kamen, poput gorgona). Za one koji žive u Rijeci bit će jako poznata - kip u trsatskoj gradini.
Neko novo ime za Basiliska, vidim.
Ne, bazilisk ima 6 nogu, ovo je malo i gadno.
Krv je moje svjetlo i moja tama.

Gosp.
Posts: 2157
Joined: 25 Oct 2006, 23:15

Post by Gosp. » 28 Jan 2007, 23:22

Orginalno ne.
Basiliskova pojava se mijenjala kroz povijest.
Orginalno se radi o biću koje si opisao, da bi kasnije preuzelo oblik gigantske zmije itd.
Better to reign in Hell than to serve in Heaven.

User avatar
Zombiemachine
Posts: 917
Joined: 31 Oct 2006, 17:08
Location: Leviathan's labyrinth

Post by Zombiemachine » 28 Jan 2007, 23:57

Gosp. wrote:Orginalno ne.
Basiliskova pojava se mijenjala kroz povijest.
Orginalno se radi o biću koje si opisao, da bi kasnije preuzelo oblik gigantske zmije itd.
Kad bi sad išli u detalje o svim tim legendama, trajalo bi danima. I bazilisk i kokatris pretvaraju u kamen pogledom, tako da ti ga na kraju dođe ista stvar.
Krv je moje svjetlo i moja tama.

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 29 Jan 2007, 15:09

Kokatris: kokoš gadna ko lopov sa šišmiševskim krilima i gušterskim repom. imao sam priliku sudjelovati u jednoj D&D kampanji di smo naletili na njih.. :lol:

Post Reply