Ćevapi

Sve što ne paše u ostale forume ide ovdje.
Post Reply
User avatar
Studeni
Posts: 1498
Joined: 23 Oct 2007, 12:35
Location: Bottle Island

Post by Studeni » 25 Nov 2008, 10:47

Cannibalist wrote:ccc :roll:

a neznam, al banjalucki se daju spojeno ko i kod nas, po 4 cevapa u plocici,
to i jeste banjalučka tradicija
Another swig,
One last gulp,
One more tablet to pop,
Anything to get me to start
working on what I’ve been putting off

User avatar
Sharan
Posts: 237
Joined: 09 Sep 2008, 13:55
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Sharan » 29 Nov 2008, 06:14

GreenHornet wrote:u sarajevu su najbolji u "mrkve" :klapklap:
Pogrešno. Presuhi su. Ćevapi ne smiju biti presuhi.

Dakle, idemo par stvari da razjasnimo.

Sarajevski ćevapi dolaze sa lukom i/ili kajmakom, ali ja recimo ne jedem kajmak, samo ogromne količine luka.

Zašto luk? Pa zato jer je to svetinja. Davno je jedan nepoznati autor napisao na zidu:

ĆEVAPI BEZ LUKA KO PIČKA BEZ DLAKA! :D

Lično, volim banjalučke ćevape koji dolaze po četiri mala u pločici. Recimo, uz banjalučke ćevape dolaze feferoni. Ljuti, naravno.

Travnički ili recimo tuzlanski ćevapi su dobri, ALI SAMO ako izbjegnete POLJEV. To vam je, najlakše opisano - masnoća. Oni vam tom masnoćom (uljem) poliju čitavu porciju, tako da - nemojte se zajebati, recite BEZ POLJEVA, jer je to PREMASNO.

Od mjesta koje morate posjetiti u Sarajevu su definitivno Željo i Hodžić. Ljudi vole i ''Kod Ferhatovića'' i ''Kod Kurte'', ali ''Kurto'' je meni ofalio zadnjih par godina. Ako volite banjalučke, probajte ih u Kastelu, ili jednoj malo ćevabdžinici malo iznad Kastela (stoji samo znak - Banjalučki ćevapi), legenda kaže da su tu još i bolji, ali meni nema boljih od Kastela, velika porcija, tri feferona, pretrpaj lukom.

Ono što je definitivno svetogrđe su ćevapi od svinjetine. To NISU ĆEVAPI. Nije oblik ono što određuje ćevape - već miris, okus i vrsta mesa. Druga stvar - lepina. Zajebi to, samo je SOMUN prava vrsta peciva za ćevape, i to ''naparen'' na ćevapima (rastavi se na dva dijela i lagano ga roštiljdžija srola po roštilju, odnosno po ćevapima dok se oni peku, kako bi somun omekšao, pokupio miris i masnoću koju ćevapi izbacuju).

Ćevapi ne smiju biti presuhi, trebaju biti taman - ni premasno ni presuho, jednostavno SOČNO.

Ajvar ne tražite u sarajevskim ćevabdžinicama (kakav je jebeni izraz ĆEVAPARA???), jer sumnjam da će te ga igdje dobiti, a i ne želite na sebi zbunjene poglede.

Izbor pića je također lična stvar - neki vole pivo (Sarajevska podriguša legne ko kisela, dakle, očisti te maksimalno, ali i spremite se na spavanac na nekoj livadi ako previše konzumirate uz vapaće jer ubije želju za bilo čim), neki kiselu, neki jogurt (da, domaći, slušajte Hadža), a neki (modernizacija je uzela maha) i Colu. U dosta sarajevskih ćevabdžnica upravo zbog uspavljujućeg efekta pive poslije vapaće možete naručiti samo bezalkoholno pivo.

Ako vas još šta interesuje, pitajte Sarajliju kad ga već imate na forumu :)
http://www.dnevnikprezivjelog.com
http://www.arnelsaric.info
http://www.izvansvakekontrole.com

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 29 Nov 2008, 11:44

nogo imas da napravis te cevape ako se ikad vidimo.. :lol: :lol:
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 29 Nov 2008, 13:42

lol, sad sam ogladnio čitajući sharanov post.. :lol:

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Post by Asfodel » 29 Nov 2008, 13:46

njam njam... i ja :lol:


trebalo bi kažnjavat tako predetaljno opisivanje :lol: aaa
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 29 Nov 2008, 13:49

a niš sad treba na neke ćevape.. :lol: joj zašto je fakin trovač na črnomercu.. :evil: :lol:

GreenHornet
Posts: 4849
Joined: 30 Oct 2007, 01:03
Location: Dubrovnik

Post by GreenHornet » 01 Dec 2008, 21:11

@sharan
a pljeskavica je najbolja "kod brajlovića" jel tako? :)
Zaljubljen sam u Fräulein Unbekann!!!!!

Hec
Posts: 3184
Joined: 27 Jul 2007, 00:34

Post by Hec » 01 Dec 2008, 22:39

joj dosadilo mi ovih dana samo kuhano za rucak i sendivici na praksi, sad bi mi bas sjeli cevapi :(
"Six strings to cover fear..."

vallay
Posts: 186
Joined: 15 Dec 2008, 15:36

Post by vallay » 17 Dec 2008, 20:21

jao cevapi... mmmm.... Sharane, odlican post, respect do neba :prayer:

cudim se kak do 8 stranice (sve sam ih procitala :oops: ) nitko nije spomenuo cingaca. on radi izvrsne cevape i porcije su ogromne. rubelj mi nije nesto kad znam da postoji bolje. drugdje u zg-u nisam bila.

ajvar inace ne volim tak da ne razumijem kak to neko moze jest ko prilog, a kajmak obozavam i presuper je uz cevape.

inace sam iz Križevaca i tu imamo albanca Harija koji radi izvrsne cevape, mala porcija 12 kn, meni dosta. super mi je i kombinacija somuna sa sirom, a nazalost somun zapecen sa kajmakom nisam probala.

naravno, puno puno puno puno luka, pojedem svoj luk i pol deckovog kad jedemo... obozavam luk, sveta stvar! i Hari nam uvijek da vise luka - veli on: ako dama trazi, odmah vise luka :D a jesam dama ccc

sto se izbora pica tice - karlovac prekrasno pase, moj izbor broj jedan; a ak se dogovorimo decko i ja da cemo neki sok (posto vozi pa...) onda je to ili cola ili schweppes tangerina.


znam da je sad ovo oftopik, al ako nikad niste probali hladnu pizzu (mjesana, +kuruza, articoke i masline) uz pice - hladni kakao (ne cokoladno mlijeko) --- preporucujem!!! ja to obozavam. uvijek kad uzmemo pizzu ostane koji komad, spremim u frizider i iduci dan pojedem uz kakao. savrseno!
he's the one

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Post by Asfodel » 17 Dec 2008, 20:31

Ja sam skužila da mi uz ćevape (ili svako tak agresivno ili obilno jelo, recimo nedjeljni ručak) naaaajbolje odgovara cola 8)
Jednostavno trebam tak neku kiselinu poslije nečeg takvog...
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 17 Dec 2008, 22:17

Asfodel wrote:Ja sam skužila da mi uz ćevape (ili svako tak agresivno ili obilno jelo, recimo nedjeljni ručak) naaaajbolje odgovara cola 8)
Jednostavno trebam tak neku kiselinu poslije nečeg takvog...
same here.. :)

Hec
Posts: 3184
Joined: 27 Jul 2007, 00:34

Post by Hec » 19 Dec 2008, 00:04

ja Pepsi Twist :D
"Six strings to cover fear..."

User avatar
gandalf
Posts: 529
Joined: 06 Nov 2006, 13:04
Contact:

Post by gandalf » 19 Dec 2008, 05:42

Cannibalist wrote:ja Pepsi Twist :D
Definitivno nešto gazirano, čak mi ni pivo ne paše tako dobro!

User avatar
Freddy
Posts: 1929
Joined: 12 Feb 2007, 01:38
Location: zagreb

Post by Freddy » 19 Dec 2008, 16:48

vallay wrote:jao cevapi... mmmm.... Sharane, odlican post, respect do neba :prayer:

cudim se kak do 8 stranice (sve sam ih procitala :oops: ) nitko nije spomenuo cingaca. on radi izvrsne cevape i porcije su ogromne. rubelj mi nije nesto kad znam da postoji bolje. drugdje u zg-u nisam bila.

ajvar inace ne volim tak da ne razumijem kak to neko moze jest ko prilog, a kajmak obozavam i presuper je uz cevape.

inace sam iz Križevaca i tu imamo albanca Harija koji radi izvrsne cevape, mala porcija 12 kn, meni dosta. super mi je i kombinacija somuna sa sirom, a nazalost somun zapecen sa kajmakom nisam probala.

naravno, puno puno puno puno luka, pojedem svoj luk i pol deckovog kad jedemo... obozavam luk, sveta stvar! i Hari nam uvijek da vise luka - veli on: ako dama trazi, odmah vise luka :D a jesam dama ccc

sto se izbora pica tice - karlovac prekrasno pase, moj izbor broj jedan; a ak se dogovorimo decko i ja da cemo neki sok (posto vozi pa...) onda je to ili cola ili schweppes tangerina.


znam da je sad ovo oftopik, al ako nikad niste probali hladnu pizzu (mjesana, +kuruza, articoke i masline) uz pice - hladni kakao (ne cokoladno mlijeko) --- preporucujem!!! ja to obozavam. uvijek kad uzmemo pizzu ostane koji komad, spremim u frizider i iduci dan pojedem uz kakao. savrseno!
spomeno sam ja čingać,čitaj,tamo su definitivno najbolji čevapi u zagrebu
You can kill a rapper, but not his music.
You can kill an actor but not his work.
You can kill a poet but not his poetry.
You can kill a Tupac but he'll live in our hearts forever.
Rest In Peace, PAC, Thug love 4 you...

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 19 Dec 2008, 16:54

gandalf wrote:
Cannibalist wrote:ja Pepsi Twist :D
Definitivno nešto gazirano, čak mi ni pivo ne paše tako dobro!
ja se inače čudim/divim ljudima koji piju alkohol uz jelo.. :lol:

Post Reply