Robert Naprta: Luna (Algoritam)

Diskusija o knjigama, stripovima, amaterskim radovima horror, sci-fi i bliske tematike.
Post Reply
User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Robert Naprta: Luna (Algoritam)

Post by HorrorHR » 25 May 2010, 09:16

Luna, ostavši bez roditelja i iskorijenjena iz poznate sredine, pokušava naći utočište u tetinoj obitelji. No tamo otkriva mračne tajne koje bi je mogle stajati života. Laži i obmane guraju je u zagrljaj jedine osobe u koju možda može imati povjerenja. No, hoće li je zabranjena ljubav s Alexom izvesti na svjetlo?

Algoritam vam donosi uzbudljiv fantastički roman Roberta Naprte, autora hvaljene trilogije kriminalističkih romana o inspektoru Čensu i prve domaće televizijske sapunice, Villa Maria, koju je svakodnevno preko malih ekrana pratilo više od 3 milijuna ljudi, suvremenog pisca koji se prvi u nas, odabirom ovakvog sadržaja, obraća tinejdžerskoj publici. U romanu koji prati život šesnaestogodišnje djevojke koja naglo ostaje bez roditelja riječ je, naime, o fantastičnim svjetovima vještica i vukodlaka, temeljenom na legendama koje se na našim prostorima provlače već stoljećima. Punokrvni suvremeni mladenački roman što ga nećete moći ispustiti iz ruke, pun strasti i uzbuđenja, ljubavi i akcije, prati sukobljene svjetove Svjetla i Tame od Austrougarske do danas. Provest će vas hrvatskim krajevima koje dobro poznajete – i nikada ih više nećete gledati istim očima. Uz vješto uplitanje povijesti i društvenih prilika, Naprta gradi suvremen mladenački roman koji će svoju publiku zasigurno naći i među onim malo starijima.

Za prekrasne ilustracije Lune zaslužna je mašta neponovljivog umjetnika izuzetnog likovnog senzibiliteta i jedinstvenog izričaja – Zdenka Bašića, mladog, višestruko nagrađivanog hrvatskog ilustratora svjetskoga glasa.
Image

Code: Select all

autor: Robert Naprta
barcode: 9789533160962
isbn: 9789533160962
ilustracija: Zdenko Bašić
godina: 2010
naklada: 2000
stranica: 388
uvez: tvrdi
jezik originala: hrvatski
žanr: roman/tinejdžerski

Sa http://www.jutarnji.hr/robert-naprta--v ... od/792360/
- ‘Lunu’ sam, kako bi se reklo, napisao iz obećanja. Imam dvoje djece, djevojčici je sada 13 a dječaku 9 godina, i prije par godina su me upitali ‘a kada ću za njih napisati knjigu’. Kasnije se to u meni skupilo, došao je trenutak nadahnuća i sjeo sam i pisao knjigu tri mjeseca. Možda se to nekome čini čudno, ali sjedenje i pisanje iz dana u dan doista je napeto i bio sam pod posebnim ‘naponom’ - prepričao je Naprta ali otkriva i kakve su, na dio knjige, bile prve kritike.

- Prvih 50 kartica romana dao sam svojoj kćeri i tražio od nje zeleno svjetlo za dalje. Pročitala je pa rekla ‘Dobro tata, moglo je i bolje, ali u redu, možeš nastaviti’. Bila je dosta kritična, što je dobro - otkriva Naprta. Ipak je, što god odrasli o sebi mislili, najteže fascinirati djecu i tinejdžere.

Smještena u potpunosti na domaće tlo, priča prati 16-godišnjakinju Lunu koja ostaje bez roditelja, seli u Zagreb kod mamine sestre i tetka gdje iza slike jedne drage i normalne obitelji počinje otkrivati tajne, reklo bi se, mračne kao noć. Da otkrijemo još samo malo, Luna se zaljubljuje u Alexa što se mračnim silama baš nikako ne sviđa, no, djevojci je taj Alex jedini na kojega se može osloniti.

Naprta priča suvremenu priču o mladima i za mlade, o vampirima, vješticama, vukodlacima i zabranjenoj ljubavi. Mnogi su zato na prvu loptu kazali da je ovo hrvatska verzija popularnog američkog “Mladog mjeseca”, no, gdje sličnost počinje, tu i prestaje.

- Tko god da pročita roman shvatit će da to nema veze s ‘Mladim mjesecom’ - ustvrdio je autor. Kako bi to komentirao sam Naprta - “ajmo vratiti dite materi” - ili vampiri su, podsjetimo, autohtoni hrvatsko-balkanski proizvod, a vukodlaci, vještice i ostali mračni likovi već stoljećima “stanovnici” svakog hrvatskog i općenito balkanskoga sela. S toga kada domaći pisci poput Ivane Brlić-Mažuranić ili danas Roberta Naprte pišu o fantastičnim svjetovima vampirima i njihovim mračnim prijateljima, ne “prepisuju” od kolega Amerikanaca, Britanaca i drugih.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Robert Naprta: Luna (Algoritam)

Post by john_constantine » 25 May 2010, 17:08

Obična knjiga za djevojčice
Michel puši karu.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Robert Naprta: Luna (Algoritam)

Post by john_constantine » 01 Jul 2010, 19:58

Luna - Robert Naprta - poprilično zabavan, ali previše patetičan tinejdžerski fantasy horor. Nikako mi ne sjeda ta kombinacija moderne tehnologije i likova iz legende, naročito negativac kako ga je pisac opisao. Ima ono par dobrih ideja, a ostalo se vidi otkud su uzori (Buffy, Supernatural, Twilight, Harry potter...) s tipičnim stereotipima. A ima i previše naivnih situacija koji su odlični za manja godišta. Mah, zabavna knjiga za mlade, ništa posebno. Ostavlja prostora i za nastavak, ali ideja za nastavak ionako zvuči blesavo. Likovi su bar zabavni, dosta akcije, romantike i humora. Kao što rekoh, lako za čitanje. Vidim da ima još njegovih knjiga, ali sumnjam da ću ga više čitati.
Michel puši karu.

User avatar
Jack Crow
Posts: 68
Joined: 03 Mar 2010, 00:32

Re: Robert Naprta: Luna (Algoritam)

Post by Jack Crow » 07 Jul 2010, 06:06

john_constantine wrote:Vidim da ima još njegovih knjiga, ali sumnjam da ću ga više čitati.
To bi bio solidan gubitak vremena. Tri romana su kriminalističke tematike, o policijskom inspektoru Prilici. Mislim da gore stvari u životu nisam pročitao, nabijeno klišejima, glupim dijalozima i tako jadnim likovima da je to stravično.

Nekako sam pomislio da je horor možda donio nekakav napredak, ali po ovom tvojem upisu - na zapadu ništa novo - tako da ne vjerujem ni ja da ću ga više uzeti u ruku.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Robert Naprta: Luna (Algoritam)

Post by john_constantine » 07 Jul 2010, 15:44

Jack Crow wrote:
john_constantine wrote:Vidim da ima još njegovih knjiga, ali sumnjam da ću ga više čitati.
To bi bio solidan gubitak vremena. Tri romana su kriminalističke tematike, o policijskom inspektoru Prilici. Mislim da gore stvari u životu nisam pročitao, nabijeno klišejima, glupim dijalozima i tako jadnim likovima da je to stravično.

Nekako sam pomislio da je horor možda donio nekakav napredak, ali po ovom tvojem upisu - na zapadu ništa novo - tako da ne vjerujem ni ja da ću ga više uzeti u ruku.
Ma Luna je ionako više za tinejdžere... Zabavna knjiga za pročitati, ali ništa specijalno. A mladi ionako imaju hrpu drugih "kvalitetnijih" vampirskih romana...
Michel puši karu.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Robert Naprta: Luna (Algoritam)

Post by john_constantine » 09 Jul 2010, 17:15

E zaboravio sam dodati... Najviše mi je zasmetalo to idiotsko forsiranje prema Zagorju. Ok to da nas većinom prikazuju kao pijance ili lijenčine, ali baš Zagorje navoditi kao poprište zla, čudovišta i tko zna što sve. A Zagreb je najvažniji i najbolji grad kada je riječ o dobru. Ostali dijelovi regije kao Istra i Dalmacija isto tako.
Michel puši karu.

Post Reply