Zona Mrtvih !

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
Post Reply
Amstar
Posts: 41
Joined: 14 Nov 2008, 22:43

Post by Amstar » 23 Feb 2009, 11:08

Jel bio tko jučer na premijeri? Javljajte ljudi dojmove, koliko znam ovo neće tako skoro u Hrvatsku, ići će samo u Španjolsku, a skidanje sa neta je ilegalno, zar ne? :)
Javljajte ljudi dojmove, kakvo je, kak izgleda... baš me sve zanima!
P.S. Sorry na pravopisnim greškama ako ih ima, al mi je krepo monitor, pa mi je sad komp priključen na stari katodni TV i jedva vidim sve

User avatar
The Undertaker
Posts: 255
Joined: 27 Nov 2007, 17:25
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by The Undertaker » 23 Feb 2009, 15:12

Nažalost nisam mogao da idem jer sam jutros imao polaganje vozačkog ispita (koji sam nažalost pao), i sad sam pretraživao sajtove i samo sam našao na jednom forumu ovo:
bicu iskren...
Kamera-Anea bila si u pravu.....
Muzika- :vom:
Scenario-nerazvijen do kraja,jbg...
Gluma-nista posebno..
Specijalni efekti i maske-extra uradjeno...
Ja sam lichno misljenje izneo i uopste nisam zadovoljan filmom....
None off you all seem to understand.
I'm not locked in here with you,
you're locked in here with me!

User avatar
The Undertaker
Posts: 255
Joined: 27 Nov 2007, 17:25
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by The Undertaker » 24 Feb 2009, 11:49

Ozbiljnija recenzija preuzeta sa sajta www.sfpogled.net:
24.02.2009.
KRITIKA O "ZONI MRTVIH": DOBAR FILM SA MNOGO NEDOSTATAKA

Prve reakcije kritike na zombi horor film "Zona mrtvih" nisu loše. "Večernje novosti" prenose da su "autori i akteri srpske horor priče "Zona mrtvih" dobili u nedelju veliki aplauz na premijeri filma", a može se dodati da je najveći aplauz dobio Miroslav Lakobrija - majstor za specijalne efekte koji je imao pune ruke posla da "zombifikuje" brojne statiste. Doduše, treba napomenuti da su dobri poznavaoci horor žanra, u prvim reakcijama, prilično razočarani, a ubedljivo najveća zamerka im je katastrofalno loš engleski koji se čuje, dok je sam kvalitet zvuka odličan.

Evo delova prve kritike iz e-novina (film je dobio oceno 6/10, a saznajemo da mu u jednom od prikaza koji će se uskoro pojaviti sleduje 3/5):

Nije lako napraviti originalan zombi film. Zapravo, to je veoma, veoma teško - kao bluz. Imate određenu, veoma striktno fiksiranu formu u okviru koje možete da radite....

Postavka filma je veoma uverljiva (koliko se to može uopšte reći za ovaj žanr): u trenutku kada se u Srbiji odvijaju zajedničke vežbe srpske vojske i snaga NATO-a, u Pančevu (a gde drugde?) dolazi do ispuštanja otrovnog gasa koji pretvara žrtve u zombije. Istovremeno, u Vršcu se nalazi međunarodni kriminalac, poznat samo kao Zatvorenik (Roso), kog agenti Interpola Mortimer Rejes (Fori), Dragan Belić (Krstović) i Mina Milijus (Klebe) treba da odvedu u Beograd i odatle u London. Naravno, put ih vodi kroz Pančevo.

Krenimo od načina na koji su ovde nastali zombiji. Prema konvenciji mita, to su živi, odnosno oživeli mrtvaci. U ovom slučaju, oni nastaju udisanjem gasa koji oživljava mrtve ćelije. Dakle, još uvek smo na pravom tlu. Kada uzmemo jedan od uspešnijih filmova žanra skorijeg doba, 28 dana kasnije Denija Bojla, u kom je gotovo čitava populacija Velike Britanije zombifikovana neodređenom zarazom, Zona mrtvih je u prednosti. Zombiji kod Bojla su nadljudskih sposobnosti, izuzetno brzi i krvoločni. Zombiji u Zoni mrtvih su klasični - teturaju se, spori su i napreduju jedino na osnovu sopstvene brojnosti, a možete ih likvidirati samo hicem u mozak. Jedna od najboljih scena u filmu dokazuje upravo ovo: odsečena glava zombija i dalje živi. U suštini, Zona mrtvih je dobar film, sa, ipak, mnogim nedostacima. Dok su fotografija, šminka i specijalni efekti na visokom nivou, kao i glumačka ekipa zahvaljujući kojoj ovo ne deluje kao amaterski treš film, u oblasti režije i posebno montaže mnogo toga škripi. Uvek je problematično kada film ima dva reditelja, i to se ovde jasno vidi. Kao da rediteljski dvojac nije mogao baš da odluči kada će na koju stranu - uprkos praćenju konvencija žanra kao što su pokušaj zabarikadiranja u policijsku stanicu (Napad na policijsku stanicu 13 Džona Karpentera), hronični nedostatak municije koji se bez objašnjenja pretvara u sopstvenu suprotnost, alfa-predvodnik Rejes, sposobni Zatvorenik, lepa agentkinja Klebe i troje mladih, među kojima dve lepotice, Arijadna Kabrol i Iskra Brajović-Todorović, i Konjević ne snalaze se najbolje u međuljudskim odnosima likova, koji su u svakom zombi filmu šematski i tu nema mnogo mudrosti. Problem montaže je veoma ozbiljan: mnoge scene imaju "repove" koji gledaocu skrežu pažnju sa priče i uništavaju filmsku iluziju. Još jedan problem je lik Armagedona (Brajović): iako fenomen deus ex machina nije nepoznat ovoj vrsti filma, on uprkos deklamaciji delova iz Biblije koji se tiču Sudnjeg dana, ne deluje nimalo božanski. Još jedan problem je mali broj zombija - nikada se ne stiče utisak da ih ima više od dvadesetak, osim u završnoj sceni. No ovo se može pripisati relativno niskom budžetu filma, ako je suditi po onome što smo videli na platnu. Bila bi šteta da je ovaj film skuplji nego što izgleda.

Ipak, sve čestitke autorima i producentima. S obzirom na to da je svesno sniman na engleskom jeziku radi proboja na zapadna tržišta, gde će svakako imati uspeha makar na DVD-ju, i da Miki Krstović (verovatno dobrim delom sinhronizovan) zvuči kao Dart Vejder, dobili smo sasvim pristojan žanrovski film, a to je ono što srpskoj kinematografiji najviše fali...
None off you all seem to understand.
I'm not locked in here with you,
you're locked in here with me!

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 24 Feb 2009, 11:58

jos netko tko nezna kaj su zombiji.. :roll:

ono u vezi katastrofa eng. sam jos rekao kad sam trailer pogledao..a film jedva cekam da pogledam..
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
Sharan
Posts: 237
Joined: 09 Sep 2008, 13:55
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Sharan » 24 Feb 2009, 14:15

Baš me zanima hoće li se desiti čudo pa da ovaj film pogledamo u sarajevskim kinima. Teško, znam. Jebote, da mi je imati dovoljno love da ja odradim emitovanje u Sarajevu, to bi bilo odlično. Ovako, sramotno će biti ako propadne.
http://www.dnevnikprezivjelog.com
http://www.arnelsaric.info
http://www.izvansvakekontrole.com

arminio
Posts: 144
Joined: 26 Sep 2008, 15:08

Post by arminio » 25 Feb 2009, 12:02

Mi iz Zutog titla (Velimir i ja) vratili smo se jucer iz BG. Posto me opako trese viroza ili gripa (nemam pojma ali lose sam do bola :( ) za sada ne mogu napisati nista opsirno i suvislo osim da se slazem sa citiranom recenzijom iz par postova iznad mog (ako izuzmem uobicajeno brkanje "zombi" pojma i "ne trash" konstataciju :) ). Uglavnom, ekskluzivno za horror.hr prije opsirnijeg teksta na zutom titlu :)
Montaza je jako losa, rezija je mogla i trebala biti bolja a gluma stranaca je uglavnom OK dok su domaci (izuzev Bojana Dimitrijevica a na trenutke i Vukote Brajovica) pa, blago receno, losi :( Scenarij cu mozda imati priliku ipak procitati za koji dan a iznino me interesira jer, navodno, razlika izmedju napisanog i snimljenog je kao nebo i zemlja - naime, u filmu likovi prakticno padaju s neba u pricu, gotovo da nema karakterizacije a neki dijalozi i monolozi izazivaju smijeh a trebali bi suze (sto izaziva prilicno trashoidni efekt!) - a svi koji su citali scenarij klazu da je sve pristojno razradjeno i sasvim tecno i nije jasno zasto je na kraju sve tako zbrzano i cudno! Nadalje, Miki Krstovic i Vukota su dubirani nekakvim crnackim glasovima sto izaziva bizaran efekt! Finalna akcija je solidna iako kratka i na trenutke preocito jeftino odradjena. Neke impresivne gore scene su izbacene ili potpuno negledljive zbog tresnje kamere iako je Lakobrijin FX rad fenomenalan i ne treba ga "prikivati" drmusanjem (posebna je steta sto nema ni jednog krupnog kadara aveti - lika cije lice mozete vidjeti na "zelenom" plakatu - jer to je jedna od najboljih i najgnjusnijih zombi maski koje sam ikad vidio). Uglavnom, sve gdje nema zombija i gdje se pokusava razradjivati radnja i odnosi sa likovima prilicno je slabo. A "zombijada" je, pa recimo OK iako je i to moglo daleko, daleko bolje (kazem, Lakobrijine perfektne maske i FX nestao je u trzanju kamere i slampavoj montazi :( ).

Bolje od dosta "straight to video" naslova, na DVDu bi mogao solidno proci. Za kino definitivno nije (vec i zbog dosta "televizicnog" kadriranja)

I da... mene ima cak u 4 kadra :)
arminio

www.zuti-titl.com - drugacije o filmu / o drugacijem filmu
http://agrgic.tripod.com/rew

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 25 Feb 2009, 12:49

jebiga :( naletio sam na par komentara oko filma po raznim fejsovima i ono što je svima zajedničko je da je lakobrija FX THE stvar u filmu...

arminio
Posts: 144
Joined: 26 Sep 2008, 15:08

Post by arminio » 27 Feb 2009, 15:07

arminio

www.zuti-titl.com - drugacije o filmu / o drugacijem filmu
http://agrgic.tripod.com/rew

User avatar
Charlie surfs again
Posts: 784
Joined: 13 Dec 2006, 13:35
Location: Obala Ljudovache, Beograd

Post by Charlie surfs again » 01 Mar 2009, 01:24

Molim vas procitajte ovaj tekst, (nisam ja piso) od svih rivjua kojih sam se nacitao ovih dana ovaj je najludji i najiskreniji :D

Otreso je (zonu) ko ciganche slinu :mrgreen:

-------------------------------------------------------------------------

ZONA MRTVIH je, na žalost, sve ono što sam se bojao da će biti.

zapravo, još malkice gora.
nikakav patriotizam, nikakva vera u budućnost 'novog srpskog filma', nikakve pridike o 'hvali ako ikako možeš' ne mogu me naterati da lažem.

ovo je jadno u skoro svakom zamislivom smislu: bez trunke duha ili inventivnosti, bez one dosetljivosti koja krasi velike reditelje low budget arene sposobne da ni od čega naprave nešto - ovo je prosto patetičan, čak mučan film, težak za gledanje tim pre što bi hteo da bude drugačiji od uobičajene srpske čamotinje - a zapravo je isto tako mučno gledalačko iskustvo kao i 94,7% novijih srpskih filmova. samo na malkice drugačiji način, proizvedeno neuobičajenim sredstvima.

mogu vam tamo neki pričati o niskom budgetu, o tome za koliko nedelja i u kakvim uslovima je ovo snimljeno, o bolesnim kanarincima autora i o građenju tradicije koja će za 8 godina da proizvede srpskog čanvuk parka; ali ja vam kažem - ovo je bilo mrtvo još na nivou scenarija, a svi ostali faktori samo su zabetonirali beznadežnost da od... znate čega... ispadne jestiva pita.
pazite: ne ukusna.
ne unikatna.
ne neprejebiva pita.
samo jestiva.

ne, ova pita je gletava, bajata, neslana, suva, tvrda, sa vrlo malo ustajalog sira, i sa buđi na ivicama.

možda će pekari za 8 godina naučiti zanat, možda će već sledeća pita biti bar jestiva, možda će svinje naučiti da lete, možda će srbija ući u EU do nove godine, možda...

ali ja ovu pitu ni sa svim patriotskim i žanru-naklonjenim maslom ne mogu niti da svarim niti da drugima preporučim.

stvarno mi je žao što je ovo još veći ćorak nego što sam mislio.

ovo nije film to laugh WITH: ovo je 'film' to laugh AT.
ali gorak je to smeh, i nisam se mnogo ni nasmejao na ovoj projekciji. a nije baš ni publika. uglavnom su uzdisali, meškoljili se, 12ak njih je napustilo film oko polovine, zgroženo.


ako treba nešto i pohvaliti, hajde da vidimo:


-ken fori je sjajan: ne zato što mu je uloga sjajna, nego jer je on svojom pojavom i glasom uspeo da većinu traljavosti i nedopečenosti koje su mu scenaristi/reditelji namestili – proda.


a što se tiče njegovog 'lika': kad otvorite knjigu SCREENWRITING FOR DUMMIES, kad otvorite poglavlje STOCK CHARACTERS, na njegovoj 1. strani naći ćete ga pod 'GRIZZLED (EX-)COP (WITH DEAD/DIVORCED WIFE, TRAUMA FROM THE PAST, PILLS ETC.) – USUALLY COMES ACROSS TROUBLE ON THE LAST DAY BEFORE PENSION'.

a kad sam već kod ove knjige, ako SCREENWRITING FOR DUMMIES otvorite samo jednu stranu dalje, naći ćete i 'lik' kristine klebe, pod rubrikom 'ROOKIE ON THE 1ST DAY OF HIS/HER WORK ASSIGNED TO AN IMPORTANT MISSION/INVESTIGATION'


-scene sa zombijima pred kraj filma nisu toliko loše kao one u prvoj polovini.


-efekti maske nisu loši, u onih par kadrova u kojima se od mrdanja i štucanja kamere uopšte mogu REGISTROVATI.

to znači da mi je baš žao lakobrije i ekipe što su toliko vremena i živaca potrošili a da to njihovo na kraju skoro da nije ni usnimljeno kako valja.



-miki krstović izgleda kao neko ko bi mogao da se nosi sa ken forijima, lans henriksenima i žan-majkl vinsentima ovoga sveta.


pokušaji humora su skoro bez izuzetka – ćorci.

500ak duša u niškom domu vojske ostalo je mrtvo ladno na 'kurac' i 'pičku' – čak se čulo glasno trenje ženskih svila o muške džinseve dok su se parovi zgledali u neverici.

sala je prsla u masovni smeh u samo nekoliko situacija:

-kad se emilio baca ustranu i puca dok leti: scena zalutala iz TORRENTE 4: MISSION IN SERVIA

-kad miki priča xtini o pogibiji kenove žene – o tome kako se jednog dana - okliznula... i pala na šine...

-kad miki k. postaje zombi, transformiše se i traži od xtine da ga upuca

-'die you yombie bastard!'

-'pazi se. ovaj je od onih prvozaraženih zombija. oni su zajebani.' 'aha.' CAP! gotovo.

-kad se pojavi dimbo sa pecaljkom.


što se tiče 'angažmana' filma, svuda se u medijima potencira prenaglašeni EKOLOŠKI angažman (ready-made pančevo, pali na prvu loptu – iako ovako smešno inscenirano i objašnjeno zagađenje nema veze s pančevom per se, i taj vagon je mogao da isto ovako bude jednim metkom izbušen i na žel. stanici u niškoj banji!),

pa angažman za NATO & PARTNERSTVO ZA MIR (da nam nije tih ex-CIA agenata nikada ne bismo sami mogli da počistimo sranja iz sopstvene prošlosti!),

angažman za RAZUMEVANJE IZMEĐU RAZLIČITIH RASA,

angažman za AMERIČKO-SRPSKO PRIJATELJSTVO,

angažman VERUJ SVOM PRECEDNIKU (zlikovci su uvek mangupi u njegovim potčinjenim redovima, ali bez njegovog znanja: u najsvetlijoj tradiciji američkih filmova – mada ne i karpenterovih, na koje se ovi milani nominalno, ali ništa u njima ne razumevši, naslanjaju),

angažman MAČO-FEMINIZMA (uzmi ženi-početnici laptop, daj joj pištolje, puške i bazuke, i samo gledaj kako puca ko da joj je sigurni viver mama a džejmi li kertis tata!)

angažman USERIMO NAŠE (prokleti JUGO!),

angažman za promociju VERONAUKE I IZUČAVANJA BIBLIJE,

angažman OJAČAJTE SVOJ KUĆNI ARSENAL ORUŽJA – TREBAĆE VAM!

i brojni drugi angažmani.



but seriously guys:

ako me nešto nervira to je kad 'autor' nema nikakav etitjud, ali hini da ga ima, i priča priču koja ga NAMEĆE a on ga ili izbegava ili promašuje; pazi, jedno je kad imaš 5 omladinaca u šumi koje juri manijak: to je sasvim izopšteno iz bilo čega (ne mora da bude, ali ako jeste – ima smisla);

ali kad skockaš 'zaplet' (ajde da ovo što se u filmu izdešava nazovemo tako – posle nek neko kaže da nisam blag!) u kome su ti sastavni delovi: NATO vežbe sa srbijom; mračne tajne i klike unutar (naših) vladajućih krugova; predsednik zemlje lično ti je jedan od ključnih 'likova' (užasno odglumljen, al ajde... ne mož svako da bude maneken; ovaj je očigledno neki državnik!); ekološko zagađenje; kolateralna šteta; izvoz našeg oružja na tuđa ratna područja; itd. itsl. – i KAD O SVEMU TOME NEMAŠ NIKAKAV DOSLEDAN, SMISLEN, ISPOLJEN STAV nego ih tretiraš kao neki retardirani Timm-ey kockice neke slagalice, nabacane pre nego spojene – šta više, kad umesto tog vajkadašnjeg kritičkog, subverzivnog, satiričkog, oštrog, anti-establišment stava koji je krasio najbolje filmove autora na koje se pozivaš (karpenter i romero) ti proizvedeš jedan detinjasto MLAKONJAV, NEZREO, MLITAV, nedokuvan, nepromišljen, banalan filmić – to pokazuje da ništa nisi naučio ni o žanru kojim bi hteo da se baviš, ni od uzora koje deklarativno prizivaš a koji ni u svojim najbunovnijim momentima ne bi potpisali jedno ovako površno i šuplje delce.


ne, ne kažem da je ovo trebalo da izgleda kao film larsa fon trira: dopustite da NACRTAM: karpenter i romero su veliki, pored ostalog, zato što su UMELI da kroz akciju, kroz splatter, kroz spektakl, kroz ZABAVU provuku i neku ponetu, neki ETITJUD (you gotta have a fucking attitude!).

ZONA MRTVIH je delo ljudi nesvesnih šta rade, zašto to rade, i kako to uopšte treba da se radi.

oni ne znaju azbuku.

njima je žanr samo mindless fun – što bi takođe bilo legitimno, da su samo uspeli da nekako proizvedu taj osećaj ZABAVE, DUHA KOJI VRCA, ZEZANJA, ZAJEBANCIJE, TAJ DUH – NOTHING REALLY MATTERS LET'S GO FOR THE HELL OF IT!

ovo potonje je daleko uspešnije ostvareno u amaterskoj kućnoj produkciji IKONE SV. TODORA – duhovitog, zabavnog, neambicioznog, ali u svojim okvirima savršeno ljupkog i zabavnog filmića (gde takođe nema ozbiljnijih tragova satire i ostalih 'poanti' – mada je deo sa knjigom mire marković u biblioteci duhovitiji od bilo kog fazona u ZONI) uspeva da na publiku PRENESE tu zabavu koju su tvorci osećali dok su ga pravili.

i to je super.

sad kad je taj baja upisao FDU, možemo da očekujemo da će praviti još bolje stvari (mada postoji i škola mišljenja po kojoj FDU postoji za zaglupljivanje, a ne obrazovanje)!


s druge pak strane, ako su se milani i ekipa i zabavljali dok su snimuckali ovo, to se uglavnom nije prenelo na gledaoce koji u snimanje nisu bili uključeni.


ZONA je, naprosto, lišena DUHA.

D.O.A.

----------------------------------------
P.S. Prezeto sa bloga Dejana Ognjanovica : http://cultofghoul.blogspot.com
"AKO SI MI PRIJATELJ NE RAZGOVARAJ SA MNOM"
http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 01 Mar 2009, 01:31

Zabavan tekst.. :lol:
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6278
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 01 Mar 2009, 02:33

Svejedno ću je pogledati... :lol:
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Charlie surfs again
Posts: 784
Joined: 13 Dec 2006, 13:35
Location: Obala Ljudovache, Beograd

Post by Charlie surfs again » 01 Mar 2009, 12:18

Pa naravno, pogledacu i ja bas iz razloga da vidim sva ta ludila :D
"AKO SI MI PRIJATELJ NE RAZGOVARAJ SA MNOM"
http://abraxas365dokumentarci.blogspot.com

User avatar
Mairosu
Posts: 866
Joined: 03 Oct 2006, 22:00
Location: Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Contact:

Post by Mairosu » 03 Mar 2009, 18:54

Gledao ja danas, u komforu toplog doma na screener disku koji fensi recenzenti dobiju ako znaju ljude. :P

Meni je film dobar. Ovaj Ognjanovic je neki bitter lemon koji je procitao izmedju redova toliko da ga bole oci. Ne smeta mi montaza, za koju sam cak mislio da je dobra (izbrojao sam tacno 2 jump cuta koja su van mesta u celom filmu). Religiozni angazman ? To je tako left field da je skoro pa smesno. Fucking Yugo i damned Serbia ? Tu sam se prijatno nasmejao (jer ova zemlja, koliko god vam drugi pricali, JESTE kanal). Shakeycam je uradjen sasvim OK, mada ja licno nisam toliki ljubitelj moram da priznam da je OK ispalo. Politicke poruke - check, na mestu. Ekoloske poruke - double check (nek svrati neko do Panceva).

Sta mu ne valja :

-- Iskra Brajevic, sem sto je prilicno zgodna, zraci "umecem" i njen lik je dosta plitko napisan (a relativno je bitan u jednom segmentu)
-- Scena Miki - Xtina je "blah" indeed.
-- Emiliov John Woo momenat je stvarno mogao da zavrsi na cutting room flooru.
-- Vukota, isprva, stvarno zvuci kao 7ft NBA player, ali se u dnevnim scenama nekako njegov glas potrefi kako treba.

2.5/4 u mojim knjigama. Vrlo dobar pocetak nadamo se duze karijere. Jedino mi je zao sto su izgleda mislili da se to snima Citizen Kane u Pancevu, pa kad su videli da nije ni cak Godfather Pt. 2, svi se razocarali. Pretpostavljam da ce bolje da im legne "Srpski Film" jer tu barem ima nekog heftanja i out-and-out klanice...
[i]Ako vidite duha, napijte se Pik piva do uha ![/i]

arminio
Posts: 144
Joined: 26 Sep 2008, 15:08

Post by arminio » 04 Mar 2009, 08:43

Jesmo li gledali isti film??? Montaza verzije koja je pustena u Sava centru je OCAJNA! Drmanje kamere je PREKO SVAKE MJERE i ne vidi se gotovo nista od radnje u gotovo cijelom akcijskom dijelu filma do finala u kojem je nesto bolje dozirano. Hrpa scena je osakacena kracenjem (a i losim kadridanjem no to je drugi problem) - npr. pogodak policajca i pad na auto, kad Bojan ugrize Krstovica, djeca koja izlaze iz namotaja zice, Foreeov skok sa vagona koji je apsolutno genijalan a ovdje totalno unisten pomocu 2 cuta gdje se niti vidi da je on niti vidi odakle skace (mogao je komotno sa stolca - uopce nisu morali snimati 4-5 takeova skoka sa vagona s njim na zici kad su u montazi to potpuno upropastili :x ), obracun Foree vs. Bojan, finalna dekapitacija koja je totalno izmasakrirana ocajnim cutovima a na snimanju je izgledala fenomenalno jer je glumac stajao bez glave i lagano padao a ovdje nema niceg od toga... Nadalje, hrpa cudnih insert kadrova posebno u finalu koji stvaraju WTF dojam (kad Backov zombi trci ka Emiliu - totalno bizarno montirano koristenjem kadra gdje se vide njegove noge duze nego fantasticno maskirano lice!?), ni jedan krupni plan aveti (a znam da su ih snimili)... Uglavnom, montaza je KATASTROFA a kamera se u akciji drma preko svake mjere pa se prakticno glavni aduti filma - gore i makeup gotovo uopce ne vide.

A sto se tice ocekivanja - ono sto sam vidio u behind the scene snimkama, ono sto sam vidio na setu i druga ocekivanja zbog uvjeravanja autora da se radi o ozbiljnom zombi akcijskom horroru je naravno podiglo letvicu ocekivanja. Na koncu ispade prilicno trashy sa puno nenamjernih komicnih elemenata... Da su odmah rekli - da, radimo fanovsku posvetu koja ce biti puna klisea i urnebesna ali ipak sa laganom dozom odredjene ekoloske poruke, nema frke! Ali stvorena je cijela atmosfera da se radi o ozbiljnom uratku koji je na kraju ispao neozbiljan. A meni i dalje zabavan - alli, kao sto sam rekao na zutom titlu, zato sto je los a ne zato sto je dobar :)
Last edited by arminio on 04 Mar 2009, 15:17, edited 1 time in total.
arminio

www.zuti-titl.com - drugacije o filmu / o drugacijem filmu
http://agrgic.tripod.com/rew

User avatar
Mairosu
Posts: 866
Joined: 03 Oct 2006, 22:00
Location: Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Contact:

Post by Mairosu » 04 Mar 2009, 12:56

arminio wrote:Jesmo li gledali isti film??? Montaza verzije koja je pustena u Sava centru je OCAJNA! Drmanje kamere je PREKO SVAKE MJERE i ne vidi se gotovo nista od radnje u gotovo cijelom akcijskom dijelu filma do finala u kojem je nesto bolje dozirano.
Ocigledno te previse tresao taj grip :P Ja nisam imao problema sa pracenjem scena.
Hrpa scena je osakacena kracenjem (a i losim kadridanjem no to je drugi problem) - npr. pogodak policajca i pad na auto, kad Bojan ugrize Krstovica, djeca koja izlaze iz namotaja zice, Foreeov skok sa vagona koji je apsolutno genijalan a ovdje totalno unisten pomocu 2 cuta gdje se niti vidi da je on niti vidi odakle skace (mogao je komotno sa stolca - uopce nisu morali snimati 4-5 takeova skoka sa vagona s njim na zici kad su u montazi to potpuno upropastili :x ), obracun Foree vs. Bojan, finalna dekapitacija koja je totalno izmasakrirana ocajnim cutovima a na snimanju je izgledala fenomenalno jer je glumac stajao bez glave i lagano padao a ovdje nema niceg od toga... Nadalje, hrpa cudnih insert kadrova posebno u finalu koji stvaraju WTF dojam (kad Backov zombi trci ka Emiliu - totalno bizarno montirano koristenjem kadra gdje se vide njegove noge duze nego fantasticno maskirano lice!?), ni jedan krupni plan aveti (a znam da su ih snimili)...
Ja sam u filmu izbrojao doslovno dva losa cuta. Jedan je bio na voznoj stanici kada Steve zove zenu - tu ima jedan prilicno tupav jump cut. Drugi je kada Jan ulazi u camac - tu ima jedan bas jarring cut kada on udje u camac, cut back na Ariadnu, cut back na njega koji bezi niz reku i kaze "I'm not waiting for anyone" ili sta vec.

Ostali cutovi nisu LOSI, jer su sa tehnicke strane izvedeni sasvim pristojno. A da li se tebi SVIDJAJU ili NE SVIDJAJU je totalno druga prica. Milion ljudi drka po the transporter npr. mada je meni pegla od kako je taj film cutovan. I takodje se ne slazem sa tvojom dijagnozom "TV cadriranja". Jedina scena u kojoj sam zamerio frejming je Miki-Xtina koja mi je malo predaleko frejmirana, sve ostalo je rad coveka za koga se vidi da je ucio neku skolu.
Uglavnom, montaza je KATASTROFA a kamera se u akciji drma preko svake mjere pa se prakticno glavni aduti filma - gore i makeup gotovo uopce ne vide.
Pa ovo je recimo tvoj glavni problem, sto si izgleda ocekivao neki kontinuitet Fulcija ili stajaznam, a reziser nije hteo da napravi obican gorefest za narodne mase.

A da...nisam ti rekao. Citao sam scenario jos pre nego sto je Foree dosao u Srbiju, iz onoga sto sam ja citao ne vidim uopste da se bilo sta izgubilo u adaptaciji (ako nesto i jeste bilo je minimalno).
A sto se tice ocekivanja - ono sto sam vidio u behind the scene snimkama, ono sto sam vidio na setu i druga ocekivanja zbog uvjeravanja autora da se radi o ozbiljnom zombi akcijskom horroru je naravno podiglo letvicu ocekivanja. Na koncu ispade prilicno trashy sa puno nenamjernih komicnih elemenata... Da su odmah rekli - da, radimo fanovsku posvetu koja ce biti puna klisea i urnebesna ali ipak sa laganom dozom odredjene ekoloske poruke, nema frke! Ali stvorena je cijela atmosfera da se radi o ozbiljnom uratku koji je na kraju ispao neozbiljan. A meni i dalje zabavan - alli, kao sto sam rekao na zutom titlu, zato sto je los a ne zato sto je dobar :)
Hah. Ja ne pokusavam tvrditi da je Zone of the Dead novi Dawn of the Dead, ali ne znam sta ti je bilo out and out trashy, jer je film previse tehnicki sposoban da bi usao u trash zonu. Nenamerni komicni elementi ? Pa iskreno, ja sam samo zamerio Emilio John Woo Rosso...:D Tu sam se bas nasmejao bez preke potrebe (i dobio prek pogled al' nema veze).
Last edited by Mairosu on 04 Mar 2009, 17:59, edited 1 time in total.
[i]Ako vidite duha, napijte se Pik piva do uha ![/i]

Post Reply