Carinjenje stvari naručenih sa neta

Sve što ne paše u ostale forume ide ovdje.
User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Carinjenje stvari naručenih sa neta

Post by HorrorHR » 03 Nov 2006, 23:03

Prvo, dali netko može naći u Narodnim Novinama ili negdje informacije koje se odnose na carinjenje poštanskih paketa?

Naime, bio sam danas na carini (u Rijeci) i malo se reaspitao, kažu slijedeće:

- ako ti šalje privatna osoba, može ti poslati vrijednost do 300 kn, poslije toga se carine stvari
- ako ti šalje firma, nova pravila kažu da se SVE može carinit. Pitam ja što i ako je paket 30 kn, kaže ona da, a tvoj paket (od 50 kn vrijednost + shipping što po njima ulazi u totaln u cijenu) nije carinjen jer je valjda carinik vidio da će takse i carina biti veća od cijele vrijednosti.

Znači, ako mu pukne, na paket od 30 kn doslovno mi mogu upaliti carinu, što će značiti slijedeće (ovo je moja računica bazirana na taksama od prije godinu dana cca):

50 kn paket
10% carina
-------------

55 kn

+ 50 kn pristojba za drkanje kurca (n eznam ime ali jebo ih ja previše je)
+ 15 kn nekakava dodatna pristojba, valjda za carinjenje
+ 15 ili 20 kn za slanje iz poštanske carine, tebi doma

---------------

total: paket od 15 kuna (dvd recimo sa ebaya), 35 kuna shipping = 50 kn + troškovi carine 80kn = cca 135 kn

Ajd molim te iskopajte negdje dali ej to zakonom tako propisano, a ako nije, idem odmah baciti neki order da im za deset dana jebem sve po spisku (a u zadnjih 7 godina sam imao bar 15 izleta na carinu)...

PS stavit ću topic kao sticky, pa javljajte vasa iskustva sa carinom
Last edited by HorrorHR on 13 Dec 2006, 18:59, edited 1 time in total.

User avatar
Donnie Darko
Posts: 1761
Joined: 05 Oct 2006, 19:04
Location: Prilaz Nelsona Mandele

Post by Donnie Darko » 03 Nov 2006, 23:13

ovak carina je relativna stvar...npr. na carinici ne gledaju uopće sdrzaj paketa pa tak ti moze 4 il 4 dvd a proć neopazeno znaci nečes plaiti carinu...a ak ti skuze da je neki digitalni medij unutra onda ti lupe skoro cijenu dvd kao carinu......sve ti je to lutrija........

FilmTV
Posts: 1807
Joined: 04 Oct 2006, 18:50
Location: Bergen

Post by FilmTV » 03 Nov 2006, 23:14

Jedino što sam uspio iskopati je slijedeće:

PRAVILNIK O NAČINU OBRAČUNA I POSTUPKU NAPLATE CARINSKE PRISTOJBE.

Odluka o proglašenju Zakona o posebnim uvjetima za obavljanje poslova međunarodnog otpremništva u svezi sa carinjenjem robe.

Sigurno ekipa na carini niti nezna gdje u Narodnim Novinama postoje specifikacije, oni imaju neko interno pravilo kako i kada puknuti carinu. Da im dođe neki odvjetnik sigurno se ne bi kurčili, dobro je ako znaju čitat i pisat anyways :roll:

User avatar
Vorador
Posts: 1982
Joined: 06 Oct 2006, 00:03
Location: Rijeka

Post by Vorador » 04 Nov 2006, 00:12

Do sada sam 2 puta naručivao preko Amazona. Oba puta DVD box setovi; jedan 6 diskova, drugi 5. Oba su otprilike koštala 18 funti. Za jedan i drugi paket sam platio 85kn dodatno kad mi je stiglo, s time da mislim da je carina 65kn( tako je pisalo na onom zeleno otisnutom papiriću) a 20 kn valjda usluga hrv. pošta ( :lol: ). Za drugi paket( Phantasm Sphere, 5 DVD) su mi čak otvorili i neki zapisnik i morao sam ispisivati broj osobne i popunjavat neke formulare ( kad sam pitao tipa koji mi je to dao, koji je to vrag ništa mi nije odgovorio) Uglavnom valjda je deklarirana težina bila manja nego stvarna pa zbog toga (to sam pročitao na tom formularu).

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 04 Nov 2006, 15:47

Neznam za vas,ali ja nemam nikakvih problema sa carinom...dobih u zadnje vrijeme Evil Dead iz UK preko eBay-a ne platih carinu,Running Time ne platih,Man Outside ne platih....Majica iz USA ne platih carinu,zippo upaljač iz USA ne platih carinu...uglavnom nikada do sad je ne platih :D
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
Aryx
Posts: 7612
Joined: 12 Oct 2006, 20:46
Location: Zagreb

Post by Aryx » 04 Nov 2006, 15:49

A$H wrote:Neznam za vas,ali ja nemam nikakvih problema sa carinom...dobih u zadnje vrijeme Evil Dead iz UK preko eBay-a ne platih carinu,Running Time ne platih,Man Outside ne platih....Majica iz USA ne platih carinu,zippo upaljač iz USA ne platih carinu...uglavnom nikada do sad je ne platih :D
hehe znaci najbolje da od sada sve narucujem preko tebe 8)
There is nothing on earth half so terrifying as a truly just man.

[url=http://www.youtube.com/watch?v=staa4QvuFRI&feature=related]ASOIAF[/url]

User avatar
Mairosu
Posts: 866
Joined: 03 Oct 2006, 22:00
Location: Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Contact:

Post by Mairosu » 05 Nov 2006, 01:53

Na privatne posiljke carina se moze postaviti samo ukoliko vam taj neko posalje listic sa carinskom deklaracijom. Ukoliko neko salje iz USA, ovo je obavezno - iz evrope, mozete slati BILO GDE bez carinske deklaracije, samim time na posti to nece ni otvarati. Ako vam vec neko salje iz USA, recite mu komotno da laze oko cene. Meni kad salju diskove, uvek stave "optical media" na carinu i vrednost nekih pet dolara.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 15 Nov 2006, 21:58

Inače ako imate problema sa poštanskom carinom, probajte riskirati sa nekakvim DHL shippingom. Ja inače kad imam tipa 60-100 dolara paket, uzmem DHL shipping, dodje mi tipa 10 dolara skuplje, ali u 95% slučajeva paketi prekpo DHLa i UPSa se ne carine...

User avatar
Vorador
Posts: 1982
Joined: 06 Oct 2006, 00:03
Location: Rijeka

Post by Vorador » 17 Nov 2006, 16:35

Da li se carine knjige? Moram naručit jednu knjigu al neću ako se plaća carina.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 17 Nov 2006, 17:28

Vorador wrote:Da li se carine knjige? Moram naručit jednu knjigu al neću ako se plaća carina.
nema carine ni ničega na knjige i stripove

User avatar
Vorador
Posts: 1982
Joined: 06 Oct 2006, 00:03
Location: Rijeka

Post by Vorador » 17 Nov 2006, 20:02

HorrorHR wrote:
Vorador wrote:Da li se carine knjige? Moram naručit jednu knjigu al neću ako se plaća carina.
nema carine ni ničega na knjige i stripove
Super! Barem nešto.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 20 Aug 2008, 09:49

Novost iz riječke carine - od sada se carine stvari koje su skuplje od 200 kn (ne 150kn, kako je bilo do nedavno).

Tall Man
Posts: 52
Joined: 22 Jul 2007, 13:44

Post by Tall Man » 20 Aug 2008, 10:40

nije to novotarija, to je stvar zakonske odredbe. naime, kada pravna osoba (trgovac - amazon, ebay, sendit com itd.) šalje (prodaje) fizičkoj osobi robu u vrijednosti iznad 300 kuna (orijentacijska vrijednost - može se dogoditi da platite pdv/carinu i na manju vrijednost, no to se najčešće ne događa), primatelj mora računati (iako se podosta puta pošiljka "provuče" i dođe direktno na vrata stana) na obveznu zakonsku naplatu pdv-a (i to se zove carinom) na deviznu osnovicu preračunatu u kune + troškovi otvaranja paketa i carinskog pregleda (cca 80 kuna). meni se to sporadično događalo, pa poučen višegodišnjim iskustvom internet kupovine, naručujem samo jedan, najviše do dva filma mjesečno.

P:S: izuzetak su knjige i stručne brošure/publikacije koje imaju pravo na oslobođenje plaćanja pdv-a u skladu s člankom 10A. Zakona o PDV-u :wink:

Gosp.
Posts: 2157
Joined: 25 Oct 2006, 23:15

Post by Gosp. » 20 Aug 2008, 12:55

Ako se ikome da proučavati Carinski zakon, ja mu ga rado pošaljem.
Samo 98 stranica veoma zanimljivog područja.
Better to reign in Hell than to serve in Heaven.

Tall Man
Posts: 52
Joined: 22 Jul 2007, 13:44

Post by Tall Man » 20 Aug 2008, 13:10

kaj se mene dotikavlje - ne hvala. već mi izlazi na uha Image

Post Reply