Carinjenje stvari naručenih sa neta

Sve što ne paše u ostale forume ide ovdje.
Gosp.
Posts: 2157
Joined: 25 Oct 2006, 23:15

Post by Gosp. » 20 Aug 2008, 13:47

Kao i svakome tko se mora na bilo koji način baviti tim područjem. :lol:
Better to reign in Hell than to serve in Heaven.

User avatar
Khaos[]
Posts: 159
Joined: 18 May 2007, 20:07
Location: Rijeka
Contact:

Post by Khaos[] » 20 Aug 2008, 15:54

haha mogo bi cijelu stranicu napisat o iskustvima sa carinom :lol: , al zadnjih par godina neam beda sa njima, ionako samo narucujem cde i eventualno neke majice i to sve ili sa ebaya ili iz nekakvih underground mailorder-a. Tu i tamo mi dode poziv za dostavu dokaza pa im faxiram paypal racun i oni oslobode.
Narucivao sam stvari skuplje od 300kn i ako mi dode poziv za to samo ih zovem i kazem da mi to slao frend :lol: ili samo laziram paypal racun :lol:
i ebay smatraju privatnom osobom, cak i ako kupujete iz nekog ebay ducana.
HorrorHR wrote:Novost iz rijeèke carine - od sada se carine stvari koje su skuplje od 200 kn (ne 150kn, kako je bilo do nedavno).
na sta se ovo odnosi, privatna osoba ili firma?

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 21 Aug 2008, 12:31

Tall Man wrote:nije to novotarija, to je stvar zakonske odredbe.
je to je novotarija, bar na riječkoj poštanskoj carini
Tall Man wrote:naime, kada pravna osoba (trgovac - amazon, ebay, sendit com itd.) šalje (prodaje) fizičkoj osobi robu u vrijednosti iznad 300 kuna (orijentacijska vrijednost - može se dogoditi da platite pdv/carinu i na manju vrijednost, no to se najčešće ne događa), primatelj mora računati (iako se podosta puta pošiljka "provuče" i dođe direktno na vrata stana) na obveznu zakonsku naplatu pdv-a (i to se zove carinom) na deviznu osnovicu preračunatu u kune + troškovi otvaranja paketa i carinskog pregleda (cca 80 kuna). meni se to sporadično događalo, pa poučen višegodišnjim iskustvom internet kupovine, naručujem samo jedan, najviše do dva filma mjesečno.
Carinik u Rijeci se ne bi sa tobom složio. Situacija je takva da po njemu u zakonu nema minimum limita na koji se naplaćuje carina (pod carinom mislim ikakvi troškovi poput PDVa+raznih drugih financijskih nameta), ali se po neslužbenom konsenzusu (unutar riječke poštanske carine) naplaćuje samo na pakete vrijednosti više od 200 kn.

Ova "fora" sa 300 kn u Rijeci ne pali već kojih 6-7 godina...

Tall Man
Posts: 52
Joined: 22 Jul 2007, 13:44

Post by Tall Man » 21 Aug 2008, 13:14

carinik i ja bi smo se složili :wink: ono što sam ja želio reći jest da se još nekako mogu provući (podosta ljudi ima tu sreću) iznosi u vrijednosti do 300 kuna, ali sve preko toga ima potencijalnu šansu završiti na carinjenju. po zakonu, sva roba koju primaju fizičke osobe od pravnih osoba (komercijalne pošiljke i pošiljke bez plaćanja protuvrijednosti, tzv. "gratis") prilikom unosa na carinsko područje RH mora platiti carinske pristojbe, osim izuzetaka predviđenih carinskim zakonom. zakonom je nadalje utvrđeno da ako se iz inozemstva prima nekomercijalna roba, dakle roba namijenjena osobnim potrebama koju fizičke osobe iz inozemstva besplatno šalju fizičkim osobama u RH, a vrijednost takve pošiljke ne prelazi 300 kn, za takve se pošiljke primjenjuje oslobođenje od plaćanja carine i pdv-a.

User avatar
Evil Xander
Posts: 783
Joined: 08 Oct 2006, 16:39
Location: R'lyeh
Contact:

Post by Evil Xander » 22 Aug 2008, 07:48

Zanimljiv dokument sa carinskim tarifama se nalazi ovdje, bacite pogled:
http://www.carina.hr/dokumenti/tarifa%202005.xls

Do sad su mi bile bitne tarifne oznake 9008 40 00 i 9006 40 00 za neke stvari koje sam narucivao, filmove i glazbu odavno ne kupujem, pa ukoliko se odlucite za narucivanje iceg drugog online informirajte se prije...
Chuck Norris puts the 'fun' in the 'funeral'.

Tall Man
Posts: 52
Joined: 22 Jul 2007, 13:44

Post by Tall Man » 22 Aug 2008, 08:17

riječ je o carinskoj tarifi sa naznačenim vrstama roba, njihovim tarifnim brojevima te carinskim stopama koje se primjenjuju za zemlje potpisnice EFTE, CEFTE i zemlje članice EU. mislim da će se laik teško snaći i teško shvatiti bilo što iz ovog, osim ako nije netko tko stalno trguje određenom robom i ima svojeg odpremnika (špeditera). za fotkiće nema brige, njima je carinska stopa slobodna bez obzira na zemlju uvoza. plaća se pdv i domicilni trošak pošte/carinarnice :wink:

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 05 Jun 2009, 18:02

Uf...kako sam se danas naživcirao u carinskoj ispostavio u zagrebu!! Naime, išao sam naručivat ovo Terminator 2 Blu ray izdanje u obliku one lubanje, i rekoh, probat ću ovo da mi ga zamotaju kao dar pošto mi je mladjo jednom spomenuo da onda kak ti ovi na amazonu ne stavljaju cijenu izvana, a ovi na carini ne otvaraju paket jer je zamotan, i samim time ne naplačuju carinu. Ali ne samo da su ga otovrili i poderali, zgužvali te mi na kraju spičili taj papir za zamatanje zajedno sa vrpcom kojom je paket bio omotan u kutiju skupa sa glavom, nego su kao prvo ovi na amazonu naplatili tu uslugu 4$ (kao što sam ja i pretpostavio da naplaćuju, ali rekoh, radije ću njima dati $ da mi zamotaju nego da dam 15$ ovima za carinu), a kao drugo, ovi u carinskoj ispostavi ne samo da mi nisu isporučili paket u moju lokanu poštu pa da mi poštar to dostavi na kućnu adresu i onda eventualno naplati carinu, nego su mi poslali prijavu da se javim kod njih u ispostavu u Zagrebu, u Branimirovoj, da im pojasnim šta je to, dostavim račun i naravno, platim carinu.
I došao ja tako danas tamo...bilo par ljudi, čekalo nas jedno 7-8, a rade samo od 8-9 i od 12-13. Ja došao popodne...i čekamo i čekamo...i čekao sam tako sat vremena i neš sitno na red...i kad sam napokon došao na red...pazi ovo. Uđem u ured...unutra 3 ženske...jedna im valjda sortira te pozive i donosi pakete, a ove druge dvije to provjeravaju i pišu količinu carine. E sad...ova jedna lijepo gleda clipove na youtubeu i one gif animacije šta si ljudi šalju mailom...a vani čeka još 5 ljudi a 13 sati je već prošlo!!! Al dobro, rekoh šta me briga, glavno da sam došao napokon na red. I sad ova jedna žena otvori paket predamnom, ova druga pogelda u kutiju, vidi tu Terminator glavu i onako zbunjeno pogleda mene pa me pita..."a šta je to??!" Ja rekoh, "pa film...ali u specijalnom pakiranju..kolekcionarskom". Ova opet zbunjeno pogleda kutiju pa mene i ispali..."a šta će to vama...imate li vi kakvu firmu??!" Ja ju onako glupo gledam jer ne znam kaj da joj kažem na tako debilna pitanja i izvalim, "Pa nemam...to je film...da ga gledam". A ova opet..."ali šta će vam ta glava?". Ja rekoh "pa unutra su diskovi...evo, ovdje se nalaze, izvadite ih i ubacite u DVD/Blu ray player...mislim ne znam kaj da vam kažem". Ova sad opet pogleda zbunjeno kutiju, pogleda mene, pa pogleda kolegicu i počne se smijati...i sad si ja mislim, po koji se kurac smiješ glupačo, pa nije da sam lutku na napuhavanje naručil, i mislim si, pa da ova cijela situacija nije tako debilna i glupa i da me već lagano nisi raspizdila sa tim glupim pitanjima i da ja zbog tih glupih pitanja nisam popušio sat vremena čekajući...sve ovo bi bilo premješno i ako bi se netko trebao smijati...onda sam to ja!! I ajd, napokon ona napisala koliko ja moram platiti tu carinu (140Kn), i poslale me na šalter 4 da pričekam paket...

Jebote kakve budale rade na carini... :roll: :roll: :roll: :angrypunch: :angrypunch: :kasapljenje: :kasapljenje: :boooo:

User avatar
Josef K
Posts: 4829
Joined: 26 Mar 2008, 19:39

Post by Josef K » 05 Jun 2009, 18:51

:rotflmao:
Bolesno

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 05 Jun 2009, 18:54

:rotflmao: :rotflmao:
Michel puši karu.

John_Ryder
Posts: 12166
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Post by John_Ryder » 05 Jun 2009, 19:19

isuse koja guska, e da me tako nešto potrefi na loš dan bilo bi mrtvih :lol:
Image

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 05 Jun 2009, 22:04

Ove fore sa slanjem na carinu i crainjenjem za sve i svašta (ali bar bez glupih pitanja) su nama u Rijeci standard već 5-6 godina. Bio sam barem 20 puta na carini...

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 05 Jun 2009, 23:28

ah, kužim da bi se ta cura upucavala ili nešto, ali jbt... što te briga što je taj lik naručio? :roll: He, mislio sam naručiti nešto iz Srbije, ali srećom će to drugi umjesto mene. :lol:
Michel puši karu.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 06 Jun 2009, 00:55

A ja mislio naručiti onaj zračni mini gun zrak preko e-baya i sad kad sam vidio kakve vi zajebancije imate sa carinom prođo me volja.... :cry:


Isto tako sam razmišljao kupiti dvije replika Colt 45. Peacemaker ali bi me carina izjebala da bih poludio (jebem ti život neki prenose bez problemana kilograme kokaina, uran preko granice, a ja ne mogu jedan pišljivi replika pištolj)...

Inače sva sreća da još nisam imao nekih problema sa carinom kod naručivanja i knjiga i stripova, a pogotovo DVD-a (pa čak kad sam jdenom naručio 20 DVD-a)

p.s. - inače mi je od jedno 40-tak narudžbi samo dva puta naplatilo carinu i to jednmo za 3 DVD-a, a drugi put za 5, ali to je izgleda naletio jedan te isti budalaš, jer ne pada mi ništa drugo na pamet.....jer kako objasniti da ostalih 38 nije ništa ocarinjeno, dok ova dva mizerna jesu)
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 06 Jun 2009, 12:11

dr_gonzo wrote:A ja mislio naručiti onaj zračni mini gun zrak preko e-baya i sad kad sam vidio kakve vi zajebancije imate sa carinom prođo me volja.... :cry:


Isto tako sam razmišljao kupiti dvije replika Colt 45. Peacemaker ali bi me carina izjebala da bih poludio (jebem ti život neki prenose bez problemana kilograme kokaina, uran preko granice, a ja ne mogu jedan pišljivi replika pištolj)...

Inače sva sreća da još nisam imao nekih problema sa carinom kod naručivanja i knjiga i stripova, a pogotovo DVD-a (pa čak kad sam jdenom naručio 20 DVD-a)

p.s. - inače mi je od jedno 40-tak narudžbi samo dva puta naplatilo carinu i to jednmo za 3 DVD-a, a drugi put za 5, ali to je izgleda naletio jedan te isti budalaš, jer ne pada mi ništa drugo na pamet.....jer kako objasniti da ostalih 38 nije ništa ocarinjeno, dok ova dva mizerna jesu)
uff..poznato je da su replike problem za uvozit..kako sam se bavio airsoftom znam iz prve ruke kakvi su to problemi ne samo za jednu pustu nego i njih desetak..pa razne setnje..po policiji..carini..strasno..za jednu osobu to je nocna mora..ako ti je stvarno stalo do neke replike kontaktraj Hristu (to mu je nick po airsoft forumima, pa mu se tako i ducan zove)..on je otvorio po meni najbolji web ducan za airsoft..a od nedavno ima i ducan u zagrebu..
pa mu posali mail i pitaj ga u vezi narudja, cijena..itd..
evo ti njegov site - http://www.hristo.hr/
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 06 Jun 2009, 16:07

Thanks pitat ću ga
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

Post Reply